Kayalar içine oyularak yapılan 5 harika yer

muratekinay

Şehir denince aklınıza gökdelenlerden veya diğer modern yapılardan oluşan büyük kentler gelebilir. Buna karşılık eski çağlardan günümüze dek ulaşan öyle şehirler ve kalıntılar var ki taşların veya kayaların içine oyulmasıyla ortaya çıkan yapılarıyla bugün bile görenleri şaşırtıyor. Ülkemizden ve dünyanın farklı bölgelerinden kayaların içine oyularak inşa edilen bu yerler hangileri?

İçindekiler

1- Cinque Terre

İtalya’nın kuzeybatısında bulunan Cinque Terre, esasında bölgede kurulan 5 ayrı köyün genel adı. Dik bir yamaç üzerine inşa edilen evler ve 1000 yıldan uzun bir süredir burada yaşayan halk, ziyaretçileri nefes kesen bir manzara ile karşılıyor. Bölgeye ulaşım genellikle denizden veya trenlerle sağlanıyor. Kelime anlamı ''beş toprak'' olan ve Vernazza, Corniglia, Manarola, Monterosso al Mare ve Riomaggiore olmak üzere 5 ayrı köyden meydana gelen Cinque Terre’yi ziyaret etmek için en ideal dönem ise ilkbahar ve sonbahar ayları. Yaz mevsiminde bölge çok kalabalık olabiliyor. Kış aylarında ise hava koşuları rahatça gezmek için elverişli fazla değil. Denize sırtını dayayan Cinque Terre’de yemek zamanı geldiğinde taze tutulan lezzetli balıkları deneyebilirsiniz. Trattoria Dal Billy ve Marina Piccola gibi restoranlarda leziz balıkların yanında taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Cinque Terre’ye gelirken bölgeye en yakın havalimanının bulunduğu Cenova’ya uçabilir ve buradan trenlerle yolculuk yapabilirsiniz. Cenova’ya en uygun seferlere göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

Cinque Terre

Uçak Bileti

2- Derinkuyu

Nevşehir’de bulunan Derinkuyu ülkemizin en eski yeraltı şehirlerinde biri. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dek uzanan bölgeye ilk yerleşenlerin Asur kökenli koloniler olduğu düşünülüyor. Kapadokya’da bulunan 36 yeraltı şehrinin en büyüğü olarak bilinen Derinkuyu bugünkü adını ise bölgede yaşayan halkın içme suyu elde etmek için kuyular inşa etmesinden alıyor. Dünyanın en eski akıl hastanesine de ev sahipliği yapan Deirnkuyu’ya gelmek için Nevşehir’e uçabilir ve buradan araç kiralayarak tüm bölgeyi turlayabilirsiniz. Kapadokya aynı zamanda ülkemizde mutlaka görmeniz gereken 7 yerden biri.

Derinkuyu

3- Ellora Mağaraları

Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde bulunan Ellora Mağaraları kayaların içine oyulan eski tapınaklardan oluşuyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan 34 mağarada Hinduizm ve Budizm gibi farklı dinlere ait resimler görülebilir. Yapımı 150 yıldan fazla süren tapınaklar bugün ülkenin en fazla ziyeret edilen yerlerinden biri. Ellora Mağaraları’nın dışında sayısız tarihi eseri barındıran Hindistan’a en uygun uçak biletlerine göz atmak için acele edin.

ElloraMagraları

4- Kaunos Kral Mezarları

Yurdumuzda farklı bölgelerde örnekleri bulunan kaya mezarlarının en bilinenlerinden biri olan Kaunos Kral Mezarları Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırlarında yer alıyor. Dalyan yakınlarında bulunan mezarların Miletos’un çocuklarından biri olan Kaunos tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Antik çağlarda bir liman kenti olan Kaunos, zamanla alüvyonların kıyıyı doldurması ile içlerde kalmış ve bugün denizle bağlantısı neredeyse tamamen kesilmiş durumda. Bölgeye gelen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri olan Kaunos Kral Mezarları’nı gördükten sonra Kemer yakınlarında bulunan Faselis veya Olympos ve Letoon gibi antik kalıntıları da gezebilirsiniz. 

Kaunos

5- Petra Antik Kenti

Akabe Körfezi ile Lut Gölü arasında kalan topraklar üzerine inşa edilen Petra Antik Kenti, Ürdün’ün en eski antik şehirlerinden biri. Çok eski dönemlerde bölgeye yerleşen Nebatiler’e başkentlik yapan şehir daha sonra Roma hakimiyetine girdi. 1812 yılında İsviçreli kaşif Johann Burckhardt tarafından bulunan şehir bu tarihten sonra antik kalıntılara meraklı turistlerin dünyada en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri haline geldi. Tarihi 2000 yıldan daha eskilere giden şehirde bulunan kaya mezarları Petra’nın en fazla ilgi çeken bölümleri arasında. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Petra Antik Kenti’ni görmek için ülkenin başkenti Amman’a en uygun uçuşları karşılaştırabilirsiniz. Arap mutfağının ünlü yemeklerini tadabileceğiniz şehrin lezzetleri de galerimizde.

petra


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN