• Anasayfa
  • Bilgi
  • Huzurlu bir tatile adım adım: Türkiye’nin doğası ile ünlü kamp alanları

Huzurlu bir tatile adım adım: Türkiye’nin doğası ile ünlü kamp alanları

setenaygokdag

Son yıllarda kamp tatiline olan ilgi arttı ve kamp artık en çok tercih edilen tatil türleri arasında yer almaya başladı. Kalabalıklardan uzakta, doğayla baş başa bir çadır tatili için ülkemizin en sevilen ve doğasıyla ünlü kamp alanları listeledim. Kim bilir, belki senin aradığın huzur buralarda bir yerdedir. Keyifli okumalar. 

İçindekiler

Artvin – Karagöl

Borçka

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz turlarında çıkarılan yaylalardan biri olarak bilinir. Yeşilin her tonunu görebileceğin Karagöl’e ulaşmak için Borçka merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsin. Özel aracınla gideceksen de dik ve virajlı yolda dikkatli olmanı hatırlatmak isterim.

Karagöl’ün göl yakınında çadır kurabileceğin bir kamp alanı işletmesi mevcut. Tuvalet, duş ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceğin kamp işletmesinde çadır kiralama seçeneği bulunmadığı için kendi çadırını ve malzemelerini götürmeyi unutma. Eğer burada konaklamak istemezsen önünde kocaman bir ormanlık alan da var. Ancak tabii ki ateş yakmak yasak. Yemek için tercih edebileceğin göl kıyısındaki restorana gittiğinde küçük teknelerden birini kiralayarak açılmanı da tavsiye ederim.  

Uçak Bileti

Muğla – Akyaka

Akyaka

Muğla’ya 18 kilometre uzaklıkta bulunan Akyaka, hem deniz hem orman kampı yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir lokasyon. Doğal sit alanı olan Akyaka’da huzurlu bir çadır tatili için tercih edebileceğin koylar ve kamp alanları seçenekleri bulunuyor.

Akyaka Orman Kampı, bölgenin en bilinen konaklama yeri. Taş ev, karavan ve çadır alanları bulunan kamp işletmesinde market, restoran, ortak banyo ve elektrik ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirsin. Genelde ailelerin konakladığı bu alanı tercih etmek istemezsen aynı imkanlardan yararlanabileceğin çeşitli kamp alanı işletmeleri de var. “Daha izole bir yer” talebinde bulunursan da Akdeniz boyunca uzanan eşsiz koylara çadır kurarak güne deniz manzarasıyla başlaman mümkün. Bu koylarda konaklamak istersen unutmaman gereken ilk şey Akyaka merkezinden alışveriş yapmak olmalı.

Edirne – Gökçetepe

Gökçetepe

Trakya kamp alanlarından çok yazlık siteleriyle bilinir. Son zamanlarda kamp yapan arkadaşlarından ismini sıklıkla duyabileceğin Gökçetepe hem yazlık sitelerden günübirlik uğrayan misafirleri hem de doğa ile baş başa vakit geçirmeyi seven gezginleri ağırlıyor.

Gökçetepe Tabiat Parkı, Keşan ilçesine 30 km uzaklıkta bir sit alanı. Bu yüzden doğal yapı, günümüze kadar çok iyi korunmuş durumda. Parktaki eski orman kamp alanı şu anda bir işletme halinde. Bu yüzden rahatlıkla elektrik, su, gıda gibi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun. Üstelik burada sadece çadır ile konaklamaya izin olduğu için daha sakin bir tatil geçirebilirsin.

Alanda ayrıca Eğitim Kampı hizmeti de veriliyor. Okçuluk, kampçılık, telsiz, ip parkuru ve balta atışı gibi eğitimleri her yaş grubundan insan alabiliyor. Konaklarken yeni şeyler öğrenmenin tadını çıkarabilirsin.

Kocaeli – Ballıkayalar

İstanbul’a yakın yerler listelerinde muhakkak bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı şehre yakın bir yerde doğa ile iç içe olmanın keyfini yaşatıyor. Özel araç ile İstanbul’a 45 km uzaklıkta olan Ballıkayalar’a Marmaray ve otobüs kullanarak da ulaşabilirsin.

Ballıkayalar’ın girişindeki işletmede tuvalet ve market bulunuyor. Dilersen işletme sınırları içerisindeki alanda çadır kurabilir dilersen kısa bir keşif turu atarak doğa içerisine yerleşebilirsin. Orta zorluktaki trekking rotası, içinde dere bulunan bir vadiden geçiyor. Vadinin sonundaysa seni doğal havuz alanı karşılıyor. İstanbul’da yaşamıyorsan dert etme! Kocaeli’ne otobüs veya İstanbul’a uçak ile ulaşarak da bu huzur dolu yerde tatil yapabilirsin.

Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağları

Kazdağları

Mitolojide ilk güzellik yarışmasının yapıldığı efsanevi İda Dağları olarak geçen Kaz Dağları bölgesine hem Çanakkale hem Balıkesir üzerinden ulaşmak mümkün. Kaz Dağları doğal hayatta yaşamı deneyimlemek için en çok tercih edilen bölge. En sık kullanılan rotaysa Edremit’ten başlayıp Çanakkale sınırlarında biten yol. Bu rota üzerinde istediğin bölgede çadır kurup konaklayabilirsin. İşaretleri kaçırmadığına emin ol yeter!

“Yorulmaya değil dinlenmeye geldim” diyenlerdensen Kaz Dağları Milli Parkı’nda özel işletmeli kamp alanları da mevcut. İhtiyacın olan tüm imkanların yanı sıra sessizlik ve huzur da vadeden bu işletmeler orman içerisinde veya dere kenarında konumlanabiliyor. İşletmeleri tercih etmezsen milli park alanı içerisinde de konaklayabilirsin ama hatırlaman gereken şeylerden ilki alana rehbersiz giriş yapamayacağın. Kolaylıkla kaybolabileceğini düşünürsek bu çok mantıklı! Bir diğer bilgi ise milli park sınırları içerisinde ateş yakmanın kesinlikle yasak olması. Bu muhteşem doğal alanda bir kaza çıkmasını eminim sen de istemezsin :)

Muğla – Kabak

Kabak

“Kabak çok bozdu abi ya!” geyiklerini bir kenara bırakıp bu yazıyı okumanı tercih ederim. Öncelikle Kabak, ulaşılması zor kamp alanlarından biri. Karşına çıkacak olan güzelliğe ulaşmak için yolun zorluğunu göze alabilirsin bence. Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kabak Koyu, Likya Yolu üzerinde bulunan çok sayıdaki kamp alanından yalnızca biri. Peki neden bu listeye girdi? Açık konuşmak gerekirse nefes kesici manzarası, popüler olmaya başlamasına rağmen bozulmamış doğal alanı, yüzebileceğin en iyi koylardan birine sahip olması bir kenara; Kabak’ta insana huzur veren bir hava var.

Kabak’ta kamp alanları dışında çadır kurmak maalesef ki yasaklandı. Ancak işletmelerin bungalov ve çadır kiralama hizmetleri sayesinde Kabak’a inen yolda ağır yük taşımaktan kurtulabilirsin. Çadır kurabileceğin tepelik alanları tercih edersen güne enfes bir manzara ile başlayabilirsin. Buradaki tatilin süresince yoga, trekking gibi aktivitelere dahil olman da mümkün.

Antalya – Adrasan

Adrasan

Deniz, doğa, spor ve kültür tatilini bir arada yaşayabileceğiniz nadir yerlerden olan Antalya’nın turistik beldesi Adrasan kamp tatili için tercih edebileceğin yerlerden biri. Uçak veya otobüs ile kolayca ülkenin her yerinden ulaşabileceğin Antalya’dan Adrasan’a gitmek için özel araç kiralama veya şehir içi terminalden kalkan Adrasan otobüslerini kullanabilirsin.

Sit alanı olduğu için yüksek yapıya izin verilmeyen beldede çok sayıda otel, pansiyon, kamp işletmesi bulunuyor. İşletmelerde çadır kurabileceğin gibi Adrasan merkezi ve çevresinde de kamp yapman mümkün. İşletmelerin havuzlu olanlarını tercih edersen hem havuz hem deniz keyfini bir arada yaşayabilirsin. Gün içerisinde farklı koylarda yüzmek ilgini çekerse hemen sahilden, günün erken saatlerinde kalkan tekne turlarına dahil olabilirsin. Bu turlardan benim favorim Suluada turu. Daha maceralı bir tatil tercihi için doğa ve su sporları da Adrasan’da seni bekliyor!

Denizli – Çameli

Denizli’nin bir ilçesi olan Çameli, merkezinde ve çevresinde onlarca kamp alanı ile eko turizmin az bilinen merkezlerinden biri. Özellikle Kolak Gölü ve çevresi kamp için oldukça ideal bulunuyor. Trekking rotaları, keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleri ve bol oksijenli kalabalıklardan uzak ortamı ile Çameli’nde ister doğa içerisinde ister kamp işletmelerinin birinde konaklayabilirsin.

Özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal olan Çameli’nde bulunan göllerde balık tutabilir, Yaylacık Dağı’nda yamaç paraşütü yapabilir, dağ bisikleti kiralayarak alanı dolaşabilirsin. “Kaçamağımı uzatabilirim” dersen geri dönmeden önce Pamukkale’ye uğramanı tavsiye ederim. Eşsiz travertenler ve 4 mevsim yüzebileceğin antik havuz görülmeye değer yerlerden.

Tekirdağ – Uçmakdere

Uçmakdere

Yeşillikler içerisinde konumlanıp deniz sesiyle uyumak için bir tavsiye daha! Tekirdağ’ın Uçmakdere Köyü’nde bulunan kamp alanları hem huzur dolu hem de maceralı bir tatil vadeden yerlerden. Bölgede bulunan Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nde hem eğitim alabilir hem de eğitmen eşliğinde tek seferlik atlayışlar yapabilirsin.

Bölgede bulunan kamp işletmelerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkanlar mevcut. Çadırını deniz kenarına kurarak uyanır uyanmaz serin suya atlama zevkini yaşayabilirsin. Ayrıca gün içerisinde eski Rum evlerini yaşatan Uçmakdere Köyü’nü ziyaret ederek yöresel lezzetleri tadabilirsin.

Artık gidebileceğin yerleri biliyorsun. Şimdi plan yapma ve hazırlanma zamanı! Bu ilk kampın olacaksa dert etme, kamp çantası hazırlama yollarını buradaki yazımda anlatmıştım. Yollar seni bekler :) Ayrıca özellikle İzmir bölgesinde kamp yapmaya karar verisen İzmir'in en iyi kamp alanlarını derlediğimiz yazıya da göz atabilirsin.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
51 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar