Konya Tropikal Kelebek Bahçesi hakkında her şey

busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
25 Ekim 2022
I
4 dk
I
0
I
Güncellenme: 27 Ekim 2022

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, 2015 yılında hizmete açılan harika bir yer. Çünkü bu bahçede, tropikal ülkelerden gelen birbirinden güzel 60 farklı türde yaklaşık 20.000 kelebek bulunuyor. Dolayısıyla Konya’da gerçek bir kelebek vadisi seni bekliyor. Vadi yakıştırması tesadüfi değil, çünkü pek çok kişi burayı Konya Kelebekler Vadisi olarak biliyor. 

Toplam 7.200 metrekareye yayılan Kelebek Bahçesi’nin yaklaşık 1.600 metrekaresi kelebek uçuş alanı, 3.500 metrekaresi ise gezi alanından oluşuyor. Ayrıca bunlara ek olarak alan içerisinde bir böcek müzesi yer alıyor. Türkiye’nin ilk kelebek bahçesi olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi hakkında her şeyi keşfetmek için hazırsanız başlıyoruz. Baştan söyleyeyim bu keşif için tek ihtiyacın bir Konya uçak bileti.

Konya Kelebek Bahçesi’nde neler var?

Konya Kelebek Bahçesi

Konya Kelebek Bahçesi’nin en önemli özelliği Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip olması. Bahçede 1.600 metrekarelik bir kelebek uçuş alanı bulunuyor. Doğayla uyumlu olan ve kelebek şeklinde inşa edilen bahçede, bir ay içerisinde, 60 farklı türde yaklaşık 20.000 canlı kelebek uçuşuyor. Dolayısıyla burada harika bir manzara seni bekliyor.

Farklı ölçüde 1.730 adet cam kullanılarak cam giydirme cephe kaplama sistemi ile yapılan bahçede, kelebeklerin doğal yaşam şartlarını sağlamak adına tüm ayrıntılar düşünülmüş. Öyle ki camlarda, kelebeklerin doğal ortamlarında olduğu gibi güneş ışınlarının yönlerini bulmalarını ve UV ışınlarının bahçe içerisine maksimum oranda geçmesini sağlayan özel PVB malzemesi kullanılmış.

Ayrıca bahçenin sıcaklığı 28 derecede sabitlenirken, nem oranı %80 olacak şekilde kontrol altında tutuluyor. Bu sayede kelebeklerin doğal ısı dengesi korunmuş oluyor. Kelebekler, kelebek yaşamının 3. evresi olan pupa evresinde, Filipinler, Singapur, Malezya, Kosta Rika, Kenya, Endonezya, Panama ve Kolombiya gibi tropikal ülkelerden özel kutular içerisinde getirtiliyor. Bahçeye gelen pupalar, özel dolaplar içerisine yerleştiriliyor.

Özel dolaplarda başkalaşım süreçlerini tamamlayan pupalar birer kelebek olarak uçuşa hazır halde dışarı çıkıyor. Kelebek Bahçesi’nde, kelebeklerin yanı sıra 195 farklı canlı bitki türü bulunuyor. Bitkiler, canlı yaşamını daha kaliteli hale getiren ve bulunduğu ortamdaki zararlı maddeleri emen oksijen üretimi yüksek bitkiler arasından özel olarak seçilmiş. Ayrıca bitkilerden bazıları Türkiye’de yalnızca bu bahçede yetiştirilebiliyor.  

Bahçe içerisinde ziyaret edebileceğin bir böcek müzesi bölümü de mevcut. Böcek Müzesi bölümünde, Böcek Sineması, Kelebek Sınıflandırması, Kelebek Yaşam Döngüsü, Kelebek Davranışı ve Böcek Köyü gibi ilgi çekici alanlar bulunuyor.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, çocuklara hem hayvan hem doğa sevgisi aşılamak amacıyla eğitim etkinlikleri de düzenliyor. Doğa eğitim programı adı altında gerçekleştirilen eğitimler arasında “Böceklerin renkli dünyasını keşfet” “Sürüngenlerle tanışalım” “İlginç canlılar arasındayım” ve “Doğa eğitimi (hafta sonu)” bulunuyor. Eğitimlere katılabilmek için önceden online randevu almak gerekiyor.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde bulunan kelebek türlerinden birkaçı

Cetosia cyane (Leopard Lacewing)

Kelebek

Tirumala septentrionis (Dark Blue Tiger)

Kelebek

Pachliopta aristolochiae (Common Rose)

Kelebek

Böcek türlerini de görmelisin

Coleoptera (Kınkanatlılar)

Coleoptera (Kınkanatlılar)

Phasmida (Hayalet Böcekler)

Hayalet Böcekler

Konya Kelebek Vadisi nerede?

Konya Tropikal Kelebek Vadisi’nin adresi: Parsana, İsmail Kaya Cad. NO: 244, 42250 Selçuklu/Konya

Konya Tropikal Kelebek Vadisi konum

Konya Kelebek Bahçesi giriş ücreti ne kadar?

Konya Kelebek Bahçesi giriş ücreti listesi:

 • Öğrenci: 15 TL
 • Yetişkin: 35 TL
 • 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz
 • Engelli ve 65 yaş üstü: 10 TL
 • Refakatçi (Engelli kimliğinde “Refakatçi hakkı vardır” yazanların refakatçisinin girişi ücretsizdir)
 • Şehit yakını (Anne, Baba, Eş ve Çocuk): Ücretsiz
 • Gaziler: Ücretsiz
 • Öğrenci Grup (9+ Kişi): 10 TL
 • Yetişkin Grup (9+ Kişi): 30 TL
 • Eğitim Sınıfı (Bahçe Gezisi): 10 TL
 • Eğitim Sınıfı (Eğitim Bedeli): 5 TL

Konya Kelebekler Vadisi hangi günler açık?

Konya Kelebekler Vadisi, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü, 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açık. Listelemek gerekirse:

Pazartesi: Kapalı

Diğer günler: 09.00 – 17.00

Konya Kelebekler Vadisi

Konya Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidilir?

Otobüs ile Kelebek Vadisi’ne ulaşım

Konya’dan Kelebekler Vadisi’ne gitmek için 47 ve 57 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsin.

47 numaralı otobüs güzergahı: Kültürpark - Nalçacı Cad. - Kerkük Cad. - Eski Manifaturacılar Kent Plaza – Aydınlıkevler - İsmail Kaya Cad. (Tropikal Kelebek Bahçesi)

57 numaralı otobüs güzergahı: Yazır - Otogar Tramvay hattı  - Halil Ürün Cad. -  Ahmet Yesevi Cad. - İsmail Kaya Caddesi (Tropikal Kelebek Bahçesi)

Minibüs ile ulaşım: Tropikal Kelebek Bahçesi’ne minibüs ile ulaşmak için Fatih Işıklar minibüsüne binebilirsin.

Konya Havalimanı’ndan Kelebek Vadisi’ne ulaşım

Havalimanından Tropikal Kelebek Vadisi’ne ulaşmak için taksiyi tercih edebilirsin. Taksi ile yaklaşık 20 dakikada Kelebek Vadisi’ne ulaşabilirsin. Tabii bu yolculuk için araç kiralama seçeneğini de tercih edebilirsin. Böylece Konya’nın her köşesini daha kolay bir şekilde keşfedebilirsin.

Konya Tren Garı’ndan Kelebek Vadisine ulaşım

Konya Tren Garı’ndan Tropikal Kelebek Vadisi’ne ulaşmak için taksiye binebilirsin. Taksi ile ortalama 20 dakikada vadiye ulaşabilirsin.

Konya Otogarı’ndan Kelebek Vadisi’ne ulaşım

Konya Otogarı’ndan taksiye binerek veya doluş ve otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarından yararlanarak Kelebek Vadisi’ne ulaşabilirsin. Taksiyi tercih edecek olursan 10 dakikalık kısa bir yolculuk sonrası Kelebek Vadisi’ndesin. Ayrıca Konya’ya kadar gelmişken görmen gereken başka yerler olduğunu da unutma. Tüm bu yerleri Konya’da gezilecek yerler içeriğimizden keşfedebilirsin.

 


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
2 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar