Hangi kaplıca hangi rahatsızlığa iyi gelir?

busraguzeller

Ülkemiz bulunduğu konumun ona kattıkları sayesinde termal kaynaklar açısından son derece zengin bir coğrafya. Farklı bölgelerimizde çok sayıda termal kaynak ve çevresine kurulmuş termal otel var. Her bir termal kaynak suyunun sıcaklığı ve içeriği, farklı bir rahatsızlığın iyileşmesinde önem arz ediyor. Bugün hazırladığım içerikte ülkemizin dört bir yanından termal kaynaklara ve bu kaynakların hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini derledim.

Listeme ülkemizin termal cennetlerinden Afyon’daki Gazlıgöl kaplıcaları ile başlayalım.

İçindekiler

1-Gazlıgöl kaplıcaları ve faydaları

Gazlıgöl kaplıcaları ve faydaları

Afyonkarahisar şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Gazlıgöl Kaplıcaları, ülkemizin en eski şifa kaynaklarından biri olarak biliniyor. Sıcaklığı 40°C ve 71°C arasında değişen Gazlıgöl kaplıca suları klorür, iyodür, bromür ve florür açısından zengin bir içeriğe sahip. Mineral, iyon ve gazlar yönünden zengin oluşu sayesinde Gazlıgöl’deki termal su romatizmal rahatsızlıklara, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarına, kalp ve solunum sistemiyle ilgili sorunlara, sindirim sistemi ve metabolizma problemlerine iyi geliyor. Soğuk su olarak içildiğinde vücudu içeriden iyileştiren Gazlıgöl kaplıca sularının cilt üzerinde ve kadın hastalıklarında olumlu etkileri görülüyor.

Eğer bahsettiğim problemlerden herhangi birinden mustaripsen Afyon termal oteller arasından kendine uygun bir tanesini seçerek şifa bulabilirsin.

Uçak Bileti

2-Kızılcahamam kaplıcaları ve faydaları

Kızılcahamam kaplıcaları ve faydaları

Sırada ülkemizin başkentinde konumlanmış ve termal sularıyla ünlü Kızılcahamam kaplıcalarının faydaları var. Geçmişinin Roma İmparatorluğu’nun parlak dönemlerine dayandığı varsayılan Kızılcahamam kaplıcaları sodyum bikarbonat, klorür ve florür açısından zengin bir içeriğe sahip. Mineraller açısından zengin kaplıca suyunun sıcaklıkları ise ortalama 47°C. Kızılcahamam termal suları ile hazırlanan banyo kürleri kireçlenmelere bağlı eklem hastalıkları, boyun, bel ve sırt ağrıları, stres bozukluğu, sinir sıkışmaları ve yumuşak doku zedelenmeleri üzerinde olumlu etkiye sahip. Maden suyu olarak içilen termal sularınsa metabolizma ve mide rahatsızlıkları üzerinde etkili olduğu biliniyor.

Kızılcahamam Esenboğa Havalimanı’na yalnızca 1 saat 10 dakikalık uzaklıkta. Havaalanından araç kiralama seçeneğini değerlendirerek ilçeye varabilir, termal sularla yenilenebilirsin.

Kaynak

3-Bolu Göynük kaplıcaları ve faydaları

Bolu Göynük kaplıcaları ve faydaları

Sınırlarımız içerisinde şifalı sularıyla öne çıkan bir diğer kaplıca da Bolu’daki Göynük kaplıcaları. Kalsiyum bikarbonat açısından zengin bir içeriğe sahip Göynük kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 32,5°C. Romatizma, siyatik, stres bozukluğu ve beden ağrıları üzerinde olumlu etkileri olan Göynük kaplıca suyundan doyasıya yararlanmak için Göynük termal oteller arasından birine şans verebilirsin.

Kaynak

4-Kozaklı kaplıcaları ve faydaları

Kozaklı kaplıcaları ve faydaları

Kapadokya’ya yakın konumuyla öne çıkan Kozaklı, ülkemizin popüler kaplıca merkezlerinden bir diğeri. Sıcaklığı 27°C-93°C arasında değişen Kozaklı’daki termal sular birçok hastalığın iyileşmesinde de önemli rol oynuyor. Anti depresif hastalıklar, gut, obezite, kireçlenme, mide rahatsızlıkları, böbrek ve idrar hastalıkları Kozaklı termal sularının iyi geldiği başlıca rahatsızlıklar. Kozaklı’daki kaplıca suyu yalnızca rahatsızlıklara iyi gelmiyor. Saçları ve tırnakları güçlendirirken cildi de yeniliyor.

Kayseri Havalimanı da Kapadokya Havalimanı da bölgeye yaklaşık 1 saat 10 dakika uzaklıkta. İster Kayseri uçak bileti istersen de Kapadokya uçak bileti alarak Kozaklı’daki termal sulardan yararlanmaya başlayabilirsin.

Kaynak

5-Oylat kaplıcaları ve faydaları

Oylat kaplıcaları ve faydaları

Bursa’nın İnegöl ilçesinde konumlanmış Oylat kaplıcaları direkt girmeye hazır 40°C sıcaklığındaki şifalı sularıyla öne çıkıyor. Sıcak banyo kürlerinin yanı sıra maden suyu olarak içilebilen Oylat kaplıca sularının çokça rahatsızlığa iyi geldiği de biliniyor. Ağrılı sinir hastalıkları için en önemli şifa kaynaklarından biri kabul edilen Oylat kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, çocuk felci, tansiyona bağlı rahatsızlıklar, gut, egzama, kadın hastalıkları üzerinde de olumlu etkileri gözlemleniyor. İçme suyu tedavisi olarak kullanılan Oylat kaplıca suyu ise obezite ve akut dönem dışında böbreklerde oluşan küçük taş ve kumları iyileştirmekte etkili.

Oylat kaplıcaları ile şifa bulmak için İnegöl otelleri arasından bir tanesini tercih edebilirsin.

Kaynak

6-Armutlu kaplıcaları ve faydaları

Armutlu kaplıcaları ve faydaları

Yalova’da konumlanmış Armutlu kaplıcaları da ülkemizin en şifalı termal su kaynaklarından biri. Bu bölgedeki kaplıcalar şehre yakın konumları sayesinde özellikle İstanbullular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tıpkı ülkemizdeki çoğu kaplıcada olduğu gibi Armutlu’daki termal sular sıcak duş kürü olarak tercih edilebildiği gibi maden suyu olarak da içilebiliyor. Armutlu kaplıcaları sıcak duş kürü olarak hazırlandığında romatizmal hastalıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlığı iyileştiriyor. Ağrılı kas hastalıkları, kadın hastalıkları, diyabet, gut, damar tıkanıklıkları, ortopedik hastalıklar ve ürik asidin atılması 57°C-73°C arasında değişen Armutlu kaplıca sularının iyileştirdiği başlıca rahatsızlıklar. Maden suyu olarak tüketilen Armutlu kaplıcaları ise diyabet ve böbrek taşları üzerinde etkili.

Termal suların faydasından yararlanmak için Armutlu’ya gideceksen ve yola İstanbul’dan çıkacaksan İstanbul araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsin.

Kaynak

7-Kuzuluk kaplıcaları ve faydaları

Kuzuluk kaplıcaları ve faydaları

İstanbul yakınında konumlanmış bir diğer termal kaynak da Sakarya’daki Kuzuluk kaplıcaları. Kükürt ve hidrojen açısından zengin bir içeriğe sahip Kuzuluk kaplıcalarının sıcaklığı ise 80°C. Maden suyu olarak da tüketilebilen Kuzuluk kaplıcalarının iyi geldiği rahatsızlıkların başında mide rahatsızlıkları geliyor. Şeker hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar, üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar, nörolojik depresyon, kalp hastalıkları, cilt problemleri, kadın hastalıkları, kireçlenme ve daha birçok rahatsızlık Kuzuluk kaplıcalarının olumlu etkiye sahip olduğu başlıca problemler.

Kaplıca sularıyla kendini daha iyi hissetmen için tek ihtiyacın bir Kuzuluk otobüs bileti.

Kaynak

8-Gönen kaplıcaları ve faydaları

Gönen kaplıcaları ve faydaları

Balıkesir’deki Gönen kaplıca sularının sıcaklığı 73°C ve buradaki kaplıca suları da ülkemizdeki diğer termal kaynaklar gibi şifa dolu. İçme kürü olarak da tüketilen Gönen kaplıcalarının iyi geldiği rahatsızlıkların başında ortopedik sorunlar geliyor. Ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, ağrılı kalın bağırsak rahatsızlıkları, yüz felci, vücutta oluşan mekanik ağrılar, kireçlenme ve yumuşak doku romatizmaları Gönen kaplıcalarının olumlu etkilerinin olduğu problemler. Buradaki kaplıca sularından banyo kürü olarak yararlanabileceğin gibi maden suyu olarak da tüketmen mümkün.

Şifa dolu bir deneyim Gönen otelleri arasından seçeceğin bir tanesinde seni bekliyor.

Kaynak

9-Karahayıt kaplıcaları ve faydaları

Karahayıt kaplıcaları ve faydaları

Ülkemizin en popüler kaplıcalarından bir diğeri de Denizli’de bulunan Karahayıt kaplıcaları. Kırmızı rengiyle diğer kaplıca sularından farklılaşan Karahayıt termal suyu Pamukkale’deki kaynağın sularıyla benzerlik gösteriyor. 58°C sıcaklıktaki kaplıca suyunun karbondioksit oranı Pamukkale’deki termal sudan daha düşük. Karahayıt kaplıcalarının iyi geldiği rahatsızlıkların başında romatizmalı hastalıklar geliyor. Ortopedik problemler, bel ve boyun fıtıkları, kireçlenme, kadın hastalıkları, stres kaynaklı rahatsızlıklar ve uykusuzluk bu kaplıcada şifa bulabileceğin problemlerden.

Karahayıt kaplıcalarıyla ilgili daha çok bilgi edinmek istersen Karahayıt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir? içeriğimizi okuyabilirsin.

Kaynak

10- Tavşanlı kaplıcaları ve faydaları

Tavşanlı kaplıcaları ve faydaları

Tavşanlı’daki kaplıcalar Göbel kaplıcalar adıyla biliniyor. Göbel kaplıcaları Tavşanlı merkezine 6 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Bu kaynaktan çıkan suyun sıcaklığı 33,8°C ve su magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat açısından çok zengin. Kaynaktan çıkan kaplıca suyunun iyi geldiği rahatsızlıkların başında romatizma ve cilt hastalıkları geliyor. Cerebral palsy, kapanmayan açık yaralar ve spor yaralanmaları Göbel kaplıcalarında şifa bulabileceğin diğer rahatsızlıklar.

Bu kaplıcadan faydalanmak için bir Tavşanlı otobüs bileti satın alman yeterli.

Kaynak

Ülkemizde şifa bulabileceğin en popüler kaplıcalar böyle. Doktorunun teşhisine ve önerilerine göre hastalığın doğrultusunda bir kaplıca seçerek şifa bulabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
176 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar