Marmara'da denize girebileceğiniz 5 harika yer

muratekinay

Deniz, güneş ve kum üçlüsü söz konusu olunca akla ilk gelen Ege ve Akdeniz sahillerimiz olsa da Marmara Bölgesi ve çevresinde de bu yerleri aratmayan benzersiz rotalar var. Gelin, çok uzaklara gitmeden denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz bu harika yerleri birlikte keşfedelim.

İçindekiler

Marmara Adası

Sahil boyunca uzanan balıkçıları, sakin koyları ve huzurlu atmosferi ile adeta bir cennet köşesi. Temiz havası ve küçük balıkçı köyü ortamıyla, adanın Ege'deki bir tatil kasabasından pek farkı yok. Tatil yaparken leziz tatları denemek isterseniz burası tam size göre. Marmara Adası'nın lezzetli zeytinleri ve zeytinyağları doğadan sofranıza kadar ulaşır.

Çıralı, Şifalı Su ve Aba Plajları ise denize girmek için ideal noktalardan. İstanbul'dan hareket eden feribotları kullanarak Balıkesir açıklarındaki adaya ulaşabilirsiniz. Şehirden Marmara Adası'na yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

marmara adası

Erdek

Erdek ve çevresi, Türkiye'nin ilk tatil yerlerinden biri olarak bilinir ve harika deniz ve plajların keyfini çıkarabileceğiniz yerlere ev sahipliği yapar. Balıkesir'in kuzeyinde, Marmara Denizi'ne açılan kapılardan biri olan bu sevimli yerde temiz denizin ve plajların tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Erdek, ülkemizin önemli antik kalıntılarına ev sahipliği yapar. Çevredeki antik kentleri gezebilir ve bölgenin zengin tarihi mirasına tanık olabilirsiniz.

İstanbul'dan Erdek'e ulaşmak için Bandırma feribotlarından birini tercih edebilir ve toplamda yaklaşık 2,5 saatlik bir sürede Erdek'e varabilirsiniz. Erdek, Balıkesir'in merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunur, bu nedenle tatilinizi yaparken isterseniz merkeze kolayca ulaşabilirsiniz.

Erdek

Kilyos

İstanbul'a daha yakın bir konumda, mavi sulara dalmak isteyenler için ideal bir yer olan Kilyos'u tercih edebilirsiniz. Karadeniz kıyısında bulunan bu belde, son yıllarda popüler plajlar arasında yer alan Burc Beach gibi mekanların açılmasıyla daha da ün kazandı.

Kilyos'un sahili kumlu olduğu için denize girmek istemeyenler bile kumsalda rahatlıkla vakit geçirebilir veya çocuklarınızla kumdan kaleler yapabilirsiniz. Kilyos'a gelmek için Sarıyer'den hareket eden dolmuşları kullanabilir veya aracınızla Sarıyer-Kilyos tabelalarını takip edebilirsiniz. Kilyos'un ve İstanbul'un diğer plajlarında keyif yapmak için hemen İstanbul uçak biletlerini karşılaştırın. İstanbul'da denize girebileceğiniz plajlara ve fiyatlarına göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

Kilyos

Mudanya

İstanbul'dan feribotla kolayca ulaşılabilecek yerlerden biri olan Mudanya'nın plajları da son yıllarda bölgenin en gözde tatil yerleri arasına girmeyi başarıyor. Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın imzalandığı bu tarihi yere İstanbul'dan yapacağınız 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile gelebilirsiniz. Mudanya'da konaklama içinse yine son yıllarda restore edilen tarihi konakları ve otelleri tercih edebilirsiniz. Bölgenin gözde plajları Coşkunöz ve Burgaz'da denizin keyfini sürdükten sonra sahilde yer alan balıkçılarda küçük bir ziyafet çekebilirsiniz.

Mudanya

Erikli

Erikli özellikle ilk defa ziyaret edenleri kendine hayran bırakan adreslerden. Sahil ve plajlar oldukça geniş ve büyük, bu nedenle buranın Marmara'da olduğuna inanmak zor olabilir. Hafta sonları biraz kalabalık olsa da hafta içi veya yazın son günlerinde kısa bir tatil için oldukça uygun bir seçenek.

Bölgede genellikle küçük pansiyonlar ve otellerde konaklama imkanı da bulunuyor. Ancak daha uzun süreli bir konaklama planlıyorsanız yazlık kiralık evleri düşünebilirsiniz. Bölgede İşçimen Balıkçızade gibi mekanlar, yerel tatlarla birleştirdikleri lezzetli balık yemekleri için tercih edilebilir. İstanbul'dan yaklaşık 3 saatlik bir otomobil yolculuğuyla Erikli'ye ulaşabilirsiniz.

Erikli


muratekinay
Murat Ekinay
467 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar