Menekşe Plajı: İstanbul’un temiz halk plajı

bengisugunaydin

Menekşe Plajı Florya

İçindekiler

1-Menekşe Plajı temiz mi? Nasıl bir plaj beni bekliyor?

Küçükçekmece Gölü’nün yakınlarındaki plaj Florya Menekşe Plajı olarak da biliniyor. 620 metrelik uzun sahiliyle geniş bir alana yayılan Menekşe Plajı sunduğu imkanlar bakımından İstanbul’a yakın en gelişmiş plaj donanımlarından birine sahip.

 • 200 şemsiye
 • 200 şezlong
 • 3 cankurtaran kulesi
 • 10 cankurtaran görevlisi
 • 1 arama kurtarma botu
 • 8 soyunma kabini
 • 1 büfe
 • 300 araç kapasiteli otopark

Plaj özellikle kumsalının ve denizinin temizliğiyle meşhur. Deniz o kadar berrak ki cam gibi suya bakınca denizin dibindeki istiridyeleri çıplak gözle gerebiliyorsun. Fakat derinlere açıldıkça yosunlu bölgelere rastlayabilirsin. Sığ denizi sebebiyle deneyimsiz yüzücüler ve çocuklu aileler için uygun.

Uçak Bileti

2-Menekşe Plajı nerede ve nasıl gidebilirim?

İstanbul şehir merkezine çok yakın olan plaj Bakırköy’ün Florya beldesinde bulunuyor. Küçükçekmece Gölü’nün hemen yanındaki plaja topu taşımayla ulaşabileceğin gibi şahsi araçla seyahat etmeyi de tercih edebilirsin. Aracın yoksa da elinde plaj çantan, şemsiyen, havlularınla sıcağın altında toplu taşımayla uğraşmaktansa şehir içi araç kiralama hizmetleri daha ekonomik ve konforlu olacaktır. Hem otobüs ve metrobüs saatlerine bağlı kalmadan gün boyu denizin keyfini çıkarabilir, deniz sonrası yorgunlukla kalabalığa takılıp ayakta yolculuk etme riskine girmeden evine dönebilirsin.

Şahsi araçla: Zeytinburnu-Avcılar istikameti boyunca E5 üzerinden yolu takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsin.

Otobüs: 34C 76B 76O BN1 hatlarıyla Florya durağında inerek ulaşabilirsin.

Tren: Halkalı-Gebze yönünde hareket eden trene binip Küçükçekmece durağında inmeli ve 5 dakikalık bir yürüme mesafesini katetmelisin.

Konum Linki

Menekşe Plajı günbatımı

3-Menekşe Plajı ücretli mi?

Girişi ücretsiz halk plajlarından. Fakat şezlong ve şemsiye hizmetinden yararlanmak için belirli bir ücret ödemen gerekiyor.

4-Menekşe Plajı kamp yerleri ve diğer konaklama seçenekleri

Menekşe Plajı genelde İstanbul’da yaşayanlar tarafından günübirlik tatil alternatifi olarak seçilse de hafta sonu tatili planlayanlar için kamp yapma imkanı sunuyor. Ücretsiz çadır kurabileceğin alanlar mevcut. Fakat civar illerden gelip biraz daha uzun süre kalacaksan plajın yakınlarında pek çok apart ve otel bulunuyor. Menekşe Plajı’na yakın Küçükçekmece otellerinden bütçene en uygun olanı seçebilmen için otelleri puan sırlamasına göre derledik.

5-Menekşe Plajı’na gitmeden önce bilmem gerekenler

 • Ücretsiz bir halk plajı olduğu için özellikle bayram ve tatillerde aşırı kalabalık oluyor.
 • Kamp yapmayı planlıyorsan kalabalıktan çadır atacak yer bulamayabilirsin.
 • Dışarıdan yiyecek ve içecek sokmak yasak.
 • Plajda İstanbul Kart ile ödeme yapabilirsin.

6-Civarda görülmesi gereken yerler

Atatürk Deniz Köşkü

Küçükçekmece Göl Parkı: Parkta gün batımını izlerken yürüyüş parkurlarında spor yapabilirsin.

Florya Atatürk Deniz Köşkü: Köşkte Atatürk ve manevi kızı Ülkü’nün eşyalarını görebilirsin. Girişler ücretli ve müze kart geçmiyor.               

İstanbul'a yakın günübirlik gidebileceğin birkaç plaj önerisi daha arıyorsan İstanbul'a yakın plajlar yazımız da sana fikir verebilir.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
130 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar