Yazın İstanbul sıcaklıkları dayanılmaz bir hal alabiliyor. Özellikle tatile çıkamayan İstanbullular, serinlemek için plaj arayışına giriyorlar. İstanbul sınırları içerisinde kısa bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plajlar bulunuyor. Bu yaz hala denize giremediyseniz işte İstanbul’da denize girilecek 33 yer. 2021 yılında Marmara Denizi’nde görülen müsilaj için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temizleme çalışmaları yaptı. Temmuz ayında bakanlık tarafından yapılan açıklamada deniz yüzeyinde müsilaj görülmediği belirtildi. Not: Plajların giriş ücretleri 2021 yılı için belirlenen fiyatlara göre yazıldı.

1-Tırmata Beach, Kilyos

Tırmata Beach, Kilyos

İstanbul’da denize girilecek yerler denilince akla ilk olarak Kilyos geliyor. Avrupa Yakası’nda konumlanan Kilyos, şehir merkezine yakınlığı sebebiyle bu yakada oturanların sık sık tercih ettiği bir nokta. Avrupa Yakası’nda yaşıyorsanız Kilyos’a ulaşım oldukça kolay. Metro ile Hacıosman durağına ulaşarak 151 numaralı otobüse binerek Kilyos’a ulaşabilirsiniz. Aracınızla gidecekseniz Bahçeköy orman yolunu kullanabilirsiniz.

Tırmata Beach, Kilyos’un ailelere hizmet veren plajları arasında bulunuyor. Bu plaja giriş yapacak misafirler arasında en az 1 kadın misafirin olması zorunlu tutuluyor. Bu nedenle de aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Plaja giriş ücretli. Hafta içi 70 TL olan giriş ücreti, hafta sonu ise 95 TL. Bu ücrete bir alkolsüz içecek dahil. Ayrıca özel aracınızla geldiğiniz plajın otoparkını ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. 0-6 yaş arası çocuklar için giriş ücreti alınmıyor ama 7-14 yaş arası çocuklar için 40 TL ücret ödeniyor. Plaja ulaşım için toplu taşıma kullanacaksanız Hacıosman Metro İstasyonu’ndan plajın servislerini kullanabilirsiniz. Hacıosman durağından saat 10:00’da kalkan servisler, dönüş seferini 18.15’te yapıyor. Servis ücreti tek yön için 20 TL, gidiş dönüş için ise 30 TL.

Konum Linki

Uçak Bileti

2-Uzunya Beach, Kilyos

Uzunya Beach, Kilyos

Kendine özel korunaklı bir koyda bulunan Uzunya Beach, Kilyos’un en sevilen plajları arasında. Hem kumluk hem de çimlik alana sahip olan işletmenin bir de taze balıklar yiyebileceğiniz restoranı bulunuyor. Plaja giriş ücreti hafta içi 60 TL, hafta sonu ise 100 TL. 0-12 yaş arası çocuklar için ücret ödemeniz gerekmiyor. 12 yaş üstü çocuklardan tam ücret alınıyor. Kendi sandalyeniz ya da havlunuzla da kullanabileceğiniz plajın çim alanında da şemsiye ve şezlonglar bulunuyor. Plaj Yolu Caddesi yolunu takip ederek plaja kolayca ulaşabilir, otoparktan ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

3-Milyon Beach, Kilyos

Milyon Beach, Kilyos

Babylon Kilyos olarak bilinen plaj el değiştirince adı Milyon Beach şeklinde değişti. Gün boyu süren aktiviteleriyle sevilen plaja giriş ücreti hafta içi 45 TL iken hafta sonu 65 TL. 0-8 yaş arası çocuk misafirler için plaj giriş ücreti talep edilmiyor. 8 yaşından büyük misafirler için tam ücret alınıyor. Plajın restoranı sabah saatlerinde kahvaltı hizmeti sunuyor. Öğle ve akşam yemeklerinde ise taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Konum Linki

4-Burç Beach, Kilyos

Burç Beach, Kilyos

Kilyos’un en popüler plajlarından olan Burç Beach, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından işletiliyor. Hem Boğaziçi mezunlarını hem de dışardan misafirleri ağırlayan plajda katamaran, kiteboard, wind surf gibi su sporları yapılabiliyor. Dışarıdan gelenler için giriş ücreti hafta içi 80 TL, hafta sonu ise 145 TL. Eğer plaja giriş biletinizi online olarak satın alırsanız 5 ila 20 TL arasında indirimden faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

5-Solar Beach, Kilyos

Solar Beach

Ülkemizin en büyük plajlarından olan Solar Beach sadece deniz keyfi yapabileceğiniz bir yer olmakla kalmıyor. Akşamları düzenlenen etkinlik ve partilerde yazın keyfin çıkarabilirsiniz. Konserler, spor etkinlikleri, çeşitli yeme içme imkanları ve özel otopark mevcut. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıktaki plaja toplu taşımayla gelecekseniz öncelikle Sarıyer’e gitmeniz gerekiyor. Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nden kalkan belediye otobüsleriyle Kilyos yönüne gidebileceğiniz gibi plajın kendi servisini de kullanabilirsiniz. Özel plaj olduğu için girişler ücretli ve kişi başı 170 TL gibi bir bedeli var.

Konum Linki

6-Uzunkum Plajı, Şile

Uzunkum Plajı, Şile

Anadolu Yakası’nda oturanlar için İstanbul’da denize girilecek yerler denilince akla Şile geliyor. Şile’ye toplu taşıma ile gelmek isterseniz Üsküdar’dan hareket eden 139 numaralı otobüse binebilirsiniz. Özel aracınızla gelmek için 2. köprü yolunda bulunan Ümraniye Şile bağlantısı üzerinden Ömerli istikametine doğru devam edebilirsiniz.

İstanbul’da denize girilecek yerler arasında mavi bayrak ödüllü bir plaj arıyorsanız Şile Uzunkum Plajı’nı tercih edebilirsiniz. 1 kilometre uzunluğunda olan sahile Ağlayankaya Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sahil boyunca girişi ücretsiz olan bir halk plajı ve hafta içi 80 TL, hafta sonu ise 100 TL ödeyerek giriş yapabileceğiniz Aqua Beach Club bulunuyor. Beach cluba 0-10 yaş arası çocuk misafirler ücretsiz olarak giriş yapabiliyor. Ödediğiniz ücrete şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet kullanımı dahil. Sahilin otopark hizmeti belediye tarafından işletiliyor.

Konum Linki

7-Ayazma Plajı, Şile

Ayazma Plajı, Şile

Şile’de bulunan en geniş plaj olan Ayazma Plajı, 10 kilometrelik bir kumsala sahip. Sahildeki halk plajına girişler ücretsiz. Rüya Beach’e ise giriş ücreti ödemeden girebilirsiniz ancak şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz iki kişi için 80 TL ödeyerek şezlong takımı kiralayabilirsiniz.

Etkinlikleriyle meşhur olan Fusha Beach için hafta içi 35 TL, hafta sonu 75 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücrete şezlong, şemsiye, giyinme kabini ve duş kullanımı dahil. Ailelere hizmet veren plaja, kadın misafir bulunmayan gruplar alınmıyor. Saat 12.00 ile 13:00 arası şezlonglar dolduğu için erken saatte gitmeniz gerekiyor.

Ayazma Plajı’nda bulunan bir diğer işletme ise Massha Şile. Burası sadece 50 kişilik kapasitesiyle sakin ve huzurlu bir şekilde denize girmek isteyenleri ağırlıyor. Plajda şezlong başına hafta içi 50 TL, hafta sonu ise 60 TL ücret alınıyor. Bu ücrete şemsiye, duş ve tuvalet kullanımı dahil.

Konum Linki

8-Ağlayankaya Plajı, Şile

Ağlayankaya Plajı, Şile

Şile’nin en güzel koylarından biri olan Ağlayankaya Plajı’nda Baia Beach ve Ağlayankaya Beach olmak üzere iki ayrı işletme bulunuyor. Geçmişte Life Beach adıyla anılan Baia Beach’in kumsal ve teras bölümleri mevcut. Kumsal bölümüne giriş için hafta içi 75 TL, hafta sonu 100 TL ödeniyor. Teras bölümü ise hafta içi 100 TL, hafta sonu 150 TL. Bu ücrete şezlong, şemsiye, duş ve giyinme kabini kullanımları dahil ediliyor. 0-6 yaş çocuk misafirler için ücret alınmıyor.

Ağlayankaya Beach ise 20 yıldır bu sahilde hizmet veren bir tesis. Bu plaj, Baia Beach’e göre daha uygun fiyatlı oluşuyla öne çıkıyor. Hafta içi 40 TL, hafta sonu ise 60 TL ödeyerek kullanabileceğiniz plajda 0-12 yaş arası çocuklarınız için ücret ödemenize gerek yok. Giriş ücretine şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet kullanımı dahil.

Konum Linki

9-Akçakese Köyü Sahili, Şile

Akçakese Köyü Sahili, Şile

Şile ilçe merkezinden 17 kilometre uzaklıkta bulunan Akçakese Köyü’ne ulaşmak için 139 ya da 139T numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Şile merkezinden gelirseniz Ağva’ya ulaşım sağlayan minibüslere binerek köye gelebilirsiniz. Köyün plajı yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor ve kalabalık olabiliyor. Bu plaja özel aracınızla gelecekseniz kumsala inerken aracınızı işletmelere bırakmanız gerekiyor. İşletmenin otoparkı için 40 TL – 50 TL gibi cüzi bir miktar ödediğinizde duş, tuvalet ve soyunma kabini kullanımı da ücrete dahil oluyor. Bu plajda kamp yapmayı da tercih edebilirsiniz. Kamp alanının ücretleri 65 TL ile 80 TL arasında değişiyor. Akçakese'ye gitmeyi düşünüyorsanız gitmeden önce fikir edinmek adına Akçakese Plajı yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum Linki

10-Ağva Halk Plajı, Şile

Ağva Halk Plajı, Şile

Şile’nin en çok sevilen noktalarından biri olan Ağva’da bulunan halk plajı da İstanbulluların en sık tercih ettiği yerlerden. Burası belediyenin plajı olduğu için ücretsiz girilmesinden dolayı çok kalabalık olabiliyor. Ağva otelleri misafirleri de bu plajda denizin tadını çıkarıyorlar. İşletme bulunmadığı için şezlong ya da şemsiye kiralama imkanı da sağlanmıyor. Buraya gelirken sandalyelerinizi ya da havlunuzu yanınıza alarak hazırlıklı gelmeniz gerekiyor.

Konum Linki

11-Yörükali Plajı, Büyükada

Yörükali Plajı, Büyükada

İstanbul’da nereden denize girilir sorusu sorulduğunda akla gelen yerlerden biri de Adalar oluyor tabii. Sadece bir vapur yolculuğu kadar uzaktaki Adalar, yaz mevsiminde şehirden uzaklaşıp denizin tadını çıkarmak isteyen yüzlerce turisti ağırlıyor. Prens Adaları arasında ilk tercih edilen de Büyükada oluyor tabii.

Büyükada İskelesi’ne ulaştıktan sonra iskelenin hemen yanından kalkan ücretsiz teknelere binerek Yörükali Plajı’na gidebilirsiniz. Plaja giriş ücreti hafta içi 60 TL, hafta sonu ise 70 TL. Bu ücrete şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini ve Wi-Fi kullanımı dahil. 0-6 yaş arası misafirler plajı ücretsiz kullanırken 7-12 yaş arası misafirler için %50 indirim uygulanıyor. Plaj kumluk olduğu için ailece deniz keyfi yapmaya oldukça uygun. Plaja dışardan yiyecek getirmenize de izin veriliyor. Ancak hazırlıklı gelmediyseniz merak etmeyin plajda hizmet veren bir de kafe bulunuyor.

Konum Linki

12-Blue Beach, Büyükada

Blue Beach, Büyükada

Büyükada’ya gittiğinizde çarşıdan ve iskeleden çok uzaklaşmak istemiyorsanız Blue Beach tam size göre. Vapurdan indikten sonra yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş sonrasında ulaşabileceğiniz plajın giriş ücreti 50 TL. Bu fiyata şezlong, şemsiye ve duş kullanımı dahil. Hafta sonu ayrı fiyat tarifesi uygulanmıyor. Erkek misafirlerden oluşan grupların plajı kullanımına izin verilmiyor. Plajın yiyecek ve içecek servisi de bulunuyor.

Konum Linki

13-Nakibey Plajı, Büyükada

Nakibey Plajı, Büyükada

Büyükada’da ailece denize girebileceğiniz Nakibey Plajı, yıllardır adanın en çok tercih edilenleri arasında. Plaja vapur iskelesinden yürüyerek yaklaşık 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Kadın misafir olmayan grupların içeri alınmadığı plaja giriş ücreti hafta içi 60 TL, hafta sonu ise 70 TL. 0-7 yaş arası misafirler plajı ücretsiz kullanabilir. 7-12 yaş arası çocuklar için %50 indirimli ücret talep ediliyor. Plajın kumluk alanı çok geniş değil ancak çocukların keyifli vakit geçirmesine yetecek kadar kumluk alan mevcut.

Konum Linki

14-Prenses Koyu Plajı, Büyükada

Prenses Koyu Plajı, Büyükada

Büyükada’da bulunan plajlar yazın oldukça kalabalık olabiliyor. Özellikle Büyükada otelleri uygun fiyatlı olduğu için yazın çok sayıda misafir adaya gelip tatil yapıyor. Büyükada’da sakin ve izole bir plaj ararsanız Prenses Koyu Plajı’na gidebilirsiniz. Vapur iskelesinin hemen yanında bulabileceğiniz servis tekneleri plaja ücretsiz ulaşım sağlıyor. Plajı hafta içi kullanacaksanız 50 TL, hafta sonu kullanacaksanız 60 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 0-7 yaş arası çocuklardan ücret talep edilmezken 7-12 yaş arası çocuklar için tam ücretin yarısı alınıyor. Plajda bir de butik otel bulunuyor.

Konum Linki

15-Halik Koyu Plajı, Büyükada

Halik Koyu Plajı, Büyükada

Büyükada’daki en temiz ve en uzun plaj, Halik Koyu Plajı. 800 metre boyunca uzanan bir koya sahip olan plaj, Eskibağ Otel tarafından işletiliyor. Plaja ulaşım için vapur iskelesinden ücretsiz tekne servisleri düzenleniyor. Tertemiz bir denize sahip olan plajın giriş ücreti de gayet uygun fiyatlı. Hafta içi 30 TL, hafta sonu ise 40 TL ödeyerek plajı kullanabilirsiniz. 0-7 yaş arası çocuklarınız için ücret ödemiyorsunuz ancak 7 yaş üzeri çocuklarda tam ücret talep ediliyor.

Konum Linki

16-Akvaryum Koyu, Heybeliada

Akvaryum Koyu, Heybeliada

Büyükada yazları çok kalabalık olduğunda Heybeliada plajları yardıma koşuyor. Birbirinden güzel plajlara sahip olan adaya Beşiktaş, Kadıköy, Eminönü ve Bostancı’dan kalkan vapurlarla kolayca ulaşabilirsiniz. Doğal bir parkın içinde bulunan Akvaryum Koyu, gizli kalmış bir konumda bulunuyor. Her ne kadar adanın gizli bir köşesinde konumlansa da oldukça kalabalık olabiliyor. Plajın zemini midye kabukları ve taşlardan oluştuğu için yanınıza deniz ayakkabınızı almayı unutmayın. Plaja giriş için hafta içi ve cumartesi günleri 40 TL, pazar günleri ise 50 TL ödeniyor. Burada bulunan küçük işletmenin midye tavalarından da denemeden dönmeyin. Bir yiyen bir daha bu lezzeti unutamıyor.

Konum Linki

17-Ada Beach Club, Heybeliada

Ada Beach Club, Heybeliada

Çam Limanı Koyu adı verilen noktada yer alan Ada Beach Club, manzarasıyla görenleri büyülüyor. Deniz ve kumsalın güzelliği, manzarası ve keyifli aktiviteleriyle Ada Beach Club, adadaki en güzel plajlardan biri. İskeleden kalkan ücretsiz teknelerle adaya ulaşabileceğiniz gibi yürüyerek de 15 dakika içerisinde plaja ulaşabilirsiniz. Plaja giriş ücreti hafta içi ve cumartesi günleri 50 TL, pazar günleriyse 60 TL. Bu ücrete şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet kullanımı dahil. 0-10 yaş arası misafirler için ücretsiz olan plaj, 10 yaş üzeri misafirlerden tam ücret talep ediyor.

Konum Linki

18-Alman Koyu, Heybeliada

Alman Koyu, Heybeliada

Heybeliada’da ücretsiz bir plaja gitmek isterseniz Alman Koyu sizleri bekliyor. Koya ulaşım biraz zorlu olsa da burası adanın en temiz denizine sahip çünkü açık denize bakıyor. Buraya kendi sandalyelerinizi ve şemsiyenizi alarak gidebilirsiniz. Eğer hazırlıklı gelmediyseniz cüzi miktarlarda ücret ödeyerek şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Bu plaja giderken yanınıza deniz ayakkabılarınızı da almayı unutmayın. Biraz taşlık olduğu için ayakkabınız olmadan rahatsız olabilirsiniz. Bu koyda gün batımı manzarası unutulmaz oluyor. Denizin tadını çıkardıktan sonra gün batımını da izleyip öyle dönmenizi öneririz.

Konum Linki

19-Madam Martha Koyu, Burgazada

Madam Martha Koyu, Burgazada

Büyükada ve Heybeliada’nın her yaz kalabalıklaşan plajlarına gitmek istemezseniz Burgazada’ya gidebilirsiniz. Sakinliğiyle ve doğasıyla meşhur olan adada denizin tadını kalabalıklardan uzakta çıkarabilirsiniz. Burgazada’da plaj denilince akla ilk olarak Madam Martha Koyu geliyor. Adını bu sahilde her gün denize giren ve adada çok sevilen bir teyzeden aldığı söylenen koy, iskeleye yakın. Vapurdan indikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşabilirsiniz. Girişi ücretsiz olan plajda şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz uygun fiyatlarla karşılaşacaksınız. Bu koy aynı zamanda bir kamp alanı olduğu için çadırlarıyla gelen birçok kişiyi görebilirsiniz. Adada konaklamak isterseniz çadırınızı yanınıza alıp siz de burada kamp yapabilirsiniz.

Konum Linki

20-Kalpazankaya Plajı, Burgazada

Kalpazankaya Plajı, Burgazada

Burgazada’nın en güzel noktasında bulunan Kalpazankaya Plajı, açık denize bakıyor. Plajı koruyan bir kaya sayesinde dalgalı olmayan deniz, temiz kalıyor. Vapur iskelesinden yürüyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşabileceğiniz plaja giriş ücretsiz. Şezlong kiralamak için 2021 yazında 30 TL, şemsiye için 20 TL ücret ödeniyor. Bu plajın yukarısında adanın en meşhur restoranı da bulunuyor. Bu restoranda taptaze balıkların tadına bakabilirsiniz ve manzarayı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

21-Kumluk Plajı, Kınalıada

Kumluk Plajı, Kınalıada

Diğer adalarda aradığınız konforu bulamadıysanız rotanızı Kınalıada’ya çevirin. Kınalıada’da denizi sığ olan ailecek eğlenebileceğiniz Kumluk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Kınalıada İskelesi’nden kalkan teknelerle plaja gelebilirsiniz. Plaja sadece erkek misafirlerden oluşan gruplar giremiyorlar. Yanlarında mutlaka kadın misafir bulunması gerekiyor. Adı kumluk olsa da plaj taşlardan oluşuyor. Bu nedenle yanınıza deniz ayakkabılarınızı almayı unutmayın. Plaja giriş ücreti hafta içi 25 TL, cumartesi 30 TL ve azar günü 40 TL.

Konum Linki

22-Güneş Plajı, Florya

Güneş Plajı, Florya

İstanbul’daki en eski denize girilecek yer olan Güneş Plajı, Mustafa Kemal Atatürk’ün denize girdiği bir nokta. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen plaja metrobüsle ulaşabilirsiniz. Cennet Mahallesi durağında indikten sonra yürüme mesafesinde konumlanan plajda cankurtaran kulesi, soyunma kabinleri, duşlar, şezlonglar ve şemsiyeler oldukça yeterli oranda temin ediliyor. Yetişkenler plaja giriş için 25 TL, öğrenciler ise 12 TL ödüyor. 0-7 yaş arası misafirler için plaja giriş ücretsiz. Plaj kalabalık olduğu için emanet dolabı kiralamak isterseniz 15 TL karşılığında eşyalarınızı güvende tutabilirsiniz.

Konum Linki

23-Menekşe Plajı, Florya

Menekşe Plajı, Florya

Güneş Plajı ile Küçükçekmece Gölü arasında konumlanan Menekşe Plajı, 600 metre uzunluğunda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen plajda giriş ücreti alınmıyor. Bu nedenle Güneş Plajı’na kıyasla çok daha kalabalık olabiliyor. Hafta sonları ya da resmi tatillerde izdiham yaşanabiliyor. Plajda şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz 10 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Menekşe Plajı’na toplu taşıma ile ulaşmak için metrobüsü kullanabilirsiniz. Küçükçekmece durağında indikten sonra 5 dakikalık bir yürüyüşle bu plaja ulaşabilirsiniz. Plaj hakkında detaylı bir fikir edinmek için Menekşe Plajı yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum Linki

24-Caddebostan Plajı, Kadıköy

Caddebostan Plajı, Kadıköy

Kadıköy ve civarında oturanlara en yakın plaj olan Caddebostan Plajı, 3 ayrı bölümden oluşuyor. Plajın ilk bölümünü kullanmak isterseniz yetişkinler için 25 TL, öğrenciler için 12 TL ödemeniz gerekiyor. Giriş ücretine şezlong ve şemsiye hizmeti de dahil. Diğer iki bölüme ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralamak için 10 TL ücret talep ediliyor. Tüm bölümlerde duş, soyunma kabini, tuvalet ve büfe mevcut. Plaja gitmek için öncelikle metro, vapur, metrobüs ya da minibüs ile Kadıköy’e gelmeniz gerekiyor. Kadıköy’den Bostancı Sahil’e sefer düzenleyen sarı dolmuşlara binerek Caddebostan durağında inebilirsiniz.

Konum Linki

25-Suadiye Plajı, Kadıköy

Suadiye Plajı, Kadıköy

Caddebostan Plajı gibi Kadıköy ve Bostancı’da oturanların sıklıkla tercih ettiği Suadiye Plajı’na giriş ücretsiz. Kadıköy’den kalkan ve Bostancı istikametine giden sarı dolmuşlarla ulaşabileceğiniz Suadiye Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu plajda rüzgar sörfü deneyimini de yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

26-Altınkum Kadınlar Plajı, Sarıyer

Altınkum Kadınlar Plajı, Sarıyer

Rumeli Kavağı’nda konumlanan Altınkum Kadınlar Plajı, adından da anlaşılacağı üzere sadece kadın misafirlerin kullanımına tahsis edilmiş. 8 yaş üstü erkek çocuklarınızla bu plajı kullanmanıza izin verilmiyor. Plajın tüm çalışanları da kadınlardan oluşuyor. Ayrıca çevresi brandalarla sarıldığı için dışardan hiçbir şekilde görünmüyor. Plaja toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz metro ile Hacıosman durağına gelmeniz buradan da Sarıyer – Rumeli Kavağı yönündeki İETT otobüslerine binmeniz gerekiyor. Rumeli Kavağı durağında indikten sonra 10 dakika kadar yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz. Plaja ulaşım için servisler de kalkıyor. Servislerin gidiş dönüş için ücreti 50 TL. Bu ücrete plaja giriş ödemesi de dahil. Plajda şezlong kiralamak isterseniz 15 TL ödemeniz gerekiyor. Servis kullanacaksanız bir gün önceden iletişime geçip rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Konum Linki

 27-Tarabya Plajı, Sarıyer

Tarabya Plajı

Tarabya Plajı’na Yeşilçam filmlerinden aşina olabilirsiniz. Sarıyer, Tarabya’da bulunan plaj 10.00 ile 18.00 saatlerinde açık. Girişler ücretsiz ve 100 kişilik kapasitesinin yanında duş, emanet dolabı, plaj havlusu gibi hizmetler ücretsiz. Dolayısıyla plajın daima dolup taşmasına şaşırmamak lazım. Sarıyer merkeze 4 kilometre uzaklıkta konumlanan plaja toplu taşımayla gidecekseniz 25E, 25Y, 42T, 40, 40B hatlı belediye otobüsleriyle Tarabya İskelesi durağında inmelisiniz.

28-Menekşe Kadınlar Plajı, Sarıyer

Menekşe Kadınlar Plajı

Sarıyer’de bulunan plaja denizden ulaşım mümkün. Pazar günleri ailelerin de gelebildiği plaj pazartesi ile cumartesi arasında yalnızca kadınlara açık. Plaja giriş ücretsiz olsa da yalnızca tekneyle ulaşıldığı için tekne turuna bir ücret ödemeniz gerekli. Deniz tabanı kum ve çakıl karışımı. Zaman zaman yosunlu olabiliyor. Duş, giyinme kabinleri, sağlık kabinleri, tuvalet ve mescit mevcut. Sarıyer’den kalkan teknelerle yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz.

Konum Linki

29-Poyrazköy Plajı, Beykoz

Poyrazköy Plajı

Beykoz’da köprünün ayaklarına yakın bir yerde konumlanıyor. Denizin tabanı kum ve çakıl karışık. Deniz sığ olsa da yosunlardan rahatsız olabilirsiniz. Plaja girişler ücretli. Kavacık kalkışlı 135 numaralı otobüsle ulaşabileceğiniz gibi havalar el verdiğince Kadıköy’den kalkan tekneleri de tercih edebilirsiniz.

Konum Linki

30-Riva Plajı, Beykoz

Riva Plajı

Oldukça ilgi gören plaj ikinci köprünün ayaklarına yakın bir konumda, Beykoz’da yer alıyor. Yalnız plaj çok kalabalık oluyor çünkü koy içinde kaldığından geniş ama kısa bir alana yayılmış. Ayrıca Karadeniz’e bağlı olduğu için rüzgarlı günlerde aşırı dalgalı ve bulanık olabiliyor. Çocuklarla gidecekseniz dikkatli olmanızda yarar var. Salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri kadınlara ayrılıyor ve yalnızca 7 yaşından küçük erkek çocukları kabul ediliyor. Beykoz merkezinden gelecekseniz 137 numaralı Cumhuriyet Köyü-Riva hattını kullanabilirsiniz.

Konum Linki

31-Beykoz Küçüksu Plajı, Beykoz

Küçüksu Plajı

Küçüksu Plajı’nda yüzerken Beykoz Köprüsü’nü karşınıza alıyorsunuz. Plaj 350 kişiyi ağırlayabiliyor. Cankurtaran mevcut olduğu için yüzme konusunda çok iyi olmayanlar ya da çocuklu aileler rahatça tercih edebilir. Tuvalet, soyunma kabini ve duş imkanları var. Girişler ücretsiz ama şezlong ve şemsiye belirli bir ücrete tabi. Gerçi siz kendi havlu ve hasırlarınızla gitmeyi tercih edebilirsiniz. 

32-Yeşilköy Çiroz Plajı, Bakırköy

Yeşilköy Plajı

500’er şezlong ve şemsiye kapasitesi bulunan Yeşilköy Çiroz Plajı halk plajı olduğu için ücretsiz. Bakırköy yönünden gelen otobüslerle kolayca plaja ulaşabilirsiniz. Bir halk plajına göre oldukça gelişmiş bir tesis olan Çiroz Plajında 2 cankurtaran kulesi mevcut. 80 soyunma kabini, 12 duş ve 20 tuvalet bulunduğu için de halk plajının kalabalık oluşu sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca deniz keyfi yaparken bir yandan da futbol ve voleybol sahalarında keyifli vakit geçirebiliyorsunuz.

Konum Linki

33-Tuzla Halk Plajı, Tuzla

Tuzla Halk Plajı

Anadolu Yakası’nın oldukça popüler plajlarından biri olan Tuzlak Halk Plajı ücretsiz. Plaj 2010 senesinde halka açılmış. Hafta içi boş olacağını düşünerek giderseniz yanılırsınız çünkü plaj hafta içleri dahi çok kalabalık. Plajın kumsalına tırla kum taşınmış. Ayrıca kendinize yüzme konusunda güvenmiyorsanız ya da çocuğunuzla gidecekseniz cankurtaranlar mevcut. Gerçi denizi oldukça sığ. Plaj çevresindeki yapay iskeleleri kullanabilirsiniz. Pendik yönünden geliyorsanız Tuzla yönündeki minibüslerle binebilir, Kadıköy’den 130 ve Bostancı’dan 133T ile plaja ulaşabilirsiniz. Plaj çarşamba, perşembe ve cuma günleri kadınlara ayrılıyor.

Konum Linki


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar