EN güzel sonbahar fotoğraflarını sen çek!

setenaygokdag

Sonbahar biraz geç de olsa geldi. Sararmış yapraklar, loş hava ve yağmur fotoğrafları her fotoğraf makinesi sahibinin bir kez olsun çektiği ögelerden. Eğer sonbahar temalı fotoğraflar çekmek istiyorsan şimdi senin zamanın! Al makineni yanına, gel nereye gidersen şahane fotoğraflar çekersin ben sana söyleyeyim.

İçindekiler

Bolu – Yedigöller

Yedigöller

Sonbahar deyince akla gelen ilk rota tabii ki Yedigöller. Etkileyici doğası bu dönemlerde bir başka güzel oluyor. Üstelik hafta sonu kaçamakları için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Rengarenk yaprakları ve göl üzerine yansımalarını fotoğraflamak oldukça keyifli. Yedigöller Milli Parkı’nda trekking yaparken fotoğraf çekmeye devam edebilirsin. Alanda kamp yapmak da mümkün ancak yorucu bir günün sonunda rahat bir dinlenme istersen Bolu otelleri seni bekliyor :) 

Otobüs Bileti

Kastamonu – Küre Dağları

Küre Dağları

Hem Bartın’dan hem de Kastamonu’dan görebileceğiniz Küre Dağları, 2000 yılında milli park ilan edilmiş. Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler listelerinde yer bulan alan endemik bitki örtüsü ile dikkat çekiyor. Güz döneminde turuncu, sarı ve yeşilin her tonunu aynı anda görebileceğiniz ormanı fotoğrafçılar için adeta cennet. Ekoturizm açısından da oldukça önemli bir yere sahip olan Küre Dağları’nda ormanlık alan dışında çeşitli mağaralar ve kanyonlar da bulunuyor.

İstanbul – Atatürk Arboretumu

Atatürk arboretumu

İstanbul’da yaşayanların veya turistik amaçla şehre gelenlerin doğayla iç içe olabileceği merkeze en yakın yer burası. Sarıyer ilçesi sınırlarında yer alan arboretum özel gün fotoğrafları için de sıklıkla kullanılan bir nokta. Koruma altında olan alanda mangal yakmak, kamp atmak gibi etkinliklere izin verilmiyor. Bu yüzden daha çok yürüyüş güzergahı olarak kullanılıyor. Hayvan dostlarımızı buraya getirmek ve alana su dışında yiyecek-içecek sokmak da yasak. Aklınızın bir köşesinde olmasında fayda var.

Sinop – Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek

Karadeniz’in ve belki tüm Türkiye’nin en huzur verici şehirlerinden biri olan Sinop’ta konumlanan alan baş döndürücü bir güzelliğe sahip. Şelaleleri, kayalıkları ve bunları sarmalayan yemyeşil bitki örtüsü ile fotoğraf makinesindeki tüm alanı burada doldurabilirsin. Erfelek’te gezi için iki farklı güzergah bulunuyor. Yürüyüş patikası kolay, doğa parkuru ise biraz daha zor rotaya sahip. Sakin sakin fotoğraflar çekmek istersen ilkini tercih etmen mantıklı olur. Aksiyon sevenler ise şelale içlerinden geçişler ve kaya tırmanışları ile dolu bir yoldan ilerleyebilirler.

Bursa – Suuçtu Şelalesi

Suuçtu

Kişisel “Sonbaharda fotoğraf çekmek için gidilecek yerler” listemin ilk sırasında burası var. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan Suuçtu Şelalesi son yıllarda popülerleşse de doğal güzelliğini koruyor. 38 metre yükseklikten akan şelale, kavak, kayın ve çam ağaçları aradığın temayı yakalaman için ideal. Kara ve deniz yollarıyla ulaşabileceğin Bursa’ya otobüs bileti bulmak da çok kolay! Dönüşte İskender yemeyi ve döndüğün yerde bekleyenler için kestane şekerleri almayı unutma :)

Karabük – Yenice Ormanları

Yenice

Üç büyükşehre de yakınlığı sebebiyle kolayca ulaşım sağlayabileceğin Karabük’te bulunan Yenice Ormanları dört mevsim de güzel olan yerlerden. Ama özellikle ilk ve sonbaharlarda burası bir renk şölenine dönüşüyor. Karabük’ten düzenli olarak kalkan minibüslerle ormanlık alana gidebilirsin. Burası sıklıkla doğa sporları için tercih ediliyor. Temiz ve bol oksijenli havası ile negatif enerjiden kurtulabileceğin Yenice Ormanları’nda yürüyüş yapmak isteyenlere yardımcı olacak işaretler konulmuş.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
41 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN