İstanbul deniz kıyısı bir şehir olmasına rağmen deniz keyfi yaşamakta zorlandığımız bir şehir. Eskiden Yeşilköy, Suadiye, Trabya, Büyükçekmece gibi semtler İstanbul’un sayfiye yeri oldu. Şimdilerde buralar artık yaz kış yaşanan semtler haline geldi. Ancak İstanbul’a yakın bazı ilçeler var ki onlarda hala çok güzel deniz keyfi yapabilirsiniz.

İçindekiler

Şile – Ağva

İstanbul’un en büyük plajlarından biri olan Şile Halk Plajı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Yan yana pek çok plaj işletmesi bulunur. Aslında halk plajı olduğu için denize girebilirsiniz. Ancak şezlong, şemsiye gibi malzemeleri kullanıp daha konforlu güneşlenmek isterseniz plaj işletmelerinden birine girmeniz lazım. Günlük şezlong şemsiye fiyatları işletmeden işletmeye değişebiliyor. Bu plajın en büyük handikabı poyraz esintisi olduğu günler. Öyle günlerde deniz çok dalgalı oluyor. Ancak lodos esintisinin olduğu günlerinde ise Şile’nin denizi güzel olur. Dilerseniz bu plajlarda yemek yiyebilir ya da etraftaki balık lokantalarını tercih edebilirsiniz. Şile-Ağva sahil yolu üzerinde de denize girebileceğiniz güzel koylar var. Ayrıca biraz daha sakin bir yer arıyorum diyorsanız Şile merkeze çok yakın bir konumda bulunan Akçakese Plajı da tercihleriniz arasına girebilir.

Kefken – Kerpe

İstanbul’a yakın denize girilebilecek noktalardan biri de Kefken ve Kerpe. Karadeniz kıyısı bu şirin yerler aslında Kocaeli il sınırları içerisinde ancak İstanbul’a arabayla yaklaşık 1,5 saatte gidilebiliyor. Oldukça yeşil özellikle Kerpe’deki kayalıklar görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor. Kefken koy olduğu için deniz sakin olabiliyor. Kefken’in büyük bir kumsalı var. Kerpe ise biraz daha kayalık bir yer. Yol üstünde özellikle Kandıra köylerinde taze meyve ve sebze bulabilirsiniz.

Akçakoca

İstanbul ve Ankara’ya yakın Akçakoca özellikle Ankaralı günübirlik denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Yeşil bitki örtüsü ve deniziyle ünlü bu doğa harikası yerin yaklaşık 40 km’lik uzun bir kumsalı var. Sahilde yine uygun fiyatlı yararlanabileceğiniz plaj işletmeleri bulunuyor.

Kilyos

İstanbul’un Karadeniz kıyısı bir başka denize girilebilecek bölgesi ise Kilyos. Sarıyer’e yakın bu bölgede çok sayıda plaj var. Bazıları daha uygun fiyatlı bazıları ise giriş ücretinden içeride yiyeceğiniz şeylere kadar pahalı gelebilir. O yüzden gitmeden önce Kilyos plajlarını araştırın. İnternet sitelerinden fiyatlarına göz atın. Kilyos da da zaman zaman denizde çok dalga olabiliyor. Böyle günlerde jandarma gelenleri uyarıyor ya da plajları kapatabiliyor.

Büyükada

İstanbul’un çok eskiden beri sayfiye yeri olan Prens Adaları aynı zamanda en temiz denize sahip yerlerden. Büyükada, Heybeliada, Kınalı ve Burgaz Adaları ile Sedef Adası içerisinde keyifli bir gün geçirebileceğiniz plajları da barındırıyor. Büyükada’da Yörükali, Nakibey, Ya da Beach Club gibi yerler var. Heybelida’da Ada Beach, Alman koyu, Akvaryum Plajı tercih edilebilir. Burgazada’da Kalpazankaya ve Kınalıada’da Kumluk Plajı tercih edilebilir.

Büyükçekmece

İstanbul’un eski sayfiye yerlerinden Büyükçekmece, oldukça büyük ve geniş bir sahile sahip. Gürpınar’dan başlayarak Büyükçekmece’ye kadar uzanan sahil boyunca çok sayıda plaj işletmesi bulunur. Plajlarda yeme içme seçenekleri ve bazılarında da yaz spor etkinlikleri için çeşitli eğlence aletleri bulunur.

Silivri

İstanbul’un yazlık ilçesi Silivri ve yakınlarındaki Selimpaşa, Kumburgaz gibi yerlerde denize girilebilecek çok sayıda plaj var. Ancak denizin çok temiz olduğunu söylemek zor. Karadeniz kıyısı yerler Marmara’ya göre daha temiz. Yine de çok sayıda yazlık evlerin yer aldığı bu yerlerde güzel plajlarda bulunuyor.

Yalıköy

Çatalca yakınlarındaki Yalıköy ve çevresi İstanbul’un Karadeniz kıyısı başka bölgeleri. Yalıköy ve Çilingöz’deki plajlar aynı zamanda doğal güzelliklerin de yer aldığı bir bölge. Karadeniz’in yeşil ve mavisiyle güzel bir uyum içerisinde buluşmuş bu bölgede günübirlik denize girebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar