Bazı ülkelere pasaportsuz bile giriş yapabildiğimiz çipli kimlik kartlarının içine artık ehliyet bilgileri de yerleştirilecek. Böylece sadece kimlik kartı taşımamız yeterli olacak. Çipli kimlik kartlarına bakın başka hangi bilgilerimiz eklenecek.

İçindekiler

Cüzdanlardaki kart yoğunluğuna son

Cüzdanlarımız artık plastik kartları taşıyamaz hale geldi. Kredi kartları, banka kartları, mağaza kartları, kimlik kartı, ehliyet derken cüzdanlardaki kart hazinemiz şişiyor. İçişleri Bakanlığı yeni bir düzenleme başlatarak artık ehliyet bilgilerimizi de çipli T.C. kimlik kartlarımıza girmeye başladı. Bu bilgiler yüklendiğinde ehliyeti yanımızda taşımamıza gerek kalmayacak. Yüklemelere 21 Eylül’den itibaren başlanacağı açıklandı.

Yükleme işlemleri ücretsiz

Yükleme işlemleri ücretsiz olacak. İsteyenler kimlik belgesi ve ehliyetleriyle birlikte nüfus müdürlüklerinden yüklemeleri yapabilecek. Yeni başvurularda ise ehliyet varsa birleştirme otomatik yapılacak. Bu arada sürücü belgesinin geçerlilik süresi bittiğinde kimlik kartından da silineceği belirtildi.

Otobüs Bileti

Sağlık bilgileri ve e-imza

Yakın zamanda çipli kimlik kartlarına e-imza, banka kartları, SGK ve sağlık bilgileri de konulması planlanıyor. Böylece cüzdanımızdaki kart şişkinliğinden kurtulmuş olacağız. Çipli kimlik kartlarıyla ayrıca pasaport istemeyen ülkelere de seyahat edebiliyoruz.

Kimlik kartıyla gidilebilen ülkeler

Türk vatandaşları T.C. çipli kimlik kartlarıyla Ukrayna, Gürcistan ve Kıbrıs’a gidebiliyor. Pasaportum yok deyip yurt dışına gidemeyenlere ya da pasaport masrafı olmadan seyahat etmek isteyenler için güzel bir olanak. Böyle bir seyahat için tüyo almak istiyorsan sadece kimlik kartıyla gidilebilecek 3 ülke 6 şehir başlıklı yazıma göz atabilirsin.

Randevu nasıl alınır?

Çipli kimlik kartın yoksa yeni kimlik kartı için başvurularını https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden yapabilirsin. Ehliyet ve pasaport başvurularını ikamet ettiğin ilçeden alma zorunluluğu yok. İnternetten alamayanlar Alo 199 çağrı merkezini arayarak da randevu alabilir. Bu arada eski tip ehliyetlerin yenileme süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN