Cep telefonu firmalarının özellikle akıllı telefonlara yönelik kampanyaları sonrasında Türkiye'de faturalı abone sayısında artış oldu.

Avea, Turkcell ve Vodafone'nun 12 ay ya da 24 taahhatlü, konuşma ve internet paketlerini de içeren kampanyaları etkili oldu ve Türkiye'de faturalı abone sayısı 27,9'dan 37,4'e yükseldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) derlediği rapora göre Türkiye'de toplam 66,14 milyon mobil abone bulunuyor. Aynı rapora göre 2012 yılının ikinci üç aylık döneminde mobil abonelerin yüzde 62,6'sını kontörlü hat olarak da bilinen ön ödemeli aboneler oluşturdu. Geriye kalan 37,4'ü ise faturalı abonelerden oluşuyor. 2012 yılının ikinci çeyreğinde ise ön ödemeli abone sayısı yüzde 72,1 faturalı abone sayısı ise yüzde 27,9'du.

BTK'nın verilerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ön ödemeli abone oranı yüzde 43 seviyesindeyken bu rakam Türkiye'de yüzde 63'lerde.

Faturalı abone sayısında Finlandiye yüzde 87 ile ilk sırada yer alıyor. Finlandiya'yı yüzde 86 ile İtalya takip ediyor. Almanya ve Yunanistan'da ise ön ödemeli abone sayıları dah yüksek. Almanya'da yüzde 56, Yunanistan'da yüzde 69.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN