Orta Avrupa'da şirin ama eğlenceli bir başkenti Bratislava, Çek Cumhuriyeti'nden ayrıldıktan sonra ayrı bir kimlik arayışına girmiş. Çevresindeki Prag, Viyana şehirleri gibi tarihi muhteşem yapılara sahip olmasa da eğlenceli bir şehir. Orta Avrupa'da kısa süreli bir tatil yapmak istiyorsanız ve fırsatınız varsa mutlaka Bratislava'ya uğrayın.

İçindekiler

1-2 gün yeter

Slovakya Çek Cumhuriyeti'nden ayrılınca Bratislava başkent olmuş. Diğer ülkelere ya da yakındaki başkentlere göre biraz sönük bir şehir gelebilir ama samimi küçük ve eğlenceli olduğu kesin. Kenti gezmek için 1 gün yeter. Eski kent merkezinde ilk dikkatinizi çekecek şey demirden heykeller. Sokaklarda karşınıza çıkan bu heykelleri izlemek hatta fotoğraf çektirmek çok keyifli. En ünlüsü bir kanalizasyon işçisini anlatan heykel. Yerin altından çıkmış bu figür, turistlerin en sevdiği heykellerin başında geliyor. Bir rivayete göre de işçiler, güzel Slovak kızlarını izlemek için böyle yerin altından kafalarını çıkartırlarmış. Gerçekten de kızları çok güzel. Sokaklarda öyle çirkin bakımsız kız görmek mümkün değil.

Bratislava

Uçak Bileti

 

Eski şehir merkezi çok eğlenceli

Şehri dolaşmaya Rybne Namesti Caddesi'nden başladık. Burası ortası ağaçlarla kaplı bir cadde ve trafiğe kapalı. Ortada açılan tezgahlarda hediyelik eşyalar satılıyor. Caddenin kenarında çok lezzetli dondurma satan dükkanlar var. Yemeden dönmeyin. Kışınsa sıcak çikolata şehrin en favori içeceği. Bu cadde sizi Hlevna Meydanı'na çıkartıyor. Sokak aralında çok güzel süs eşyaları satan dükkanlar var. Bratislava diğer Orta Avrupa başkentleri Prag, Budapeşte ya da Viyana'ya göre çok küçük. Binalar o kadar görkemli değil. Ama yine de gezmesi kolay ve şirin bir kent. Sokaklardaki küçük heykeller de oldukça eğlenceli.

Rybne Namesti

 

Heykellerle süslü

Küçük kafe ve barlarda yeme içme de bölgedeki diğer kentlere göre çok daha ucuz. Bu yüzden şehrin nüfusu özellikle Stare Mesto yani eski şehir merkezi hafta sonları doluyor. Viyana'dan ya da diğer Avrupa ülkelerinden gençler buraya eğlenmeye geliyor. Bir iki günlük bir gezi bu şehir için yeterli. Tuna nehri kıyısında yer alan bu başkentte bir de mutlaka kalesine çıkmanız şart. Kalenin manzarası çok güzel. Buradan eski şehir merkezine bakarken dikkatinizi bir de Tuna nehri üzerinde yer alan ve UFO şeklinde bir köprü çekecektir. Bu köprü de kentin simge yapılarından birisi. Hediyelik eşya, yeme içme konusunda güzel seçenekler sunan Bratislava kenti bir kaç günlük bir ziyaret için oldukça cazip bir kent. Ben Viyana'dan Budapeşte'ye giderken günübirlik gezdim. Eğer siz de Orta Avrupa yolculuğu yapacaksanız ya da benim gibi Viyana'dan Budapeşte'ye geçecekseniz mutlaka uğrayın.

heykel


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar