Kış aylarını hafta sonu kaçamaklarıyla daha eğlenceli geçirme fikri kulağa nasıl geliyor? Kara, soğuğa, yağmura bakıp üşenme; kışın keyfini çıkarabileceğin şahane yerler var. Hadi gel, kış ayları için en güzel hafta sonu rotalarına göz at.

İçindekiler

1-Ilgaz

Muhteşem çam ormanlarının içinde şahane manzaralar izleyebileceğin bir yer Ilgaz. Kayak merkezi ve çevresinde konaklama imkanı bulunuyor. Kayak severler için de oldukça keyifli. Ve tabi buralara gitmişken yeni yerler keşfetmek istersen İzbeli Çiftliği, Kastamonu Müzesi, Saat Kulesi hatta İnebolu’nun şirin sokaklarını gezebilirsin. İşte sana güzel bir kış rotası…

Ilgaz

Uçak Bileti

2-Gölyazı

Kışın Bursa deyince akla ilk olarak Uludağ gelir. Dağ havası almak ya da kaymak isteyenlere lafımız yok ancak Bursa’da farklı yerler keşfetmek isteyenler için Gölyazı’yı önerebilirim. Sokaklarında dolaşması oldukça keyifli. Tekne turu yapmayı unutma. Bursa’da ayrıca Cumalıkızık, Misi Köyü gibi yerler gezilebilir.

gölyazı

3-Foça

İzmir taraflarında hafta sonu rotası arıyorsan kendine has balıkçıları, taş mimarinin güzel örneği eski Rum yapıları ve güzel koyuyla Eski Foça’yı önerebilirim. Foça yemesi, içmesi çok keyifli bir yer. İzmir’de kayak yapmak isteyenlerin adresi de Bozdağ Kayak Merkezi. İzmir uçak biletlerine göz atabilirsin.

foca

4-Afyon

Kış tatilini kaplıca keyfi yaparak geçirmek isteyenler için ülkemizde seçenek çok. “Bütçeme göre en zengin otel seçenekleri nerede” diye sorarsan Afyon önde gelir. Afyon-Kütahya bölgesinde son derece lüks ve konforlu kaplıca otelleri var. Afyon termal otellerine göz atmak için tıkla.

Afyon termal otel  | özgültermal tatilköyü

5-Abant

Kışın ve sonbaharın en güzel rotalarından Abant artık tamamen beyaza büründü. Muhteşem manzaralar eşliğinde şahane fotoğraflar çekebilirsin. Abant Gölü’nün güzelliği ayrı ama bana göre Bolu’nun hemen yukarısındaki Gölcük Gölü’nün manzarası çok daha güzel. Bir de kar manzaraları eşliğinde sıcak sulara girmek istersen Akkaya’yı da görmelisin. Abant otellerine göz atmaya ne dersin?

Abant Kış

6-Kartepe

İstanbul’a en yakın kayak bölgesi Kartepe. Ancak hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Kaymak için hafta içini tercih etmelisin. Kartepe’ye çıkmadan Maşukiye’de keyifli bir kahvaltı yapabilirsin. Kızak, kayak ekipmanları için kiralama yerleri bulunuyor. Kartepe otellerine göz atabilirsin.

Kartepe

7-Ağva

Ağva’da kış keyfi bir başka güzel. Genelde baharı tercih ederler ama Ağva’da şömine kenarında huzurlu bir ortamda kafa dinlemek için kışın da gitmelisin. Hava çok rüzgarlı değilse biraz Şile sahilinde dolaşıp çarşısını gezebilirsin. Ağva’da görmen gereken bir başka yer de Kilimli Koyu. Kışın konaklaması çok keyifli Ağva otellerine göz atabilirsin.

Ağva Kış


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar