En çok İstanbul'daki ev ile dolar kazandırdı

tugbahacibayramoglu

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası yıllık bazda konut fiyat endeksini açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana ülke genelinde ev fiyatları yıllık %18,96 oranında artarken, İstanbul yıllık %27,57'lik fiyat artışıyla dikkat çekti. İstanbul'daki bu %30'a yakın artışı görünce hemen dolar kurlarını incelemeye başladım. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana dolarda yaklaşık %37'lik bir artış var. Onun dışında borsa, altın, mevduat gibi diğer yatırım araçlarında ise bu kadar çok artış yok.

İçindekiler

En çok kazandıranlar

Bu rakkamlara bakınca geçen yıldan bu yana en çok kazandıran yatırım hangisi diye sorarsanız dolar ve İstanbul'daki ev yanıtını vermiş oluyoruz. İstanbul'da oturanlar ya da yakınları olanlar genel olarak bu ildeki fiyat artışlarına yakından şahittirler. Ev fiyatları ülke genelinde artsa da İstanbul'daki ev fiyatları son yıllarda hep %20'lerin üzerinde artış gösterdi.

İstanbul'daki evlerin fiyat artışı faizi bile solladı!

İstanbul'da 4-5 yıl önce 200.000 TL'ye satılan evlerin fiyatları çoktan 400.000 TL'yi yakaladı. Bu artış başka bir çarpıcı gerçeği daha ortaya çıkarıyor. Evini konut kredisiyle bile alsanız, fiyat artışı kredi faizini solluyor. Yani faize ödediğiniz rakkam 3-4 senede kendini amorti ediyor. Konutun değer artışı kredi faizini solladı başlıklı yazımda bu detayları daha iyi bulabilirsiniz. Bu durumda ülke genelinde ev fiyatları artarken hatta İstanbul'da daha da artarken, konut kredisi kullanarak ev satın almaktan çok da korkmayın derim. Şu anda konut kredisi faizleri 120 ayda %1'in üzerine çıktı. Ancak yaklaşık 4 yıldır sürekli konut kredisi faiz oranlarını takip eden ve bu konuyla ilgili yazılar yazan biri olarak söylüyorum ki, faizler artıyor da iniyor da. İnince zaten refinansman yapabiliyorsunuz. Ancak faize para ödemek istemiyorum biriktereceğim derken sürekli artan ev fiyatlarını yakalamanız da imkansız olabiliyor. Benden hatırlatması...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN