Sağlıkta 10 yıllık kalkınma planı belli oldu. Buna göre yeni sağlık planlamasında aile hekimi gibi her ailenin bir de diş hekimi olacak. Randevu süreleri kısalacak, nöroloji çocuk alerjisi gibi alanlardaki hekim eksikliği giderilecek. 6 hafta sonraya atılan randevularda hastalar yan dal uzmanlarına kontrol olabilecek.

Sağlık Bakanlığı 2023 yılı planlarını hazırladı. Pek çok konuda yenilik yapılması planlanan bu yeni tasarı bizlere neler getirecek?

* Her ailenin bir diş hekimi olacak. Bunlar o ailedeki herkesin dişlerini takip edecek. Protez, ortodonti alanında 1 yıl sonraya verilen randevular tarih olacak.

* En az iki yıl uzmanlık yapan doktorlar aile hekimi olacak. Aile hekimliğinde yardımcı eleman sayısı artırılacak.

* Kanser hastaları için Kanser Araştırma Enstitüsü kurulacak. Bu Enstitü ile Türkiye'de kanser hastalıklarının önlenmesine yönelik araştırmalar yapılacak.

* Artan psikolojik rahatsızlıklar ve antidepresan kullanımının azaltılması amacıyla Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü kurulacak.

* Evde bakım hizmetlerinin kapsamı genişletilecek. İl ve ilçelerle sınırlarındaki yatalak hastalara verilen evde bakım hizmetleri köylere kadar yaygınlaştırılacak. Vücudunda yaralar çıkan hastalar evde bakım hizmeti sunan doktorlarca evlerinde ziyaret edilerek tedavi edilecek.

* Kronik Hastalıklar Enstitüsü kurulacak. Şişmanlık ve metabolik bozukluklara karşı beslenme ve metobolizmayla ilgili bir kurum hizmete girecek.

* Çocuk alerjisi, hematoloji, çocuk nöroloji ve psikiyatrisi gibi yan dal uzmanlıklarında yaşanan eksiklik sebebiyle 3 ay sonrasına verilen randevular bitecek.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN