• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kemerburgaz Kent Ormanı: İstanbul'un doğa hazinesi

Kemerburgaz Kent Ormanı: İstanbul'un doğa hazinesi

haticebayram
Hatice Bayram
26 Aralık 2022
I
9 dk
I
0
I
Güncellenme: 1 Şubat 2023

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın kaleme aldığı “işte İstanbul / yorgun şehir / canından bezmiş boğaz vapurları…” şiiri gibi İstanbul’un yorgunluğu yaşayana yer yer sirayet edebiliyor. Şehrin kalabalıklığı bir yana yeşilliğinin az olması da keyif kaçırıyor. Eh, bir de İstanbul’un trafiği meşhur. Kemerburgaz Kent Ormanı ise kaçış rotalarından biri. İstanbul’a yakın bir yere kafa dinlemeye gitmek harika olmaz mı sence de? Hadi kemerleri bağlayalım. Bayılacaksın.

Kemerburgaz Kent Ormanı nerede?

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde yer alan orman toplam 5.500.000 metrekarelik bir alana sahip. Yılın her günü dilersen ailecek dilersen belirli arkadaş gruplarınla gelerek vakit geçirebileceğin Kemerburgaz Kent Ormanı, Göktürk Pirinççi Köyü’nde yer alıyor. Ünlü Alibeyköy Baraj Gölü’nün kuzeyinde yer alan orman 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıldı.

Konum Linki

Kemerburgaz Kent Ormanı’na nasıl gidilir?

Oldukça kolay bir konumda yer alan kent ormanına özel aracın veya toplu taşıma ile rahatlıkla gidebilirsin. Ben radyondan Barış Manço Dere Boyu Kavaklar parçasını açmanı ve tarifimi takip ederek yolculuğuna başlamanı öneriyorum. Eğlenceli olacaktır. Anadolu Yakası’ndan yola çıkıyorsan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü ve otobanı tercih edebilirsin. İstanbul Havalimanı tabelalarını izleyerek yolculuğunu devam ettirebilirsin. Bir süre sonra karşına Habipler Sapağı çıkacak. Bu sapaktan içeri girdiğinde yol seni Kemerburgaz Kent Ormanı’nın ana giriş kapısına kavuşturacak.

Toplu taşıma ile kent ormanına gelmeyi düşünüyorsan 48, 48G, 48A, 48L hatlı otobüs seferlerini kullanabilirsin. 48G ise ormana en yakın otobüs hattı. Bu hattı tercih ettiğinde Kent Ormanı durağında inerek diğer hatlardan daha hızlı bir şekilde ormana ulaşabilirsin.

Dilersen araç kiralama hizmetini değerlendirerek de Kemerburgaz Kent Ormanı'na gidebilirsin.

Kemerburgaz Kent Ormanı’na giriş ücreti ne kadar?

Kemerburgaz Kent Ormanı giriş ücreti 2023 yılı itibarı ile yaya olarak ücretsiz. Otomobilinle gittiğinde araç için istenen bir ücret bulunuyor. Bu araç giriş ücreti de 2023 yılı itibarı ile 30 TL. Motosiklet ve ATV için ödenmesi gereken ücret 15 TL. Minibüs / Kamyonet tarzı araç için ise 90 TL ödemek gerekiyor. Midibüs için 160 TL, eğer araç otobüs ise 240 TL ödeme yapılması gerekiyor.

Mobil ödeme imkanı sunan Kemerburgaz Kent Ormanı bu işlem sayesinde otopark ücretlerinde ziyaretçilerine %20 indirim de uyguluyor.

Kemerburgaz Kent Ormanı ziyaret saatleri

Orman, haftanın yedi günü 08:00 ile 22:00 saatleri arasında açık. Konserler olduğunda kent ormanının kapanış saati 00:00 oluyor. Meşhur Kemerburgaz Kent Ormanı konserlerine bir uğra derim.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda kamp yapılabiliyor mu?

Kemerburgaz Kent Ormanı D tipi mesire alanı olarak geçiyor. Dolayısıyla gece konaklamaları yasak.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda neler yapılır?

İstanbul’da bazı yerler vardır ki oralara gitmemek ve görmemek çok büyük kayıp olabilir. Kemerburgaz Kent Ormanı da bunlardan biri çünkü doğal güzelliklerin kalbinde yeşille mavinin buluştuğu ormanlık bir alan olmasının yanı sıra pek çok sosyal aktiviteye dahil olabileceğin bir eğlence parkı. Doyasıya dinlenmek istiyorsan, sessiz bir tabiat buluşması arıyorsan hafta içi gitmeni öneriyorum. Hafta sonu yoğun oluyor. Hatta bu yoğunluk otopark çıkışlarına da yansıyor. Ama diyorsan ki ben bir aktivite insanıyım, bana eylem lazım. Orman hizmetinde. Neler yok ki? Hadi başlayalım!

Mağlova Su Kemeri

Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında Alibey Deresi üzerinde yapılmış bir mimari eser. Dünya su mimari eserlerinden olan Moğlova Su Kemeri 36 metre yüksekliğinde. Kemerburgaz Kent Ormanı sayesinde ziyareti kolaylaşan kemer, 257 metre uzunluğunda ve iki katlı. Ortasında bir yürüme yoluna sahip. İstanbul’a hala temiz su taşıyan kemer Kemerburgaz Kent Ormanı’na gittiğinde gezmen gereken tarihi bir yer olarak seni bekliyor. Kemerin yolunda yürüyüş yaparken atmosferi sayesinde büyüleneceğinden eminim. Kartpostal havası veren büyük yapı her köşesinde fotoğraf çeken ziyaretçileriyle harika gözüküyor. Bana bir an için Bozdoğan Kemeri’ni bile anımsattı. Ama tabi bu benim romantikliğimden olsa gerek.

Kemerin üst noktasına kadar araçla ulaşım sağlanabiliyor. Devamında artık aracı bırakıp patika bir yoldan yürümek gerekiyor. Keyifli ve kısa bir yolculuk, hemen söyleyeyim. Tavsiyem yanına kamp sandalyelerini ve termos çayını alman yönünde. Çünkü kemerin bir köşesine sandalyelerini atıp manzarayı izleyebilir yüzyıllar önce nasıl inşa edildiğini düşünmeye başlayabilirsin.

Konum Linki

Seyir Terası

Harika bir manzara göreceğin için hazırlıklı olmalı ve yanına bir fotoğraf makinesi almalısın. Güzelliğinden başın dönebilir. Tüm ormanı ayaklarının altında hissediyorsun ve büyüleyiciliği karşısında terastan hiç inmek istemiyorsun, şimdiden söyleyeyim. Ücretsiz bir şekilde terasa çıkabilirsin. Yönlendiren tabelaları takip ederek Seyir Terası’na ulaşabilirsin. Yürüyerek gidersen yolculuğun 45 dakika kadar sürebilir. Uzun bir yürüyüş olduğunu düşünüyorsan bisiklet kiralamanı tavsiye ederim.

Yaşam Etkinlik Alanı (YBY)

Çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan yeşili bol bir alan ile karşında YBY. Burası, İstanbul’un ilk açık hava kültür, sanat ve etkinliklerinin gerçekleştirildiği yer. Farklı konserler, çeşitli etkinlikler Kemerburgaz Kent Ormanı’nın göbeğinde YBY’nin içerisinde canlanıyor. “Yeni Bir Yaşam” konseptiyle hareket eden alanda Cem Adrian, Sertab Erener, Teoman, Emre Aydın gibi pek çok sanatçı konser verdi. Alanda kurulan dev ekranlar sayesinde protokol kısmının arkasında bile kalsan konseri takip edebiliyorsun.

2022 sezonu kapandı. 2023 yılının 23 Nisan tarihinde “Çocuk Bayramı Festivali” adıyla Yaşam Etkinlik Alanı 25 tane konser, 8 tane festival düzenlemeye hazırlanıyor. Bu konser ve festivaller 2023 yılının Kasım ayı sonuna kadar devam edecek. Takvim ve biletleri festival açıldığında Biletix’den takip etmeni öneriyorum. Herkese açık olacak festival ve konserlere evcil hayvanlarla, ailecek, dostlarla gelme imkanı bulunuyor. Tam bir açık hava konseri seni bekliyor. Bence şimdiden takviminde 23 Nisan’a hatırlatma koy. Eğlenceli bir konser buluşması olacak!

Üçüncü Mekan

“Ormanın içinde güzel şeyler oluyor.” harika bir slogan değil mi sence de? Kemerburgaz Kent Ormanı’na geldiysen Üçüncü Mekan’a uğramadan gitmek istemeyeceğine eminim. Ormanın 3.kapısında yer alan mekânda pek çok aktivite gerçekleşiyor. Pazartesi günleri kapalı olan Üçüncü Mekan, geri kalan günlerde 12:00 ile 20:00 saatleri arasında açık. Hafta sonları ise 09:00 ile 21:00 saatleri arasında açık oluyor. Özel etkinlikler dışında mekâna girerken belli bir ücret ödenmiyor. Dışarıdan yiyecek getirilmesi yasak. Evcil hayvanın varsa bilhassa getirmeni bekliyorlar. Ortamın atmosferinden büyülenirsen bir etkinlik planlama imkanı da bulunduruyorlar.

Özel etkinlikler olmadığında da genel kullanıma açık. Kış mevsiminde sıcak çadırında, yaz mevsiminde serin dış alanlarında vakit geçirmek için harika bir rota. Kaçırmamanı tavsiye ediyorum. Atölyesinde bulunan workshopları, kurumsal eventleri ile sıkça tercih ediliyor. Tasarım atölyelerinin, sokak pazarlarının, spor etkinliklerinin, müzik performanslarının ve özenle seçilmiş filmlerin açık havada gösterime sunulmasıyla seni şehrin bohemliğinden birkaç saatliğine uzaklaştırıyor. Benim önerim açık hava sinemasını muhakkak deneyimlemen. Atmosferinden büyüleneceksin.

Sahne Etkinlikleri

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın kültür ve sanat aktivitelerine ev sahipliği yapan Sahne Etkinlikleri ormanın 1.kapı bölgesinde yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahnesi konser ve tiyatro gibi pek çok sanat etkinliğini kucaklıyor. Kemerburgaz Kent Ormanı’na uğradığında sahneye muhakkak bakmanı ve etkinlikleri izlemeni öneriyorum.

Acar Film Sanat Akademi

Tabiat ile iç içe kültürel aktiviteler yapmak için rota arıyorsan Kemerburgaz Kent Ormanı’nın Acar Film Sanat Akademisi’ne gitmen gereken durumlar var. Akademinin kurucuları Nur Acar ve Soner Acar. Bu akademi ünlü ve uzman eğitmenler tarafından yönetiliyor. Ferah bungalovlarda yaratıcı drama eğitimi, genç akademi, tiyatro / sinema oyunculuğu eğitimi, ebeveynli duyusal oyun atölyeleri, yetişkin zumba dersleri, zumba kids dersleri, çocuk grubu resim eğitimi, müzik enstrüman eğitimleri, salsa dersleri veriliyor.

4-6 yaş resim atölyesi ayda 4 saat eğitim veriyor. Aylık ücreti 2022 yılı itibarı ile 500 TL. Pazar günleri 12:00-13:00 saatleri arasında eğitime katılma imkanı bulunuyor. 7-14 yaş arası resim eğitimi ise 2022 yılı itibarı ile aylık ücreti 750 TL. Ayda 6 saat olan eğitim Pazar günleri 14:00 ile 15:30 saatleri arasında. Katılımı fazla olan eğitimlerden biri de 6-9 yaş Yaratıcı Drama ve İngilizce Drama Eğitimi. 3 aylık kayıt yaparak derslere bu yaş aralığından sevdiklerini kaydetme imkanın bulunuyor. 3 ay toplam ücreti 2.500 TL. Fiyatlar 2023 yılı için güncellemeye girecek. Cumartesi günleri 14:00-15:00 saatleri arasında eğitim gerçekleşiyor.

Her dersin ücreti değişkenlik gösterebiliyor. “Sanat ile yaşamı birleştiren yolda birlikte yürüyelim” sloganıyla hareket eden akademiyi iletişim kurarak muhakkak takip etmeni öneriyorum. Yılbaşı ile ücretlerde değişmeler bekleniyor. Kemerburgaz Kent Ormanı’nın içindeki bu sanat dünyasına uğramalısın.

Konum Linki

Macera Parkı

Kemerburgaz Kent Ormanı aktiviteler için bir cennet. Macera Parkı buna göre tasarlanmış. Kalabalık bir ortamda eğlenmek istemiyorum diyorsan hafta içi gelmelisin, söyleyeyim şimdiden. Yetişkinlere göre tasarlanmış ip parkuru, zipline, tırmanma duvarı gibi alanlar seni inanılmaz eğlendirecek. Bu aktivitelerden sonra acıksan bile çocuklar için tasarlanmış çarpışan botta ve çocuk trenin de gözün kalabilir. Ama çocuklar için, lütfen. Macera Parkı, Kemerburgaz Kent Ormanı’nda enerjinin atılacağı alanlardan biri.  Hem birbirinden zengin bitki çeşitliğinin ortasında temiz havanın keyfini çıkarmalı hem de İstanbul'un göbeğinde eğlence parkı temasının hakkını vermelisin.

Atlıkarınca

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda nerede en güzel fotoğraf çekilebilirim sorusuna cevap arıyorsan, Atlıkarınca bu mekânlardan biri derim. 40 adet atı var. Hepsi de hareket ediyor. Kendini çocukluğunda hissedebilirsin. Bayılacaksın.

Çocuk Parkı

Kent ormanının harika bir Macera Parkı bulunuyor, evet. Ancak aynı zamanda tam 23 farklı noktada çocuk parkı da bulunduruyor. Bu parklar salıncak, kaydırak gibi oyun alanlarıyla ailecek gezilerde keyifli hatıralara imza bırakıyor. Bu park sayesinde hem çocuklarınla keyifli vakit geçirebilir hem de geleceğin yetişkinlerine doğa sevgisi aşılayabilirsin.

Buz Pisti

Kışın Kemerburgaz Kent Ormanı’na gelmek sence nasıl bir fikir? Gelmişken Buz Pisti’ne uğramak. Deneyimli eğitmenler tarafından çocuk yahut yetişkin fark etmeksizin buz pistinin keyfini çıkarmaya bayılacağından eminim. Bunu deneyimlemediysen ilk gideceğin yer Kemerburgaz Kent Ormanı olsun.

Dilersen deneyimli eğitmenlerden buz pateni eğitimi alma ihtimalin de var. Göz atmanı öneriyorum.

Konum Linki

Neler varmış yahu dediğini duyar gibiyim. Lakin henüz bitmedi. Piknik alanları enfes. Çeşitli mesire alanları, oldukça düzenli. Baraj Gölü’nün kenarına ilişmiş bu alanlarda sevdiklerinle piknik yapabilirsin. Erkenden gitmeni öneriyorum. Hemen dolabilir. Dilersen bu yeşili bol yere kamp sandalyeni, pötikareli piknik örtünü ve piknik sepetini getirip alana yayılarak da güneşin tadını çıkarabiliyorsun. Birçok noktasında lavabo, mescit imkanı da var.

Ek olarak şunu belirtmeliyim. Kemerburgaz Kent Ormanı ateş yakmak ve mangal yapmak konusunda hassas. Çünkü yasak. Ayrıca piknikten sonra çevreyi aynı özende bırakılması da isteniyor.

Piknikten sonra ne yapmalıyım diye düşünüyorsan benim önerim bisiklet kiralaman yönünde. Özenle hazırlanmış bisiklet parkurları Kemerburgaz Kent Ormanı’nın gözdelerinden. İki tekerlekli, dört tekerlekli, elektrikli gibi pek çok çeşidi de bulunuyor. Denemeden ayrılmamalısın.

Kemerburgaz Kent Ormanı ve şehirdeki diğer güzellikleri keşfetmek için tek ihtiyacın bir İstanbul uçak bileti.

Ormanın spor alanları da oldukça çeşitli. Farklı akademilerin yöneticiliğinde tenis, atletizm, boks, kick boks, rugby, yoga, enduro, koşu, çadır kampı, tenis, kaykay, kano-kürek, trekking, dağ bisikleti, fitness gibi sporları deneme imkanın bulunuyor. Ayrıca uzun yürüyüş parkı, kısa yürüyüş parkı ve göl yolu yürüyüş parkı da Kemerburgaz Kent Ormanı’nın en keyifli parkurları arsında.

Kemerburgaz Kent Ormanı'nda doğum günü ve düğün gibi özel günleri kutlayabilirsin.

Orman bünyesindeki restoran ve kafelerde doğum günü, düğün sonrası yemeği gibi eğlenceler düzenleyebileceğin gibi yine parkın piknik ve mesire alanlarında da kendi organizasyonunu yapabilirsin. Ayrıca park bünyesindeki işletmelerin sınırlarına girip müşterileri ve diğer park sakinlerini rahatsız etmemek kaydıyla düğün fotoğraflarının özel çekimini de burada gerçekleştirebilirsin.

Kemerburgaz Kent Ormanı'nda nerede yenir?

Göl manzarası, bol yeşilliği ile İstanbul’un en nadide kent ormanlarından, Kemerburgaz Kent Ormanı. Piknik yapmak için gelebileceğin gibi restoranları için de uğrayabilirsin. Belediyenin işletmesi olan Beltur’un harika restoranı harika bir tercih olabilir. Beltur’un karşı tepesinde yer alan restoranların atmosferine bayılacağından eminim. Onlar Beltur’a göre daha sakin oluyor. Benim önerim Happy Nest Cafe’ye gitmen yönünde. Özellikle de çocuklarınla ya da ailenle huzurlu bir hafta sonu kahvaltısı için Kemerburgaz Kent Ormanı mükemmel bir tercih. Kafe ve restoranlar haricinde de parkta bulunan ahşap çardakların bulunduğu mesire alanlarında piknik yapabilirsin. Bunun için evden yanında yiyecek içecek getirebilirsin. YBY Etkinlik Alanı’nda bulunan kafenin kahvelerinden denemeden Kemerburgaz Kent Ormanı’ndan ayrılmamalısın.

İstanbul her noktasıyla sürprizlerle dolu bir şehir. Bazen yorucu olabiliyor. Yorulduğun anlarda artık gitmen gereken yeri sen de biliyorsun. Kemerburgaz Kent Ormanı tüm imkanları ve doğal güzellikleriyle seni bekliyor. 


Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar