• Anasayfa
  • Bilgi
  • Karahayıt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?

Karahayıt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?

nihanbayram

Türkiye’nin sağlık turizmi ve termal turizm açısından dünya genelinde özel bir yeri var. Birçok şifalı kaplıcaya ev sahipliği yapan ülkemizde en popüler kaplıcalardan birisi de Karahayıt kaplıcaları. Denizli ilinde konumlanan Karahayıt kaplıcalarının suları birçok hastalığın tedavisi için fayda sağlıyor. Bu yazımızda Karahayıt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir sorusu başta olmak üzere merak edebileceğin tüm soruları cevaplıyoruz.

İçindekiler

Karahayıt kaplıcaları nerede?

Denizli Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt kaplıcaları, Denizli’nin Pamukkale ilçesinde konumlanıyor. Pamukkale ilçesinde bulunan Karahayıt Mahallesi ise bu kaplıcanın sularının çıktığı yer. Karahayıt kaplıcaları, Denizli il merkezine 26 kilometre kadar uzaklıkta iken Pamukkale ilçesinin merkezine 5 kilometre mesafede. Denizli’nin en turistik noktalarından biri olan Pamukkale Travertenleri ise Karahayıt kaplıcalarına 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Uçak Bileti

Karahayıt kaplıcalarına nasıl gidilir?

Denizli, Pamukkale, Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt kaplıcalarına ulaşmak için önce Denizli’ye gelmen gerekiyor. Şehre ulaşımını hava yolu, kara yolu ya da demir yolu ile sağlayabilirsin. Denizli uçak bileti alarak yolculuk yapmayı tercih edersen Denizli Çardak Havalimanı’na ineceksin. Denizli merkeze yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk kadar uzakta olan havalimanına direkt uçuşlar düzenleniyor.

Denizli otobüs bileti almak senin için daha uygun bir yolculuk tercihiyse Denizli Otogarı, şehir merkezinde konumlanıyor. Ankara’dan yaklaşık 7 saat, İstanbul’dan ortalama 10 saat, İzmir’den ise yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk yaptıktan sonra şehre ulaşabilirsin.

Denizli’ye trenle yolculuk yapmak istersen Eskişehir-Denizli arasında sefer yapan Pamukkale Ekspresi’ne binebilirsin. Pamukkale Ekspresi her gün düzenli olarak sefer yapıyor. Eskişehir’e İstanbul, Ankara, Konya gibi şehirlerden hızlı trenle ulaşıp Pamukkale Ekspresi ile yolculuk yapabilirsin.

Denizli’ye ulaştıktan sonra Karahayıt’a gitmek için otogardan kalkan minibüslere binmen gerekiyor. Eğer uçakla gelirsen Denizli Çardak Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirip kolayca kaplıcalara ulaşabilirsin. Araçla yolculuk yaparken Ankara Bulvarı yolunda Pamukkale ilçesine doğru yol almalısın. Pamukkale’ye giderken yolda Karahayıt yol ayrımını gösteren tabelalara denk geleceksin. Bu yol ayrımından sapınca kaplıcalara ulaşabilirsin. 

Karahayıt kaplıcalarının özellikleri

Karahayıt Kaplıcaları, kırmızı su

Karahayıt kaplıcalarının en belirgin özelliği suyun kırmızı rengi. Kendine has kırmızı rengini sudaki maden oksitleri sayesinde alan kaplıcalar suyun bileşimi nedeniyle Pamukkale’nin kaynağına benzetiliyor. Pamukkale’nin sularına kıyasla Karahayıt kaplıcalarının karbondioksit oranı daha az. Ayrıca Pamukkale Travertenlerinin beyaz renginin aksine Karahayıt’taki travertenler kırmızı, yeşil ve beyaz renklere sahip. Yılın dört mevsiminde Karahayıt’tan çıkan termal sular yaklaşık 58 derece sıcaklıkta. Ege Üniversitesi’nin hidroklimatoloji enstitüsünün yaptığı çalışma sonucu hazırlanan raporda Karahayıt kaplıcalarının çok zengin bir mineral kaynağı olduğu ortaya çıkmış. Bu kaplıcalardan akan kırmızı suyun en önemli özelliklerinden biri de hipotonik ve hipotermal maden suyu içermesi.

Kaynak

Karahayıt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?

Karahayıt Kaplıcaları şifaları

Karahayıt kaplıcalarının şifalı sularının ünü ülkemizi aşmış durumda. Dünyanın birçok farklı ülkesinden turistler bu sularda şifa bulmak için Denizli’ye geliyorlar.  Karahayıt kaplıcaları ile ilgili merak edilen önemli sorular arasında “Karahayıt termal suyu içilir mi?” sorusu bulunuyor. Karahayıt kaplıcalarının suları hem banyo yapmak için hem de içmek için uygun. Bu suların banyo yapıldığında ayrı içildiğinde farklı farklı hastalıklara iyi geliyor.

Sıcak havuzda banyo yapıldığında kaplıcaların iyi geldiği hastalıklar:

-Romatizmalı rahatsızlıklar

-Ortopedik ve nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu

-Siyatik

-Bel ve boyun fıtığı problemleri

-Kireçlenme

-Dolaşım sisteminde görülen hastalıklar

-Kadın hastalıkları

-Nörolojik rehabilitasyona ihtiyaç olan hastalıklar

-Ameliyat sonrası yaşanan tutukluk ve sertliklerin tedavisi

-Stres kaynaklı rahatsızlıklar

-Uykusuzluk

-Saç, tırnak ve deride hücre canlanması

-Cilt ve deri rahatsızlıkları

-Gut hastalığı

-Psikolojik rahatsızlıklar

İçildiğinde kaplıcaların iyi geldiği hastalıklar:

-Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları

-Kemik erimesi

-Üst gastrointestinal sistem hastalıkları

-Kalsiyum eksikliği

-Ürolithiasis

Karahayıt kaplıcalarında bir de termal çamur kaynağı bulunuyor. Kırmızı su ile çamurun karışımından oluşan bu kaynak da iyileştirici özelliklere sahip. Kaynaktan çıkan çamurla vücuduna masaj yaparak cildini yumuşatabilir, gözeneklerini açabilirsin. Aynı zamanda bu termal çamurun faydaları arasında selülit ve çatlak tedavisi, akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme ve siğilleri iyileştirme bulunuyor.

Kaynak

Karahayıt kaplıcalarında nerede kalınır?

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli, Pamukkale’nin meşhurluğundan dolayı termal otel açısından çok zengin bir şehir. Karahayıt Mahallesi’nde de kaplıcalardan gelen kırmızı suyun bulunduğu termal oteller mevcut. Bu mahalle, Pamukkale ilçesine bağlı olduğu için ve travertenlere yakın olduğu için bölgedeki oteller çok sayıda turist ağırlıyorlar. Karahayıt termal oteller arasından seçim yapıp konaklamayı tercih edersen kırmızı suyla banyo yapabilirsin. Pamukkale travertenlerine daha yakın olmak istersen Pamukkale otelleri de tercih edebileceğin seçenekler arasında.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar