• Anasayfa
  • Bilgi
  • Galata Kulesi hikayesi ve hakkında bilinmesi gerekenler

Galata Kulesi hikayesi ve hakkında bilinmesi gerekenler

osmankapusuz
Osman Kapusuz
7 Kasım 2022
I
6 dk
I
0
I
Güncellenme: 7 Kasım 2022

Galata Kulesi estetik değerinin yanı sıra İstanbul'un muhteşem manzarasını görmeye gelen turistler için de bir buluşma noktası. Bu içeriğimde Galata Kulesi’nin hikayesini, tarihini ve merak edilenlerini anlatacağım. Hazırsan beraber incelemeye başlayalım.

Galata Kulesi nerede?

Galata Kulesi

Galata Kulesi şehrin iki ana limanından biri olan Haliç'in kıyısında yer alıyor. Bu tarihi kule deniz seviyesinden 35 metre yüksekliğe sahip. Bu yüksekliğe sahip olması sebebiyle kule, denizden çok uzakta görünüyor ve bu sayede hem denizciler hem de kara yolcuları kulenin eşsiz manzarasını hayranlıkla izleyebiliyor.

Konum linki

Galata Kulesi giriş ücreti ne kadar?

Galata Kulesi’nin tadilattan sonra müzeye dönüştürülmesiyle birlikte giriş ücreti de değişti.

2022 yılı Galata Kulesi giriş ücreti: 120 TL

Bu fiyat biraz yüksek gelebilir. O yüzden Galata Kulesi’ne giriş yapmak için en mantıklısı Müzekart çıkartmak olacak. 60 TL karşılığında çıkartacağın Müzekart ile yıl sonuna kadar tüm müzeleri ziyaret edebilirsin. Müzekart öğretmen ve 18 yaş altı öğrenciler için ise ücretsiz.

Galata Kulesi ne zaman yapıldı?

İstanbul'un Beyoğlu semtinde bulunan ünlü bir simge yapıdır Galata Kulesi. İstanbul'un en büyük kulelerinden birisi olan ve 1481 yılında İtalyan mimar Giulio Sacchi tarafından yapılan kulenin 500 yılı aşkın bir süredir deniz feneri olarak kullanıldığı biliniyor. Birçok değişikliğe uğrasa da hala İstanbul'un en güzel yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Galata Kulesi’nin hikayesi

Galata Kulesi

Şehrin savunmasında gözlem yapılması amacıyla kurulan bu kulenin tepe kısmı çok uzun yıllar boyunca gelebilecek saldırıları gözlemlemek için kullanıldı. Fakat yapı, artık İstanbul’un görkemli manzarasının tadını doyasıya çıkarmak için kullanılıyor. İstanbul’u bir de farklı açılardan izlemek istiyorsan hiç vakit kaybetmeden terasına doğru yol almanı önenerim. 

Kulenin yüksekliğinin 70 metre oluşu ve konumu karşına muhteşem bir manzara çıkmasını sağlayacak. İstanbul’un dillere destan manzarasını izlemek için kuleye kiminle çıkacağına dikkat etmen gerekli. Bu arada yaygın bir rivayete göre Galata Kulesi’ne ilk kimle birlikte çıkarsan o kişiyle evleniyorsun. Not düşelim, iki tarafın da ilk kez çıkıyor olması şartıyla. Daha önce Galata Kulesi’ne çıkmış olan kişilerle konuştuğunda bu hikâyenin ne kadar yüksek oranda etkili olduğuna çok şaşıracaksın.

Galata Kulesi ve tarihte ilk uçan insan: Hezarfen Ahmed Çelebi

Türk bilgini Hezarfen Ahmed Çelebi, dünyada uçmayı başaran ilk kişi. 1623-1640 yılları arasında hükümdarlık süren Sultan 4. Murad zamanında uçma planını gerçekleştirdiği ve bilgeliğinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı da biliniyor. Sürekli olarak deneylerle uğraşıp birçok alanda araştırmalar yapan Ahmed Çelebi, İsmail Cevheri isimli bir başka Türk bilginini örnek alarak günümüzdeki hava taşıtlarının ilkel modelini gerçekleştirdi. Kanatlı hayvanları inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı tahtadan kanatlarının gücünü ve sağlamlığını ölçmek için Okmeydanı'nda araştırmalar ve deneyler yaptı. Bir sabah İstanbul halkının gözleri önünde Galata Kulesi'nden kendisini aşağı atmış, kanatları sayesinde boğazı aşmış ve Üsküdar'a inmiştir. Bu uçuş Avrupa'da önemli bir yer edindi ve İngiltere'de bu uçuşu anlatan eserler yapıldı. Sinan Paşa Köşkü’nden bu uçuşu seyreden Sultan Dördüncü Murad, Hezârfen Ahmed Çelebi ile yakın ilişkiler kurdu. Ancak son derece bilgili ve becerikli bu adamın çalışmalarından kuşkulanarak onu Cezayir'e sürgüne gönderdi ve Ahmed Çelebi sürgün edildiği Cezayir’de vefat etti. Hezârfen Ahmed Çelebi'ye ait tek tarihi resmi kayıt ünlü Osmanlı tarihçisi ve seyyahı Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme isimli eserinde geçiyor.

Galata Kulesi efsanesi hakkında

Galata Kulesi’nin farklı ve romantik bir hikayesi var. Efsaneye göre Kız Kulesi ile Galata Kulesi birbirine aşıktır ama aralarında bulunan İstanbul Boğazı sevgililerin kavuşmasına büyük bir engeldir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar, Kız Kulesi'ne olan özlemini kelimelere döker ama bu kelimeler bile aralarındaki sevginin yanında kifayetsiz kalır. Hezarfen Ahmet Çelebi de uçma hayalini gerçekleştirme esnasında Galata Kulesi Hezarfen’in kulağına Kız Kulesi'ne olan aşkını fısıldar ve yazdığı mektupları ona verir. İstanbul'un eşsiz rüzgarını arkasına alan Hezarfen, uçuş sonrasında mektupları Kız Kulesi'ne ulaştırır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi mutluluktan havaya uçar. Bu iki aşığın birbirlerine hissettiği derin sevgi onların zamana meydan okumasına yardımcı olmuş ve birlikte İstanbul'un en göz alıcı manzarasını oluşturmuşlardır.

Galata Kulesi çevresindeki gezilecek yerler

Eğer Galata Kulesi’ni ziyaret etmek istersen Beyoğlu’nun dolambaçlı sokaklarını, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı gibi güzel yapılarıyla Eski Şehir'i kuşbakışı görebilirsin. Herhangi bir başka turistik noktada da olduğu gibi Galata Kulesi'nin çevresinde de etkileyici tarihi yerlerin olduğunu göreceksin. Dilersen araç kiralama seçeneklerini de inceleyerek Galata Kulesi’nin çevresindeki yerleri rahatlıkla gezebilirsin.

Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan

Kilise 1724 yılında Osmanlı Devleti’ne hizmet eden Katolik ülkelerin aileleri ve vatandaşları için Pera’da Aziz Antuan kilisesi olarak inşa edildi. Yapı ilk olarak 20. yüzyılın başlarında tramvay yolu çalışması için yıkılmıştı. Günümüzde Taksim’e yolu düşenlerin mutlaka uğradığı Sent Antuan Kilisesi’nin inşaasına 1906 yılında yine aynı yerde başlandı ve bu güzel yapı 1912 yılında tamamlandı.1967 yılında Türkiye’de ilk kez bir Papa tarafından Sent Antuan Kilise’sinde ayin gerçekleştirildi. Kilisede ayrıca ayinler ve özel günlerde etkinlikler hala devam ediliyor. 2003 yılında Papa 23. John tarafından vaaz verilmesinin anısına Papa’nın heykeli de kilise bahçesine eklendi. 

Konum linki

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

İstanbul’un en güzel binalarından biri olarak bilinen pasaj, Rum asıllı Osmanlılı banker Restaki Efendi tarafından 1876’da yaptırıldı. Burası ünlü Çiçek Pasajı ama Pera Pasajı olarak da anılıyor. Çok ünlü bir akordiyon sanatçısı olan Madam Anahit’in burada yaşadığı da biliniyor. Peki neden Çiçek Pasajı denmiş buraya? Çünkü 1917’deki Bolşevik Devrimi’nden sonra Beyaz Ruslar'ın buraya yerleştiği biliniyor. Aristokrat Ruslar devrim dolayısıyla soluğu burada alıyor ve bazı kaynaklarda da 200 bine yakın Rus’un İstanbul’a geldiği geçiyor. Gelen Beyaz Ruslar burada çiçek satmaya başladığı için buraya Çiçek Pasajı ismi veriliyor.

Konum linki

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Şimdi Galata'nn saklı güzelliğine doğru küçük bir yolculuğa çıkalım. Müzeden içeri ilk girildiğinde ziyaretçileri küçük bir bahçe karşılıyor ve gösterge tabela işaretlerini takip ederek çok kolay bir şekilde müzenin içine ulaşılabiliyor. Ayrıca müzenin bahçesinde Said Efendi ve Şeyh Galip'İn türbeleri de yer alıyor. Müzenin ilk katı toplamda 11 odadan oluşuyor ve mekanda Derviş odaları sergileniyor. Bunun yanı sıra müze içinde Sufilik, tarikatlar ve Mevlevilik konuları gibi konuları anlatan panolar yer alıyor.  Üst katta ise Ebru sanatı, Hat sanatı sergileri ve müzik aletleri yer alıyor.

Konum linki

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Triada

Galata Kulesi'nin yakınında, Kutsal Üçlü Kilisesi olan Aya Triada yer alır. İstanbul Rum cemaati tarafından kullanılan Aya Triada Kilisesi sadece İstanbul’daki en görkemli ve büyük Rum Ortodoks Kilisesi değil, aynı zamanda şehrin en güzel kiliseleri arasında olmasıyla da bir hayli ünlü. Heykeltıraş Alexandros Krikelis'in özenle hazırlanmış olduğu mermer işleri ve Sakellarios Megaklis'in etkileyici dekorasyon iç mekan tasarımlarını hayranlıkla incelemek için Aya Tirada Kilisesi'ni mutlaka ziyaret etmelisin.

Konum linki

Galata Kulesi’ne nasıl gidilir?

Galata Kulesi’ne gitmek için birçok farklı yol var. Şimdi beraber ulaşım seçeneklerine bakalım.

Tramvay: Kabataş ya da Bağcılar güzergahından geliyorsan Kabataş-Bağcılar tramvayını kullanarak Galata Kulesi’ne gidebilirsin. Karaköy durağında inip denize sırtını dönüp karşıya baktığında Galata Kulesi’ni göreceksin. Biraz yokuş çıkarak kuleye ulaşabilirsin. Yokuşu görünce hemen pes etmemek lazım, sonuçta güzelliklere ulaşmak bir çaba gerektiriyor.

Otobüs: "Ben tramvayla değil otobüsle gitmek istiyorum." diyenler için Karaköy’e sefer yapan tüm hatlarla Galata’ya ulaşabilirsin. Karaköy otobüs istasyonunda inmen yeterli olacaktır. Bu arada Karaköy’den geçen birkaç hattı ise şöyle derledim.

  • 28 Topkapı / Edirnekapı-Beşiktaş
  • 26A Fulya Mahallesi-Eminönü
  • 30D Ortaköy Dereboyu-Yenikapı
  • 26 Dikilitaş-Eminönü
  • 28T Topkapı-Beşiktaş
  • 26B Gayrettepe-Eminönü

Metro: "Trafiğe takılmak istemiyorum, yer altı her zaman iyidir!" diyenler için hemen bir metro tarifi veriyorum. M2 Yenikapı-Hacıosman metrosu ile Şişhane durağında inebilirsin. Metrodan çıkıp daha sonra yokuş aşağı indiğinde birkaç dakika içinde kulenin endamıyla karşılaşacaksın.

Galata Kulesi hakkındaki yazım sonlandı. Eğer İstanbul'un tarihi yerlerine keyifli bir yolculuk planlıyorsan gezebileceğin tüm yerleri İstanbul Avrupa Yakası'nda gezilecek 35 yer yazımızdan keşfedebilirsin. Her bir köşesi tarihi zenginliklerle dolu sokaklarını keşfetmen için tek ihtiyacın bir İstanbul uçak bileti


osmankapusuz
Osman Kapusuz
4 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar