Küçük dokunuşlarla 50-200 TL arası tasarruf imkânları

betulsungurlu
İçindekiler

Aşağıdaki tasarruf imkânlarını topladığınızda ve bunları alışkanlık hale getirdiğinizde yıllar içinde ne kadar tasarruf edebileceğinizi bir de siz hesaplayın. Biz hesapladık: Toplam rakam inanılmaz!

1.    Başka bankaya gidemeseniz de o bankanın en uygun ürününü seçin.

Kredi başvurusu yapmadan önce sadece bankaları birbirleriyle değil, aynı bankanın değişik kredi ürünlerini de birbiriyle karşılaştırın! Örneğin Garanti Bankası’nın “Düşük Masraflı Kredisi” yerine “Düşük Taksitli Kredisi” ’ne başvurarak, başka bankaya gitmeseniz de 5000 TL 12 ay vadeli kredide 200 TL tasarruf edebilirsiniz.

2.    Ek kart kullanın, yıllık kart aidatını yarısını ödeyin.

Ek kartların yıllık kart aidatı, asıl kartın aidatının yarısı olarak ücretlendiriliyor. Örneğin “Citi Klasik” asıl kart sahipleri kart aidatı olarak ilk yıl 9 TL, sonraki yıllarda 40 TL öderken, ek kart sahipleri ilk yıl 0 TL, diğer yıllar içinse 20 TL ödüyor.  “Citi Axess Klasik” asıl kart sahipleri ise yıllık kart aidatı olarak 55 TL, ek kart sahipleri 27,5 TL ödüyor.  Asıl kart sahibi ile bütçeniz ortaksa, ayrı ayrı kart almak yerine ek kart uygulamasından faydalanabilirsiniz. Cüzdanında en az iki kredi kart taşıyorsanız bu değişiklikle yılda 50-60 TL tasarruf edebilirsiniz.

3.    Tek bir uçuşta kişi başı 100 TL tasarruf!

Seyahate giderken bir günlüğüne uykunuzdan feragat ederek %100’ün üzerinde tasarruf edebilirsiniz. Örneğin 20.04.2012 tarihinde İstanbul’dan Trabzon’a THY ile seyahat edecek olanlar sabah 04.25 uçağına binerse 61 TL; 19.55 uçağına binerlerse de 161 TL ödüyor. Yani erken kalkan çok yol almakla kalmıyor, tek bir uçuştan 100 TL tasarruf ediyor.
Not: Bu yıl 23 Nisan Pazartesi gününe denk geliyor. 3 günlük kısa bir tatil planlıyorsanız elinizi çabuk tutun! Erken saat uçuşları yanısıra erken rezervasyon imkânlarından da faydalanın.

4.    Zorunlu trafik sigortasını karşılaştırın %100’e yakın tasarruf edin!   

Kasko gibi Zorunlu Trafik Sigortası’nda da fiyat karşılaştırması yapan kazanıyor. Üç yıl önce serbest tarife uygulamasına geçilen bu sigorta türündeki fiyat serbestisi giderek artıyor. Bugün fiyat karşılaştırması yapan özel otomobil sahipleri, 200 TL’ye varan tasarruf imkânına sahip oluyor.

5.    Hesap sayınızı azaltın, cebinizden daha az para çıksın.

Artık işinize yaramayan ya da seyrek kullandığınız hesaplarınızı kapatın. Rutin bankacılık işlemleriniz için kullandığınız hesap sayısını azaltın. Böylece kapattığınız her bir hesap için yılda 40-50 TL tasarruf edebilirsiniz. Kapatacağınız 3 hesap size 150 TL tasarruf imkânı sunuyor!

6.    İnternet bankacılığı ile havale-EFT masraflarınızı onda bire düşürün.

Bankaya göre değişse de şubelerden havale başı işlem ücreti 10 TL, EFT ücreti ise 20 TL civarında şekilleniyor. İnternetten yapılan para transferlerinde ise havale işlemi 1 TL, EFT işlemi ise yaklaşık 3 TL olarak ücretlendiriliyor. Basit bir para aktarma işlemine 10 kat ücret ödemektense çalıştığınız tüm bankaların internet bankacılığından yararlanmaya başlayarak tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Böylece her beş havale işleminiz için 45 TL; her beş EFT işleminiz için ise 90 TL’niz cebinizde!

7.    Bireysel emeklilik vergi avantajını değerlendirin.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en önemli özelliği vergi avantajı! Ancak yetkililer bu avantajdan çoğu kullanıcının yararlanmadığını söylüyor. Oysa BES’e yıllık ödenen her 1000 TL’ye karşılık 150-350 TL arası (vergi dilimine göre değişiyor) tasarruf imkânı bulunuyor. Her ay ödediğiniz katkı payının bir bölümü maaşınıza geri ödeniyor. Bu avantajdan faydalanmak için tek yapmanız gereken şirketinizin muhasebe bölümünü BES sözleşmenizden haberdar etmek ve aylık dekontlarınızı onlara iletmek!  Daha detaylı bilgi için bkz. https://www.enuygun.com/bilgi/bireysel-emeklilikte-vergi-avantaji

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar