İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?

setenay.gokdag
İçindekiler

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren İstanbul'da şehir içi toplu ulaşımla seyahat edebilmek için İstanbulkart ile HES kodlarının eşleştirilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde İstanbulkart geçersiz sayılıyor. HES kodunuz ile İstanbulkart eşleştirmesini yapmak oldukça kolay.

Neden İstanbulkart - HES kodu eşleştirmesi yapmamız gerekiyor?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında İ.B.B. tarafından yapılan uygulama ile temaslı veya hasta vatandaşların seyahat etmelerine engel olunarak bulaş sayısının düşürülmesi hedefleniyor. 15 Ocak’tan sonra İstanbul içinde ulaşım sağlayabilmek için bir an önce bu eşleştirmeyi yapmanızı öneririm.

HES kodu nedir? Nasıl HES kodu alırız?

Öncelikle eğer HES kodunuz yoksa Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet üzerinden veya SMS ile bir HES kodu edinmelisiniz. Konuya dair detaylı bilgiyi HES kodu nedir? Nasıl alınır? yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

İstanbulkart - HES kodu eşleştirmesini nasıl yapacağız?

Ulaşım kartınız ile HES kodunuzu eşleştirmekse çok basit. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ sitesine giriş yaparak istenilen bilgileri kutulara yazıyorsunuz. Ardından en altta bulunan iki kutucağa tıklamanız gerekiyor. Kaydet'e bastıktan sonraysa işleminiz tamamlanıyor.

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirme deneyimim

Siteye girince karşınıza görseldeki formun boş hali geliyor. Buradaki tüm bilgileri istenilen şekilde ve doğruluğunu kontrol ederek doldurdum. En alttaki Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesi kutucuğunu tıkladığımda önüme bir pencere daha açıldı ve sözleşmenin maddelerine bir göz attım. Ardından işleme onay vererek devam ettim. En alttaki diğer kutucuğu işaretleyip “Kaydet” kutusuna tıkladım. Hızlı bir şekilde eşleştirmem tamamlandı.

setenay.gokdag
Setenay Gökdağ
55 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Uzman Yazarlar