Açılımı İngilizce olarak Multimedia Messaging Service olan MMS, Türkçe olarak Mobil Çoklu Ortam Mesajlaşma Hizmeti anlamına geliyor. MMS teriminin anlamını ve ne olduğunu merak ediyorsanız tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

İçindekiler

MMS nedir?

 

MMS, cep telefonu ile sınırsız karakter içeren metin, fotoğraf, ses dosyası, video, animasyon gibi çoklu ortam dosyalarının gönderildiği mesaj türüdür. Multimedia Messaging Service kelimelerinin kısaltması olan MMS, Türkçeye Mobil Çoklu Ortam Mesajlaşma Hizmeti olarak çevrilir.

MMS ile gönderim yapılabilecek çoklu ortam dosyaları şu şekilde;

  • Resim
  • Video
  • Ses
  • Dosya.

Yani telefonunuzdan göndermek istediğiniz mesaja resim, ses eklentisi, video ya da dosya eklerseniz mesajınız otomatik olarak MMS formuna dönüşüyor ve gönderiliyor. Özellikle resim ve dosya gönderme konusunda kolaylık sağlayan MMS, telefonunuzla çektiğiniz resimleri orijinal kalitesinde gönderiyor. Bu açıdan da birçok mesaj uygulamasına kıyasla daha iyi bir hizmet sağlıyor.

MMS ile SMS farkı nedir?

SMS, cep telefonu ile yazılı metinlerin bir telefondan diğer telefona gönderildiği mesaj türüdür. Short Message Service kelimelerinin kısaltması olan SMS, Türkçeye Kısa Mesaj Hizmeti olarak çevrilir. SMS gönderiminde karakter sınırı bulunur. SMS ile MMS arasındaki fark SMS’nin sadece sınırlı sayıda karakterden oluşan metinlerin iletildiği mesaj türü olmasıdır. SMS’den farklı olarak MMS ile fotoğraf, ses dosyası, video, animasyon ve sınırsız karakter içeren metinleri gönderebilirsiniz.

Cep telefonundan MMS nasıl gönderilir?

Cep telefonundan MMS göndermek oldukça kolay bir işlem. Telefonunuzun mesaj gönderme uygulamasına girdiğinizde resim, video, ses ya da dosya eklemesi yaptığınızda mesajınız otomatik olarak MMS haline dönüşüyor. Mesajınıza metin dışında eklediğiniz her bir video, ses, resim ya da dosya ile MMS göndermiş oluyorsunuz. MMS’nin en iyi yanı, gönderim için internete bağlı olmanıza gerek olmaması. Bu sayede istediğiniz her an, her yerden rehberinizdeki kişilere MMS gönderebilirsiniz.

MMS gönderimi ücretli mi?

MMS gönderiminin ücreti SMS gönderim ücretlerinden farklı. Genelde operatörünüze bağlı olarak aylık ücretlendirmeniz içinde ücretsiz SMS gönderim hakkı bulunabilir. MMS gönderimi ise bu haklar dışında ücretlendirilir. MMS gönderim ücretleri operatörlere göre değişiklik gösteriyor. Türk Telekom operatörü 1 MMS gönderme ücreti olarak 1,28 TL alırken Vodafone 1 MMS’yi 98 kuruş olarak ücretlendiriyor. Turkcell’de ise 91,79 kuruşa 1 MMS gönderebilirsiniz. Operatörler, MMS gönderimi için ayrı paketler de sunabiliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
517 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar