• Anasayfa
  • Bilgi
  • İstanbullu şoför trafikte dur kalk rekoru kırdı

İstanbullu şoför trafikte dur kalk rekoru kırdı

tugbahacibayramoglu

Dünya rekoru kırmak kulağa hoş gelse de, özellikle İstanbulluların trafik çilesi gerçekten de rekor kırdı. Castrol’un uydu navigasyon sistemlerini kullanarak yaptırdığı araştırmaya göre dünya genelinde 50 şehir arasında İstanbul sürücü başına 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla zirvede yer aldı. Bu araştırmaya göre trafiğiyle ünlü şehirler Meksiko ve Moskova ise İstanbul’un ardından sıralamayı paylaştı.

İçindekiler

Dur kalk yapmak yakıt tüketimini arttırıyor

Gerçekten de İstanbul’da trafik çilesi tüm toplu taşıma çalışmalarına rağmen her geçen gün artıyor. Bir yerden bir yere ulaşmak çoğu kez yürümekten daha yavaş hale gelebiliyor. Biraz da yürümeyi sevmeyen bir millet olduğumuzu da söylemek lazım. Bizim birkaç durak olmasına rağmen araba ya da toplu taşımaya binmeden gitmediğimiz yerlere, yabancılar yürüyerek gidiyor. Bu da trafik yükünü arttırıyor. Tabi bir de pahalı benzinle bu kadar dur kalk yapmak yakıt tüketimini arttırdığı için bütçemizdeki ulaşım yükünü iyice ağırlaştırıyor.

Kişisel olarak trafik çilesi çekmemek için neler yapılabilir? Öncelikle zorunlu olmayanların iş saatlerinde trafiğe çıkmaması gerekir. Örneğin kadınların kabul gününden geç ayrılması, emeklilerin erken kalktığı için sabah saatlerinde yollara dökülmesi gibi sebepler trafiği biraz daha arttırabiliyor.

Kameralara bakmadan trafiğe çıkmayın

Kendim özellikle trafik yoğunluğu gösteren kameralara bakarak trafiğe zorunlu olmadıkça çıkmamaya çalışıyorum. Eğer yoğunluk varsa gidişimi ya da dönüşümü ertelemeyi tercih ediyorum. Hatta bazen trafikten kaçıp bir alışveriş merkezinde bile vakit geçirmeyi tercih edebiliyorum. Bu yüzden yola çıkmadan önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik kameralarına ve trafik konusunda sürekli yayına yapan Radyotrafik kanalının uyarılarını dikkate almanızı tavsiye ederim.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN