Geçmişte kahve dendiğinde zihinlerimizde yalnızca Türk kahvesi ve sütle ya da suyla hazırlanmış granül kahve çeşitleri belirirken bugün durum çok farklı. Kahve çoğumuz için güne başlamamızı kolaylaştıran bir yakıta ya da en keyifli molalarımıza ve sohbetlerimize eşlik eden bir içeceğe dönüştü. Zamanla her birimiz kahvenin o kadar çok çeşidini keşfettik ki. Artık bu konuda, canımız kahve istediğinde Americano, Mocha, Espresso, Ristretto ya da Macchiato arasından hangisini seçeceğimize dair kararsızlık yaşayacak kadar bilgiliyiz.

Kahve çeşitlerinin içeriklerini, hangisini sevdiğimizi, hangisinin sütle hangisinin su ile hazırlandığını keşfetmiş olsak da kahve çeşitleri ve özellikleri, bu kahvelerin hangi ülkeden geldiği hakkında birçoğumuzun hala bilgi eksikliği var. Hazırladığım içerikte kahve tiryakileri için popüler kahvelerin özelliklerine yer verdim.

Listemize en popüler kahvelerden Espresso ile başlıyoruz.

1. Espresso

Espresso

Kendini uykulu hissettiğin sabahlarda kahve içerek ayılan biriysen Espresso zaten aşina olduğun kahvelerden biri olmalı. Çünkü İtalya’ya özgü bu lezzetli kahve çeşidi çok sert olmasıyla diğer kahvelerden ayrışıyor. Miligram başına düşen kafein miktarı son derece yüksek bu kahvenin isminin basınç anlamındaki “press” kelimesinden ya da hızlı anlamındaki “Express” kelimesinden geldiği düşünülüyor. Kahve çeşidinin isminin bu kelimelerden geldiğinin düşünülmesinin ilk nedeni oldukça küçük bir fincanda servis edildiği için Espresso’nun hızla içilebilmesi, basınç kelimesinden geldiğinin düşünülmesinin nedeniyse kahvenin basınç gücünden yararlanılarak hazırlanması. En sert kahve çeşitlerinden biri olduğu için herkesin sevmediği Espresso, süt ya da aromalı şuruplar ile yumuşatılarak farklı kahve çeşitlerinin hazırlanmasında baz olarak kullanılıyor.

2. Americano

Americano

Eğer Espresso sana çok sert gelen bir kahve türüyse ve sade kahve içmekten hoşlanan biriysen Americano zaten sıklıkla tükettiğin kahve çeşitleri arasındadır. Geçmişi Amerikalıların 2. Dünya Savaşı’nı kazanıp İtalya’ya gittiği döneme dayanan bu kahve, Amerikan askerlerinin Espresso’yu çok sert buldukları için kahveyi sulandırarak içmeleri sonucu bulunmuş. Espresso ile aynı kafein oranına sahip Americano’nun miligram başına düşen kafein miktarı daha az olduğu için içimi daha yumuşak. Bu kahve türünü hazırlamak istersen önce Espresso yapmalı sonrasında ona elindeki Espresso’n kadar su eklemelisin. Kısacası Americano bire bir oranında su ve Espresso ile hazır hale geliyor.

3. Cafe Latte

Cafe Latte

Sütlü kahvelerden hoşlanan biriysen Cafe Latte ile ilgili önemli bilgileri öğrenmek hoşuna gidecek. İtalyanca’da süt anlamına gelen Latte, özellikle kahvaltıda çok tüketilen bir kahve çeşidi. Latte hazırlanırken süt 71 °C’ye kadar süt çubuğu ile döndürülerek ısıtılır ve süt bu dereceye geldiğinde ısıtıldığı kap birkaç kez zemine sertçe vurulur. Böylelikle sütün içerisindeki hava kabarcıkları ayrıştırılarak kahvenin süt köpüğünden ayrılmadan servis edilmesi sağlanır. Genellikle köpürtülmüş süte bir shot Espresso eklenmesiyle hazırlanır. Yani Espresso bazlı kahve çeşitleri arasında yer alır. Şekerli tüketilebilen bir içecek olduğu gibi yumuşak içimli olduğu için genelde sütsüz tüketilir. İnce uzun bir bardakta servis edilen Cafe Latte, dünyanın dört bir yanında kahve zincirlerinin açılmasıyla birlikte en çok tüketilen kahve çeşitlerinden biri olmasıyla öne çıkıyor.

4. Cappuccino

Cappuccino

Cappuccino hem köken olarak hem de içerik olarak Cafe Latte ile benzerlik gösteren bir kahve türü. Çünkü bu kahve de İtalyan ve sütlü. İki kahvenin arasındaki en önemli farkları süt miktarının yoğunluğu ve köpüklerin kalınlığı oluşturuyor. Cappuccino’nun köpüğü kalın ve daha kıvamlıyken Latte daha ince bir köpüğe sahip. Bir de Cafe Latte 250 ml’lik bardaklarda servis edilirken Cappuccino 150 ml’lik daha küçük bardaklarda servis ediliyor. Küçük demişken bu kahvenin isminin “küçük başlık” anlamına geldiğini ve küçük başlığın kahvenin üzerini kaplayan süt köpüğünü nitelediğini de eklemem gerek. Bu kahve çeşidinin hazır olması için sütü minimum 2-3 cm köpürtmelisin.

5. Flat White

Flat White

Her ne kadar bu kahve çeşidiyle ilgili hangi ülkenin sorusuna net bir şekilde Avustralya demiş olsam da tıpkı Pavlova tatlısı Flat White da Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar arasında paylaşılamıyor. Lattenin hafif bir içecek olduğunu düşünen Okyanusyalılar double shot Espresso ile Flat White’ı dünya kahve literatürüne kazandırıyorlar. Flat White’ın doğuşuyla birlikte sütsüz kahve içemeyen fakat Cappuccino ve Latte’deki kahve oranıyla da tatmin olmayan kişiler kendilerine en uygun kahve çeşidini bulabildi. Aslında klasik bir ölçüsü olan bu içecek 2 shot Espresso ile hazırlanır ve yaklaşık 150 ml’lik fincanlarda servis edilir. Fakat ülkemizde neredeyse tüm kahveciler oranları değiştirerek farklı boylarda Flat White da sunuyor. Benim önerim kahveni yaptırdığın baristaya kesinlikle 2 shot Espressolu bir Flat White hazırlatarak bu paylaşamayan kahvenin iyi bir versiyonunu denemen olacak.

6. Cortado

Cortado

Kahve çekirdekleriyle ünlü Kolombiya’ya ait Cortado da Flat White gibi sütlü ve yoğun aromalı kahve çeşitlerinden biri. İsmi İspanyolcada kesmek anlamına gelen cortar fiilinden gelen bu içecek, süt kahvenin sertliğini kestiği için söz konusu isimle adlandırılmış. Latte, Flat White ve Cappuccino’dan farklı olarak Cortado’da süt ve Espresso miktarı eşit. Genelde 1 shot Espresso ve 1 shot süt ile yapılan Cortado’nun 2 shot Espresso 1 shot süt köpüğü ve 1 shot süt ile yapılmış versiyonu da bir hayli popüler. Son derece küçük porsiyonlarda hazırlanan bir kahve olduğu için Cortado’nun birim fiyatı en pahalı kahve çeşitlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Yine de Cortado içmeyi seven kahve tiryakileri başka hiçbir kahvede bu içecekteki dengeyi bulamadığı için kahvenin pahalılığını düşünmeden keyfini çıkarmaya odaklanıyorlar.

Kolombiya’da dünyadaki tüm kahvelerin %12’sinin üretildiğini biliyor muydun? Eğer kahve senin için bir içecekten fazlasıysa belki de Kolombiya'nın başkentine bir Bogota uçak bileti alman gerekiyordur ve ülke keşfedilmeyi bekliyordur. Ne dersin?

7. Ristretto

Ristretto

Eğer sert kahvelerden hoşlanmıyorsan yanına yaklaşmaman gereken ya da tam tersi “Espresso bile beni kesmiyor” diyenlerdensen hemen denemen gereken bir önerim var şimdi sırada. Ristretto, Espresso ile aynı miktarda kahvenin daha az su ile çekilmesiyle birlikte hazırlanan kahvenin adı. Daha net ifade etmek gerekirse normal şartlarda 1 shot Espresso 30 ml, 1 shot Ristretto ise 20 ml oluyor. Daha az su ile çekilmesi Ristretto’nun daha yoğun bir kahve çeşidi olmasını sağlıyor. Daha az suyla çekildiği için Ristretto’nun köpüğü de daha kalın oluyor. Kahve ismini İtalyancadaki sıkı ve kısa anlamına gelen Ristretto kelimesinden almıştır. Bunun nedeni aynı cam bardağa konduğunda Ristretto’nun Espresso’ya göre sıkı kıvamı sayesinde daha kısa boyda görünmesidir. Eğer daha sert bir Cafe Latte içmek istersen Ristretto ile hazırlanmış sütlü içecek Ristretto Bianco’ya bir şans verebilirsin. Bu kahve türünün tadı çok keskin, baştan uyarayım. :)

8. Affogato

Affogato

İçeriğimin başından beri kahvesini biraz daha şekerli tüketmeyi seven kişilere yönelik kahve çeşitlerinden pek bahsetmemiş olsam da Affogato ile şekerli kahveler dosyasını açıyorum. İtalyancadaki boğulmuş anlamına gelen “Affogato” kelimesinden ismini alan bu kahve çeşidi Espresso tarafından boğulmuş 1 top vanilyalı dondurma içeriyor. Espressonun sert aroması vanilyalı dondurmanın yumuşak tadıyla birleştiğinde ortaya eşsiz lezzette bir kahve çeşidi çıkıyor. Bazı restoran ya da kafelerde Affogato’yu tatlı menüsünde görürsen de şaşırma. Çünkü kaşıkla tüketilen bir kahve türü olduğu için Affogato tatlı olarak da nitelenebiliyor.

Affogato İtalya’dan son kahve önerim. Gördüğün gibi ülke farklı kahve çeşitleriyle dolu ve hangi şehrine gidersen git lezzetli bir kahve çeşidi deneyimleyebilirsin. Kahve kokulu bir yolculuk için tek ihtiyacın ülkeye bir uçak bileti.

9. Caffè Mocha

Caffè Mocha

Kahve ve çikolata uyumundan hoşlanan kişilerin favori içeriği Caffè Mocha, sütlü ve çikolata şuruplu bir kahve çeşidi. Son derece yumuşak ve tatlı bir tada sahip bu kahve çeşidi bazı kişiler tarafından tatlı niyetine tüketiliyor. Farklı baristalar tarafından farklı şekilde servis edilen Caffè Mocha genelde toz çikolata ya da kakao tozuyla sunuluyor. Moccacinho, Moccacino ve Mocha Latte ismiyle de anılan Caffè Mocha, buharla ısıtılmış süt, Espresso ve çikolata sosuyla hazırlanıyor. Orijinal tarifte bu lezzetli içecek cam bardakta servis edilir, kahve, süt ve çikolatalı sos farklı katmanlar şeklinde gözükür. Tatlı içeceklerden hoşlanan kişiler arasında bu içeceğin beyaz çikolatalı versiyonu da çok popüler. Mocha içmeyi seven bazı kişiler kahvelerine farklı aromalardaki şuruplar da ekleyerek değişik lezzetler deniyor. Örneğin nane şurubu ya da frambuaz şurubu Mocha ile çok yakışıyor.

10. Filtre kahve

Filtre kahve

Listemdeki son önerim diğer tüm kahvelerden farklı. Çünkü şu ana dek listemde yer alan tüm kahveler Espresso bazlıyken filtre kahve farklı kahve çekirdekleriyle hazırlanıyor. Makine, French press ya da uygun boyutta çektirdiğin filtre kahve çekirdekleriyle bu kahveyi moka potta hazırlayabilirsin. Filtre kahve yöresel çekirdeklerle hazırlanan bir kahve türü. Her çekirdeğin kendine göre bir aroması var.

11. Frappe

frappe

Kavurucu sıcaklarda buz gibi bir kahveye ne dersiniz? Sıcak yaz günlerinde serinlemek için akla ilk olarak Frappe geliyor. Yunanistan kökenli olan bu lezzetli kahve; dondurulmuş kahve, süt, şeker ve buz karışımından hazırlanıyor. Kahveyi hazırlamak için bir blender veya miksere ihtiyacınız bulunuyor. İsteğe göre kahvenize çikolata, vanilya veya karamel gibi aromatik tatlarda ekleyebilirsiniz. Büyük bir bardakta sunulan Frappe üzerine süt köpüğü veya dondurma eklenerek servis edilebilir.

12. Macchiato

macchiato

Macchiato, İtalyan kökenli bir kahve türü olup, genellikle güçlü bir kahve çekirdeği esas alınarak hazırlanır ve üzerine süt köpüğü veya süt eklenerek servis edilir. Kelime anlamıyla "leke" veya "damla" anlamına gelen Macchiato’nun temel özelliği, kahvenin lekesiz ve saf karakterini koruyarak sadece hafif bir süt dokunuşuyla lezzetlendirilmesidir. Bu kahve çeşidinin Latte Macchiato ve Caramel Macchiato iki yaygın çeşidi bulunuyor. Caramel Macchiato kahve, süt köpüğü ve karamel şurubuyla yapılırken, Latte Macchiato'da, kahve üzerine süt köpüğü eklenir.

13. Marocchino

marocchino

İtalyan kahve kültürünün lezzetli bir çeşidi olan bu kahve genellikle espresso, kakao tozu ve süt köpüğünün mükemmel birleşimiyle hazırlanır. Marocchino içeceğin ismi, içindeki kakao tozundan gelir ve Marocchino’yu eşsiz kılan ise zengin kahve aromasının hafif bir tatlılıkla birleşmesi ve üzerine eklenen süt köpüğüyle servis edilmesi.

14. Menengiç

menengic

Menengiç ağacının meyvesinden elde edilen Orta Doğu, Güneydoğu Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde tüketilen geleneksel bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Ağacın meyvesi, genellikle kavrulmuş ve öğütülmüş olarak kullanılıyor. Menengiç kahvesi özellikle kafeinsiz bir kahve çeşidi olup içerisinde hafif tatlılık, fındık aroması ve hafif bir vanilya tadı oluyor. Menengiç kahvesi içerisinde bulundurduğu antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde besleyici bir içecek olarak da biliniyor.

15. Mırra

mirra

Mırra, misafirperverliği göstermek veya özel anları paylaşmak amacıyla ikram edilen bir kahve çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Mırra kahvesinin içimi, birçok kültürde gelenek haline gelmiş olup bu kahve sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda kültürel anlamdaki önemiyle de biliniyor. Bu lezzetli kahvenin kendine özgü hazırlık yöntemleri ve cezvesi bulunuyor. Mırra, Arapça konuşulan ülkelerde "Arabica" olarak isimlendiriliyor.

16. Espresso Romano

espresso-romano

İtalyan kahve kültürünün lezzetli bir yorumu olarak karşımıza çıkan bu kahve espressonun içerisine bir dilim limon kabuğu eklenerek hazırlanır. İsminden de anlaşılacağı gibi "Romano" (Roma tarzı) ifadesi, içeceğin özgün sunumunu ve bu kahvenin Roma'da popülerliğini vurguluyor.

Kahveyi hazırlamak için öncelikle, güçlü bir espresso hazırlamanız gerekiyor. Daha sonra espresso fincanına bir dilim limon kabuğu eklenerek, kahvenin acılığını hafifletmek ve özel bir aroma katmak için yapılıyor. Limon kabuğu genellikle kahvenin yanında servis edilerek, içen kişinin kendi zevkine göre kahveye dokunması sağlanıyor.

17. Espresso Con Panna

espresso-con-panna

İtalyan kahvesi olan Espresso Con Panna sert bir espresso üzerine eklenen bir miktar taze krema ile yapılıyor. Espresso Con Panna, kahve tutkunlarına yoğun bir kahve deneyimi sunarken, aynı zamanda hafif ve kremsi bir tat katmayı hedefliyor.

Kahveyi hazırlamak için yoğun espresso üzerine taze çekilmiş krema eklenir. Krema, kahvenin acılığını hafifletirken, kahvenin içimini daha yumuşak ve dengeli hale getirir. Espresso Con Panna'nın özelliği, sadece kahve tutkunlarının değil, aynı zamanda krema sevenlerin de tercih edebileceği bir kahve çeşidi olmasından geçiyor.

18. Misto

misto

Misto kahve diğer adıyla "Café Misto" espressonun sıcak suyla seyreltilmiş halini ifade ediyor. Yani, Misto, espresso ile sıcak suyun dengeli bir şekilde karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Bu yöntemle, hem kahvenin yoğunluğunu azaltılmış oluyor hem de daha hafif ve içimi daha yumuşak bir kahve elde edilmiş oluyor. Misto kahve en çok, filtre kahve kültürünün hakim olduğu Amerika ve Kanada’da gibi bölgelerde tercih ediliyor.

19. Cold Brew

cold-brew

Son dönemlerin en çok tercih edilen kahvelerinden biri olan Cold Brew , son yıllarda popülerliğini artıran ve kahve tutkunları arasında çokça tercih edilen bir soğuk kahve olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatacak olan bu kahve, geleneksel sıcak demleme yöntemlerinden farklı olarak, Cold Brew kahve çekirdeklerinin soğuk su ile uzun süre boyunca demlenmesine dayanıyor. Genellikle 12-24 saat arasında süren bu demleme süreci, kahvenin özlerini yavaşça suya salmasına ve daha düşük asiditeye sahip, daha yumuşak bir içim elde edilmesine olanak tanıyor. Cold Brew, genellikle buz ile servis edilirken soğuk demleme yöntemi nedeniyle kahve tutkunları arasında çok seviliyor.

20. Brezilya kahvesi

brezilya-kahvesi

Dünya kahve üretiminin önemli bir kısmını karşılayan ve kahve severlerin ilk tercihleri arasında yer alan Brezilya kahvesi benzersiz notalarıyla kahve tutkunları tarafından hemen fark ediliyor.

Brezilya kahvesi, genellikle yumuşak, asidik ve dolgun bir tat bırakırken kahvenin iki ana çeşidi bulunuyor. Bunlardan ilki Arabica ve ikincisi Robusta. Arabica , daha aromatik ve düşük asiditeye sahipken, Robusta çeşidi daha güçlü bir lezzet çekirdeğine ve kafeine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Brezilya kahvesi daha çok espresso karışımlarında tercih edilen bir kahve türü olarak biliniyor. Brezilya kahvesi, zengin lezzetiyle kahve dünyasında kendine özel bir yeri bulunuyor.

21. Kolombiya kahvesi

kolombiya-kahvesi

Kolombiya kahvesi, dünya çapında en çok tanınan ve en çok tercih edilen kahve türü olarak karşımıza çıkıyor. Kolombiya ikliminin elverişli olması sayesinde kahve çekirdeklerinin benzersiz tat ve kalitede olması sağlanıyor. Genellikle Arabica çeşidinin baskın olduğu Kolombiya kahve çekirdekleri baskın aroma ve meyvemsi tatlarıyla öne çıkıyor. Bu özellikler, Kolombiya kahvesini dünyanın en seçkin kahvelerinden biri yapıyor.

22. Guatemala kahvesi

guatemala-kahvesi

Guatemala kahvesi, Orta Amerika'nın kahve bölgelerinden gelerek dünya çapında büyük beğeni toplayan bir kahve çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Guatemala kahvesinin karakteristik özellikleri arasında belirgin bir çikolata tonu, hafif meyvemsi asidite, tatlılık ve yoğun aroma bulunuyor. Guatemala kahvesi genellikle Arabica çeşidinden gelirken lezzet profili ve kalitesi ile kahve severler arasında özel bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Benim bugün bahsetmek istediğim kahve çeşitleri bu kadardı. Bu kahvelerin daha iyilerini içmek için İstanbul’un en iyi kahvecileri yazısına tıklayarak rotanızı oluşturmanızı öneniyoruz.

Araç Kiralama


busraguzeller
Büşra Güzeller
174 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN