Müze; “sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapıdır” der Türk Dil Kurumu. Müze kelimesinin kökeni Yunan Mitolojisi’ndeki 9 ilham perisinden gelir. İnsanların ufuklarını genişletmesi, çocuklara toplumsal geçmiş bilincinin aşılanması, toplumların gelişmişlik düzeyinin artması için oluşturulan bu yapılardan İstanbul’da yaklaşık 60 tane bulunuyor. “Mutlaka gezmeli” denilen 25 müze bu listede!

Not: Bu listedeki müzelerin bir kısmı pandemi koşullarında ziyarete kapalı olabiliyor. Gitmeden önce resmi sitelerinden veya telefon numaralarından kontrol etmeni öneririz. Giriş bileti fiyatları yazının yazıldığı tarihte kontrol edilmiştir. Güncel fiyatları müzeden öğrenebilirsin.

İçindekiler

Barış Manço Evi Müzesi

Barış Manço Evi

Yaşı yeten herkesin aklına “Moda” denilince gelen ilk isim Barış Manço. Erken kaybettiğimiz sanatçının yaşamını sürdürdüğü evi, vefatından sonra Kadıköy Belediyesi ve ailesiyle birlikte müzeye dönüştürülmüş. Müze içerisinde Barış Manço’nun kostümleri, kişisel eşyaları, fotoğrafları ve antikaları bulunuyor. Ayrıca ikinci katta “Adam Olacak Çocuk” isimli çocuklara özel bir bölüm de mevcut.

Giriş Bileti: Tam 10 TL, Öğrenci 5 TL.

Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5 Kadıköy

Uçak Bileti

Aşiyan Müzesi (Tevfik Fikret’in Evi)

1906 yılından ölümüne değin bu köşkte yaşamış olan Tevfik Fikret’in anıları, eserleri ve hatıralarını barındıran müze, 1945 tarihinden bu yana hizmette. Müzede Tevfik Fikret’e ait anılar dışında Tanzimat Edebiyatı ve Edebiyat-ı Cedide döneminin ünlü sanatçılarından da eserler ve eşyalar bulmak mümkün. Müzenin kurulduğu köşkün planlarını Fikret kendi elleriyle çizmiş, Farsça kuş yuvası anlamına gelen “Aşiyan” adını da kendisi koymuş. Müzeyi gezdikten sonra eşsiz Boğaz manzarasının tadını çıkarmayı unutma!

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Bebek Mh. Aşiyan Yolu Beşiktaş

İstanbul Modern

İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanatlar müzesi olan İstanbul Modern, 2004 yılında kurulmuş. Eczacıbaşı önderliğinde İKSV tarafından açılan müzede sinema, mimari, tasarım, yeni medya, fotoğraf ve çağdaş sanat yapıtları sergileniyor. Süreli sergileri ile de oldukça ilgi çeken İstanbul Modern’de çeşitli eğitim programları da uygulanıyor.

Giriş Bileti: Tam 35 TL, İndirimli (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler) 20 TL, Gruplar (10 kişi ve üzeri) 28 TL. Ayrıca Salı günleri saat 14.00 - 17.00 arası, 18 - 25 yaşındaki, Türkiye’de ikamet eden gençler ücretsiz giriş yapabiliyor.

Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 Beyoğlu

trde tek banner2

Basın Müzesi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından kurulan müze 1988 yılında hizmete açılmış. Burası Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanınsa 4. basın müzesi. Müzede basın teknolojisinin geçirdiği evrimi gözlemleyebilir, arşivinden tarihi gazeteleri inceleyebilir, düzenlenen kültür-sanat etkinliklerine katılabilirsin.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Mollafenari, Divan Yolu Cd. No:84, 34120 Fatih

Deniz Müzesi

Deniz Müzesi

Burası Türkiye’nin denizcilik alanındaki en büyük ve askeri olarak ilk müzesi. Yaklaşık 20.000 eseri koleksiyonunda barındıran müze, eser çeşitliliği olarak da dünyanın sayılı müzelerinden biri. 1500 metrekarelik alanında 4 büyük salon ve 17 sergileme odası bulunuyor. 3 katlı yapının giriş bölümünde çocuklar için aktivite alanı mevcut. Müzede Atatürk’e ait eşyalar, tarihi kayıklar, taş, metal, ahşap ve kâğıt eserler sergileniyor.

Giriş Bileti: Yetişkin 13 TL, Öğrenci ücretsiz.

Adres: Sinan Paşa Mh. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş

İtfaiye Müzesi

İnsanlık ateşi bulduktan sonra yeni bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ateşten korunmak… Son 400 yıldır hizmet veren İstanbul İtfaiye Teşkilatı’nın gelişimini sergileyen müze, 23 Mart 2013’ten beri Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı’nın ek binasında hizmette. Müzede geçmişten günümüze itfaiye kıyafetlerini, çeşitli su tulumbalarını, renkli ve siyah-beyaz fotoğrafları ve yağlı boya tabloları görebilirsin. Ayrıca müze sürekli bir eğitim merkezi.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Yıldız Mah. Çitlembik Sok. No: 1 Beşiktaş

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi tarafından 2002 yılında kurulan müzede çok sayıda resim ve hat sanatı eseri sergileniyor. Müzenin ana binası olan Atlı Köşk, 1925 yılında Mısır Hidiv ailesi tarafından yaptırılmış. 1951 yılındaysa Sabancı ailesi bu tarihi köşkü satın almış. 1998 yılında içindeki eserler ve koleksiyonlarla Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanan yapıya modern bir sanat galerisi eklenip müzeye dönüştürülmüş. Müzede resim ve hat sanatı eserlerinin yanı sıra geçici sergiler açılıyor, konser, seminer ve konferanslar düzenleniyor.

Giriş Bileti: Tam Bilet 50 TL, Öğrenci 25 TL, İndirimli (Müzekart+ sahipleri, 60 yaş üzeri ziyaretçiler) 35 TL, Öğretmenler, SSM Dostu Kartı Sahipleri, Basın Mensupları, Engelliler ve 1 eşlikçileri, 14 yaş altı ziyaretçiler ve 1 eşlikçileri ise Ücretsiz.

Adres: Sakıp Sabancı Caddesi, No: 42 Emirgan Sarıyer

Lale Müzesi

Emirgan ve müze demişken Lale Müzesi’nden bahsetmemek olmazdı. Emirgan Korusu’nun sahil çıkışında yer alan müze, lale tanıtımı ve araştırmaları amacıyla 2015’te kurulmuş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Lale Vakfı tarafından kurulan müzede süreli ve daimi sergiler, uygulamalı eğitim alanları, lale motiflerinin kullanıldığı eserler gezilebiliyor.

Giriş Bileti: 5 TL

Adres: Emirgan Korusu, Koru Yolu Caddesi No:1 Sarıyer

Pelit Çikolata Müzesi

Çikolata Müzesi

10 kişiye sorsak 9’u çikolata sever. Mutluluk deposu olan bu tatlı ile ilgili bir müzeyi gezmek de en az yemek kadar mutlu edebilir. Çikolatadan yapılmış bir dünyaya açılan müze kapılarının ardında ağız sulandıran eserler var! Müzede çikolata tarihini anlatan tabloları, gerçek boyutlu ve çikolatadan yapılmış evi, yine çikolatadan yapılmış tarihi figürlerin büstlerini ve tarihi eserleri görebilirsin.

Giriş Bileti: 0-1 yaş arası ziyaretçiler ücretsiz, Kişi başı 50 TL.

Adres: Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un aynı adı taşıyan romanındaki objeleri barındıran müze, aynı zamanda İstanbul’un ilk şehir müzesi. Pamuk, 1990’lardan itibaren müze ile kitabı birlikte düşünerek hareket etmiş ve gerek kitapta geçen objeleri toplamış gerekse önceden topladığı objeleri romanın kurgusuna dâhil etmiş. Müzede 1950-2000 arası şehir hayatına dair pek çok iz bulabilir, kitabı okumamış olsan bile keyifle zaman yolculuğuna çıkabilirsin. Eğer kitabın varsa son sayfasındaki tek kişilik bilet ile ücretsiz giriş yapabilirsin.

Giriş Bileti: Kitabı olmayanlara öğrenci 20 TL, tam 30 TL

Adres: Firuzağa Çukurcuma Caddesi Dalgıç Çıkmazı No:2 Beyoğlu

Santralİstanbul Enerji Müzesi

Santralİstanbul

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk enerji tesisi sayılan Silahtarağa Elektrik Santrali’nin restorasyonu sonucu kurulan eğlence-kültür-eğitim merkezi Santral İstanbul’da bulunan müze, 1 ve 2 no'lu makine dairelerinin tesisin çalıştığı dönemdeki haliyle korunarak dönüştürülmesi sonucunda oluşturulmuş. Giriş katında elektriğini kendi kendine üretebilir, manyetik heykeller yapabilirsin. 22 farklı etkileşimli ünitede bilim ve eğlencenin birleştirildiği müzeyi rehberli turla veya tek başına ziyaret edebilirsin.  

Giriş Bileti: Rehberli Tur ile yetişkin 25 TL, üniversitesi öğrencisi 15 TL. Tur olmadan giriş ücretsiz.

Adres: Emniyettepe Kazım Karabekir Cd. No:2 Eyüp

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık’ın yaşadığı köşkte bulunan müze, 1959 yılından beri hizmette. Abasıyanık’ın hayatına tanıklık etmiş eşyaları, mektupları ve fotoğraflarının sergilendiği müze, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müze-evlerinden biri. Burası 1964 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti sorumluluğu altında. Müze-evi gezdikten sonra Sait Faik için bir mektup yazabilir, girişten kitaplarını satın alabilirsin.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Çayır Sokak No:15 Burgazada – Adalar

Şehir Müzesi

1939 yılında kurulan müze, 1988 tarihinden beri Yıldız Sarayı’nda hizmet veriyor. Müzede hat levhaları, tablolar, mühürler, kumaşlar, mutfak eşyaları, ağırlıklar, takılar gibi çeşitli döneme özgü eserler sergileniyor. Tablolardan bazıları; İbrahim Çallı, Civanyan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hikmet Onat gibi ünlü ressamlara ait. Müzeden çıktıktan sonra yakındaki Yıldız Parkı’nı ziyaret edip yeşillikler içerisinde dinlenmek de mümkün. Tüm bu güzelliklere ulaşmak içinse İstanbul uçak bileti bir tık uzaklıkta! 

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Barbaros Bulvarı, 80690 Yıldız – Beşiktaş  

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Şair, yazar ve koleksiyoner Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te kurulan müze hem çocuklara hem çocukluklarını hatırlamak isteyen yetişkinlere hitap ediyor. Akın’ın yaklaşık 20 yılda gezdiği ülkelerdeki açık arttırmalar ve antikacılardan topladığı oyuncaklar 100’lü yıllardan günümüze kadar uzanıyor. 5 katı bulunan müze, bölümlere ayrılmış. Aynı zamanda müzede düzenli olarak çocuklar için atölyeler ve eğitimler verilip tiyatro oyunları da sergileniyor.

Giriş Bileti: İndirimli 12 TL, Tam 18 TL, 3 yaş ve altı misafirler ve engelli konuklar ücretsiz

Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe- Kadıköy

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Burası, Türk ve İslâm sanatı eserlerini barındıran ilk Türk müzesi. 1914’te Evkaf-ı İslâmiye Müzesi adıyla ziyaretçilere açılan müze, 1983’ten beri İbrahim Paşa Sarayı’nda konumlanıyor. Hem müzenin eserleri hem de sarayın mimarisi görülmeye değer. Memlük, Eyyubi, Timurlu, Emevi, Selçuklu, Abbasi ve Osmanlı tarihlerinden önemli sanat eserlerinin sergilendiği müzenin en ilgi uyandıran kısmı ise El Yazmaları koleksiyonu.

Giriş Bileti: Müzekart ile giriş yapabilirsin. Tek seferlik bilet ücreti 50 TL.

Adres: Binbirdirek Mahallesi, At Meydanı Sokak, No: 12 Sultanahmet

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

Türkiye’nin ilk havacılık müzesi 1971 yılında İzmir’de açılmış. 1978 yılına kadar burada konumlanan müze; ulaşım zorluğu ve merkeze uzaklığı sebepleriyle İstanbul Yeşilköy’e taşınmış. 65.000 metrekare büyüklüğündeki yeni müzenin kapalı sergi bölümünde 9 salon bulunuyor. Müzede tarihi uçaklar, fotoğraflar, belgeler ve uçuş kıyafetleri gibi havacılığa dair eşsiz eserler görebilirsin. Ayrıca müzedeki sinema salonunda ücretsiz gösterimi yapılan havacılık filmlerini de izleyebilirsin.

Giriş Bileti: Tam bilet 12 TL, Öğrenci ücretsiz.

Adres: Yeşilköy Mahallesi, Eski Havaalanı Caddesi, 34149 Bakırköy

İllüzyon Müzesi

İllüzyon gösterileri yüzyıllardır, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. İstanbul’un her iki yakasında da bulunan müze, Avrupa Yakası'nda İstiklal Caddesi’ndeki Narmanlı Han içerisinde konumlanırken, Anadolu Yakası'nda ise Emaar Square AVM'de hizmet veriyor. Müzeyi özellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Müze içerisindeki interaktif alanlar arasında fotoğraf illüzyonları, vortex tüneli, tepetaklak oda, hologramlar, sonsuzluk tüneli ve Beuchet Sandalyesi İllüzyonu bulunuyor. İstanbul İllüzyon Müzesi hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul İllüzyon Müzesi nerede, nasıl gidilir? yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Giriş Bileti: Tam 59 TL, Öğrenci ve Çocuk 39 TL.

Adres: Asmalı Mescit, İstiklal Cd. No:180 D:4B, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Ünalan, Emaar Square Mall, Libadiye Cd. No:88, 34700 Üsküdar/İstanbul

Madame Tussauds Istanbul

madam tussauds istanbul

Balmumu heykelleri ile dünyaca ünlü Madam Tussauds’nun Türkiye’deki müzesi de İstiklal Caddesi’nde yer alıyor. 250 yıllık tarihe sahip müzenin Türkiye koleksiyonunda tarihi, kültürel, sportif ve popüler pek çok ismin balmumu heykelini görebilirsin. Heykellerle fotoğraf çektirmeyi de sakın unutma!

Giriş Bileti: Gişede alış tek kullanımlık bilet 109 TL, Online alış tek kullanımlık bilet 62 TL.

Adres: Hüseyinağa, Grand Pera, İstiklal Cd. No: 56 D:58 Beyoğlu

Türkiye İş Bankası Müzesi

1892 yılında inşa edilen yapı uzun seneler İstanbul Postanesi olarak kullanıldı. 1928-2004 yılları arasındaysa burası Türkiye İş Bankası’nın şubesiydi. Tarihi bina restore edildikten sonra müze haline getirildi. Binanın giriş ve bodrum katlarında şube olduğu dönemden kalan kasalar ve bankolar görülebiliyor. Ayrıca giriş katta süreli sergiler de gezilebiliyor. Müzenin en sevilen kısmıysa Cumhuriyet tarihi ile birlikte bankanın tarihinin kronolojik olarak anlatıldığı sergi alanı.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Istanbul archaeological museum

Çinili Köşk Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Eski Şark Eserleri Müzesi’nin birleşiminden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin ilk müzesi. Pek çok kültüre ait, yüzbinlerce eserin sergilendiği müzenin binaları da tarihi mimari severleri etkileyecek özellikler taşıyor. Sultanahmet bölgesinde konuşlanan Arkeoloji Müzesi; Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya gibi önemli pek çok başka tarihi yer ve müzeye de yürüme mesafesinde bulunuyor. Hepsini gezmek istersen Sultanahmet otelleri konaklama için çok sayıda seçenek sunuyor.

Giriş Bileti: Müzekart ile giriş yapabilirsin. Müzekart bulunmuyorsa 50 TL.

Adres: Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Gülhane/Eminönü

Karikatür ve Mizah Müzesi

İlk olarak Karikatürcüler Derneği’nin girişimiyle 1975 yılında açılan müze; 12 Eylül askeri darbesinde kapatılmış, 1989 yılındaysa yeniden hizmete girmiş. Müzede sürekli ve süreli, Türk ve yabancı karikatüristlerin sergilerini ziyaret edebilir, atölye çalışmalarına katılabilirsin.  Aynı zamanda müze içinde mizah kitaplığı ve arşivi de bulunmakta.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Refik Saydam Caddesi Tali Sokak (Kasımpaşa Stadı üstü) Tepebaşı – Beyoğlu

Harbiye Askeri Müzesi

Osmanlı döneminde subay yetiştirme amacıyla inşa edilen Mekteb-i Harbiye binasının restore edilmesi sonrası burası Harbiye Askeri Müzesi olarak anılmaya başlandı. 55.000 askeri esere sahip müzede bu eserlerin yaklaşık 5000’i sergileniyor. Müze alanı içerisinde zaman zaman konferanslar, fuarlar ve etkinlikler düzenleniyor. Müzeyi ziyaret ettiğinde tarihi Mehteran Takımı’nın gösterilerini de izlemeyi unutma!

Giriş Bileti: Tam 9 TL, Öğrenci ücretsiz.

Adres: Halaskargazi, Vali Konağı Cd. No:2, 34367 Şişli

Pera Müzesi

Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında açılan müze, 1893 yılında Hotel Bristol olarak inşa edilen görkemli bir tarihi binada yer alıyor. Vakfın özel koleksiyonlarından olan “Oryantalist Resim”, “Kütahya Çini ve Seramikleri” ve “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” müzenin daimi eserleri. Müzede ayrıca süreli sergiler, film gösterimleri ve dönemsel etkinlikler de bulunabiliyor. Müze ziyaretinde huzurlu Pera Cafe’de vakit geçirmeni de tavsiye ederim.

Giriş Bileti: Pera Müzesi Dostları, Engelli ziyaretçiler ve bir refakatçileri, 12 yaş ve altı çocuklar ücretsiz. Tam bilet 25 TL, İndirimli kategorisine giren 12 yaş ve üstü öğrenciler, 60 yaş ve üstü ziyaretçiler ve öğretim görevlileri 10 TL. Ayrıca Cuma günleri saat 16.00’dan sonra Pera Müzesi herkes için ücretsiz.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65 Beyoğlu

İstanbul Uçurtma Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanınsa 18 uçurtma müzesinden biri olan yapı, ülkemizin ilk uçurtma kütüphanesine ve yine ilk uçurtma okuluna da ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonunda 184 uçurtma, 56 kitap ve 25 uçurtma aksesuarı bulunduran müzenin her yaştan ve milletten ziyaretçisi var. Müzenin uçurtma okulu bölümünde aynı anda 200 kişi uçurtma yapmayı öğrenebiliyor. Özellikle çocuklu aileler müzeyi ziyaret ettiklerinde interaktif eğitim programına katılabiliyor.

Giriş Bileti: Ücretsiz

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cd. Bakıcı Sk. No:12 Üsküdar


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
51 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar