Havalimanında yaşamak istemeyeceğiniz 7 durum

muratekinay

Havalimanları başta iş için sürekli seyahat edenler olmak üzere pek çok yolcunun sürekli uğrak noktası. Genellikle birbirinden lezzetli çikolatalarla dolu mağazaları ve uçakları seyredebileceğiniz pencereleriyle keyifli zaman geçirilen yerler olsa da havalimanında hiç yaşamak istemeyeceğiniz bazı durumlar da olabilir. Peki, nedir bunlar?

İçindekiler

1- Dünyanın sonu gelmişçesine kuyruklar

Tam uçağınıza yetişmeye çalışırken havalimanının giriş kapısından girdiniz ve güvenlik kontörlüne doğru yürüdünüz. Ama sanki bir şeyler ters gidiyor gibi. Güvenlik kontrolünün ve bilet bankolarının önünde öyle bir kuyruk var ki Amerikan filmlerinden alışkın olduğumuz felaket senaryolarını aratmayan bir sahnenin tam ortasında gibisiniz. Böyle bir durumda hiç panik yapmadan sıranın ilerleme hızına bakın. Eğer uçağa yetişmekte zorlanacak gibiyseniz, görevlilere biniş saatinizi göstererek öne geçirmelerini isteyebilirsiniz.

Havalimanı

Uçak Bileti

2- Nesli tükenen canlı muamelesi gören yiyecek ve içecekler

Özellikle ilk kez uçakla bir yerden bir yere seyahat edenleri en fazla şaşırtan şeylerden biri de havalimanında fiyatların yüksekliği. Öyle ki bir suya normalde olduğundan 3-4 katını ödemek burada normal sayılan bir durum. Eğer pahalı atıştırmalıklara para harcamak istemiyorsanız, evden çıkmadan küçük bir sandviç hazırlayabilir veya havalimanına gelmeden marketten kuruyemiş alabilirsiniz. Diğer bir seçenekse genellikle önceden alındığında daha ucuz olan uçak yemekleri. Lezzetli yemekleriyle dünyada ünlenen havalimanları da yazımızda.

yemekler

3- Oturacak tek bir yer olmaması

Genelde bayram ve yeni yıl gibi herkesin aynı anda seyahat ettiği zamanlarda yaşanan diğer bir durumsa havalimanında oluşan aşırı yoğunluk. Eğer seyahat tarihinizi birkaç gün öne çekemiyorsanız, bu durumun önüne geçmek pek mümkün değil. Alternatif bir çözüm olarak eğer yeterli zaman varsa biraz daha uzak bir kapının önünde uçağınızı bekleyebilir veya havalimanındaki kafe ve restoranlara oturup dinlenebilirsiniz. Tabii arada ekranlara göz atmayı ve uçağınızın saatinde veya biniş kapısında değişiklik olup olmadığını unutmayın. Havalimanında dikkat etmeniz gereken diğer durumlardan bazılarına göz atmak için tıklayın!

Havalimanı Kadın Yolcu

4- Güzel bir rüyanın ortasındayken uçağı kaçırmak

Seyahat ederken yorgun olmak ve biraz kestirmek istemek çok normal bir durum. Normal olmayansa işi biraz abartıp uçağı kaçıracak kadar derin bir uyguya dalmak. Bu durumun üstesinden gelmek için gözlerinizi kapatmadan önce uçağın boarding (biniş) saatine alarm kurabilirsiniz. Böylece uykuya yenik düşmeden uçağınıza zamanında binebilirsiniz. Tabii alarmı duymayacak kadar uykunuz derinse, hiç riske atmamakta ve uçağa binene kadar beklemekte fayda var.

Havaalanında Uyku

5- Başkasının bavuluyla eve gitmek

Eğer pek çok yolcu tarafından kullanılan standart bir valiziniz varsa, havalimanında başkasınınkiyle karışması çok normal bir durum. Farklılaştırmak için üzerine kolayca ayırt edebileceğiniz bir işaret veya etiket ekleyebilirsiniz. Başkasının daha erken davranıp sizin bavulunuzu alması ihtimaline karşılıksa üzerine küçük bir kâğıt yapıştırarak numaranızı yazabilirsiniz.

Bavul Etiketi

6- İnternete bağlanamamak

Günümüzde internete bağlanmak neredeyse nefes almak kadar vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Ancak özellikle yurt dışındayken cep telefonundan internete girmek için halen yüksek faturalar ödememiz gerekebiliyor. Bu nedenle havalimanında geçireceğiniz bir saat veya daha fazla bir zaman varsa, ücretsiz kablosuz internet bağlantısı olan kafelere oturmaya çalışın. Böylece sadece yiyecek ve içeceklerinizi ödeyerek internete girmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Havaalanında bilgisayarla uğraşan insan

7- Her şeyin paralı olması

Otopark, bavul taşımak için kullanılan arabalar hatta küçük plastik torbalar… Havalimanında ihtiyacınız olabilecek her şey için ücret talep edilmesi de bir yerden sonra can sıkıcı olabilir. Buna bir de havalimanlarının genellikle pahalı yerler olduğu gerçeği eklenince en ufak şeyler için bile ödeme yapmak zorunda olmak doğal olarak pek çok kişi tarafından en az istenen şeylerden biri.

Bavullar


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN