Seyahatlerde HES kodu zorunluluğu kalktı

bengisarihan

2 Mart 2022 Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yeni kararlar alındı.

Artık HES kodu zorunluluğu yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamaya göre yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Artık hiçbir kurum ya da kuruluşa girerken HES kodu ibraz etme zorunluluğu bulunmuyor. Bu karara göre seyahat öncesi bilet alırken ve araçlara binerken de hiçbir yolcu HES kodu ibraz etmeyecek.

Seyahatlerde PCR testi istenmeyecek

Uçak Bileti

Alınan kararlardan biri de daha önce uçak ve otobüs seyahatlerinde aşısız ya da 180 içerisinde Covid-19 geçirmemiş kişilerden istenen negatif PCR testi sonucunun kaldırılması oldu.

Karara göre: Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı uygulamasına son verildi ve hastalık belirtisi göstermeyen kişilerden PCR testinin istenmeyeceği bildirildi.

Yeni dönem kararlar doğrultusunda;

-Açık havada maske kullanımı zorunlu değil.

- Yeni dönemle birlikte hiçbir kurum ve kuruluşlarda HES kodu kontrolü yapılmayacak.

-Kapalı ortamlarda eğer havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyuluyorsa maske takma şartı yok.

-Mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda ise, uçak, otobüs, tiyatro, sinema, sağlık kuruluşları ve okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanım zorunluluğu devam ediyor.

-Hastalık belirtisi göstermeyen kişilerden seyahat öncesi PCR testi istenmeyecek.

-Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıf kapanmayacak. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli olacak. Eğitim devam edecek.


bengisarihan
Bengi Sarihan
56 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN