Lonelyplanet'in makaleleri arasında gezinirken, bir başlık ilgimi çekti, "Türkiye'ye mükemmel bir seyahat".

Neler demişler diye şöyle bir bakındım İstanbul, Ayvalık, Kapadokya'nın adı geçiyor, tarihi anılıyor. Aya Sofya, Kapadokya ve Likya Yolu'na ait fotoğraflara hayranlıkla baktım.

Ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti okuduklarım. İçinde yaşarken, sıradanlaşan ancak şöyle bir kenara çekilip izlemeye başladığınızda medeniyetlerin kurulduğu, büyüdüğü topraklarda yaşıyor olmanın, neredeyse bir açık hava müzesinde olmanın farkına vardım.

İstanbul''u düşünün mesela, Üsküdar sahilini ya da boğaz boyunca uzanan kıyıları... Manzarası benzersiz bu şehr-i İstanbul uçsuz bucaksız güzelliğini sunar üstelik bir çay parasına. Tarihi Yarımada'da hakkını vererek gezinebilmek için bir kaç hafta sonunu harcamak şarttır. Üstelik sürekli turist kafileleri ile dolup taşan Eminönü, Sultanahmet tarafında birdenbire başlayıveren bir etkinlik içinde bulabilirsiniz kendinizi. İstanbul'da İstanbul'u yazmak kolay tabi! Yine de İstanbul'a bir hafta sonu kaçamağı yapmak ucuz uçak biletiyle bir o kadar kolay!

Öyleyse hazır havalar ısınmışken, turist şapkalarınızı, fotoğraf makinalarınızı ve en rahat ayakkabılarınızı çekip kendi şehrinizden başlayarak ülkenizi keşfe ne dersiniz? Üstelik ulaşım ve konaklama imkanları artık her cebe uygun seçeneklerle mevcut.

Bence hareket zamandır!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar