İstanbul'da manzara izlemek için en iyi 17 yer

busraseymenoglu

7 tepeli şehir İstanbul'a neresinden bakarsanız bakın hayranlık uyandıran muhteşem manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bazı yerler var ki tam anlamıyla bağımlılık yaratıyor. Şehirde manzaranın tadını doya doya çıkarabileceğiniz bu yerler nereler?

1. Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi

Çamlıca'nın tepeleri şehirde manzara izlemek için en ünlü noktalardan biri. Güzelliği ile birçok filme de konu olan Çamlıca'yı eski Türk filmlerinden anımsayabilirsiniz. Her iki köprüyü de rahatça görebileceğiniz Çamlıca'dan Avrupa Yakası'nın gökdelenlerini, Rumeli Hisarı'nı ve sarayları uzaklarda Haydarpaşa Garı'nı izlemek mümkün. Özellikle de İstanbul'da arabayla gidilebilecek manzaralı yerlerin başında geliyor.

2. Ulus Parkı

Ulus Parkı

Boğaz'ın güzelliğini Avrupa'dan seyretmek isterseniz Ulus'ta bulunan parka gelebilirsiniz. Semtin tepelerine kurulmuş parktan görünen manzaranın en dikkat çekici parçalarından biri Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihi binası. Buradan Kanlıca'dan Üsküdar'a uzanan geniş bir sahil hattını rahatlıkla seyredebilirsiniz. Park yakınlarında aracını park ederek arabanddan da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

3. Galata Kulesi

Galata Kulesi

Beyoğlu'ndan Karaköy'e doğru inerken karşınıza çıkacak kulenin manzarasını uzaktan izlemek ne kadar güzelse buraya çıkıp aşağıda uzayıp giden şehri seyre dalmak da o kadar büyüleyici. Kuleye çıkmak için ücret ödemeniz gerekiyor ancak sonunda karşılaşacağınız manzara için buna fazlasıyla değer. Dilerseniz burada sevdiklerinizle bir şeyler içebilir veya yemek yiyebilirsiniz.

4. Yavuz Selim Camii

Yavuz Selim Camii

Fatih'te bulunan caminin avlusu mistik atmosferi ile Haliç ve çevresini izlemek için bambaşka bir çerçeve sunuyor. Camiden aşağı doğru indikçe İstanbul'un en eski yerleşim yerlerini ve dükkanlarını dolaşabilirsiniz. Biraz daha ilerleyerek Karaköy, Eminönü gibi tarihi semtleri görme şansınız da var.

5. Otağtepe

Otağtepe

Kavacık'ta bulunan Otağtepe ise hem gündüz hem de geceleri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün güzelliklerini ziyaretçilere sunan benzersiz bir konumda bulunuyor. Otağtepe'nin adı ise tarihte şehri kuşatan Yıldırım Bayezid'in burada bir otağ kurmuş olmasından geliyor. Otağtepe'de bulunan Fatih Korusu'nda renkli çiçekleri ve çok çeşitli bitkileri görebilirsiniz. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi de mutlaka yanınıza alın. Çünkü sıkça kullanmak isteyeceksiniz.

6. Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Beykoz'da bulunan Yuşa Tepesi manzarası ile olduğu kadar türbesi ile de ünlü bir yer. Tepede bulunan Yuşa Baba Türbesi hem şehir içinden hem de Türkiye'nin farklı bölgelerinden ziyaretçileri çekiyor. Tepeden İstanbul manzarası biraz uzak olsa da şehrin büyük bölümünü buradan seyretmek mümkün.

7. Nakkaştepe

Nakkaştepe

İstanbul'a Anadolu Yakası'ndan bakmak için Nakkaştepe de ideal bir seçim. Boğaziçi KÖprüsü'nün Anadolu ayağında yer alan semtten, Ortaköy, Kuruçeşme, Beşiktaş ve Dolmabahçe gibi şehrin en göz alıcı tarihi semtlerini seyre dalmak paha biçilemez bir deneyim. Burada yer alan restoranlarda şehrin lezzetli yeme içme alternatiflerden bazılarını da deneyebilirsiniz.

Araç Kiralama

8. Kirazlıtepe

Kirazlıtepe

Kirazlıtepe, İstanbul Anadolu Yakası’nda Üsküdar ilçesinde bulunan bir mahalle. Beylerbeyi ve Küplüce’nin üstünde, tepede konumlanan Kirazlıtepe, muhteşem bir manzaraya sahip. Öyle ki Kirazlıtepe’den İstanbul Boğazı’nın, 15 Temmuz Köprüsü’nün ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün eşsiz manzarası görülebiliyor.

Mahallenin merkezi noktasında, Kirazlıtepe Büyük Camii’nin önünde manzarayı seyredebileceğiniz bir park, park içerisinde ise oturup dinlenebileceğiniz alanlar, masalar, banklar ve çay-kahve içebileceğiniz kafeler bulunuyor. Üsküdar Meydanı’ndan hareket eden 15K hatlı otobüse binerek, parkın tam önünde inebilirsiniz.

9. Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Eyüp semtinde yer alan Pierre Loti Tepesi, tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu popüler bir mekân. Teleferikle çıkılan tepede, çevredeki yeşillikler içinde huzurlu bir atmosfer eşliğinde Boğaz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi’ndeki kafelerde oturup, Türk kahvenizi yudumlarken Boğaz'ın eşsiz manzarasını izlemek, İstanbul'un büyüsünü tam anlamıyla yaşamak demek.

10. Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Boğaziçi'nin en güzel manzaralarından birine sahip olan Anadolu Hisarı’nda, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulabiliyorsunuz. Bu tarihi kale, Anadolu yakasında yer alıyor ve tarih kokan atmosferiyle ziyaretçilerine büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Kaleye çıkarak İstanbul Boğazı’nı, vapurları, yelkenlileri ve 15 Temmuz Köprüsü'nü seyredebilirsiniz. Ayrıca, Anadolu Hisarı çevresindeki kafelerde oturup, çay-kahve eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

11. Aydos Tepesi

Aydos Tepesi

İstanbul'un en yüksek tepelerinden biri olan Aydos Tepesi, Anadolu Yakası’nda, Samandıra ve Sultanbeyli semtleri arasında konumlanıyor. Aydos Tepesi'ne çıkıldığında, etkileyici bir panoramik manzarayla karşılaşılıyor.

Tepeden, Marmara Denizi'nin genişliği, Adaları, kıyı şeridi ve hatta Avrupa Yakası'ndaki siluet görülebiliyor. Buradan, özellikle güneşin batışını izlemek çok zevkli oluyor. Tepenin zirvesine vardığınızda, şehrin stresinden uzaklaşabilir, manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

12. Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Anadolu Yakası’nın en güzel ilçelerinden biri olan Üsküdar’da yer alan Mihrabat Korusu, İstanbul'da doğayla iç içe olmak ve Boğaziçi'nin büyüleyici manzarasını deneyimlemek isteyenler için ideal bir seçenek. Zira burada şehrin kalabalığından uzaklaşabilir, huzurlu bir ortamda, benzersiz manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Ayrıca Mihrabat Korusu’nda bulunan yürüyüş parkurları, çocuk parkları ve dinlenme alanlarında da vakit geçirebilirsiniz.

13. Büyük Valide Han

Büyük Valide Han

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan tarihi bir han kompleksi olan Büyük Valide Han, Osmanlı döneminde kalma bir yapı. Dikkat çekici mimarisi ve benzersiz manzarasıyla bilinen bu tarihi han, zaman içinde kültürel etkinlikler, sergiler ve kafe/restoranlara ev sahipliği yapan bir kültür ve sanat merkezi haline getirilmiş. Bu sayede, İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen destinasyonlardan biri oluyor.

Büyük Valide Han’ın terasından İstanbul boğazı, tarihi yarımada ve şehrin eşsiz silueti görülebiliyor.

14. Kız Kulesi

Kız Kulesi

İstanbul’un ikonik yapılarından biri olan Kız Kulesi, Boğaziçi'nin ortasında, Üsküdar ile Salacak arasında yer alıyor. Henüz yeni restore edilen ve yakın zamanda tekrar ziyarete açılan Kız Kulesi, her yıl yerli ve yabacı milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Kuleden İstanbul boğazı, 15 Temmuz Köprüsü ve Anadolu ile Avrupa kıyıları görülebiliyor. Kız Kulesi'ne geçmek için vapur veya özel tekneler kullanılıyor. 

Kız Kulesi'nin hikayesini duydunuz mu? Duymadıysanız sizi Kız Kulesi’nin şaşırtan hikayesini okumaya davet ediyoruz. 

15. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

İstanbul'un Eminönü ilçesinde yer alan tarihi bir cami olan Süleymaniye, Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 1550 yılında inşa edilmiş. Mimar Sinan tarafından inşa edilen cami, İstanbul'un en etkileyici dini yapılardan biri. Süleymaniye Camii'nin manzarası da oldukça etkileyici.

Yüksek bir tepede konumlanması sayesinde İstanbul'un panoramik manzarasını gözler önüne seriyor. Camiye çıkan teras ve avludan, tüm şehir ve Haliç görülebiliyor.

16. Hisarüstü Parkı

Hisarüstü Parkı

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer alan bir doğal park olan Hisarüstü, yeşilliklerle çevrili geniş bir alana ve muhteşem bir manzaraya sahip. Rumeli Hisarı’nın yanında konumlanan Hisarüstü Parkı’ndan, Beşiktaş, Ortaköy ve Üsküdar gibi semtler, 15 Temmuz Köprüsü ve boğaz görülebiliyor.

Hisarüstü Parkı, İstanbul'da manzara seyri için harika bir seçenek. Tarihi kaleyi muhteşem Boğaziçi manzarasıyla birleştiren bu park, ziyaretçilerine hem tarih hem de doğal güzelliklerin keyfini çıkarma fırsatı sunuyor.

17. Fetihpaşa Korusu

Fetihpaşa Korusu

Üsküdar’da bulunan Fetihpaşa Korusu, yemyeşil ağaçlar, çimenlik alanlar ve yürüyüş parkurları ile çevrili geniş bir alana ve muazzam bir manzaraya sahip. Doğanın içinde, sakin ve huzurlu bir atmosferde Boğaziçi’nin eşsiz manzarasını seyretmek istiyorsanız, Fetihpaşa Korusu tam size göre.

Ayrıca koruda bulunan Fetihpaşa Sosyal Tesisleri’nde Boğaziçi manzarasına karşı kahvaltı yapıp, öğle veya akşam yemeği yiyebilir, çay-kahve eşliğinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
26 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN