• Anasayfa
  • Bilgi
  • Hafta sonu Ayvalık’ın yolunu tutmak için 7 neden

Hafta sonu Ayvalık’ın yolunu tutmak için 7 neden

muratekinay
Murat Ekinay
28 Haziran 2018
I
2 dk
I
117
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Sadece bir veya iki günlük kısa bir hafta sonu tatilinde Ege’nin masmavi sularıyla ve temiz havasıyla enerji depolamaya ne dersiniz? Cuma gününden yola çıkarak kısa bir kaçamakla Ayvalık’ın yolunu tutmak isteyenler için birkaç ipucu verelim. 

1- Kiliseden çevrilen eski camileri

Sabah saatlerinde Ayvalık’a gelerek zeytin kokan mis gibi havayı içinize çekin. Daha sonra eski cumbalı evlerin arasından geçerek tarihi sokaklarda dolaşmaya başlayın. Ayvalık eskiden Rumların yoğun olarak yaşadığı bir yer. Bu nedenle Saatli Camii gibi önceleri kiliseyken sonradan camiye çevrilen eserleri göreceksiniz. Ayvalık’ın cennet köşesi Cunda'nın görülmeye değer yerleriyle ilgili daha çok ipucu içinse hemen tıklayın ve galerimize göz atın!

2- Pazarlarda Ayvalık tarzı alışveriş

Ayvalık pazarları en az tarihi evleri kadar güzel. Eğer haftanın farklı günlerinde kutulan pazarlardan birine rastlarsanız, tezgâhları dolaşmayı ve bir şeyler almayı atlamayın. Zeytinyağı, meyve, sebze ve hediyelik eşyalar Ayvalık’ta pazar tezgahlarında sıklıkla görebileceğiniz şeylerden. Bölgeye ulaşım içinse Edremit Havalimanı’na uçabilir ve buradan servisleri kullanarak Ayvalık’a gelebilirsiniz. Güncel Balıkesir Edremit uçuşları burada!

3- Ayvalık plajlarında deniz keyfi

Sarımsaklı, Ortunç veya Çataltepe… Ayvalık sahilleri yaz aylarında gelen ziyaretçileri birbirinden güzel plajlarla karşılıyor. Cam gibi berrak sularda yüzerek sıcak yaz güneşinin altında biraz rahatlayabilirsiniz. Muhteşem koylar konusunda tam bir cennet olan yurdumuzda mutlaka yüzmeniz gereken diğer adresler ise yazımızda! Kamp yapmayı sever misiniz? Öyleyse iyi haber! Bölgede çadırınızı kurabileceğiniz birçok harika alan da var.

4- Cennet Tepesi’nden manzara keyfi

Sosyal medyada paylaşacak havalı bir fotoğraf mı çektirmek istiyorsunuz? O halde doğrudan Cennet Tepesi’ne çıkın. Hayranlık uyandıran Ayvalık manzarasını panoramik olarak görebileceğiniz tepe esen rüzgâr sayesinde serin bir yerde dinlemek için de ideal bir nokta.

5- Ada sahillerine keşif turu 

Yazın veya sıcak bir bahar gününde gelenler 22 farklı adadan meydana gelen Ayvalık takımadalarını teknelerle gezebilirler. Yüzme molaları verilen turlar sırasında dibi görünecek kadar berrak sularda yüzerek adalara çıkabilirsiniz. Bu turların belki de en cazip taraflarından biri ise teknede verilen ve tadına doyum olmayan taze balıklar. Tostuyla meşhur Ayvalık’a geldiğinizde denebileceğiniz diğer lezzetler ise galerimizde!

6- Göz kamaştıran klasik arabalar

Eski bir kiliseden dönüştürülen Rahmi M. Koç Müzesi ise koleksiyonunda bulunan tekne, motor, araba gibi pek çok araçla Ayvalık’ın bir diğer görülmeye değer noktası. Eski ulaşım araçlarını seviyorsanız, burada uzun saatler geçirmek isteyebilirsiniz.

7- Denize bakan manzaralı oteller

Ayvalık’ta kalmak isteyenler için genellikle birkaç odalı, küçük otel alternatifleri var. Denize bakan bir yerde kalarak sabahları gözünüzü Ege mavisine açabilirsiniz. Otellerin bazılarında teras ve yüzme havuzu da bulunuyor. Tabii âşık olunası güzellikte denizden fırsat kalırsa… Ayvalık’ın birçoğu aile evi sıcaklığındaki otellerine göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar