Açılımı İngilizce olarak Multimedia Messaging Service olan MMS, Türkçe olarak Mobil Çoklu Ortam Mesajlaşma Hizmeti anlamına geliyor. MMS teriminin anlamını ve ne olduğunu merak ediyorsanız tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

İçindekiler

MMS nedir?

MMS

 

MMS, cep telefonu ile sınırsız karakter içeren metin, fotoğraf, ses dosyası, video, animasyon gibi çoklu ortam dosyalarının gönderildiği mesaj türüdür. Multimedia Messaging Service kelimelerinin kısaltması olan MMS, Türkçeye Mobil Çoklu Ortam Mesajlaşma Hizmeti olarak çevrilir.

MMS ile gönderim yapılabilecek çoklu ortam dosyaları şu şekilde;

  • Resim
  • Video
  • Ses
  • Dosya.

Yani telefonunuzdan göndermek istediğiniz mesaja resim, ses eklentisi, video ya da dosya eklerseniz mesajınız otomatik olarak MMS formuna dönüşüyor ve gönderiliyor. Özellikle resim ve dosya gönderme konusunda kolaylık sağlayan MMS, telefonunuzla çektiğiniz resimleri orijinal kalitesinde gönderiyor. Bu açıdan da birçok mesaj uygulamasına kıyasla daha iyi bir hizmet sağlıyor.

MMS ile SMS farkı nedir?

SMS

SMS, cep telefonu ile yazılı metinlerin bir telefondan diğer telefona gönderildiği mesaj türüdür. Short Message Service kelimelerinin kısaltması olan SMS, Türkçeye Kısa Mesaj Hizmeti olarak çevrilir. SMS gönderiminde karakter sınırı bulunur. SMS ile MMS arasındaki fark SMS’nin sadece sınırlı sayıda karakterden oluşan metinlerin iletildiği mesaj türü olmasıdır. SMS’den farklı olarak MMS ile fotoğraf, ses dosyası, video, animasyon ve sınırsız karakter içeren metinleri gönderebilirsiniz. Ayrıca SMS konusunda Avrupa'nın lideri olduğumuzu biliyor muydunuz? Avrupa'nın en çok mesaj atan ülkesiyiz başlıklı yazımızda ilginizi çekebilecek verileri topladık, göz atmadan geçmeyin.

Cep telefonundan MMS nasıl gönderilir?

MMS

Cep telefonundan MMS göndermek oldukça kolay bir işlem. Telefonunuzun mesaj gönderme uygulamasına girdiğinizde resim, video, ses ya da dosya eklemesi yaptığınızda mesajınız otomatik olarak MMS haline dönüşüyor. Mesajınıza metin dışında eklediğiniz her bir video, ses, resim ya da dosya ile MMS göndermiş oluyorsunuz. MMS’nin en iyi yanı, gönderim için internete bağlı olmanıza gerek olmaması. Bu sayede istediğiniz her an, her yerden rehberinizdeki kişilere MMS gönderebilirsiniz. 

MMS gönderimi ücretli mi?

MMS

MMS gönderiminin ücreti SMS gönderim ücretlerinden farklı. Genelde operatörünüze bağlı olarak aylık ücretlendirmeniz içinde ücretsiz SMS gönderim hakkı bulunabilir. MMS gönderimi ise bu haklar dışında ücretlendirilir. MMS gönderim ücretleri operatörlere göre değişiklik gösteriyor. Türk Telekom operatörü 1 MMS gönderme ücreti olarak 1,28 TL alırken Vodafone 1 MMS’yi 98 kuruş olarak ücretlendiriyor. Turkcell’de ise 91,79 kuruşa 1 MMS gönderebilirsiniz. Operatörler, MMS gönderimi için ayrı paketler de sunabiliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar