İstanbul'da manzara izlemek için en iyi 7 yer

nihanbayram

7 tepeli şehir İstanbul'a neresinden bakarsanız bakın hayranlık uyandıran muhteşem manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bazı yerler var ki tam anlamıyla bağımlılık yaratıyor. Şehirde manzaranın tadını doya doya çıkarabileceğiniz bu yerler nereler?

Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi

Çamlıca'nın tepeleri şehirde manzara izlemek için en ünlü noktalardan biri. Güzelliği ile birçok filme de konu olan Çamlıca'yı eski Türk filmlerinden anımsayabilirsiniz. Her iki köprüyü de rahatça görebileceğiniz Çamlıca'dan Avrupa Yakası'nın gökdelenlerini, Rumeli Hisarı'nı ve sarayları uzaklarda Haydarpaşa Garı'nı izlemek mümkün. Özellikle de İstanbul'da arabayla gidilebilecek manzaralı yerlerin başında geliyor.

Ulus Parkı

Ulus Parkı

Boğaz'ın güzelliğini Avrupa'dan seyretmek isterseniz Ulus'ta bulunan parka gelebilirsiniz. Semtin tepelerine kurulmuş parktan görünen manzaranın en dikkat çekici parçalarından biri Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihi binası. Buradan Kanlıca'dan Üsküdar'a uzanan geniş bir sahil hattını rahatlıkla seyredebilirsiniz. Park yakınlarında aracını park ederek arabanddan da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Beyoğlu'ndan Karaköy'e doğru inerken karşınıza çıkacak kulenin manzarasını uzaktan izlemek ne kadar güzelse buraya çıkıp aşağıda uzayıp giden şehri seyre dalmak da o kadar büyüleyici. Kuleye çıkmak için ücret ödemeniz gerekiyor ancak sonunda karşılaşacağınız manzara için buna fazlasıyla değer. Dilerseniz burada sevdiklerinizle bir şeyler içebilir veya yemek yiyebilirsiniz.

Yavuz Selim Camii

Yavuz Selim Camii

Fatih'te bulunan caminin avlusu mistik atmosferi ile Haliç ve çevresini izlemek için bambaşka bir çerçeve sunuyor. Camiden aşağı doğru indikçe İstanbul'un en eski yerleşim yerlerini ve dükkanlarını dolaşabilirsiniz. Biraz daha ilerleyerek Karaköy, Eminönü gibi tarihi semtleri görme şansınız da var.

Otağtepe

Otağtepe

Kavacık'ta bulunan Otağtepe ise hem gündüz hem de geceleri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün güzelliklerini ziyaretçilere sunan benzersiz bir konumda bulunuyor. Otağtepe'nin adı ise tarihte şehri kuşatan Yıldırım Bayezid'in burada bir otağ kurmuş olmasından geliyor. Otağtepe'de bulunan Fatih Korusu'nda renkli çiçekleri ve çok çeşitli bitkileri görebilirsiniz. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi de mutlaka yanınıza alın. Çünkü sıkça kullanmak isteyeceksiniz.

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Beykoz'da bulunan Yuşa Tepesi manzarası ile olduğu kadar türbesi ile de ünlü bir yer. Tepede bulunan Yuşa Baba Türbesi hem şehir içinden hem de Türkiye'nin farklı bölgelerinden ziyaretçileri çekiyor. Tepeden İstanbul manzarası biraz uzak olsa da şehrin büyük bölümünü buradan seyretmek mümkün.

Nakkaştepe

Nakkaştepeİ

İstanbul'a Anadolu Yakası'ndan bakmak için Nakkaştepe de ideal bir seçim. Boğaziçi KÖprüsü'nün Anadolu ayağında yer alan semtten, Ortaköy, Kuruçeşme, Beşiktaş ve Dolmabahçe gibi şehrin en göz alıcı tarihi semtlerini seyre dalmak paha biçilemez bir deneyim. Burada yer alan restoranlarda şehrin lezzetli yeme içme alternatiflerden bazılarını da deneyebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
507 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar