El bagajınızda mutlaka olması gereken 7 şey

muratekinay

Uçak yolculuğu sırasında eşyalarımıza pratik bir şekilde taşımak için el bagajı hazırlamak en iyi seçeneklerden biridir. Tabii önce içine ne koyacağınızı da bilmelisiniz. Rotanızı nereye çevirirseniz çevirin el bagajınızı hazırlarken bu 7 şeyi atlamadığınızdan emin olun.

İçindekiler

1- Priz dönüştürücü

Eğer yurt içinde bir yere seyahat ediyorsanız, bu maddeyi geçebilirsiniz. Ancak yurt dışında ister Avrupa'ya isterseniz Amerika veya Avustralya'ya gidin el bagajınızda mutlaka priz dönüştürücülerden birini atın. Bu sayede havalimanında veya otelinize ulaştığınızda hiç zaman kaybetmeden cep telefonunuzu, bilgisayarınızı veya yanınızda bulunan diğer elektronik cihazları hızlıca şarj edebilirsiniz.

Converter plug

Uçak Bileti

2- Yağmurluk

Yazın tam ortasında Akdeniz'de tatile çıkıyorsanız bile yanınıza bir yağmurluk alın. Çünkü havanın ne zaman ve nerede bozacağı hiç belli olmaz. Beklenmedik bir sağanak yağmurda yollarda şemsiye aramak yerine sadece el bagajınızı açarak yanınızda getirdiğiniz yağmurluğu üzerinize geçirebilirsiniz. Eğer Londra gibi sürekli yağmur yağma olasılığı bulunan bir yere seyahat ediyorsanız bunu kesinlikle atlamayın. Bu arada, Londra veya farklı bir şehir için uçak bileti fırsatlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

raincoat

3- Atıştırmalıklar

Belki de önünüzde çook uzun bir rötar var... Öyle olmasa bile yanınıza mutlaka yolda atıştırmak için bir şeyler alın. Acıktığınızda uçakta veya havalimaında yiyecek bir şeyler bulmak kolay olmadığı gibi bulsanız da bunlar için yüksek tutarlar ödemeniz gerekebilir. Yolda yemek için küçük bir sandviç veya birkaç bisküvi ve krakeri el bagajınıza atın. Uçakta yiyecek bir şeyler ararken bunları bulmak iyi gelecek.

snacks

4- Şişe açacağı

Uçakta içecekler genellikle bardakta veya kapağı açılmış olarak verilir ancak eğer uzun bir uçuş olacaksa belki de yanınıza biraz fazladan içecek almak isteyebilirsiniz. Bunların kapağını açmak içinse iyi bir şişe açacağına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer çakmakla veya dişimle açarım diye düşünüyorsanız, tehlikeli olabilecek bu yöntemleri hiç düşünmeyin bile! 

şişe açacağı

5- Pasaportunuzun kopyası

Yine yurt dışına gidenler veya herhangi bir nedenle pasaportunu yanında bulunduranlar için geçerli ve bir o kadar önemli bir kural. Eğer seyahat ederken pasaportunuzu kaybederseniz, yenisini çıkarana kadar kopyası ile bazı işlemlerinizi halledebilirsiniz. Üstelik pasaport kopyası yurt dışında yeni pasaport başvurusu yaparken de işinize yarayacak. Böyle bir durumda yani yurt dışında pasaportunuzu kaybederseniz yapmanız gerekenler için yazımıza göz atabilirsiniz.

pasaport

6- Ağrı kesici

Başımız dayanılmaz bir şekilde ağrıdığında hemen bir ağrı kesici arar ve yoksa hemen eczaneye koşarız. Peki, ya yerden metrelerce yüksekteyseniz? Uçakla yolculuk yaparken mutlaka el bagajınızda bir ağrı kesici bulundurun. Böylece hiç ummadığınız bir anda başlayan ağrıya karşı önlem alabilirsiniz. Bazen uçaklarda ağrı kesici bulunabilir ancak eğer yoksa havalimanına inene ve bir eczane bulana dek geçen süreyi beklemeden bu sorunu çözebilirsiniz.

painkiller

7- Kapaklı naylon torbalar

Uçaklarda sıvı kısıtlaması nedeniyle sadece belirli bir mililitrenin altındaki sıvıları el bagajında taşıyabilirsiniz. Sınırın üzerindekiler içinse yanınıza mutlaka kapaklı naylon torbalardan alın. Böylece bunları torbaya koyup bavulunuza atabilirsiniz. Kapaklı torbalar, içinde bulunan sıvı malzemelerin dökülmesinin önüne geçer. Bu sayede size sorunsuz bir şekilde seyahat etmenin keyfini çıkarmak kalır.

naylon poşet


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN