Her gezginin bilmesi gereken 10 seyahat ipucu

muratekinay

Seyahate çıkmadan önce bavul hazırlarken veya yolda, havalimanında ve seyahat ettiğiniz şehirde atabileceğiniz çok basit ve bir o kadar etkili önlemler sayesinde yolculuğunuzu çok daha keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kısa sürede uzman bir gezgin olmanızı sağlayacak bu ipuçları neler dersiniz?

İçindekiler

1- Seyahat için alışveriş yapın

Seyahate çıkmadan yapılabilecek en iyi şeylerden biri alışveriştir. Eğer yeni kıyafetlere veya diğer eşyalara ihtiyacınız yoksa bile boyun yastığı ve gözlük gibi yolculuk sırasında işinize yarayacak bir şeyler alabilirsiniz. Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiler gezginleri de mutlu ediyor. Sık seyahat edenler için özel olarak tasarlanan giysilerden ve diğer eşyalardan alarak daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

alışveriş

Uçak Bileti

2- Uçaktan inmeden tuvalete gidin

Eğer tuvalete gitmeniz gerekiyorsa, uçağın inişinden 20-30 dakika önce gitmeye çalışın. Aksi durumda uçaktan inene kadar gidemeyebilirsiniz. Uçaktan inip havalimanına girene kadar beklemek istemiyorsanız elinizi çabuk tutun.

ucakda tuvalet

3- Kendi kaleminizi getirin

Özellikle yurt dışına çıkan gezginlerin en fazla işine yarayacak şeylerden biri de kalem. Böylece uçakta verilen formları doldurabilir veya yol boyunca yapmanız gerekenleri not alabilirsiniz. Eğer bu iş için kabin memurlarının kalemini kullanırım diye düşünüyorsanız, neredeyse herkesin bu düşüncede olduğunu ve kabin memurlarında herkese yetecek kadar kalem bulunmadığını unutmayın.

pencil

4- Yerel para birimi için ATM kullanın

Yurt dışına çıktığınızda havalimanına iner inmez taksiye veya metroya binmek için yerel para birimine ihtiyacınız olacak. Bu iş için ilk akla gelen seçenek döviz büroları olsa da havalimanında döviz bozdurmak için önemli miktarda komisyon ödemeni gerekebilir. Bu durumun önüne geçmekse çok kolay. Daha önce yurt dışında kullanıma açtırdığınız kartınızla havalimanında bulunan ATM cihazlarını kullanabilir, buralardan dolar veya sterlin gibi yerel para birimini çekebilirsiniz.

Banka Atmleri

5- Marketten alışveriş yapın

Hem yurt içinde hem de yurt dışında bir otelde kalıyorsanız, başta su olmak üzere birçok şeye küçük bir servet ödemeniz gerekecek. Ancak otelde satılan pahalı yiyecek ve içeceklere ihtiyacınız yok. Şehre iner inmez yakınlarda bir market bularak su, kraker veya bisküvi gibi atıştırmalık bir şeyler alabilir, otelde ödeyeceğinize kıyasla çok daha düşük tutarlar harcayarak kazançlı çıkabilirsiniz. Ekonomik tatille ilgili daha fazla ipucu için yazımıza göz atmayı unutmayın.

market

6- Park yerinin fotoğrafını çekin

İlk kez seyahat ettiğiniz bir şehirde araç kiralamanız gerekiyorsa, cep telefonunuzla aracı park ettiğiniz yerin bir fotoğrafını çekin. Böylece yabancı olduğunuz şehirde arabayı nereye koyduğunuzu unutursanız, bu fotoğraf yardımıyla daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Üstelik seyahat ettiğiniz şehirde araç kiralamanın birçok avantajı da var.

park

7- Zaman kazanmak için metalleri el bagajına yerleştirin

Havalimanında güvenlik kontrolünü hızlıca geçmek için saat, çakmak, anahtarlık ve bozuk para gibi metal eşyalarınızı el bagajınıza yerleştirin. Bu sayede tüm metalleri tek seferde kontrolden geçirerek zaman kazanabilir ve uçağınıza yetişebilirsiniz. Eğer uçağın kalkmasına çok az bir zaman kaldıysa güvenlik görevlilerine elektronik biletinizi göstererek sıranın önüne de geçebilirsiniz.

el bagajı

8- Gömleklerin yakalarını kemerle doldurun

Uzun süren bir yolculuktan sonra hızlıca üzerinizi değiştirmeniz gerekiyorsa gömleklerin yakalarına kemer yerleştirerek kırışmasının önüne geçebilirsiniz. Üstelik bu basit ve pratik taktik sayesinde kemerler için bavulda daha fazla yer kazanmanız da mümkün.

kemer

9- İki kişi birlikte uçarken pencere ve koridor koltuklarını alın

Böylece eğer ortada bulunan koltuğu biri almazsa çok daha geniş ve rahat bir oturma alanına sahip olabilirsiniz. Eğer uçak çok doluysa ve orta koltukta alınmışsa burada oturan yolcudan koridor veya pencere kenarına geçmesini isteyebilirsiniz.

Uçak İçi

10- Daha sessiz bir yolculuk mümkün

Küçük çocuklardan uzakta, daha sessiz ve sakin bir yolculuğun hayalini kuruyorsanız, her zaman olmasa da bazı uçuşlarda bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. ''Sessiz alan'' olarak bilinen ve genellikle birinci sınıfın hemen arkasında ayrılan özel alanlara bazı havayolu şirketleri 10 yaşından küçük yolcuları kabul etmiyor. Bu sayede bu bölümlerde seyahat edenler çok daha sakin ve sesiz bir yolculuğun keyfini çıkarabiliyorlar.

ucak


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN