İstanbul'da ücretsiz gezebileceğiniz 10 müze

nihanbayram

İstanbul'da hiç para ödemeden gezebileceğiniz harika müzeler olduğunu biliyor muydunuz? Klasik otomobilden denizciliğe ve bankacılık tarihine kadar şehirde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu müzeler hangileri?

İstanbul Modern

İstanbul Modern

Karaköy sahilinde bulunan İstanbul Modern, Türkiye'nin ilk en önemli modern sanat müzelerinden. Müzede sürekli serginin dışında dönemsel sergiler de düzenleniyor ve hem sanat eserleriyle hem de manzarasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Müzeyi perşembe günleri herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

Uçak Bileti

Salt Beyoğlu ve Salt Galata

Salt Beyoğlu ve Salt Galata

İstanbul'un en yeni müzelerinden biri olan Salt da şehrin en sevilen yerlerinden biri olmayı başarıyor. Salt'da modern sanat eserlerini görebileceğiniz gibi kütüphanesinde dilediğiniz gibi çalışabilir, dinlenebilirsiniz.

Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi

Salt Galata ile aynı binada bulunan Osmanlı Bankası Müzesi, Osmanlı Devleti'nin son dönemde ekonomik yapısıyla ilgili bilgi alabileceğiniz müze, Salt Galata'nın alt katında ziyaretçilerini bekliyor. Müzede tarihi sözleşmeleri, banka belgelerini ve kasaları görebilir, Osmanlı Devleti'nin bankacılık geçmişine doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sabancı Müzesi

Sabancı Müzesi

Avrupa Yakasın'da, Emirgan sahilinde bulunan Sabancı Müzesi aynı zamanda Sakıp Sabancı'nın eski evinin bulunduğu yer. Müzede ziyaretçiler sürekli serginin yanında belirli dönemlerde düzenlenen ve dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini ağırlayan sergileri gezebilirler. Her çarşamba ücretsiz olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

Bankacılık tarihini keşfedebileceğiniz bir diğer alternatifse Türkiye İş Bankası Müzesi. Sirkeci'deki müzeyi Eminönü sokaklarında küçük bir tur attıktan ve balık ekmek keyfi yaptıktan sonra dolaşabilirsiniz. Müzede İş Bankası'nın kuruluşundan bugüne önemli belgeleri inceleyebilirsiniz. Pazartesi hariç haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Pera Müzesi

Pera Müzesi

Sanatın Beyoğlu'ndaki adresi Pera Müzesi ise saat: 18:00-22:00 arası misafirlerini ücretsiz ağırlıyor. Müzeyi ayrıca engelliler ve refakatçileri ile öğrenciler ve 12 yaşın altındaki çocuklar her zaman ücretsiz ziyaret edebiliyorlar.

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi

Cihangir taraflarına geldiğinizde ünlü yazarın eşyalarını ve kitaplarını görebileceğiniz müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze hafta içi ücretsiz gezilebiliyor.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Deniz Müzesi de yakın bir zaman önce tamamen yenilendi ve tekrardan ziyarete açıldı. Müzeyi öğrenciler öğrenci kimlik kartları ile ücretsiz olarak gezebiliyorlar. Diğer ziyaretçiler ise 6,5 TL ödeyerek ülkemizin denizcilik tarihine yolculuğa çıkabilirler Müzede Osmanlı döneminden kalma kayıkları, çok sayıda tekne ve diğer deniz taşıtlarını görebilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Edebiyatımızın en önemli yazarlarından Sait Faik'in birçok öyküsüne de konu olan Burgazada aynı zamanda yazarın adı ile açılan müzeye ev sahipliği yapıyor. Kabataş, Kadıköy veya Bostancı'dan kolayca adaya ulaşabilir ve müzeyi ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

Küçükçekmece'de yer alan müze her Cumartesi ve Pazar ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açıyor. Müzede çok sayıda klasik otomobili görebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Özellikle küçük çocuklarla hafta sonunu geçirmek için harika bir alternatif.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN