Dünyanın farklı yerlerinden şaşırtıcı 7 gerçek

muratekinay
İçindekiler

Yaşadığımız gezegenin neredeyse her bir noktasında görülmeye değer harikalarla karşılaşmak mümkün. Üstelik bu yerlerden bazıları ilk duyduğunda insanı fazlasıyla şaşırtan ilginç detayları barındırıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden şaşırtıcı gerçeklere göz atmaya ne dersiniz?

1- Everest Dağı her yıl uzuyor

Aynı zamanda dünyanın en yüksek dağı olan Everest her yıl çok sayıda dağcıyı ve macera tutkununu ağırlıyor. Çok fazla bilinmeyen bir gerçek ise dağın uzunluğunun gitgide yükseldiği. Everest, her yıl yaklaşık 4 mm uzuyor. Everest’i görmek için çevresinde bulunan Budist tapınakları ile de bilinen Katmandu’ya uçabilirsiniz.

2- Libya’nın neredeyse tamamı çöl

Kuzey Afrika ülkesi Libya’nın neredeyse %100’ü çöllerden meydana geliyor. Ülkede genellikle yıl boyunca yüksek sıcaklıklar etkili ve bu durum gezginleri biraz zorlayabiliyor.

3- Çin’de tek bir ortak saat kullanılır

Çok geniş bir alana yayılan Çin coğrafi olarak 5 farklı zaman dilimine bölünse de ülkede Pekin saati ortak saat olarak kabul ediliyor.

4- Şikago’da Polonya’nın birçok şehrinden daha çok Polonyalı yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehri dünya üzerinde en fazla Polonya kökenli göçmene sahip yerlerden biri. Şehirde binlerce Polonyalı yaşıyor ve bu sayı Polonya’da bulunan pek çok kentin nüfusundan daha fazla. Yüksek gökdelenleri ve şehri izleyebileceğiniz seyir terasları ile ünlü Şikago’da gezilecek yerler galerimizde!

5- En yaygın diller dünyanın neredeyse her yerinde konuşuluyor

Dünya üzerinde yüzlerce farklı dil konuşulsa da en yaygın %4’lük kısmı tüm gezegenin neredeyse %96’sı tarafından konuşuluyor. 1 milyarın üzerinde insan tarafından konuşulan Çince ile İngilizce ve İspanyolca en fazla konuşulan dillerden.

6- Kanada’daki göl sayısı dünyanın geri kalanından daha fazla

Baş döndüren doğal güzellikleri ile ünlü Kanada tam bir göller ülkesi. Bu yönü çok bilinmese de ülkede dünyanın geri kalanından daha fazla göl var. Kanada’nın en popüler şehirlerinden Montreal’de görülmesi gereken yerleri turlamak isterseniz tıklayın. Ülkeye uçuracak uygun fiyatlı uçak bileti fırsatları ise burada!

7- Rusya yüzölçümü olarak Plüton’dan daha büyük

Dünyanın en geniş ülkesi Rusya, yüzölçümü olarak Plüton’dan daha büyük. Çok geniş bir alanı kaplayan Rusya’da 9 farklı zaman dilimi kullanılıyor.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar