İtalya şehirleri her zaman keşfedilecek güzellikler sunar. Bazen yemekleri, bazen müzeleri, bazen insanları, bazen evleri, bazen sanat eserleri ile bizleri büyülemeyi başarır. İtalya’nın neden bu denli harika bir ülke olduğunu şehirlerini keşfederek yakından fark etmeye hazır mısınız?

 

İçindekiler

1-Roma

İtalya şehirleri listesinin ilk sırasında elbette başkent Roma gelir. İtalya’nın en tarihi, en turistik, en kültürel kenti olan Roma, ev sahipliği yaptığı geçmişin izlerini bugüne taşıyor. Lazio bölgesine bağlı ve İtalya’nın en kalabalık nüfusuna sahip Roma Colesseum, Vatikan Müzeleri, Pantheon, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Aziz Petrus Bazilikası gibi yüzlerce değerli mirasa sahip. Sanatın, kültürün, yemeğin ve tarihin kesişiminde yer alan Roma, tarihi değerleriyle de İstanbul’un benzeri niteliğinde. 

 

2-Milano

Moda denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden Milano otomotivin, tasarımın ve sanatın öncüleri arasında yer alıyor. Lombardiya bölgesinde yer alan Milano Duomo di Milano’ya, Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği’ne, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II’ye ve La Scala Opera Evi’ne de ev sahipliği yapıyor. 

 

3-Napoli

Roma’nın tarihi İstanbul ile ne kadar benziyorsa Napoli’nin de şehirleşme yapısı İstanbul ile aynı diyebiliriz. Öyle ki Napoli’ye gittiğinizde burada İstiklal Caddesi’nin aynısını görmek mümkün. Futbolun, astronominin, müziğin, mimarinin ve pizzanın doğuş yeri niteliğindeki Napoli, Campania bölgesinde yer alıyor. Roma ve Milano'dan sonra üçüncü büyük şehir olan Napoli’de görülecek birçok yer bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan eski tarihi merkezi, efsane antik kenti Pompei ve Herculaneum arkeolojik alanları sadece birkaçı.

 

4-Floransa

Sanat ve el işçiliği denildiğinde İtalya’daki adres Floransa oluyor. Toskana bölgesinde yer alan Floransa Arno Nehri’ni ikiye ayıran rengarenk evleri, açık hava müzesini andıran meydanları ve deri işçiliği ile sanatseverler için adeta bir cennet konumunda. Michelangelo ve Leonardo da Vinci’nin yaşadığı, rönesansın doğuş yeri olarak bilinen Floransa Uffizi Galerisi, Ponte Vecchio, Floransa Katedrali ve Michelangelo'nun Davud heykeline ev sahipliği yapıyor. 

 

5-Bologna

İtalya’nın makarna ve sos ikilisi için gastronomi kenti olan Bologna, yemekleriyle olduğu kadar üniversitesi ve mimarisi ile öne çıkıyor. Emilia-Romagna bölgesine bağlı kızıl kent olarak da bilinen Bologna portikoloları ile ünlü. İtalya’da bu tarz mimariye sahip ender bir yer olan Bologna aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitesine de ev sahipliği yapıyor. Torre degli Asinelli, Piazza Maggiore, San Petronio Bazilikası gibi görülecek yerleri bulunuyor.

 

6-Venedik

Görsel bir şölen sunan Venedik, İtalya’nın dünyaca ünlü cazibe merkezlerinin başında geliyor.  118 adanın üzerine kurulu olan kent Veneto bölgesinde yer alıyor. Mimarisi ve sahip olduğu sanat değerleriyle önemli olan Venedik Grand Canal, San Marco Meydanı, Aziz Mark Bazilikası ve Rialto Köprüsü gibi eşsiz değerleriyle biliniyor.

 

7-Siena

At yarışları ile ünlü Siena, Orta Çağ mimarisinin günümüze yansıyan güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. Toskana bölgesinde yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Siena meşhur Piaza del Campo Meydanı’nı da bünyesinde barındırıyor. 

 

8-Verona

Romeo ve Juliet’in kenti Verona edebiyat ve tarih severlerin ilgisini çekiyor. Veneto bölgesinde yer alan ve çok iyi korunmuş Roma amfitiyatrosuna ev sahipliği yapan Verona, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

 

9-Torino

Rokoko, barok, rönesans gibi nice mimari değere ev sahipliği yapan ve mimarisi ile ünlü Torino, Piemont bölgesinde yer alıyor. Torino Mole Antonelliana, Kraliyet Sarayı ve Museo Egizio gibi zengin kültürel mekanlarıyla her sene binlerce turisti ağırlıyor.

 

10-Palermo

Sicilya’ya başkentlik eden Palermo tarih boyunca mimarisi, arkeolojisi ve gastronomisi ile nam salmış. Norman Sarayı, Palazzo Conte Federico, Quatto Canti gibi kültürel ve tarihi değerlere de ev sahipliği yapıyor.

 

11-Bari

Deniz tatilinin en çok tercih edilen yerlerinden Bari, deniz ürünleri ve sahil şeridi ile ünlü. Puglia bölgesinde yer alan Bari aynı zamanda önemli bir ticaret geçiş noktası. Castello Kalesi, liman, San Nicolaus Kilisesi gibi gezi noktalarına ev sahipliği yapan Bari, ulaşım açısından da birçok yere yakın konumda yer alıyor. 

 

12-Bergamo

Milano’ya yakın konumda olan ve Lombardiya bölgesinde yer alan Bergamo, eski ve yeni şehir olarak iki farklı yapıya sahip. Cittadella, Rocca, Palazzo della Ragione, Borghi, Cappella Colleoni gibi birçok görülecek yere sahip Bergamo temiz havasıyla da dikkat çeken şehirlerden.

 

13-Pisa

Toskana bölgesinde yer alan ve aynı ismi taşıyan kulesi ile ünlü şehir İtalya’nın turistik kentlerinden biri. UNESCO Dünya Mirasları listesi'nde yer alan kentte Campo dei Miracoli, Pisa Kulesi, Piazza dei Cavalieri, Palazzo Gambacorti gibi birçok görülecek yer bulunuyor.

Otel

14-Ferrara

Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Ferrara bisiklet yolları, kalesi ve Rönesans mimarisi ile ünlü. Günümüzde Orta Çağ ve rönesans dönemi planını koruyarak gelmiş bu kent UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor. Este Sarayı, Ferrara Şatosu, Loggia dei Nota gibi görülecek birçok değer de kentte bulunuyor. 

 

15-Parma

Ünlü Parmesan peyniri ve Parma jambonuyla tanınan şehir, aynı zamanda zengin sanat ve tarih koleksiyonlarına sahip. Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Parma ayrıca Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birini de bünyesinde barındırıyor. Palazzo della Pilotta, San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi, Düklük Sarayı, San Francesco del Prato Kilisesi gibi birçok önemli değere de ev sahipliği yapıyor.

 

16-Genova

Ligurya bölgesinde yer alan ve bir liman kenti olarak tanınan Genova akvaryumu, dar sokakları ve deniz ürünleriyle ünlü. Tarihi değerleriyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Genova’da Galleria Nazionale di Palazzo Spinola, Musei di Strada Nuova, Palazzo di San Giorgio gibi gezilecek yerler bulunuyor. 

 

17-Cagliari

Bir liman kenti olan Cagliari güzel plajları ve doğal güzellikleriyle ünlü. Sardunya’nın en büyük şehri olan Cagliari Akdeniz’deki en iyi şehir sahilleri arasında bulunan Poetto sahiline ev sahipliği yapıyor. Cagliari tarihi Castello’su, muhteşem denizi ve sahilleri ile hem kültürel hem de deniz ve yaz tatili için ideal İtalya şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

 

18-Perugia

Umbria bölgesinde yer alan Perugia çikolata festivali ve etkileyici Orta Çağ mimarisi ile meşhur. Tarihi değerleri ve kuşbakışı manzaralarıyla ilgi çeken Perugia, iki önemli üniversiteye de ev sahipliği yapıyor. Palazzo Priori, Maggiore Çeşmesi, Etrusk Kemeri ve eski şehir gibi görülecek birçok yeri de bünyesinde barındırıyor.

 

19-Padova

Veneto bölgesinde yer alan Padova Scrovegni Şapeli, tarihi üniversitesi ve güzel botanik bahçesiyle dikkat çekiyor. İtalya’nın en eski ikinci üniversitesine sahip Padova’nın 1545 yılında kurulan botanik bahçesi bu türdeki Avrupa'nın en eski örneği olarak önemli bir konumda yer alıyor. 

 

20-Lucca

Rönesans döneminden kalma ve iyi korunmuş surları ve katedralleri ile farklı bir kent olan Lucca, Toskana bölgesinde yer alıyor. Lucca’da Piazza Anfiteatro Lucca, Mura di Lucca, Piazza San Michele, Palazzo Pfanner, Torre Guinigi gibi birçok görülecek yeri de ziyaret etmek mümkün.

 

21-Katanya

Etna Yanardağı’nın eteklerinde yer alan Katanya, hareketli pazarları ve Sicilya kültürünün zengin örnekleriyle ünlü. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan şehir, barok stili mimari örnekleriyle de görülmeye değer İtalya şehirleri arasında yer alıyor.

 

22-Trento 

Alp Dağları'nın eteklerinde yer alan Trento, açık hava etkinlikleri ve tarihi yapıları ile ilgi çekiyor. Trentino-Alto Adige/Südtirol özerk bölgesinin başkenti olan kent Nettuno Çeşmesi, şatoları, katedralleri, Albere Sarayı ve Piazza del Duomo gibi görülecek yerlere sahip.

 

23-Ravenna 

Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Ravenna, Bizans mozaikleri ve erken Hristiyan sanat ve mimarisi ile ünlü. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan tarihsel anıtlarıyla dikkat çeken Ravenna’da görülecek yerler arasında Ariani Vaftizhanesi, Galla Placidia Anıt mezarı, Cappella Arcivescovile gibi duraklar yer alıyor.

 

24-Foggia

Puglia bölgesinde yer alan ve tarım ile öne çıkan Foggia, İtalya’daki ana buğday yetiştirme alanları arasında yer alıyor. Foggia, kemerli sokakları ve tarihi yapıları ile dikkat çekici kentlerden biri konumunda bulunuyor. 

 

25-Aosta

Alp Dağları'nda yer alan Aosta, kayak tatili için tercih edilen İtalya şehirleri arasında yer alıyor. Kış tatili için olanaklarıyla ünlü Aosta’da görülecek birçok doğal güzellik de yer alıyor. 

 

26-Trieste

Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alan Trieste limanı, sahil şeridi ve hareketli sokaklarıyla ünlü. Slovenya sınırına yakın şehirde San Guisto Sarayı, Miramare, San Nicola dei Greci Kilisesi gibi görülecek yerler bulunuyor. 

 

27-Messina

Sicilya Adası özerk bölgesinde yer alan Messina, dünyanın ‘en uzun şehri’ ünvanına sahip. Önemli bir liman ticareti konumunda yer alan Messina’da görülecek yerler arasında Vittorio Emanuele, Porta Grazia, Neptün Çeşmesi gibi değerler bulunuyor.

 

28-Modena

Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Modena otomobil, sanat ve tarihi değerleri ile dikkati çekiyor. Dünyaca ünlü otomotiv markalarının ve Pavarotti'nin doğduğu yer olan Modena’da Modena Katedrali, Piazza Grande, Via Sant'Eufemia gibi önemli gezi durakları bulunuyor.

 

29-Brescia

Lombardiya bölgesinde yer alan Brescia Alp Dağları eteklerinde kurulu önemli bir sanayi kenti. Köklü bir tarihi geçmişe sahip Brescia’da görülecek yerler arasında Piazza della Loggia, Duomo Nuovo, Duomo Vecchio, San Salvatore Manastırı gibi değerli yerler bulunuyor.

30-Prato

Toskana bölgesinde yer alan Prato, ‘İtalya'nın Manchester'ı olarak tanınıyor. Tekstil sanayisi ile bilinen Prato’da görülecek yerler arasında en önemli değer olarak Museo di Palazzo Pretorio di Prato öne çıkıyor.

 

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar