Sen de yurt dışına çıkmak, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürlere dair yansımaları görmek güzel ama ülkemizin dışında bir yeri gezmek çok pahalı diyenlerden misin? Bu soruya cevabın evet ise doğru yerdesin. Çünkü hazırladığım içerikte farklı kültürleri keşfetmek isteyen kişiler için bütçelerini sarsmayacak ve keyifli deneyimlerle dolu rotaları derledim.

Hadi başlayalım.

Not: Bu içerikte yer verilen tüm fiyatlar 2023 yılı Aralık ayına ait.

Uçak Bileti

İçindekiler

1- Arnavutluk

Tiran

Uygun fiyatlı ülkeler listesinde kendine yer edinmiş Arnavutluk, deniz kıyısında yer alan Durres ve Saranda şehirleriyle deniz tatili için ideal bir rota. Eğer ki deniz tatilindense kültür tatili seven bir kişiysen de Arnavutluk seni tatmin edecek uygun fiyatlı ülkelerden.

Eğer uygun fiyatlı bir yurt dışı seyahati için vize almadan gidebileceğin Arnavutluk’u tercih edeceksen Tiran’da kalmanı öneririm. Çünkü başkent Tiran gezilebilecek çoğu yere çok yakın.

Tiran’a gittiğinde Skanderberg Meydanı, Ulusal Tarih Müzesi ve Hacı Ethem Bey Camisi mutlaka görmen gereken yerler.

Ülkeye gidersen Elbasan Tava ve lezzetli börek çeşidi Byrek tatmanı önerdiğim lezzetler.

Uygun fiyatlı bir yurt dışı tatili için Arnavutluk’a gitmek istersen tek ihtiyacın bir Tiran uçak bileti.

 • Arnavutluk para birimi: Arnavutluk Leki
 • 1 Arnavutluk Leki= 0,31 TL
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.300 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 50 TL

2- Gürcistan

batum

Haçapuri ve Hinkali gibi hamur işleriyle dünya ülkeleri tarafından tanınan Gürcistan, Artvin şehrimizin sınır komşusu. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan kişiler tarafından çokça ziyaret edilen ülke, uygun fiyatlı bir yurt dışı seyahati için tercih edebileceğin en güzel yerlerden. Ülkeye otobüsle, kişisel araçla ve uçakla ulaşım mümkün. Türklerden vize ve hatta pasaport istemeyen ülkenin başkenti Tiflis ve Batum şehri son derece keyifli rotalar.

Eğer Tiflis’e gideceksen Narikala Harabesi’ni, Sameba Katedrali’ni, modern yaya köprüsü Bridge of Peace’i ve Jvari Manastırı’nı görmeni öneririm. Termal suların şifalarıyla arınmak istiyorsan Sulfur Baths’te vakit geçirmelisin.

Ülkenin bir diğer önemli şehri Batum’a gideceksen de yemyeşil Batum Botanik Bahçesi’ni, Ali ve Nino heykellerini, antik Roma kalesi Gonio Kalesi’ni ve Miracle Park’ı görmelisin.

Göreceğin yerlerin yanı sıra başta da ismini andığım Haçapuri’den ve Hinkali’den bol bol yemeyi sakın ihmal etme. Zaten bu lezzetli yemekleri tadınca Gürcistan’ın sıklıkla gittiğin bir rotaya dönüşeceğine eminim. Tiflis otelleri ya da Batum otelleri arasından sana en uygun seçeneğe doğru yola çıkarak eşsiz deneyimler yaşayabilirsin. 

 • Gürcistan para birimi: Gürcistan Larisi
 • 1 Gürcistan Larisi= 10,80 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.100 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 85 TL

3- Bulgaristan

Sofya

Doğasıyla, zengin tarihiyle ve kültürel mozaiğiyle her mevsim ziyaret edilebilecek ülkelerden Bulgaristan, ucuz tatil için tercih edilebilecek ülkelerden biri. Başkenti Sofya’nın Avrupa kültür başkentleri arasında gösterildiği ülke, farklı şehirlerindeki başarılı kütüphaneleri ve müzeleriyle de öne çıkıyor.

Eğer kış mevsiminde yurt dışı seyahatin için Bulgaristan’ı tercih edeceksen Bansko’ya gidip kayak yapabilirsin. Farklı bir mevsimde ülkeye gideceksen de Sofya ya da Varna’ya gidebilirsin. Sofya’ya gidersen Aleksandr Nevski Katedrali, Boyana Kilisesi, Ulusal Kültür Sarayı ve Ulusal Tarihi Müzesi görmen gereken yerler. Rotanı Varna’ya çevirirsen de Aladzha Monastery, Primorski Park, Varna Arkeoloji Müzesi ve Roma Hamamları’nı görmelisin.

Yemeklerinden de bahsedecek olursak Bulgaristan mutfağının bizim mutfağımızla çokça benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. Gittiğinde Kebapche, bizdeki sarmanın farklı bir yorumu Lozovi Sarmi, Musaka ve hem lezzetli hem besleyici Shopska Salata’yı tatmalısın. Sofya uçak bileti alarak ülkenin güzelliklerle dolu başkentine doğru yola çıkabilirsin. 

 • Bulgaristan para birimi:  Bulgar Levası
 • 1 Bulgar Levası= 15,93 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.110 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 55 TL

4- Makedonya

Üsküp

Güneydoğu Avrupa’da konumlanmış Makedonya, uygun fiyatlı yurt dışı tatili için tercih edilebilecek en güzel Balkan ülkelerinden. Geçmişte uzun dönem Osmanlı hakimiyetinde olan ülkede gezerken geçmişimizden izlerle karşılaşman mümkün. Ülkeye gitmeyi tercih edersen Üsküp’ü ve Ohrid’i mutlaka görmeni öneririm.

Eğer rota olarak ülkenin başkenti Üsküp’e gideceksen Üsküp Türk Çarşısı’nı, Matka Kanyonu’nu, Üsküp Kalesi’ni, şehrin sembollerinden Taşköprü’yü ve unutulmaz bir doğa gezisi yapabileceğin Vodno’yu görmelisin. Tercihin Ohrid’den yana olacaksa da Ohri Gölü’nü, Çar Samuel Kalesi’ni, Saint John Kilisesi’ni ve Saint Clement Kilisesi’ni gezmelisin. Tabii söz konusu Makedonya olunca görmen gereken bir yer daha var. O da Manastır şehrindeki Atatürk’ün de eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi.

Makedonya’ya kadar gidersen mutlaka tatman gereken lezzetler var. Bol yumurtalı tatlı Kaymaçina, lezzetli kahvaltılık sos Ajvar, lezzetli Makedonya börekleri, Makedon tarzı kebap Cevapi ve Makedon usulü biber dolması Polneti Piperki unutamayacağın tatlar olacak.

 • Makedonya para birimi: Makedonya Dinarı
 • 1 Makedonya Dinarı= 0,51 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 800 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 50 TL

5- Romanya

Bükreş

Uygun fiyatlı Avrupa ülkeleri arasında sayılabilecek Romanya’da para birimi Rumen Leyi. Yani ülkeye seyahat etmek Euro’nun kullanıldığı diğer alternatiflere göre daha ucuz. Hem seyahat etmenin az maliyetli olması hem de başkent Bükreş başta olmak üzere ülkenin son derece keyifli deneyimlerle dolu olması Romanya’yı sonraki seyahatin için ideal kılabilir.

Romanya’ya gideceksen kalmak için hem görülecek yerlere yakın olan hem de ülkenin en hareketli yeri olan Bükreş’i seçmeni öneririm. Burada Parlamento Sarayı’nı, Ateneum’u, Stavropoleos Manastırı’nı, Arcul de Triumf Takı’nı, Romanya Ulusal Sanat Müzesi’ni ve Çeşmeci Parkı’nı görmelisin. Tüm bu yerleri gezdikten sonra kendi kendine “İyi ki Romanya’ya gelmişim” diyeceğine eminim.

Romanya’ya yolun düştüğünde tatman gereken en özel lezzetler ise şöyle: Lahana ile hazırlanan Sarmale, işkembe çorbası Ciorba de burta, bizim köftemize benzeyen Chiftele, ana yemeklerin önemli eşlikçisi polenta yemeği Mamaliga ve yaban mersinli peynir soslu tatlı Papanaşi. Farklı deneyimler, lezzetli yemekler ve görülecek güzel yerler sana bir Bükreş uçak bileti uzaklıkta.

 • Romanya para birimi: Rumen Leyi
 • 1 Rumen Leyi= 6,28 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.440 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 80 TL

6- Macaristan

Budapeşte

Yine Avrupa’dan güzel bir öneriyle geldim karşına. Başkenti Budapeşte’nin güzelliğiyle öne çıkan, kültürel mozaiği ve gezilecek yerleriyle gidenleri hayran bırakan Macaristan da uygun fiyatlı yurt dışı tatili yapabileceğin rotalardan biri.

Seyahatin için Macaristan’ı tercih edeceksen kesinlikle Budapeşte’de kalmalısın. Çünkü Budapeşte ülkenin görülmesi gereken yerlerinin çoğuna yakın ve ayrıca çok güzel bir şehir. Budapeşte’ye gittiğinde Macaristan Parlamento Binası, Széchenyi Termal Hamamı, Buda Kalesi, Aziz Stefan Bazilikası, Kahramanlar Meydanı ve Balıkçı Tabyası mutlaka görmen gereken yerlerden birkaçı.

Tabii söz konusu Macaristan olduğunda da Macar mutfağından biraz bahsetmek lazım. Kat kat pasta Dobos Torte, etli ve sulu yemek Gulaş, başta kulağa garip gelse de ülke halkı tarafından çok sevilen kiraz çorbası, ülkemizde bir dönem makara tatlısı olarak satılan Kürtos Kalacs beğeneceğini düşündüğüm tatlardan yalnızca birkaçı. Yalnızca Budapeşte uçak bileti satın alarak farklı deneyimlere doğru yola çıkabilirsin.

 • Macaristan para birimi: Macar Forinti
 • 1 Macar Forinti=0,082 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.600 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 65 TL

7- Azerbaycan

bakueski

Uygun fiyatlı yurt dışı seyahatin için tercih edebileceğin bir diğer rota da kardeş ülkemiz Azerbaycan. Özellikle ülkenin başkenti Bakü, görülecek güzel yerleriyle, lezzetli yemeklerle dolu mutfağıyla ve kendine has atmosferiyle beğenini kazanacak. Azerbaycan’a gitmenin en iyi yönlerinden biri de ülkeye yalnızca çipli kimlik kartın ile giriş yapabilecek olman. Yani değil vize, pasaportun olmasa bile Azerbaycan’a doğru yola çıkabilirsin.

Bakü’ye gidersen İçeri Şehir’i, Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ni, Azerbaycan Halı Müzesi’ni, Qız Qalası’nı, Şirvanşahlar Sarayı’nı ve çok daha nice güzel yeri görmelisin.

Lezzetli hamur işi Düşbere, kuru kayısı, kestane, tavuk eti gibi ürünlerle hazırlanan Azeri Pilavı, içerisine safran konduğu için bizdeki baklavadan farklılaşan Bakü Baklavası, ülkenin lezzetli bir diğer tatlısı Şekerbura da Azerbaycan’a gittiğinde tatmadan dönmemen gereken eşsiz tatlar. Pasaportun olmadan farklı bir kültürü keşfetmek için tek ihtiyacın Bakü uçak bileti.

 • Azerbaycan para birimi: Azerbaycan Manatı
 • 1 Azerbaycan Manatı= 17,02 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.000 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 90 TL

8- Sırbistan

belgrad

Lezzetli yemeklerle dolu mutfağı, sınırları içerisindeki ihtişamlı gezilecek yerleri ve kendine has kültürüyle Sırbistan da ucuz yurt dışı seyahati dendiğinde akla gelen yerlerden. Vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olması sayesinde her yıl ülkemizden çok sayıdan kişinin seyahat ettiği Sırbistan, belki de senin sıradaki rotan olması gereken yerdir.

Sırbistan’a gidersen Belgrad’da kalmanı ve şehirdeyken Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Kneza Mihaila gibi noktaları öncelikli olarak görmeni öneririm.

Başta da bahsettiğim gibi ülkenin mutfağı da son derece iddialı. Ajvar kahvaltılık sosu, Sırp köftesi Cevapçiçi, beyaz peynir ve kaymaklı içle hazırlanan Gibanica, mısır ekmeği Proya ve nal şeklindeki cevizli tatlı Orasnice tatmadan dönmemen gerekenler. Belgrad uçak bileti alarak yola çıkabilirsin.

 • Sırbistan para birimi: Sırp Dinarı
 • 1 Sırp Dinarı= 0,27 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.325 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 65 TL

9- Bosna Hersek

saraybosna

Vizesiz seyahat edebileceğin uygun fiyatlı bir diğer yurt dışı rotası da Bosna Hersek. Doğal güzellikleri ile öne çıkan ülke aynı zamanda zengin kültürüyle de dikkat çekiyor. Saraybosna ve Mostar ülkede en çok ziyaret edilen iki popüler şehir. Sen de yurt dışı seyahatin için rotanı bu iki şehirden birine çevirebilirsin.

Saraybosna’da Başçarşı, Umut Tüneli, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Sarajevo City Hall ve Bjelašnica Dağı’nı görmeni öneririm. Eğer Mostar’a gitmeyi tercih edersen görmen gereken ilk yer tabii ki de Mostar Köprüsü. Bu köprü o kadar ünlü ki hakkındaki değişik bilgileri Mostar Köprüsü hakkında merak edilen her şey içeriğinden keşfedebilirsin. Tabii Mostar’a gitmişken Koski Mehmed Paşa Camisi, Buna Nehri, Eğri Köprü ve Karagözbey Camisi de görmen gereken diğer yerler.

Bosna Hersek’e gidersen tabii ki de bol bol Boşnak böreği yemelisin.

 • Bosna Hersek para birimi: Bosna Hersek Markı 
 • 1 Bosna Hersek Markı= 15,92 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 1.300 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 65 TL

10- Hindistan

Hindistan

Bollywood severlerin her Hint filmini kapadıktan sonra keşke ben de Hindistan’a gidebilsem dediğini duyar gibiyim. Vize konusunda çok zorluk yaşamayacaksın zira Hindistan Başkonsolosluğu üzerinden yalnızca birkaç form doldurarak vize almak mümkün. Uçağa binmeden önce sağlık bakanlığının önerdiği aşıları yaptırmanda fayda var.

Uçakla yaklaşık 5 saatlik bir yolculukla ülkeye varabilirsiniz. Üstelik kolay vize ve uçuş imkanlarının yanı sıra seyahat etmek de oldukça bütçe dostu. Başkent Delhi başta olmak üzere pek çok şehri hesaplı şekilde gezebilirsin. 2,5 dolara nefis bir yemekle karnını doyurabileceğin bu ülkede Türk parası çok değerli olduğu için konaklama ve yeme içme konusunda lükse kaçabilmen mümkün.

Hindistan’a gitmişken mutlaka ziyaret etmen gereken yerlerin başında Tac Mahal ve Amber Kalesi geliyor. Bunun yanı sıra Kutub Minar, Jaipur Sarayı, Ganj Nehri’de uğraman gereken adreslerden.

Seyahat ederken işine yarayacak birkaç noktadan bahsetmek lazım. Pazarlıkla her şeyi ederinden daha uyguna alabilirsin. Baharatlı yemekler konusunda hazırlıklı olmalı ve hassassan alternatif hazırlamalısın. Şebeke suyunu kullanmaktan kaçınmalısın.

 • Hindistan para birimi: Hindistan rupisi
 • 1 Hindistan rupisi= 0,35 Türk Lirası
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 690 TL
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 60 TL

11- Karadağ

Karadağ

Karadağ da 90 günü aşmayan ziyaretler için vize talep etmeyen ülkelerden. Ülkemize çok yakın olması sebebiyle araba yolculuğu yapanlar da olduğu gibi uçakla seyahat ederek 1 ya da 1 buçuk saatte varabiliyorsun. Avrupa’dan daha hesaplı bu ülkede Avrupa esintisi altında tatil yapabilirsin.

Yüzölçümü küçük olsa da gezilecek pek çok yer olduğu için ülkede araç kiralamayı tercih etmeni öneririm. Keşfedilecek çok yer var ama en başta Kotor, Dobrota ve Kayaların Leydisi’ni eklemek gerek. Müze ve kültür turizminden ziyade doğal güzellikler ve koylarla haşır neşir olabileceğin bir tatil keyfi sunuyor. Ülkenin para birimi Euro olmasından ötürü hesaplı bir tatil için uygun olduğu ilk başta düşünülmese de vize istememesi ve uygun uçak bilet fiyatlarından ötürü tatil masrafı dengelenmiş oluyor.

 • Karadağ para birimi: Euro
 • 1 Euro = 31,22 TL
 • Pahalılık endeksi
 • 2 kişilik akşam yemeği fiyatı (Başlangıç, ana yemek, tatlı): 930 TL 
 • Orta boy Cappuccino fiyatı: 50 TL

busraguzeller
Büşra Güzeller
176 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar