• Anasayfa
  • Bilgi
  • Otobüs yolculuğunun keyfini çıkaracağın rotalar

Otobüs yolculuğunun keyfini çıkaracağın rotalar

setenaygokdag

Otobüs yolculuklarının nostaljik havasını ne uçak ne araba ne de başka bir yolculuk veremiyor. İnsanın gittikçe gidesi, yeni yollar göresi geliyor. “Yolculuğun tadını çıkaralım” mottosuyla yola çıkmak istersen hem yolu hem sonu güzel rotaları listeledim. Bir terapi biçimi olarak yıkanan otobüsleri izlemeyi sevenleri bu başlığa beklerim.

İçindekiler

1. Ayvalık– Bodrum

Tatilini Ege’de geçirip tek yer ile yetinmeyenlerin sevdiği bu rota, Balıkesir ve İzmir’den geçiyor. Ayvalık’ın sakinliğinden Bodrum’un kalabalığına ilerlerken karşına çıkan yol manzaraları gerçekten nefes kesici. Yeşilliklerin içinde bir görünüp bir kaybolan denizi izlerken görüntüye bazen Yunan adaları da girecek. Ortalama 6 saat süren yolculuğu, manzarayı kaçırmaman için gündüz yapmanı öneririm. Sabah kahvaltını Ayvalık tostu ile yapıp akşam deniz kenarında Bitez dondurmasını tatmalısın.

2. Kemer – Fethiye

Bu rotanın iki farklı yolu var. Biri dağa tırmanıp indirir, diğeri deniz kenarında bol viraj tattırır. Ulusal firmalardan bilet alırsan Antalya’nın Korkuteli yayla ilçesine tırmanarak gidiyor otobüsler. Bu rotada önce Beydağları’nın heybetli görüntüsü ile karşılaşacaksın. İnişe geçildiğindeyse denize tepeden bakabilirsin. Yerel firmalar ve bölgenin servis tipi minibüsleri ile yolculuk edersen Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinden geçerek Fethiye’ye ulaşabilirsin. Yol arkadaşının deniz olacağı bu rota benim favorilerimden biri.

3. Ankara – Van

Gelelim listemizin en uzun rotasına. 18 ila 21 saat arası süren bu yolculuğa çıkmak için ya yolların seni çağırması ya da zorunlu olman gerekiyor. İç Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya uzanan rotamız üzerinde Sivas, Erzincan, Erzurum ve Ağrı’ya da uğrayacaksın. Düzlüklerden yüksek dağlara doğru ilerleyen yoldayken sarının her tonu ile tanışmaya hazır ol. Uzun yolculuk sevenlerdensen Van otobüs bileti için tıkla, gidince bizim yerimize de meşhur Van kahvaltısının tadını çıkar!

4. Mersin – Antalya

Yan yana bulunmasına rağmen birbirine bu kadar uzak olan başka neresi vardır acaba? Mersin – Antalya yolu son yıllarda tünel çalışmaları ile kısalmaya başlasa da bazı firmalarla 9 bazılarıysa da 11 saat sürüyor hala. Akdeniz’in tüm güzelliği yol boyunca sana eşlik ediyor. Bir yanı dağ, bir yanı uçurum olan yolda bir de deniz manzaralı dinlenme tesisine denk gelirsen şahane! Antalya ziyaretinde tarihi yerleri ziyaret etmeyi de ihmal etme derim.

5. Bursa – Nevşehir 

Marmara’nın en yeşil kentlerinden olan Bursa’dan çıkalım yola. İç Anadolu’yu baştan başa geçerken Kütahya, Afyon, Konya ve Aksaray’a uğruyor otobüsümüz. Bu yoldaki manzaramız uçsuz bucaksız tarlalar, ovalar, karlı dağlar… Bu sinematografik yolun vardığı yerse yoldan da büyüleyici. Nevşehir’de indikten sonra Kapadokya bölgesinin hayranlık verici doğasıyla karşılaşıyorsun. Peri bacalarını, yer altı şehirlerini ve geri kalan tüm güzellikleri keşfetmek için burada en az 3 gün geçirmeni öneririm. Konaklama içinse Kapadokya otelleri seni bekliyor!

6. İstanbul – Çanakkale

Arabalı feribot yolculuğu sevenlerin bu rotayı da seveceklerine eminim! İstanbul’dan yola çıkan otobüs Çanakkale’ye gitmek için önce Tekirdağ’a, ardından Gelibolu’ya uğruyor. Gelibolu’daki iskeleden otobüsle feribota biniyor ve yolculuk sırasında Çanakkale Boğazı’nın manzarasını izleyerek deniz havası alıyorsun. Trakya üzerinden geçen bu rota yaklaşık 6,5 saat sürüyor. Gün doğumunu deniz üzerinde izlemek istersen otobüse gece binmeni öneririm.

7. Trabzon – Samsun

Karadeniz’deki en güzel rota bence burası. Sahil yolunu takip eden otobüsler önce ilçelerden sonra Giresun ve Ordu’dan geçerek Samsun’a ulaşıyor. Yeşilin her tonunu görebileceğin rotanın ilk yarısında Karadeniz’in hırçın dalgaları sağ taraftan eşlik ediyor. Ortalama 6 saat alan yolun sonunda gezilecek çok yer, tadılacak çok yemek, görülecek çok doğal güzellik mevcut. Amazon Köyü’ne uğramayı, Amisos Tepesi’ne çıkmayı ve Bafra Pidesi’ni yerinde denemeyi unutmamanı tavsiye ederim!


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
53 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar