Hafta sonunu Şile’de geçirmek için 7 neden

muratekinay

İstanbul’un gürültüsünden, kalabalığından ve karmaşasından kaçıp uzaklaşmak için en ideal yerlerden biri Şile. Üstelik Şile denince birçok kişinin aklına sadece Karadeniz kıyısında uzanan plajlar gelse de bölge yemyeşil doğasıyla, efsanevi feneriyle ve manzaralarıyla görülmeye değer.

İçindekiler

1- Tarihi Şile Feneri’nden manzara seyri

Osmanlı döneminde yapılan fener geçmişten bugüne gemilerin yolunu aydınlatırken Şile’yi ziyaret eden gezginlere de harika bir manzara sunuyor. Üstelik fener günümüzde müze olarak kullanılıyor ve bu sayede içini de gezebiliyorsunuz. Şile’nin doğayla ve tarihle iç içe atmosferine kavuşmak için İstanbul uçak biletleri burada!

2- Ağlayan Kaya’da deniz ve güneş 

Şile’nin merkezinin biraz dışında bulunan Ağlayan Kaya kilometrelerce uzunlundaki plajıyla bölgede denize girmek veya kumsalda dinlenip huzur bulmak için ideal. Ağlayan bir insana benzetilmesi nedeniyle bu adı alan kaya Şile’ye yolu düşenlerin ilk duraklarından biri. Bu arada, bölgede gezerken kalabileceğiniz otellere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz hemen tıklayın ve Şile otellerini karşılaştırın!

3- Saklı Göl’ün eşsiz doğası

Yemyeşil ağaçların arasına saklanan mucizevi bir yeri andıran Saklı Göl bu özelliği sayesinde adını kesinlikle hak ediyor. Hafta sonu şehirden buraya piknik yapmak için kaçan ailelerin tercihi olan göle gelirken kendi mangalınızı ve yiyeceklerinizi getirebileceğiniz gibi burada bulunan restoranın lezzetli yemeklerini de tadabilirsiniz. Yemekten sonra gölün etrafında biraz yürüyerek manzaraya daha yakından bakmayı unutmayın.

4- Şile Kalesi’nde tarihe yolculuk

İlk olarak bölgeye yerleşen Cenevizliler tarafından yaptırılan ve daha sonra Osmanlıların eline geçen kale Şile’de görülmesi gereken yerlerden. Limanın yanında bulunan kalenin önünde fotoğraf çektirebilir ve Şile klasiklerinden birine imza atabilirsiniz.

5- Kumbaba Tepesi’nde şifalı bir mola

Adını eski dönemlerde bölgede yaşayan Kumbaba’dan alan bu tepe şifa bulmak isteyenlerin uğrak noktası. Romatizma gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılan kumlar eski dönemlerden bugüne bölgede ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

6- Ağva’ya yeşille buluşma

Şile’den biraz daha ileri gittiğinizde Yeşilçay ve Göksu derelerinin arasına kurulan Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Nehrin kıyısına yerleşen otelleri, kafeleri ve restoranlarıyla burası hem İstanbul’dan hem de dünyanın geri kalanından çok daha farklı bir yer. Nehrin üzerinde küçük teknelerle veya deniz bisikletiyle gezebilir veya sadece sakin bir yerde manzaraya karşı uzanıp dinlenebilirsiniz. Hava karardıktan sonra şehre dönmek istemeyenler için ise Ağva’da pek çok küçük otel ve pansiyon var. Ağva’da kalabileceğiniz yerleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için hemen tıklayın!

7- Plajlarda tüm gün keyif

Şile’nin Karadeniz’e açılan plajları sadece Ağlayan Kaya ile sınırlı değil. Bölgede bulunan Kumbaba ve Ayazma plajlarının her biri berrak ve temiz sularıyla olduğu kadar ince kum plajlarıyla şehirden çok kopmadan denizin tadını çıkarma şansı sunuyor. Plajlarda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi isterseniz sadece kendi havlunuzu ve şemsiyenizi kullanabilirsiniz. Kumbaa Plajı’nda kamp yapabileceğiniz alanların da bulunduğunu unutmayın.Yine Şile merkeze oldukça yakın olan Akçakese Köyünde bulunan Akçakese Halk Plajı da sessiz ve sakin bir deniz keyfi isteyenlerin Şile'ye geldiğinde keşfetmesi gereken yerlerden.


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar