Bratislava Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Bratislava Hakkında

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden birisi olan Slovakya'nın başkenti Bratislava aynı zamanda hem ülkenin hem de Avrupa'nın en dikkat çekici şehirleri arasında yer alıyor. Avusturya ve Macaristan sınırlarına çok yakın bir konumda olan kent coğrafi konumundan kaynaklanan çok kültürlü yapısını başta mimari, sanat ve kültür olmak üzere birçok alanda çok iyi yansıtıyor. Kış ayları oldukça soğuk geçen şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve yaz ayları. Bu dönem dışında sonbahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz ancak yağışlı havaya karşın yanınızda yağmurluk ve şemsiye bulundurmanızda yarar var. Yaz akşamlarında ise yine yanınızda önlem olarak ceket ve benzeri kıyafetler bulundurmanız daha rahat bir seyahat geçirmenize yardımcı olabilir.

Bratislava aynı zamanda bir sanat ve kültür şehri. Kentte çok sayıda tarihi yapı ve yeri görebilir, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Kenti ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında ise Bratislava Kalesi geliyor. Tarihi kaleden kenti izleyebilir ve çevresinde fotoğraf çektirebilirsiniz. Şehirde görülmeye değer diğer yerlerden bazıları ise St. Martin Kilisesi ve Michael Kapısı.

Zengin bir mutfak kültürüne de sahip olan Bratislava'da tadına bakmanız gereken lezzetler arasında ise bir çeşit salata olan treska ve gulaş çorbası geliyor. Bratislava'nın en önemli özelliklerinden birisi de neredeyse şehrin her köşesinde yer alan ilgi çekici heykeller. Kenti ziyaret ederseniz bu heykellerle fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir?

Bratislava'da kara iklimi görülür. Yazlar sıcak ve nemli ama genelde çok aşırı sıcak olmaz. Kışlar ise soğuk ve zaman zaman kar yağışlı geçer. Şehri gezmek için yaz aylarını ya da bahar aylarını tercih etmek doğru olur. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derece, kış aylarında ise 0 derece dolaylarındadır. Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar eksi derecelere kadar düşer.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Bratislava'ya uçak seferleri var. Ancak daha sık ve daha kolay uçak bileti bulmak için Avusturya'nın başkenti Viyana'ya uçup oradan otobüs ya da trenle Bratislava'ya geçmek mümkün. Viyana-Bratislava arası otobüsle de trenle de yaklaşık bir saat sürüyor. Otobüs seferleri sürekli var. Budapeşte'den de tren seferleri yapılıyor. Yine Tuna nehri üzerinden feribotlarla yani nehir ulaşımıyla da gitmek mümkün.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bratislava'da en meşhur yöresel yemeklerinden biri goulash adı verilen bir tür çorba. Ancak bu çorba etli ve koyu kıvamlı yani gayet doyurucu. İçi boşaltılmış sert ekmekten yapılan kaselere konan sarımsak çorbası da ünlü bir Slovak yemeği. Halusky adı verilen patates ile hazırlanmış hamurun haşlanmasıyla yapılan mantıya benzer yemekleri da var. Slovak kolası kofola ve bira da ünlü içecekleri. Peynir çeşitleri ve peynir kızartması da çok ünlü. Yine Slovak köftesini de denemelisiniz. Flag Ship adı verilen eski bir tiyatronun restorana çevrildiği ünlü bir lokantası da var. Yöresel yemekleri burada tatmanızı tavsiye ederiz.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Bratislava Kalesi: Şehrin en tepe noktasında çok da güzel bir manzaraya sahip bir kale. Buraya otobüs ya da taksiyle çıkmak mümkün. Mutlaka manzaranın fotoğrafını çekin. Kalenin içinde bir de tarih müzesi var.

Heykeller: Şehir merkezinde çok sayıda heykel var. Sokaklarda yürürken sizi ilginç heykeller karşılıyor. Ama en ünlüsü Cumil adı verilen rögar adam heykeli. Şapkalı gülümseyen bu heykelin sadece baş kısmı dışarıda, vücudu kanalizasyonun içinde gibi bir betimleme yapılmış.

St. Martin Katedrali: Kentin en eski dini yapılarında biri. Beyaz renkli uzun bir iç mekanı ve yüksek bir kulesi var.

Bratislava Şehir Müzesi: Burası kente özgü eserlerin sergilendiği güzel bir müze. Hlavne Meydanı'nda yer alıyor.

Primatial Sarayı: Neo klasik tarza inşa edilmiş 1770 yılında yapılan güzel ve etkileyici bir yapı.

Mavi Kilise: Şehirdeki bir başka ilgin yapı da mavi rengiyle dikkat çeken Blue Church yani mavi kilise.

Devinska Köyü: Tarihi bir köy görmek ve Slovakya geçmiş yaşamını gözlemlemek isterseniz mutlaka gidin.

Novy Most: Tuna nehri kenarına kurulu şehirde köprüler de var. Novy Most yani Yeni Köprü'nün kenarında ufo görünümlü bir de restoran bulunuyor.

Ne Yapılır?

Brativsla'da sokaklarında dolaşmak tarihi yerlerini gezmek çok keyifli. Hatta Rögar Adam, Napolyon Heykeli gibi heykellerin yanında mutlaka fotoğraf çektirin. Tarihi sokaklarında dolaşın, kafe barlarını gezin. Şehri nostaljik tramvaylarına binerek gezmenizi de tavsiye ederiz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bratislava üniversite şehri olduğu için gençler ve gençlerin doldurduğu bar ve kafeler çoktur. Bu yüzden eğlence mekanları da bulunur. Channels Club, Trafo, Rio, Harley Davidson gibi kulüpler var. Pub ve barlar da çok fazla. Fiyatlar da diğer Avrupa şehirlerine göre daha makul.

Alışveriş / Ne Alınır?

Kente özgü küçük ev yapımı biblolar ya da kuklardan satın alabilirsiniz. Aslında eski şehri dar sokaklarında güzel takım, kitap saat vs satan dükkanlar var. Mileticova ve Zilinska Caddeleri turistler için ideal. Hodzova Namestie burada ise dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunuyor.

Havalimanından Bratislava Şehir Merkezine Ulaşım

Orta Çağ’ın tarihi dokusunu hala üzerinde taşıyan Bratislava, Tuna Nehri’nin çevresine konumlanmış eski bir şehir; aynı zamanda da Slovakya’nın başkenti. Ülkenin ekonomik ve kültürel açıdan en gelişmiş şehri olan Bratislava’ya seyahat etmek isteyen yolcular, Bratislava Milan Rastislav Stefanik Havalimanı’na (Bratislava Havalimanı) uçuyorlar.

Eğer isterseniz, bu kente, Viyana Uluslararası Havalimanı’ndan da ulaşmanız mümkün. Bu havalimanı ile şehir merkezinin arası, yaklaşık olarak 40 km. Şehrin tarihi bölgesinde iki büyük meydan bulunuyor; Hlavne Namestie (ana meydan) ve Hviezdoslav Namestie (Hviezdoslav Meydanı). Şehir merkezinin kuzeyinde, on beş – yirmi dakikalık yürüme mesafesinde yer alan merkezi tren istasyonuna ise Hlavná Stanica adı veriliyor. Trenler, yalnızca şehirlerarası veya ülkelerarası seferler için kullanılıyor. Merkezi otobüs istasyonu ise Autobusová Stanica olarak biliniyor.

Şehir genelinde birçok toplu taşıma aracını bir araya getiren, Trnavské mýto, Račianske mýto, Patrónka, Bratislava hlavná stanica, Zochovave Mlynské Nivy olarak bilinen, altı adet büyük istasyon yer alıyor. Şehir genelinde yürüyerek ulaşım sağlamak, sık tercih edilen bir alternatif. Özellikle şehrin merkezi oldukça küçük; bu sayede birkaç dakika içerisinde meydan boyunca dolaşabilirsiniz.

Şehir merkezinin dışında seyahat etmek isteyenler, toplu taşıma araçlarından otobüs, tramvay veya troleybüsleri tercih edebilirler. Şehir içi toplu taşıma ağı epeyce kuvvetli; ancak araçlar biraz eski. Bu yüzden, özellikle otobüsler, oldukça yavaş hareket ediyorlar. Bilet fiyatları, genel Avrupa şehirlerine göre uygun. Standart biletler, kullanıldıktan sonra on beş dakika süreyle geçerliliğini koruyor.

Eğer dilerseniz, hafta içi bir saat, hafta sonu ve tatil günleri doksan dakika boyunca geçerliliğini sürdüren biletlerden satın alabilirsiniz. Bu biletler ile standart biletler arasında çok küçük bir fiyat farkı bulunuyor. Eğer şehirde uzun süreli kalmayı planlıyorsanız, bir, iki, üç veya yedi gün süreyle kullanabileceğiniz özel biletleri de tercih edebilirsiniz. Araçlara bindikten sonra, biletlerinizi makineye okutmanız gerekiyor. Şoförler bilet satmıyor; dolayısıyla araca binmeden önce biletinizi almayı unutmayın. Birçok istasyonda bilet satın alma makineleri bulunuyor. Biletleri SMS yoluyla temin etmeniz de mümkün.

Bratislava’da, otobüs ve tramvayların kalkışlarının gerçekleştiği veya aktarmaların yapıldığı üç ana istasyon bulunuyor. Bunlar, Kuzeybatı ve doğu yönündeki otobüslerin bağlantı noktası olan Hodžovo Námestie, tramvayların ana istasyonu olarak bilinen Poštová, yine tramvaylar ile güney ve batı yönüne giden otobüslerin kalkış noktası olan Most SNP. Toplu taşıma araçlarının büyük çoğunluğu, sabah 04:30 ile 23:30 arasında sefer yapıyor.

Terminal çıkışında herhangi bir servis hizmetine erişmek mümkün değil. Toplu taşıma ile şehir içine seyahat etmek istiyorsanız, otobüslerden yararlanabilirsiniz. Alternatif olarak, daha konforlu bir yolculuk için taksiye binebilir veya araç kiralayabilirsiniz. 

Otobüs

Otobüs, havalimanından şehir içine sefer yapan tek toplu taşıma seçeneği. Terminalin yakınlarından kalkan 61 numaralı otobüs, merkezi tren istasyonuna doğrudan ulaşım imkanı sunuyor. Eğer gece yarısından sonra havalimanına varacak olursanız, aynı rotayı takip eden N61 numaralı otobüse binebilirsiniz. Eğer dilerseniz, bu otobüslerde, ana tren istasyonundan sonra gelen, Trnavské mýto ana aktarma noktasında veya Racianské Mýto olarak bilinen tramvaylara aktarma imkanı sunan istasyonlarda da inebilirsiniz.

Havalimanı ile merkezi otobüs istasyonu arasında doğrudan bağlantı imkanı bulunmuyor. Buraya aktarma yapmak istiyorsanız, Slovinská yönüne giden 96 numaralı otobüse binebilir, on bir dakikalık yolculuğunuzun ardından 205 numaralı troleybüse aktarma yaparak, on dört dakika içerisinde ana istasyona varabilirsiniz. Bunun haricinde otobüsler, şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahip.

Bratislava boyunca sefer yapan yetmiş adet gün içinde, on yedi adet ise gece yarısından sonra hizmet veren otobüs hattı bulunuyor.

Tramvay

Havalimanından şehir içine hizmet veren bir tramvay hattı mevcut değil. Ancak havalimanından gelen otobüslerden indikten sonra, tramvaya aktarma yaparak şehrin çeşitli bölgelerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içerisinde hizmet veren sekiz adet tramvay hattı yer alıyor. Bu hatlar, Ružinov – Astronomická, Zlaté piesky, Zlaté piesky, Dúbravka - Pri kríži, ŽST Nové Mesto ve Karlova Ves gibi sınır bölgeler ile merkezi istasyonlar arasında ulaşım olanağı sunuyor.

Troleybüs

Havalimanından kalkan 61 numaralı otobüsten indikten sonra, gideceğiniz yere ulaşmak için troleybüslere de aktarma yapabilirsiniz. Tıpkı otobüs ve tramvaylarda olduğu gibi, troleybüsler de şehir içinde geniş ağa sahip toplu taşıma araçlarından biri. Şehir boyunca, gün içerisinde hizmet veren on dört adet, gece yarısından sonra hizmet veren üç adet troleybüs hattı bulunuyor.

Araç Kiralama

Havalimanında veya şehir içerisinde bulunan Rent a Car ofislerinden aracınızı kiralayabilir, havalimanından gideceğiniz yere daha konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, uçuşunuzdan önce aracınızı internetten de rezerve etmeniz mümkün.

Taksi

Taksi, telefonla çağırmanız durumunda, Avrupa geneline kıyasla Bratislava’da çok daha hesaplı. Ancak sokaktan taksiye binerseniz, fiyatlar iki katına kadar çıkabiliyor.

Havalimanından indikten sonra veya şehir içinde denk gelebileceğiniz, gayriresmi siyah taksiler, özellikle turistlere, normal fiyatlarının çok daha üzerinde fiyatlar verebiliyor. Bu araçlara binmemenizi tavsiye ederiz.

11 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bratislava uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Bratislava varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bratislava uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bratislava uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Bratislava uçuşları M. R. Stefanik - Bratislava Havalimanı'na düzenleniyor.

Bratislava yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Bratislava 2 saat 20 dakika, Ankara-Bratislava 1 saat 50 dakika, Antalya-Bratislava 2 saat, Bodrum-Bratislava 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Bratislava 2 saat 30 dakika, İstanbul-Bratislava 1 saat 30 dakika, İzmir-Bratislava 1 saat 40 dakika, Trabzon-Bratislava 2 saat 20 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Bratislava uçuşu düzenliyor?

Royal Air Force Dalaman şehirlerinden direkt Bratislava uçuşları düzenliyor.

Bratislava Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
20ºC
31ºC
Sal
Çar
21ºC
36ºC
Çar
Per
21ºC
35ºC
Per
Cum
18ºC
35ºC
Cum
Cmt
17ºC
29ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
2s 20dk
1s 50dk
1s 50dk
2s 30dk
1s 30dk
1s 40dk
2s 20dk
Haritada Görüntüle
Bratislava Alternatif Ulaşım
Para birimi