Asya'dan Avrupa'ya uzanan İstanbul neredeyse insanlık kadar eskilere uzanan geçmişi, sarayları, köşkleri ve tarihi kalıntılarıyla dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Üstelik kent, her biri farklı özelliklere sahip semtleriyle bir şehirden çok adeta küçük bir ülke gibi. Böyle olunca da şehirde gezilecek ve görülecek yerler, yapılacak şeyler neredeyse sonsuz. Ancak yine de İstanbul'un keyfini tam anlamıyla çıkarmak isteyenler için şehirde kesinlikle atlanmaması gereken gezilecek yerler ve yapılacak şeyler var.

İçindekiler

Boğaz'da gezinti

İstanbul denince akla ilk gelen şeylerden biri de benzersiz güzelliği ile baş döndüren İstanbul Boğazı. Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en yakın olduğu noktalardan biri olan Boğaz hattı boyunca tarihi köşkler, saraylar ve yalılarla karşılaşacaksınız. Üstelik Boğaz hattını keşfetmek için çok sayıda alternatifiniz var. İster karadan arabayla, isterseniz de gün boyunca yolcularını taşıyan teknelerle Boğaz'da tur atabilir, geceleri ise ay ışığı altında parlayan tarihi yapıları ve sokakları keşfedebilirsiniz.

bogaz

Sultanahmet'te tarihe yolculuk

Yüzyıllar boyunca şehre hükmeden Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi Topkapı Sarayı, Bizans döneminden şehre miras kalan, sonradan camiye ve en sonunda müzeye dönüştürülen Ayasofya ve çok bilinmese de şehrin en dikkat çekici tarihi alanlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı'nı barındıran tarihi Sultanahmet, kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Sultanahmet ve çevresi bugünlerde tarihi yapıları ve eserleri ile olduğu kadar lezzetli köftesiyle de meşhur. Ramazan gibi özel dönemlerde ise tarihi semtte kurulan tezgahlarda Osmanlı macunu ve şerbet gibi geleneksel tatları deneyebilirsiniz.

sultanahmet

Uçak Bileti

İstiklal Caddesi turu

Tarihte Pera olarak bilinen Beyoğlu bölgesinin en popüler noktası İstiklal Caddesi, günümüzde de bu ününü sürdürüyor. Cadde boyunca uzanan mağazalarda alışveriş yapabilir hem Türk hem de dünya mutfaklarından lezzetleri deneyebileceğiniz restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Bu bölgenin en ünlü lezzetleri ise içi fındık veya fıstıkla dolu Beyoğlu çikolatası, şehrin en eski şekercilerinden biri olan Ali Muhiddin Hacı Bekir'in şekerlemeleri ve gece eğlenmeye çıkanların vazgeçilmezi midye dolma.

i.stiklal caddesi

Sultanların izinde Dolmabahçe Sarayı

Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi haline gelen bu görkemli saray da şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sarayın selamlık ve harem bölümleri günümüzde müze olarak ziyarete açık. Tarih boyunca birçok önemli olaya sahne olan Dolmabahçe Sarayı aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu yer olarak biliniyor. Sarayda Atatürk'ün son günlerini geçirdiği odası bugün diğer bölümler gibi müzenin bir parçası ve ziyarete açık. Dolmabahçe Sarayı'nda dönemin padişahlarının kullandığı eşyalar, yurt dışından hediye olarak gelen parçalar ve daha birçok şeyi görebilirsiniz. Her bir köşesinde tarihin önemli olaylarını barındıran sarayın tarihi ile ilgili daha fazla bilgi almak için rehberli turlardan birine de katılabilirsiniz.

dolmabahce

Kulenin dibinde Galata

İstiklal Caddesi ve Beyoğlu turunuzu tamamladıktan sonra tarihi yokuşlardan birini izleyerek Galata'ya inebilirsiniz. Burası Cenevizliler tarafından inşa edilen Galata Kulesi'nin bulunduğu yer aynı zamanda. Tarihi Yarımada'ya hakim kuleye çıkarak İstanbul'un en güzel manzaralarından birini seyre dalabilir veya Galata'nın dar sokaklarında sayıları gitgide artan müzeler, galeriler, hediyelik eşya dükkanları ve kitapçıları dolaşabilirsiniz. Galata yine son yıllarda şehirde yabancıların da yaşamak için en fazla tercih ettikleri yerlerden biri. Bölgede her an bir şehrin yabancı sakinlerinden biri ile karşılaşabilir ve hikayelerini dinleyebilirsiniz. Galata'da birçok otel, kafe ve restoranın kendine ait terasları da var. Buralara çıkarak şehrin nefes kesen manzarasını izlemeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. Bu sayede uzun yıllar önce Galata Kulesi'nden havalanan Hezarfen Ahmet Çelebi'nin ve şehrin diğer eski sakinlerinin neden burayı tercih ettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

galata

Boğaz turunun ilk durağı Ortaköy

İstanbul'da Boğaz hattı boyunca uzanan tüm semtler tarihi ve doğal güzelliklerle dolu olsa da bazılarının ayrı bir cazibesi olduğu bir gerçek. İşte bu semtlerden biri olan Ortaköy'de de bambaşka bir dünyanın kapısını aralayabilirsiniz. Aynı zamanda Boğaziçi Köprüsü'nün Avrupa Yakası'ndaki ayağının bulunduğu semt günün her saatinde ziyaretçilerini harika bir köprü manzarası ile karşılıyor. Ortaköy aynı zamanda şehirde Boğaz turu yapabileceğiniz en iyi adreslerden biri. Sahilden kalkan teknelerden birine atlayın, tarihi köşkler ve yalıların dünyasına doğru yolculuğa başlayın. Dilerseniz tura akşam geç saatlerde de çıkabilir ve Boğaz'ı ışıklar altında izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Üstelik Ortaköy sadece bunlardan ibaret değil. Sahile doğru yaklaştıkça yükselen kokular artık neredeyse semtin kendisi kadar ünlü olan lezzetli waffle ve kumpirlerin habercisi. Alın kumpirinizi elinize ve sahilde manzaraya karşı keyfini çıkarın.

ortakoy

Şehrin içinde başka bir dünya Adalar

İstanbul'a kadar gelmişken şehrin içinde ama bir o kadar da dışında yer alan adalarını da görmeden şehirden ayrılmayın. Bizans döneminde prenslerin sürgün yeri olan ve bu nedenle bugün de Prens Adaları olarak anılan Büyükada, Heybeli, Burgaz veya Kınalıada'da bambaşka bir kültürle karşılaşacaksınız. Burası İstanbul sınırları içinde olsa da hem konumu hem de yaşam tarzıyla şehirden bağını koparmış bir görüntü çiziyor. Büyükada'da tarihi köşkler arasında faytonla dolaşabilir, Sait Faik'in adası Burgaz'da ünlü yazarın öykülerinde geçen yerleri görebilir ve Heybeliada'da ise Ruhban Okulu'nun huzurlu bahçesinde dinlenip manzarayı izleyebilirsiniz. Gezmekten yorulup acıkırsanız da Adaların kendine has lezzetlerini deneyebilirsiniz. Neredeyse her adada karşınıza çıkacak balıkçılarda leziz balıklar, deniz ürünleri ve mezeler sizi bekliyor olacak. Büyükada'nın yine neredeyse kendisi kadar ünlü dondurması da vapurdan indikten sonra ilk karşılaşacağınız şeylerden biri olacak. İstanbul'u doya doya gezmek için kalabileceğiniz otel alternatiflerini hemen karşılaştırın

burgaz

Salacak'ta Kız Kulesi seyri

İstanbul'da gezilecek tarihi alanlar genellikle Avrupa Yakası'nda toplansa da Anadolu Yakası'nda da kesinlikle atlanmaması gereken yerler var. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi ise Kız Kulesi. Üsküdar açıklarında yer alan kule hem konumu hem de sıra dışı görüntüsüyle şehrin en gözde sembolleri arasında. Kız Kulesi'ni isterseniz Salacak sahilinde bulunan çay bahçelerinden izleyebilir, isterseniz de yine buradan hareket eden teknelerden birine binerek kuleye gelebilirsiniz. İçinde bir de restoran bulunan kulede akşam yemeği yemek şehre gelen yerli ve yabancı turistler arasında son derece popüler bir aktivite. Eğer buraya gelecek kadar zamanınız yoksa Beşiktaş'tan Kadıköy'e geçerken bineceğiniz vapurlardan da Kız Kulesi'nin hayranlık uyandıran güzelliğini izleyebilirsiniz. Vapura bindiğinizde kuleyi daha yakından görmek için açık alanlardan birine çıkmayı ve yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

kız kulesi

Eminönü'nde balık ekmek

İstanbul ve yeme içme denince akla ilk gelen tatlar sokak lezzetleri. Bu lezzetler arasında en ünlüsü ise kesinlikle balık ekmek. Şehirde hem Avrupa hem de Anadolu Yakası'nda sahil boyunca uzanan birçok semtte balık ekmek keyfi yapma şansınız var. Ancak lezzet, manzara ve keyif üçlüsü bir araya geldiğinde karşınıza çıkacak ilk yer Eminönü olacak. Burada sahil boyunca sıralanan teknelerde pişirilen balıklar sıcak sıcak ekmek arasında servis ediliyor. Yanında da hemen orada bulabileceğiniz turşu suyu hazır bekliyor. Eminönü, aynı zamanda şehirde Boğaz turuna katılabileceğiniz yerlerden biri. İsterseniz balık ekmeğinizi elinize alarak sahilden kalkan vapurlardan birine binebilir ve Boğaz'ı baştan sona turlayabilirsiniz. Tarihi semtin içlerinden ise Kurukahveci Mehmet Efendi'nin taze çekilmiş kahvelerinden satın alabilir veya yine buralarda bulunan eski dükkanlardan baharattan otantik hediyeliklere aradığınız hemen her şeyi bulabilirsiniz.

İstanbul'un diğer lezzetlerini keşfetmek için İstanbul'da ne yenir ne içilir galerimize de göz atın. 

balık ekmek

Moda'da çay keyfi 

Anadolu Yakası'ndaki İstanbul semtleri içerisinde en güzellerden biri de Moda. Kadıköy İskelesi'nden yürüyerek ulaşabileceğiniz bu semtte sahil boyunca uzanan çay bahçelerinden birine orurarak akşam saatlerinde güneşin yavaş yavaş gözden kayboluşunu izleyebilirsiniz. Günün diğer zamanlarında da genellikle sakin olan bu yerde şehrin karmaşasından uzaklaşarak arkadaşlarınızla uzun sohbetler edebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde gelenler içinse civarda çok sayıda kahvaltı yapılabilecek mekan var. İstanbul'u keşfetmek için hemen şehre en uygun İstanbul uçak bileti fiyatlarını karşılaştırın.


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar