Öyle yemekler var ki bazen sadece onları tatmak için bile sokağa çıkmak istiyoruz. Ya da sahile, parka gittiğimizde dayanamayıp alıyoruz. Ülkemizde yüzlerce yıldır sokaklarda satılan, insanların çok sevdiği sayısız lezzet var. Hadi gelin, Türkiye’nin en güzel ve en sevilen sokak lezzetlerine birlikte göz atalım.

Kokoreç

Bazıları için en sevilen sokak lezzetlerinin başında gelir. Koyunun ince bağırsağından yapılır ve şişe sarılıp ateşte pişirilir. Genelde el arabasının arkasına bir pişirme aparatı takılarak döndürülerek pişirilir ve ekmek arası servis edilir. İsim yapmış, yıllardır aynı sokak köşesinde aynı yerlerde satan satıcılar bile var. Bazı büfelerde yapılsa da genelde sokakta tekerlekli arabalarda yapılıp satılır. Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Balkanlarda da sevilen bir lezzettir.

Simit

Sokak lezzetlerinin başında gelir. Çıtır olması, susamı ve yapılışı simidi ekmekten ayırır. Sokaklarda, caddelerde, parklarda bahçelerde her yerde bulmak mümkün. Fırınlarda da satılır ama sokakta küçük el arabalarının içinde satılan simidin lezzeti bir başka oluyor. Simit her şehirde satılsa da lezzetli farklılık gösterebilir. Bazı illerde daha kıtır, daha sert, bazı şehirlerde daha yumuşak olur. Yanında peynir, zeytin ve çayla karın doyurmak isteyenler için en ucuz yemek. Fırından yeni çıkış çıtır çıkır bir İstanbul simidi benim en vazgeçilmez sokak lezzetim. İstanbul boğazına karşı yudumlayacağın çay ve simit keyfi yapmak için İstanbul uçak biletin burada.

Dondurma

Yaz aylarının en favori yiyeceği. Bol sütle yapıldığı için tatlılar içerisinde en masum olanlardan biri. Hele çocuklar öyle çok seviyor ki… Sıcak yaz günlerinde bir de lezzetli bir dondurmacıysa müşterisi de çok bol oluyor. Türkiye’de çok lezzetli dondurma yapan yerler var. Sokak dondurmacıları arasında en çok kılık kıyafetleriyle dikkat çeken Maraş dondurmacıları yer alır. Onun dışında yıllardır bu işi yapan aile işletmeleri ya da pastaneler de var. Bana sorarsanız Moda Ali Usta, Yeşilköy Roma ve Kahramanmaraş Yaşar Pastanesi, Küçükçekmece Şardan en lezzetli dondurmaları yediğim yerler.

Pamuk şeker

Sokak lezzetleri içerisinde en şirin gözüken tatlı. Yapılışını izlemek çok keyifli. Çevirdikçe pembeleşen ve bulut gibi bir görüntü alan pamuk şekerleri çocuklar yaparken izlemeyi de çok seviyor. Yurt genelinde parklarda, sahillerde her yerde pamuk şekerci görürüz. Yaz aylarının bu sevimli tatlı aslında şeker ve mısır şurubu karışımından yapılıyor.

Macun

Rengarenk şekerlerin olduğu bir tepside satılan macun, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana çocukların en sevdiği şeylerden biri. Macun satanlar bugün de yöresel kıyafetler giyiyorlar. Ellerinde tepsiyle rengarenk şekerleri çubuklara dolayarak satıyorlar. Özellikle yaz aylarında park bahçe ve sahillerde sık sık karşılaşırız.

Nohutlu pilav

Özellikle iş yerlerine yakın yerlerde öğle saatlerinde çalışanların karınlarını doyurmak için etrafında sıra olduğu nohut pilav geleneği, çok eskilere dayanır. Nohut pilav yanında ayran satan el arabası birkaç tabure koyar ve öğle saatinde yaptığı günlük ev yapımı bu yemeği satar. Pilavın üzerine nohut hatta bir de tavuk eti de konur.

Midye dolma

Yaz aylarında sahillerin vazgeçilmez yiyeceği midye dolma deyince akla ilk Ege plajları gelir. Midyeler ayıklanıp temizlenir, yıkanır, içerisindekilerin de karıştırıldığı bir iç pilav hazırlanır ve bu midyeler yeniden doldurulur. Yapması bayağı maharet isteyen bir şeydir. Lezzetlidir ve meraklısı çoktur.

Midye tava

Midye dolma gibi midyenin tava şeklinde yapılmasının da meraklısı vardır. Buradaki fark midyenin içi boşaltılır küçük çubuklara dizilir ve kızgın yağda pişirilir. İsteyene yanında özel sosuyla servis edilir. İstanbul’da Beyoğlu, Beşiktaş ve Kadıköy’deki midyeciler oldukça meşhur.

Boyoz

İzmir’e özgü bir lezzettir boyoz. İzmir’e yerleşen Seferad Yahudilerinin geleneksel yemeği boyoz zamanla bu şehrin simge lezzeti haline gelmiştir. Mayasız bu hamur yağda bekletilir içerisine bir miktar tuz ve tahin de konur. İzmir’de pastanelerde ya da sokak simitçilerinde bulabilirsin. İzmirliler kahvaltıda yemeği çok sever. Bu lezzeti yerinde tatmak için İzmir uçak bileti alman yeterli.

Balık ekmek

Deniz kenarı hemen her yerde satılır. Küçük bir tezgah bazen bir kayık veya küçük bir teknede ızgaranın üzerinde balık pişirilir, ekmek arası yapılarak servis edilir. Dışarıda balık yemenin ya da karın doyurmanın en ucuz halidir. İstanbul Eminönü balık ekmekçileri otantik kostümleri ve tekneleriyle turistlerin de en çok gittikleri yerlerdir.

Ciğer

Adana’ya özgü bir sokak lezzetinden söz edelim. Beni ilk sabah sabah oraya götürdüklerinde şaşırmıştım. Sabahın erken saatlerinde eski Adana merkezinde, Saat Kulesi’nin orasında bir hareketlenme başlıyor. Burada meşhur ciğerciler var. Kuzu ciğer küçük küçük doğranıp şişlere dizilerek pişiriliyor ve lavaşa sarılarak servis ediliyor. Adana’ya özgü bu ciğerler gerçekten çok lezzetli. Adana’da güzel bir gurme turu yapmak istersen uçak biletin burada.

Kestane

Kış ayların vazgeçilmez sokak lezzetlerinin başında kestane gelir. Küçük bir el arabasında ateşin üzerinde kestaneler pişirilir ve kese kağıtları içerisine konularak satılır. Soğuk kış günlerinde çıtır çıtır pişmiş kestane insanın içini ısıtacak lezzetlerin başında geliyor.

Mısır

Yaz aylarında en çok sevilen lezzetlerin başında da mısır gelir. Sokak satıcıları haşlanmış ya da közlenmiş versiyonuyla mısır satarlar. Parklar, bahçeler sahillerde her yerde mısır satan satıcıları görebiliriz. Büyük bir kazanda haşlanmış mısırlar sıcak sıcak koçanına sarılarak servis edilir. Bazı mısır satıcıları mısırı ateşte közleyerek de satabilir.

Kumpir

Patatesi bambaşka bir lezzete büründüren kumpir diğer sokak lezzetleri kadar çok eski değil. Balkanlarda bilinen bu lezzet 1990’lı yıllarda İstanbul’da satılmaya başlandı ve içerisine birçok mezeler eklenerek farklı bir tada büründü. İstanbul’da özellikle Ortaköy’de sıra sıra dizilmiş kumpirciler çok ünlüdür. Tezgahın arkasında fırında pişirilmiş patateslerin içi oyulur. Tereyağı ve kaşar peyniri karışımı sürülür. Ardından istediğin mezelerden doldurtabilirsin.

Boza

Kış aylarının en ünlü lezzeti boza, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana içilen tarihi bir içecek. Arpa, çavdar ya da darıdan yapılır. Biraz katı hafif ekşimtırak bir tadı vardır. Üzerine leblebi konularak ve tarçın serpilerek servis edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Sokak satıcısının soğuk kış akşamları ‘Boza boza’ diye bağırmasını duyunca içmemek mümkün mü?

Turşu

Kış aylarının en çok tercih edilen bir başka sokak lezzeti de turşu. Çocukluğumda hemen her mahallede turşucular olurdu, el arabalarında turşu suyu satılırdı. Şimdilerde azalsa da hala özellikle kış aylarında bulabiliyoruz. Bağışıklık sistemi güçlendiren bağırsak florasına iyi gelen lezzet.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar