Almanya’nın kültürel ve sanatsal açıdan en önemli bölgelerinden biri olan Frankfurt, tam anlamıyla bir müzeler şehri. Main Nehri’nin her iki tarafına yayılan bu gelişmiş şehir, Orta Çağ’dan güçlü esintiler sunuyor.

Aynı zamanda finans alanında Avrupa’nın en büyük merkezlerinden biri konumunda olan Frankfurt, Avrupa Merkez Bankası’na da ev sahipliği yapıyor. Hazırsan Hessen Eyaleti’nin en büyük şehrinde gezmeye değer tüm yerleri senin için derledik. Ve elbette merak edilen sorulara da yanıtlar verdik.

Frankfurt neyi ile ünlü?

Frankfurt finans merkezi oluşu, şarap bağları,  müzeleri ve fuarları ile ünü.

Frankfurt nasıl bir yer?

Frankfurt gelişmiş, görece pahalı ve yürüyerek birçok yeri keşfedebileceğin bir kent.

Frankfurt’tan ne alınır?

Almanya’nın geleneksel kıyafetlerinden Dirndl, şapka, hardal ve sabun alabilirsin.

1. Stadel Müzesi

Stadel Müzesi görünümü

Şehrin en önemli kültür sanat mekanlarından biri olarak öne çıkan Stadel Müzesi, Orta Çağ’dan bugüne dek uzanan geniş bir sanat koleksiyonuna sahip. 2012 senesinde Almanya’da “Yılın Müzesi” olarak ilan edilmesi de mekânın niteliğini yeterince açıklıyor.

Ev sahipliği yaptığı koleksiyonların yanında özel sergilerle ve canlı performanslarla da bir cazibe alanı olmayı başaran Stadel Müzesi, bir bankacı olan F. Stadel’in koleksiyonunu bağışlaması neticesinde oluşturulmuş. 1817 senesinde temelleri atılan tarihi müzede ayrıca 110 binin üzerinde kitabın yer aldığı devasa bir kütüphane yer alıyor. Yüzlerce tabloya, heykele, çizime ve fotoğrafa tanıklık edebileceğin müzede özellikle Goya, Bacon, Baselitz, Monet ve Picasso gibi isimler ön plana çıkıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 12 euro

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Bilet kuyruğunda vakit kaybı yaşama ihtimaline karşı online bilet rezervasyonu yaptırabilirsin.

2. Römerberg

Römerberg meydanı ve gezen turistler

Atmosferi ve tarihsel dokusu sayesinde seni Orta Çağ’a götürecek olan Römerberg, şehrin en ikonik alanlarından biri sayılıyor. 9’uncu yüzyıldan bu yana aktif şekilde kullanılan Römerberg, çok sayıda festivale, kraliyet turnuvasına ya da taç giyme törenine ev sahipliği yapmış. Merkezdeki bu tarihi meydanın geçmişi Roma İmparatorluğu’na dek uzanıyor. Mistik atmosferini büyük oranda koruyabildiği için ilgi gören Römerberg’in çevresinde ağırlıklı olarak Barok mimari tarzından etkilenen yapılar yer alıyor.

Bugün hala bazı resmi törenler ya da seremoniler için kullanılabiliyor. Meydanın en önemli yapılarından biri de St. Paul Kilisesi. Bugün kilise olarak kullanılmayan mekân, 1800’lerin ortasında Frankfurt Ulusal Meclisi için toplanma merkeziymiş. Aziz Leonhard Gotik Kilisesi  ve Altes Rathaus isimli belediye binası, meydan içerisinde yer alan diğer önemli yapılar arasında.

Konum Linki

3. Frankfurt Katedrali

Güneşli bir günde Bartholomew Katedrali.

Frankfurt şehrinde uzun yıllar boyunca dokusunu koruyan katedrallerle karşılaşman olağan. Bunlar arasında en ünlüsü hiç şüphesiz ki şehir merkezindeki Frankfurt Katedrali. Yerden yüksekliği 95 metre olan çan kulesiyle dikkat çeken tarihi mekan, bölgenin sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Gotik tarzda inşa edilen katedralin kulesi 2. Dünya Savaşı’nda hasar görmesine rağmen savaş sonrasında orijinaline uygun şekilde yeniden inşa edilmiş.

Orijinal ismi ”Aziz Bartholomew İmparatorluk Katedrali” şeklinde olan yapı, 1550 senesinde tamamlanmış. 1987 senesinden bu yana katedral, bir müze olarak hizmet veriyor. Şehrin en büyük yapıları arasında olan Frankfurt Katedrali’nde genel olarak modern sanat eserlerine ve koleksiyonlarına yer veriliyor. Bu arada katedralde yer alan çan, 11 kg ile Almanya’nın en ağır iki çanından biri olarak gösteriliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 •  Cumartesi hariç 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Ziyaret esnasında fotoğraf çekimi ve yüksek sesle konuşmak yasak.

4. Goethe Evi ve Müzesi

goethe evi ve müzesi iç görünümü

Frankfurt için en büyük gurur vesilelerinden biri Goethe gibi dünyaca ünlü bir yazarın bu şehirde doğması. Başarılı yazarın doğduğu ve uzun süre yaşadığı ev, günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Yazarlığının yanında doğa bilimci ve siyasetçi kimliğiyle de öne çıkmış bir isim olan Goethe; Faust, Genç Werther’in Acıları, Prometheus, Renk Öğretisi gibi klasik eserleriyle ünlendi.

Frankfurt şehrine gelen turistlerin öncelik verdiği yerlerden biri olan bu önemli müze, burjuva tarzında inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılınca aslına uygun şekilde restore edilen müzede, ünlü yazarın kişisel çalışmalarına, mektuplarına ve özel eşyalarına yer veriliyor. Toplamda da 4 katlı olan ev, ağırlıklı olarak 1800’lü yılların dekorasyon anlayışını yansıtıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Tam 7 euro

 • Öğrenci 3,5 euro

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Frankfurt uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

5. Eski Opera Binası 

Almanya'nın Frankfurt am Main kentindeki Eski Opera Binası'nın (Alte Oper) ön görünümü

“Alte Oper” olarak da bilinen Eski Opera Binası’nın dünyanın en meşhur opera merkezlerinden biri olduğunu söylersek, sanıyoruz ki abartmış olmayız. Bugüne dek toplamda 3 kez inşa edilmek zorunda kalan Alte Oper ile alakalı son tasarım 1970 senesinde gerçekleşti. Şehrin adeta kültür sanat merkezi olarak kullanılan yapı, 1944 senesindeki bombalı saldırılar sonrasında tümüyle yıkıldı.

İlk inşası 1880 senesinde gerçekleşen Eski Opera Binası, Opemplatz Meydanı içinde konumlanıyor. Meydan çok popüler bir meydan olduğu için opera binasını keşfetmek de son derece kolay. Alte Oper bir sene içerisinde 500’ün üzerinde etkinliğe imzasını atıyor. Etkinlik programın inceleyerek burada konser, tiyatro ya da opera performanslarına canlı olarak tanıklık edebilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Etkinliklere dair biletler, girişteki satış ofisinden temin edilebiliyor. Fakat talep yoğun olduğu için en az 2 gün öncesinden almalısın.

6. Deutsches Filmmuseum

Alman Film Müzesi giriş görünümü

Alman Film Müzesi ya da orijinal adıyla Deutsches Filmmuseum, sinemanın gizem dolu tarihine ılık tutuyor. Lumiere kardeşlerle beraber bu başlayan bu 130 yıllık yolculukta pek çok nostaljik unsurla karşılaşabilirsin. Main Nehri’nin hemen kıyısında yer alan müze, özellikle eski film teknolojilerine ya da eski afişlere ilgi duyanların oldukça sevebileceği bir yer.

Alman Film Enstitüsü sayesinde devasa bir koleksiyona sahip olan müze, interaktif bir yaklaşım sergiliyor. Müze temel olarak çeşitli dönemlerdeki toplumsal olayların sinema üzerindeki yansımalarına odaklanıyor. Stanley Kubrick gibi usta yönetmenlerin özel sergileri, müzenin sergi bölümünde ziyaretçilerle buluşuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 6 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

7. Zeil Strasse

Zeil, Frankfurt am Main, Almanya'daki Ana Kule'den görünümü

Zeil Caddesi ya da orijinal adıyla Zeil Strasse, ülkenin en meşhur caddelerinden biri olmasının yanında Frankfurt’un da simgeleri arasında gösteriliyor. Burayı bu denli işlek ve popüler kılan ana gerekçe, cadde üzerinde sayısız alışveriş mekânının olması. Global markalara ait lüks dükkânların sıralandığı caddede aynı zamanda 10 katlı devasa bir AVM de yer alıyor.

Şehrin merkezinde konumlanan cadde, İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi bir hasar almış olmasına rağmen sonrasında hızla yenilenmiş. Zeil Caddesi’nde aynı zamanda St. Katharinen Kilisesi gibi önemli bir dini mekân da kendine yer buluyor.  Aynı şekilde 1730’dan kalan ve Barok tarzıyla inşa edilmiş olan Muhafız Evi de ilgini çekebilir.

Konum Linki

8. Palmengarten Botanik Bahçesi

Frankfurt am Main'deki Palmengarten'daki Gül Bahçesi

Frankfurt’ta şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğayla iç içe zaman geçirmek istersen Palmengarten Botanik Bahçesi’ne uğramalısın. Dünyanın farklı noktalarından gelen özel bitki ve ağaçlarla doğal bir ortam sunan Palmengarten Botanik Bahçesi, ülkenin en önemli yeşil alanlarından birini oluşturuyor. Toplamda 21 hektarlık alana sahip olan bölge, 1871 senesinden bu yana şehrin akciğeri olma işlevini sürdürüyor.

Şehirdeki pek çok yer gibi Palmengarten Botanik Bahçesi de savaş döneminde tahribata uğramış. Sonrasında ise 1954’teki onarım çalışmaları sayesinde bugünkü çehresine kavuşturulmuş. Burada görme engelli bireyler için özel rehberli turlar düzenleniyor. Büyük oranda Akdeniz bahçesi konseptine sahip olan Palmengarten Botanik Bahçesi’nde aynı zamanda tropikal bitki türlerine de yer veriliyor. Botanik bahçesi, “Kültür, Yaşam ve Bitki” mottosuyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Konum Linki

9. Senckenberg Müzesi

Naturmuseum Senckenberg, Frankfurt am Main, Almanya'da bulunan bir doğa tarihi müzesi dış görünümü

Türkçeye “Doğa Tarihi Müzesi” olarak çevirebileceğimiz Senckenberg Natural History Museum, evrim ve bilim ekseninde muazzam bir deneyim vadediyor. Seni doğanın gizemli tarihinde uzun bir yolculuğa davet eden Senckenberg Natural History Museum, Almanya’nın en büyük ikinci müzesi konumunda.

Yeryüzünde şu ana dek yaşamış ve soyu tükenmiş sayısız hayvan türüne tanıklık etmek adına müzeyi ziyaret edebilirsin. Müze içerisinde binlerce kuş derisinin yer aldığı özel kış koleksiyonunu özellikle kaçırmamalısın. Bu arada müzenin ikinci katında, dinlenmek isteyenler için ortama uygun bir kafeterya yer alıyor. Müzeye ev sahipliği yapan Barok tarzı bina ise 1904 senesinde inşa edilmiş.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 8 euro

 •  İndirimli 3 euro

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

10. St. Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi - Frankfurt, Almanya

St. Paul Kilisesi, mimari detayları kadar tarihsel önemiyle de ilgi görüyor. Kilise, ülkenin ilk parlamentosu olarak kullanıldığı için bölge halkı buraya çok önem veriyor. O dönem, burada ülke adına ilk demokratik anayasaya imza atıldı. İçeride çok sayıda sergiye, koleksiyona ve gösterilere ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi, “Paulskirche” adıyla da biliniyor.

Konum Linki

11. Main Tower

gökdelenler ile Frankfurt Main panoraması

Innenstadt bölgesinde konumlanan Main Tower, aynı zamanda şehrin en yüksek noktalarından birini oluşturuyor. Frankfurt’un en ikonik gökdelenleri arasında olduğu için turistlerin ziyaret rotalarında kendine kolayca yer bulabiliyor. Toplamda 56 kattan meydana gelen Main Tower’ın yerden yüksekliği 240 metrenin üzerinde.

En üst bölümlerde, turistik ziyaretler için düşünülmüş özel gözlem noktaları yer alıyor. Bu sayede Frankfurt’u geniş bir açıyla izleme şansı edinebilirsin. İnşası 1999 senesinden tamamlanan bu göz alıcı gökdelen,  aynı zamanda ülkenin en yüksek 4’üncü gökdeleni olarak geçiyor. Main Tower’ın içerisinde çok sayıda ofis, kafe, hediyelik eşya dükkanı ve spor salonu mevcut. Bina, adını hemen yakınlarında yer alan nehirden alıyor.

Konum Linki

12. Eiserner Steg

Frankfurt Am Main'deki Eiserner Steg köprüsüne bakış

Eiserner Steg, bölgenin eski kent yerleşim alanlarından biri olarak öne çıkan Sachsenhausen’e yaya olarak gitmek isteyen kişilere özel olarak oluşturulmuş. Sembolik değeri oldukça önemsenen Eiserner Steg, ilk olarak 1898 senesinde hizmete açılmış. Bu ilginç ve sempatik köprü, toplamda 170 metrelik bir uzunluğa sahip. Yapıda gerçekleşen değişikliklere bağlı olarak köprüde de yenileme çalışmaları yapılmış.

1912 ve 1946 senesinde gerçekleşen onarım ve yenileme çalışmaları bunu kanıtlar nitelikte. Eiserner Steg özelinde gerçekleşen son yenileme çalışmaları ise 1993 senesine tekabül ediyor. 8 metrelik yüksekliğe sahip olan tarihi köprü, fotoğraf için çok ideal bir görselliğe sahip. Köprü, Main Nehri’ne yakın konumda yer alan Sachsenhausen bölgesine kolayca bağlanıyor. Gün içerisinde köprüden ortalama 10 bin civarında insanın geçtiği biliniyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprünün eski bir âdeti olarak aşkını simgeleyen kilitleri asabilirsin.

13. Old Sachsenhausen Mahallesi

Sachsenhausen eski şehir caddesi, Frankfurt, Almanya

Tarihi köprü Eiserner Steg hakkında bilgiler sunarken Sachsenhausen’den kısaca söz etmiştik. Burası, Frankfurt’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğu için turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor. Nehrin hemen sol tarafında yer alan tarihi mahalle, Orta Çağ’dan günümüze kadar dokusunu büyük ölçüde koruyabilmiş.

Tarihi yapılarının dışında sokakları, küçük müzeleri ve şık restoranları ile bilinen Old Sachsenhausen Mahallesi, kesinlikle görmeye değer bir destinasyon. Burası 1812 senesine dek oldukça aktif bir şekilde kullanılıyormuş. O dönem surların yıkılması ile beraber eki önemi yavaş yavaş kaybetmiş. En aktif olduğu yıllarda burada şövalye ailelerinin yaşadığı söyleniyor. Günümüzde Sachsenhausen içerisinde toplamda 13 sanat müzesi yer alıyor.

Konum Linki

14. Eschenheimer Turm

Eschenheimer Turm (Eschenheim Kulesi) - Frankfurt, Almanya

Şehrin merkezinde yer alan Eschenheimer Turm, etkileyici bir Orta Çağ kulesi olarak tanımlanıyor. 1400’lü yılların başında inşa edilmiş olan Eschenheimer Turm, o yıllarda şehri çevreleyen büyük surun bir parçasını oluşturuyormuş.

Görünüm itibarıyla Galata Kulesi’ni de anımsatan yapının ucunda 5 ufak kule daha bulunuyor. Eschenheimer Turm’un giriş bölümünde zengin yeme içme seçeneklerinin yer aldığı bir restoran ve bar mevcut. Yerden yüksekliği 50 metreye yakın olan kulenin inşasında marangoz Klaus Mengoz’un imzası yer alıyor.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Frankfurt otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

15. Museumsufer

Şehirde yer alan müzelerin ciddi bir kısmı, Main Nehri’nin kıyılarında konumlanıyor. Bu müzelerden biri olarak öne çıkan Museumsufer, 1977 senesinden bu yana hizmet veriyor. Hilmar Hoffman öncülüğünde oluşturulan bu etkileyici müze, nehrin hemen güney tarafında bulunuyor.

Çağdaş sanat eserlerinden arkeolojik buluntulara dek geniş bir koleksiyon sunan müze, dünya çapında bilinirliği olan sanatçıların eserlerini yansıtıyor. Öte yandan Museumsufer içerisinde sene boyunca çok sayıda festival organize ediliyor. Müzenin kültürel peyzaj çalışmaları ağırlıklı olarak 1990’lı yıllarda tamamlanabilmiş. Museumsufer ile aynı bölgede yer alan 12 müzeyi daha keşfedebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 7 euro

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

16. Liebieghaus Heykel Müzesi

Almanya Frankfurt Liebieghaus Ağaçlar Evi görünümü

Müzeler Bölgesi olarak bilinen alanda görmeye değer müzelerden biri de Liebieghaus Heykel Müzesi. 1800’lü yılların sonunda huzurevi olarak faaliyet gösteren bu etkileyici müzede yaşları 5 binin üzerinde yer alan çok sayıda heykelle karşılaşabilirsin. Özellikle Rönesans, Antik Yunan etkilerinin ağırlıkta olduğu eserlere yer veren müze, sanata ilgi duyan tüm ziyaretçiler için harika bir deneyim vadediyor.

Michelangelo’nun “Young Archer” adlı eseri, müzenin en çok ilgi gören eserlerinden biri konumunda. Main Nehri’nin manzarası eşliğinde dolaşabileceğin Liebieghaus Heykel Müzesi’nin içerisinde küçük bir hediyelik eşya dükkanı da yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •   14 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 12.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

17. Museum Angewandte Kunst

Uygulamalı Sanatlar Müzesi dış bina

Uygulamalı Sanatlar Müzesi olarak da bilinen bu kültürel mekanın tasarımında mimar Richard Meier’in imzası bulunuyor. Koleksiyonunda ortalama 1000 yıllık bir zaman aralığında üretilmiş eserlere yer veren Museum Angewandte Kunst; genel olarak dekoratif objeleri, resimleri ve porselenleri bünyesinde barındırıyor.

Modern müze anlayışının önemli temsilcilerinden biri olan Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nde Barok, Rönesans gibi dönemler için ayrı ayrı bölümler yaratılmış. El sanatlarından performans sanatlarına tematik sergilerden modaya pek çok alana dair eser, ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 12 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

18. Frankfurt Zoological Garden

Frankfurt Zoological Garden iç manzarası

Frankfurt Zoological Garden, çocuklu ailelerin rahatlıkla vakit geçirebilecekleri son derece büyük bir hayvanat bahçesi. İçerisinde 4500 civarında hayvanın yer aldığı Zoological Garden, aynı zamanda 500’den fazla türe de ev sahipliği yapıyor. 

Şehir merkezinin doğu bölümünde konumlanan hayvanat bahçesi, 11 hektarlık bir alanda hizmet veriyor. Kuruluş yılı 1858 olan Zoological Garden’da “Grzimek Evi” adlı ilginç bir kısım yer alıyor. Burayı ziyaret ettiğinde sadece Madagaskar evrenine ait hayvanları görebilirsin..

Konum Linki

Yazar Notu: Avrupa kıtasının en gelişmiş hayvanat bahçeleri arasında gösterilen mekânın tümünü keşfetmek için en az 3 saatini ayırman gerekiyor.

19. Hauptwache

 Frankfurt'taki Hauptwache meydanında güneşli bir gün.

Şehrin en bilinen meydanlarından biri olan Hauptwache, toplumsal olaylara, kutlamalara ya da resmi törenlere ev sahipliği yapabiliyor. Meydanda yer alan en ilginç yapılardan biri de Barok tarzında inşa edilen eski polis karakolu. Zaten meydanın adı da bu tarihi karakoldan geliyor.

Karakol binasının bir dönem hapishane olarak kullanıldığı da biliniyor. Meydan ayrıca alışveriş için sıklıkla kullanılan Zeil Caddesi’ni de bünyesinde barındırıyor. Noel zamanında bölgeye gelmen durumunda renkli Noel pazarlarının bizzat buraya kurulduğunu görebilirsin.

Konum Linki

20. Sachsenhausen Old St Nicholas Church

Romerberg Meydanı'ndaki Eski St. Nicholas Kilisesi - Frankfurt, Almanya

Belediye Sarayı’na komşu olan Sachsenhausen Old St Nicholas Church, 1100’lü yıllardan bugüne dek varlığını sürdürüyor. Açıldığı dönemlerde hem din törenlere ev sahipliği yapan hem de gözlem noktası olarak kullanılan bu kilise, ilginç çan kulesiyle de dikkat çekiyor. Geçmiş yıllarda çan kulesinde her daim hazır biçimde bekleyen gözcü, nehre giren ya da çıkan tekneler için haber veriyormuş.

Sachsenhausen Old St Nicholas Church dış yapısı kadar iç dekorasyonu ve orijinal sanat eserleriyle de büyülüyor. Savaş döneminde eserlerin ciddi bir bölümü korunabilmiş ancak kilise belli ölçüde zarar görmüş. Kilisede zaman zaman özel rehberli turlar da organize ediliyor. Bir tür Orta Çağ Lüteriyen kilisesi olarak ele alabileceğimiz bu kilisenin toplamda 51 adet çanı bulunuyor.

Konum Linki

21. Kleinmarkthalle Pazarı

Frankfurt'taki Kleinmarkthalle'de taze sebzeler, salatalar, soğan domatesler görünümü

Frankfurt’un popüler alışveriş caddesi Zeil’e yakın konumda olan Kleinmarkthalle Pazarı, daha çok geleneksel pazarlardan hoşlananlara göre. Eğer siz de taze sebze, meyve, tatlı, peynir, et ya da balık ürünlerine ulaşmak istiyorsan ve daha da önemlisi geleneksel pazarları seviyorsan, Kleinmarkthalle’yi not almalısın.

Üstü kapalı bir Pazar yeri olan Kleinmarkthalle, sadece yöresel lezzetleri bünyesinde barındırmıyor. 1954’ten bu yana düzenli olarak kurulan pazarda farklı kültürlere ait lezzetlere de rastlayabilirsin.

Konum Linki

22. Main Nehri

Almanya'nın Würzburg kentindeki Main Nehri'ne yansıyan Marienberg Kalesi'nin görünümü

Özellikle müzelere bölgesinden söz ederken sıklıkla karşımıza çıkan Main Nehri, Frankfurt ile alakalı pek çok kartpostalda ya da hediyelik eşyada kendine yer buluyor. Ülkenin en büyük nehirlerinden biri olan Main, aynı zamanda şehri de ortadan ikiye bölüyor. Toplamda 525 km uzunluğunda olan Main Nehri’nin kıyılarında Orta Çağ köylerine ve tarihi yapılara rastlaman olası.

Kulmbach bölgesinden doğan nehir, yolculuğunu Ren’e dek sürdürüyor. Tarihi kaynaklarda, nehrin bundan 1000 sene öncesinde de var olduğunu bizlere gösteriyor. Bu arada 1992 senesinde yapılan özel bir müdahale ile beraber nehir, Tuna Nehri’ne de bağlanıyor.

Konum Linki

23. Grüneburgpark

Bulutsuz mavi gökyüzünün ve ön planda Grüneburgpark'ın önünde "Ginnheimer Spargel" adı verilen Frankfurt am Main'deki radyo kulesi

Kentin oksijen depolarından olan Grüneburgpark, Westend adlı bölgede konumlanıyor. Park 1789 senesinde tasarlansa da bugün ciddi değişimlere uğramış. Özellikle peyzaj düzenlemeleri ile çehresi değişen Grüneburgpark, bölge halkının uğrak mekanlarından biri diyebiliriz.

Toplamda 29 hektarlık bir alanda yer alan park, yıl boyunca paten ve bisiklet tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bölge piknik, yürüyüş, koşu ve futbol için de uygun şartlara sahip. Grüneburgpark içerisinde Botanik Bahçe ve Kore Bahçesi olmak üzere iki temel bölüm bulunuyor. Bahçelerde yer alan şelale ve göletler, görsel açıdan burayı çok daha özel bir hale getiriyor.

Konum Linki

24. Jewish Museum

Jewish Museum

Museum Judengasse ya da bir diğer deyişle Yahudi Müzesi, 1988 senesinden bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Avrupa’da oluşturulan ilk Yahudi gettosunun temellerini sunan müzenin ilk fikirleri de 1970’lerin başına uzanıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 10 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

25. Museum MMK für Moderne Kunst

Museum MMK für Moderne Kunst

Avusturyalı mimar Hans Hollein’in imzasıyla tasarlanmış olan Museum MMK für Moderne Kunst,  1991 senesinde açılmış bir müze. Özellikle de modern sanatlara ilgi duyanların yönelebileceği müze, zengin bir koleksiyona sahip. Müzede genel olarak 1960 yılından günümüze kadar gelen süreçte farklı sanatçılar tarafından oluşturulan eserler ağırlıkta.

Claes Oldenburg ve Roy Lichtenstein gibi fark yaratan sanatçıların çalışmalarını görebileceğin Museum MMK für Moderne Kunst, toplamda 3 ayrı bölümden meydana geliyor. Müze, üçgen şekilli cephe tasarımı ile ilk bakışta hemen ilgi uyandırabiliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 12 euro

 •  İndirimli 6 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Kalıcı koleksiyonlar her zaman gösterimde olmayabiliyor. Geçici sergilerle yetinmek istemiyorsan gitmeden önce etkinlik takvimini kontrol etmelisin.

26. Bethmann Park

Bethmann Park frankfurt

Geçmişte şehrin en önemli ailelerinden Bethmann ailesine ait olan bahçe, günümüzde Bethmann Park adıyla devasa bir alanda hizmet veriyor. Parkın yer aldığı caddenin oldukça işlek olması, gece mekanlarının burada toplanması, parkı daha da cazip hale getiriyor.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak mekanı olan Bethmann Park, 1783 senesinden bu yana bölge halkıyla buluşuyor. Tarihsel süreçlerde Goethe’den Napolyon’a pek çok ünlü ismin yollarının kesiştiği bu büyük park, özellikle de Çin Pagodası, yürüme parkuru ve büyük satranç tahtası gibi bölümlerle fark yaratıyor.

Konum Linki

27. Frankfurt City Forest

Frankfurt Şehir Ormanı'ndaki yaya köprüsü, Almanya

Maceracı ruhunu harekete geçirmek istiyorsan Frankfurt City Forest’i ziyaret etmek senin adına iyi bir fikir olabilir. Şehir Ormanı olarak da adlandırılan bu etkileyici bölge, toplamda 5 bin hektarlık bir alana sahip. Ülkenin en geniş ortak şehir ormanlarından biri olan Frankfurt City Forest’in hikayesi 1372 senesinden bugüne uzanıyor.

Geçmişte ormanlık alanın bir bölümünü oluşturan bu alan, IV. Karl’ın girişimleriyle satın alınıp halkın hizmetine sunulmuş. Frankfurt City Forest’in en önemli özelliklerinden biri de yaklaşık 400 km civarındaki devasa patika ağının önemli bir parçası olması. Bu sayede koşucular, profesyonel sporcular ya da bisiklet sürmeyi seven kişiler, patika ağdan sıklıkla yararlanıyor. Frankfurt City Forest içerisinde ayrıca 25 tane dinlenme kulübesi ve 9 ayrı gölet yer alıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Alan çok büyük olduğu için burayı bir rehber eşliğinde keşfetmeni öneriyoruz.

28. Kurpark Bad Homburg

Kurpark, Bad Homburg - Almanya'da maden suyu içmek için ayrıntılı su çeşmesi

Sadece Frankfurt’un değil aynı zamanda tüm Almanya’nın en sevilen parklarından biri olan Kurpark Bad Homburg, şehir merkezine yaklaşık olarak 20 km’lik bir uzaklığa sahip. Toplamda 40 hektarlık bir alanı kaplayan Kurpark Bad Homburg, 150 seneden bu yana halkın hizmetinde.

Savaşlara rağmen orijinal dokusunu korumayı büyük ölçüde başaran tarihi park, 136 bitki ve 82 ağaç türü ile dikkat çekiyor. İngiliz tarzında tasarlanan Kurpark Bad Homburg, içerisinde 1918 yapımı Elisabeth Çeşmesi’ni barındırıyor. Ayrıca parkta büyük golf sahaları ve etkinlik alanları da mevcut.

Konum Linki

29. Langener Waldsee

Bad Waldsee şehir gölü, Almanya

Şehirde turistlerin dinlenebilecekleri çok sayıda tabiat parkı bulunuyor. Bu parklardan biri olan Langener Waldsee, tabiatla iç içe olmak isteyenleri cezbediyor. Gölün hemen kıyısında yer alan Langener Waldsee, şehirdeki deniz özlemini gidermene yardımcı olabilir.

Bu popüler dinlenme bölgesi, Frankfurt şehir merkezinin 15 km güneyinde yer alıyor. Toplamda 58 hektarlık bir alana yayılan Langener Waldsee, özel bir kum plajına sahip. 7 hektarlık yüzme alanında sörf yapabilir ve ayrıca balık tutabilirsin. Burada şezlong ve şemsiye hizmeti yok. Fakat kıyı boyunca çok sayıda yeme içme mekanından söz etmek mümkün.

Konum Linki

30. Rothschild Park

Ön planda "Rothschildpark" olarak adlandırılan alanda replika kale kulesi bulunan, Frankfurt şehir merkezinde yüksek katlı bir ofis binası

Frankfurt’un popüler destinasyonlarından Opera Meydanı’na hemen komşu olan Rothschild Parkı, şehrin adeta akciğeri olarak işlev görüyor.  Parkın olduğu mülkün geçmiş yıllarda Rothschild ailesine ait olduğu biliniyor. 1938 senesinde Alman hükümeti, burayı Rothschild ailesinden satın aldı ve park haline getirdi.

Park 2. Dünya Savaşı’nda çok ciddi şekilde tahrip olsa da yapılan revizeler sayesinde yeniden hizmete açıldı. Toplamda 5 hektara yakın bir alanı kaplayan Rothschild Parkı yetişkinlerin çimenlerde dinlenebildiği, çocukların ise oyun etkinlik alanlarında zaman geçirdiği bir yer. Bu arada park içinde yer alan neo-gotik kuleyi yakından inceleyebilirsin.

Konum Linki

31. Opel Zoo

Almanya'nın Frankfurt hayvanat bahçesindeki yeşil alanda dikkatli devekuşu

Tam olarak Königstein im Taunus bölgesinde yer alan Opel Zoo, 200’den fazla türü bünyesinde barındırıyor. Toplamda 1600 hayvanın yer aldığı Opel Zoo, aynı zamanda ülkenin en çok ziyaret edilen hayvanat bahçeleri arasında gösteriliyor.

Büyüklüğü sayesinde pek çok hayvana doğal bir yaşam alanı sunan Opel Zoo, toplamda 27 hektarlık bir alanı kaplıyor. Hayvanat bahçesinin adı, “Georg von Opel” adlı kurucusundan kaynaklanıyor. Tabiat güzelliği ile kendine hayran bırakan Opel Zoo, özel piknik bölümleri ve çocuk oyun bölümleriyle de ilgi görüyor. Ziyaretçiler bilhassa kırmızı pandalara, çitalara ve zürafalara özel bir ilgi gösteriyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Opel Zoo’ya ulaşmak adına 261 numaralı otobüsten yararlanabilirsin.

32. Monschau

Monschau: Tarihi Cazibesi ve Sakin Rur Nehri ile Pitoresk Kasaba

Şehrin bir nebze dışında olmasına rağmen yapacağın yolculuk sonrasında Monschau isimli harika bir Alman kasabasını keşfedeceksin. Tam olarak Eiffel adlı bölgede bulunan Monschau kasabası, aynı zamanda Belçika sınırına da yakın. Genellikle ahşap yapılı evlerden ve dar sokaklardan meydana gelen kasaba, özellikle yaz aylarında büyük bir ilgiyle karşılaşıyor. 

Fakat kasabanın tam anlamıyla nüfus patlaması yaşadığı dönem, Açık Hava Müzik Festivali’nin yapıldığı günler oluyor. Festivalin  tamamı, açık hava konserlerinden oluşuyor. Buraya gelmişken kasabanın sembollerinden olan Monschau Kalesi’ni de ziyaret etmeyi unutma.

Konum Linki

33. Avrupa Merkez Bankası

Frankfurt'un finans merkezi olan Avrupa şehir silueti ile Main Nehri ve ECB manzarası.

Avrupa Merkez Bankası’nın Frankfurt şehrinde olduğunu biliyor muydun? ECB şeklinde kısaltılan bu önemli kurum, Frankfurt içerisinde Main Nehri’nin kıyılarında konumlanıyor. Merkez Bankası’na ev sahipliği yapan bina, 1999 senesinde önemli mimarlar tarafından gerçekleştirilen fizibilite çalışmaları sayesinde adeta ayağa kaldırılmış.

Proje aşaması için aynı zamanda büyük bir tasarım yarışması düzenlenmiş. Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü tasarımına ulaşması, 2012 yılına dek uzamış. 180 metrelik bir yüksekliği olan bina, turistlerin her daim ilgisini çekiyor. Günümüzün modern mimari anlayışının vücut bulduğu bu sembol bina, turistik ziyaretlere uygun. İçerisinde bu ziyaretlere uygun şekilde sergi alanları da mevcut. Bir ziyaret turuna maksimum 30 kişi katılım sağlayabiliyor.

Konum Linki

34. Alman Mimarlık Müzesi 

Frankfurt şehrinde yer alan nitelikli müzelerden biri olan Alman Mimarlık Müzesi, 1984 senesinden bu yana hizmet veriyor. Main Nehri’nin hemen kıyısında bulunan müze, Almanya içerisinde mimari temasıyla açılan ilk müze niteliğine sahip.

Sadece Almanya değil, tüm dünyada mimari gelişmeleri kronolojik bir biçimde aktaran Alman Mimarlık Müzesi, bilgilendirici metinler dışında çeşitli fotoğraflardan ve maketlerden yararlanıyor. Müze içerisinde kalıcı ve geçici mimari sergiler yıl boyunca meraklılarıyla buluşuyor. Kalıcı sergi bölümünde toplamda 200 bin civarında mimari çizim ve proje bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 9 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

35. Goethestrasse

Şehre gelen turistlerin alışveriş konusunda tercih ettiği bir diğer yer de Goethestrasse. Zaten alışveriş konusunda genellikle Eiserner Steg ve Goethestrasse’nin ön plana çıktığını ifade edebiliriz. Alışveriş bölgesi, 300 metrelik bir alanı kaplayan Opernplatz ve Goetheplatz arasında konumlanıyor.

Armani, Vertu gibi lüks markaların temsil edildiği cadde, 1892 senesinden bu yana Frankfurt halkına ve turistlere hizmet ediyor. Eğlence mekanları, alışveriş dükkanları ve kahve dükkanları sayesinde sosyalleşmek adına oldukça ideal bir yer olan Goethestrasse, araç trafiğine tamamen kapalı.

Konum Linki

Yazar Notu: Goethestrasse’ye ulaşmak adına S-Bahn veya U-Bahn seferlerinden faydalanabilirsin.

36. Berger Strasse

Berger Strasse, hiç kuşkusuz ki şehrin en işlek ve en popüler caddelerinden biri. Cadde içerisinde sayısız pub ve butik mağaza ile karşılaşman mümkün. Kahve keyfini alışveriş ile buluşturmak isteyenlerin sıklıkla yöneldiği Berger Strasse’ın merkezde yer alması, turistler açısından da büyük bir avantaj.

Burada özellikle vintage tarzı kıyafetler ve eşyalar satan orijinal dükkanlar bulabilirsin. Ayrıca Alman kültürünü yansıtan bira ya da yeme içme mekanları da mevcut. Berger Strasse temel olarak Innenstadt ile Bethmannpark arasındaki alanı kaplıyor. Bölge öylesine renkli ki caddede dolaşırken elini bir an olsun fotoğraf makinenden çekmeyeceksin!

Konum Linki

37. Fotografie Forum Frankfurt

Şehrin hemen merkezinde yer alan Fotografie Forum, genellikle turistlerin kültür sanat etkinlikleri için öncelik verdiği yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Pek çok popüler alana yürüme mesafesinde olan Fotografie Forum Frankfurt’ta nitelikli fotoğraf sanatçılarının ya da muhabirlerin eserlerine yer veriliyor. Burada aynı zamanda yılın her döneminde çeşitli konferanslar ve atölye çalışmaları da organize ediliyor. Eğer fotoğraf sanatına ilgin varsa, Fotografie Forum’daki çalışmaları inceleyebilirsin.

Konum Linki

38. E-Kinos

Şehri en eski ve haliyle en ünlü sinema salonu olarak ön plana çıkan E-Kinos, 1926 senesinden bu yana hizmet veriyor. Oostende adlı bölgede konumlanan sinema salonunun ilk adı “Eden-Filmtheater” şeklindeydi.

Gruplara ve çocuklara özel gösterimlerin de yapıldığı tarihi sinema salonu, aynı zamanda Almanya’nın da en eski 5 salonundan biri. Bu ilginç sinema deneyimini yerinde yaşamak için vizyondaki film seçeneklerini değerlendirebilirsin. Salon sayısının çok fazla olmasından dolayı geniş bir seçenek havuzu arasından film tercihini yapabilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Sinema işletmesi, sabah ilk film başlamadan 15 dakika önce açılıyor. Akşam ise en son film başladıktan tam yarım saat sonra kapanış gerçekleşiyor.

Almanya’da görebileceğin tüm yerler için Almanya’da gezilecek yerler listesini keşfet!


ipekincir
İpek İncir
386 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN