Yurt dışındayken pasaportunuz kaybolursa ne yapabilirsiniz?

muratekinay
İçindekiler

Birçok evrak topladınız, uzun kuyruklarda beklediniz ve sonunda yurt dışına çıkmak için gerekli olan belgeye yani pasaportunuza kavuştunuz. Peki ya seyahat sırasında bu önemli belgeyi kaybederseniz? Üstelik hiç bilmediğiniz bir ülkede ve dönüşe çok az bir zaman kalmışken... Hemen panik yapmaya gerek yok. Yurt dışındayken pasaportunuzu kaybeder veya çaldırırsanız bu adımları izleyerek kolayca seyahatinizi tamamlayabilir ve ülkenize sorunsuz bir şekilde dönebilirsiniz.

Pasaportunuzun bir kopyasını alın

Herhangi bir kayıp veya çalıntıya karşı önceden önleminizi alabilirsiniz. Nasıl mı? Pasaportunuzu alır almaz fotokopisini çekip taratın ve bu kopyaları yanınızda bulundurun. Bu konuda en etkili yöntemlerden birisi de cep telefonunuzla pasaportunuzun fotoğrafını çekmek ve kendinize e-posta ile göndermek. Böylece pasaportunuzla birlikte cep telefonunuz da kaybolur veya çalınırsa e-posta adresinizden kolayca kopyasına ulaşabilirsiniz.

Otelinizden yardım isteyin

Pasaportunuzun bir kopyasını almadıysanız, bu konuda otelinizden de yardım alabilirsiniz. Yurt dışında bir otelde konakladığınızda, resepsiyon görevlisi güvenlik nedeniyle pasaportunuzun birkaç sayfasının kopyasını alır. Otel yetkilileri ile görüşerek pasaportunuzu kaybettiğinizi belirtebilir, geçici pasaportunuzu veya seyahat belgenizi alana dek bu kopyaları kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntemse yine bu belgelerin kopyasını otel odanızda bulunan kasada tutmak. Ancak kasanın kilitli ve güvenli olduğundan emin olun.

Karakoldan tutanak alın

Pasaportunuzun kaybolduğunu veya çalındığını fark ederseniz en yakın karakola başvurun. Burada pasaportunuzu kaybettiğinize dair tutanak tutturarak konsolosluğa başvurabilir, alacağınız belge ile ülkenize dönebilirsiniz. Bu tutanağın bir diğer önemli faydası da kaybolan veya çalınan pasaportunuzla herhangi bir suç işlenmesi halinde bu suçlardan sorumlu olmanızın önüne geçmek.

Konsolosluğa başvurun

Aldığınız kayıp tutanağı ile en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu'na başvurarak geçici pasaport veya seyahat belgesi alabilir, bu belge ile sorunsuz bir şekilde ülkenize dönüş yapabilirsiniz. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız yine bu tutanak ile en yakın konsolosluğa başvurarak yeni pasaport da çıkartabilirsiniz.

Direkt uçuşları tercih edin

Konsolosluktan alacağınız geçici seyahat belgesinde ülkenize dönerken hangi güzergahı izleyeceğinizi belirtmeniz gerekebilir. Bu nedenle konsolosluğa başvurmadan önce dönüş biletlerinizi almanızda yarar var. Rotanızı belirledikten sonra konsolosluğa başvurabilir ve geçici seyahat belgesi veya pasaportunuzu alabilirsiniz. Eğer dönüş uçuşunuz aktarmalı ise havayolu şirketi ile görüşüp direkte çevirebilirsiniz. Uçuşunuzu değiştiremiyorsanız yolculuk sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için aktarma yapacağınız ülkelerin konsolosluklarıyla da görüşmeyi unutmayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar