• Anasayfa
  • Bilgi
  • Hafta sonu Ayvalık’ın yolunu tutmak için 7 neden

Hafta sonu Ayvalık’ın yolunu tutmak için 7 neden

muratekinay

Sadece bir veya iki günlük kısa bir hafta sonu tatilinde Ege’nin masmavi sularıyla ve temiz havasıyla enerji depolamaya ne dersiniz? Cuma gününden yola çıkarak kısa bir kaçamakla Ayvalık’ın yolunu tutmak isteyenler için birkaç ipucu verelim. 

İçindekiler

1- Kiliseden çevrilen eski camileri

Sabah saatlerinde Ayvalık’a gelerek zeytin kokan mis gibi havayı içinize çekin. Daha sonra eski cumbalı evlerin arasından geçerek tarihi sokaklarda dolaşmaya başlayın. Ayvalık eskiden Rumların yoğun olarak yaşadığı bir yer. Bu nedenle Saatli Camii gibi önceleri kiliseyken sonradan camiye çevrilen eserleri göreceksiniz. Ayvalık’ın cennet köşesi Cunda'nın görülmeye değer yerleriyle ilgili daha çok ipucu içinse hemen tıklayın ve galerimize göz atın!

Saatli Camii Ayvalık

Uçak Bileti

2- Pazarlarda Ayvalık tarzı alışveriş

Ayvalık pazarları en az tarihi evleri kadar güzel. Eğer haftanın farklı günlerinde kutulan pazarlardan birine rastlarsanız, tezgâhları dolaşmayı ve bir şeyler almayı atlamayın. Zeytinyağı, meyve, sebze ve hediyelik eşyalar Ayvalık’ta pazar tezgahlarında sıklıkla görebileceğiniz şeylerden. Bölgeye ulaşım içinse Edremit Havalimanı’na uçabilir ve buradan servisleri kullanarak Ayvalık’a gelebilirsiniz. Güncel Balıkesir Edremit uçuşları burada!

Pazar baharat

3- Ayvalık plajlarında deniz keyfi

Sarımsaklı, Ortunç veya Çataltepe… Ayvalık sahilleri yaz aylarında gelen ziyaretçileri birbirinden güzel plajlarla karşılıyor. Cam gibi berrak sularda yüzerek sıcak yaz güneşinin altında biraz rahatlayabilirsiniz. Muhteşem koylar konusunda tam bir cennet olan yurdumuzda mutlaka yüzmeniz gereken diğer adresler ise yazımızda! Kamp yapmayı sever misiniz? Öyleyse iyi haber! Bölgede çadırınızı kurabileceğiniz birçok harika alan da var.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı

4- Cennet Tepesi’nden manzara keyfi

Sosyal medyada paylaşacak havalı bir fotoğraf mı çektirmek istiyorsunuz? O halde doğrudan Cennet Tepesi’ne çıkın. Hayranlık uyandıran Ayvalık manzarasını panoramik olarak görebileceğiniz tepe esen rüzgâr sayesinde serin bir yerde dinlemek için de ideal bir nokta.

Ayvalık Manzara

5- Ada sahillerine keşif turu 

Yazın veya sıcak bir bahar gününde gelenler 22 farklı adadan meydana gelen Ayvalık takımadalarını teknelerle gezebilirler. Yüzme molaları verilen turlar sırasında dibi görünecek kadar berrak sularda yüzerek adalara çıkabilirsiniz. Bu turların belki de en cazip taraflarından biri ise teknede verilen ve tadına doyum olmayan taze balıklar. Tostuyla meşhur Ayvalık’a geldiğinizde denebileceğiniz diğer lezzetler ise galerimizde!

Ayvalık Midilli Lesvos

6- Göz kamaştıran klasik arabalar

Eski bir kiliseden dönüştürülen Rahmi M. Koç Müzesi ise koleksiyonunda bulunan tekne, motor, araba gibi pek çok araçla Ayvalık’ın bir diğer görülmeye değer noktası. Eski ulaşım araçlarını seviyorsanız, burada uzun saatler geçirmek isteyebilirsiniz.

Zaporijya Antik Arabalar

7- Denize bakan manzaralı oteller

Ayvalık’ta kalmak isteyenler için genellikle birkaç odalı, küçük otel alternatifleri var. Denize bakan bir yerde kalarak sabahları gözünüzü Ege mavisine açabilirsiniz. Otellerin bazılarında teras ve yüzme havuzu da bulunuyor. Tabii âşık olunası güzellikte denizden fırsat kalırsa… Ayvalık’ın birçoğu aile evi sıcaklığındaki otellerine göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Ayvalık


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar