Orta Doğu'nun incisi olarak tüm dünyaca tanınan ve yıl içerisinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Dubai, popüler bir destinasyon olarak adından sıkça söz ettiriyor. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı bir şehir olarak Arap Yarımadası'nda, Basra Körfezi'nin güneydoğu kıyısında yer alıyor. BAE’nin en kalabalık ve en modern şehri olan Dubai, gökdelenleri, modern mimarisi, lüks alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, yapay adaları ve plajları ile meşhur. Ancak şehri özel kılan en önemli özelliği ise moderniteyi, geleneksel Arap kültürüyle harmanlayıp zengin ve ihtişamlı bir görünümle sunuyor olması.

Dubai’yi tüm görkemiyle sizlere anlatabilmek adına detaylı bir liste hazırladık. İşte Dubai'de gezilecek yerler ve bu yerlerin hiç duymadığınız detayları.

Dubai seyahati kaç gün olmalı?

Dubai’nin tam olarak tadını çıkarmak, değişik serüvenler yaşamak ve birçok aktiviteyi denemek için en az bir haftaya ihtiyacın olduğunu düşünüyoruz.

Dubai para birimi nedir?

Dubai para birimi AED’dır. Yazımızı hazırladığımız tarihte 1 AED 8,00 TL’ye eşit.

Dubai’ye hangi ayda gidilmeli?

Yaz aylarında sıcaklıklarının 40-45°C'nin üzerinde olan Dubai’nin tadını tam olarak çıkarmak için ekim ve mayıs ayları arasındaki zamanı seçmeni öneriyoruz.

 

1. Burj Khalifa

burj-khalifa

Dubai'de gezilecek yerler listesinin bir numarasında hiç şüphesiz Burj Khalifa yer alıyor. Şehrin simgesi haline gelen Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olarak biliniyor. 828 metrelik bir yüksekliğe sahip olan bu gökdelen toplam 165 kattan oluşsa da sadece 160 katı kullanılabiliyor. 150. katından sonraki katları çelikten yapılan Burj Khalifa bu açıdan da bir ilke imza atıyor. Zira dünyada, inşasına, betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina olma özelliğine sahip.

Oldukça dikkat çekici bir bina olan Burj Khalifa, şehre gelenlerin görmek istediği ilk yerlerden biri oluyor. 95 kilometre öteden bile görülebilen bina, mimarisi ve panoramik manzarası sayesinde ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Binada muhteşem şehir manzarasını seyredebileceğiniz gözlem noktaları bulunuyor.

Bunların dışında bina genelinde 160 lüks otel odası ve süitler, 1044 daire, 57 asansör, 3 bin araçlık yeraltı park alanı bulunuyor. Dolayısıyla Burj Khalifa, dünyanın en yükseğe çıkan asansörü, en yüksekte yer alan camii, en yüksekte yer alan yüzme havuzu (76. kat) ve en yüksekte yer alan restoranına (122. kat) ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerine her yönüyle farklı bir deneyim yaşatabilen Burj Khalifa, Dubai’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Bina hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için 8 maddede Dubai'nin rekorlar binası Burj Khalifa yazısına tıklamanı öneriyoruz.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Burj Khalifa’da gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin ücretleri hizmet kalitesine göre değişmekle birlikte en düşük fiyat 20 AED (Arap Emirlikleri Dirhemi)

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Yazar Notu: Burj Khalifa ziyareti için en ideal zaman gün batımı ve akşam saatleri. Manzara izlemek için 122, 124, 125. ve 148. katlara çıkmalısın. 122. katta bulunan restoran At.mosphere, 152, 153 ve 154. katlarda bulunan ve dünyanın en yüksek salonu olan The Lounge’a ise mutlaka uğramalısın.

2. Palm Jumeirah

palm-jumeirah

Dubai’nin ikonik yerlerinden olan Palm Jumeirah, Basra Körfezi denizi içinde oluşturulan yapay adalardan biri. Yukarıdan bakıldığında bir palmiye ağacını andıran yapay ada, bir gövde üzerinden her iki yana dağılan, her iki yanda 8 adet olmak üzere toplam 16 adet koldan oluşuyor. Etrafında ise hilal şeklinde bir dalgakıran bulunuyor. Palmiye Adası olarak da anılan bu yapay adanın anakarayla bağlantısı, Palm Cumeyra hava rayının geçtiği bir köprüyle sağlanıyor. Adayı saran hilal ise bir deniz altı tüneli sayesinde adanın gövdesine bağlanıyor.

Palm Jumeirah, 800 adet futbol sahasından daha geniş bir alana sahip. Hatta bu genişliği dolayısıyla Dubai kıyı şeridi uzunluğunu iki misline yükseltiyor. Adanın içinde, Rixos The Palm Dubai ve Atlantis Hotel gibi ultra lüks oteller, tatil köyleri, lüks konutlar, restoranlar ve Nakheel Mall gibi alışveriş noktaları bulunuyor. Lüks markalara ve çeşitli restoranlara ev sahipliği yapan Nakheel Mall, adanın en popüler destinasyonlarından biri.

Palm Jumeirah hem ilgi çekici mimarisi hem modern yapısı hem de zengin bir yaşam alanına sahip olması sayesinde her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu yapay adaya, yerel halk kadar yabancı turistler de yoğun ilgi gösteriyor. Sen de bu ilgi çekici adayı görmek istiyorsan tek yapman gereken Dubai uçak bileti almak.

Konum Linki

3. Dubai Mall

dubai-malls

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall, turistlerin gözde noktalarından biri. Dubai Mall, içerisinde Burj Khalifa’nın da bulunduğu Dowtown Dubai’de yer alıyor. 1200'den fazla mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş merkezinin içinde, beş yıldızlı bir otel, dünyanın en büyük akvaryumlarından biri ve buz pateni pisti bulunuyor. 2011 yılında 34 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen binası olma ayrıcalığına sahip olan Dubai Mall, yalnızca alışveriş değil, yeme-içme ve eğlence alanında da oldukça iddialı. Dubai gezisi sırasında biraz mola vermek, dinlenmek ve alışveriş yapmak için Dubai Mall’ı tercih edebilirsin.

Konum Linki

4. Dubai Miracle Garden

dubai-miracle-garden

Dubailand içerisinde yer alan Dubai Miracle Garden, dünyanın en büyük doğal çiçek bahçesi olarak karşımıza çıkıyor. 2013 yılında, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde açılan bahçe, 72 bin metrekarenin de üzerinde geniş bir alana yayılıyor. Bahçede, 150 milyondan fazla çiçek ve 250 milyondan fazla bitki bulunuyor. Miracle Garden, aslında bir bahçeden daha fazlası. Öyle ki her mevsim farklı çiçek tasarımlarıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Çiçeklerle donatılmış pek çok kompleks, bu mucizevi bahçeyi süslüyor. Bahçe içerisinde, Emirates Airbus A380, Mickey Mouse heykeli, Çiçek evleri ve bungalovlar, Kemer geçidi gibi özel alanlar bulunuyor. Bu alanlardan en ilgi çekici olanı Emirates Airbus A380.

Emirates Airbus A380i, Dubai’nin havayolu Emirates’in süper jumbo jetlerinden biri. Bahçede Emirates A380'in gerçek boyutlu versiyonu olan dünyanın en büyük çiçek enstalasyonu bulunuyor. 500 binden fazla taze çiçek ve canlı bitkiyle kaplı olan uçak, bahçede inşa edilen en büyük yapı. Öyle ki 2016’dan beri Guinness Dünya Rekorunu da elinde tutuyor. Bunlara ek olarak 2018 yılında ‘En Uzun Budama Heykeli’ ödülünü alan Mickey Mouse heykeli de Miracle Garden’in en dikkat çekici yapılarından biri. 18 metrekarelik heykel, kırmızı petunya, beyaz petunya, beyaz sardunya ve sarı menekşe gibi 100 binden fazla bitki ve çiçekten oluşuyor. Dubai Miracle Garden, cenneti andıran yapısı ve rengarenk atmosferiyle gören herkesin içini huzurla dolduruyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Yetişkin (12 yaş üstü): 95 AED

 • Çocuk (3 ila 12 yaş arası): 80 AED – Kimlik gerekli

 • 3 yaş altı çocuk ücretsizdir – Kimlik gerekli

Açık olduğu saatler

 • Hafta içi: 09.00 – 21.00

 • Hafta sonu: 09.00 – 23.00

Yazar Notu: Dubai Miracle Garden’e ulaşmak için toplu taşıma vasıtalarını kullanabilirsin. Dubai metrosuna veya RTA MOE'den Dubai Miracle Garden'a giden 105 numaralı otobüse binerek kısa sürede bu eşsiz bahçeye ulaşabilirsin.

5. Dubai Creek

dubai-creek

Dubai Creek, yani Dubai Körfezi, şehrin ortasından geçen tarihi bir su yolu olarak karşımıza çıkıyor. Körfez, şehrin güneyinde yer alan Bur Dubai ile kuzeyde yer alan Deira bölgesini birbirine bağlayan önemli bir konuma sahip. Körfezin en önemli özelliklerinden biri, geleneksel Arap mimarisi ile modern Dubai’yi harmanlayan bir atmosfere sahip olması. Dolayısıyla körfezin sunduğu manzara, bir yandan Arap kültürünü yaşatırken diğer yandan moderniteyi yansıtıyor. Dubai tarihinde de önemli bir yere sahip olan körfez, bir zamanlar geleneksel balıkçılık ve inci avcılığı için bir liman ve ticaret yolu olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise tamamen turizme adanmış bir yaşam merkezi olarak hizmet veriyor ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Dubai Creek’in çevresinde, oteller, restoranlar, alışveriş noktaları ve müzeler yer alıyor. Bunun yanı sıra körfez limanında ‘abra’ adı verilen geleneksel tekneler/kayıklar bulunuyor. Bu tekneler, körfezde tur atmak için kullanılıyor. Abra gezisi veya abra turları Dubai Creek’te oldukça popüler. Zira körfezi tüm detaylarıyla görmek ve manzarayı seyretmek için abra gezisi harika bir seçenek. Abra turları Deira ile Bur Dubai arasında gerçekleştiriliyor.

Konum Linki

Otel

6. Eski Dubai – Tarihi Al Fahidi Mahallesi

al-fahidi-historical

Al Fahidi, Eski Dubai'yi, geleneklerini, kültürünü ve köklerini merak edenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi bir mahalle. Dubai Körfezinin kıyısında yer alan bu tarihi yerleşim, ziyaretçilerini geçmişe, 19. yüzyıla götürüyor. Çünkü bölgenin tarihi ve orijinal dokusunun önemli bir kısmı özenle korunmuş bir halde ziyaretçilerini bekliyor.

Al Fahidi, kumtaşı, palmiye ve sandal ağacı kerestesinden yapılmış geleneksel rüzgâr kuleleri, dolambaçlı geçitleri, kaleleri ve labirenti andıran sokaklarıyla görsel bir şölen sunuyor. Özellikle Al Fahidi Mahallesi’ndeki belediye binası, Dubai’nin klasik mimarisinin en güzel örneğini teşkil ediyor. Kuruluşu, yedi emirliğin kuruluşundan da öncesine dayanan bu tarihi mahallenin sokakları, kültürel aktiviteler, müzeler, sanat galerileri, özel etkinlikler ve yöresel lezzetlerle dolu. Burada görmen gereken yerler arasında, özellikle Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Kültür Merkezi başta geliyor. Ayrıca 470'ten fazla sikkenin bulunduğu, Britanya, Hindistan ve burada iz bırakmış olan diğer ulusların para sistemi hakkında bilgi veren Sikke Müzesi de mutlaka ziyaret edilmeli. Bunlara ek olarak Arap kaligrafisi gibi sanat dallarıyla ilgileniyorsanız, Kaligrafi Evi'ni (Dar Al Khatt) ziyaret etmeden dönme.

Konum Linki

Yazar Notu: Tarihi Al Fahidi Mahallesi gezini Sikka Sanat Fuarı ve Miras Haftası gibi yerel etkinliklere denk getir deriz.

7. Museum of The Future

museum-of-the-future

Dubai gezilecek yerler listemizde şimdiki durağımız, şehrin en ilgi çekici yapılarından biri olan Museum of The Future. Geçmiş ile geleceği birleştirme fikriyle ortaya çıkan müze, fütüristik ve yenilikçi mimarisiyle oldukça farklı bir atmosfere sahip. Müzede, geleneksel sanat formları ileri teknolojiyle harmanlanıyor.

Müze binasının dışı tamamen Arap harfleriyle donatılmış. Binanın dışı, Majesteleri Şeyh Muhammed Bin Rashid Al Maktoum'un kaligrafisinde işlenmiş alıntıların yer aldığı bir tuval şeklinde tasarlanmış.

Museum of The Future, Dubai’nin genel siluetinden farklı olarak yatay ve dairesel bir yapıya sahip. Bu yapı aslında sembolik bir anlam taşıyor. Dairesel bina insanlığı, tepesinde bulunduğu yeşil tümsek dünyayı, boşluk ise bilinmeyen geleceği temsil ediyor. Bina toplam 7 katlı olsa da sergi kısmı 5 kattan ve her biri farklı bir fikri temsil eden 5 bölümden oluşuyor. Müze, genellikle 5. kattan başlayıp, aşağı doğru inilerek geziliyor. Bölümler, iklim değişikliği, ekoloji, sağlık, sağlıklı yaşam, maneviyat, hayal gücü ve uzay yolculuğu ve gelecek temalarını yansıtıyor. 6. kat, özel bir kat olduğu için ziyarete açık değil. 7. Katta ise bir etkinlik salonu bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 4 yaş ve üstü: 149 dirhem (1178,73 TL)

 • Müze biletleri her gün 10.00 – 19.30 saatleri arasında mevcut.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00 – 21.30

 • 1 Ocak 2024'ten itibaren müzenin çalışma saatleri 09.30 – 19.00 olarak değişecek.

Yazar Notu: Müzeye en kolay şekilde ulaşmak için Dubai metrosunu (Emirates Towers İstasyonu, Kırmızı Hat) kullanmalısınız. Çünkü metro istasyonu bir bağlantı köprüsü sayesinde doğrudan müzeye bağlanıyor. Bunun dışında, 27, 29 ve X22 hatlı otobüslerle de müzeye ulaşılabiliyor.

8. Dubai Frame

zabeel-park

Dubai’nin simgesel yapılarından bir diğeri de Dubai Frame, yani Dubai Çerçevesi. Zabeel Parkın içinde bulunan bu ikonik çerçeve, dünyanın en büyük çerçevesi/karesi olarak kırdığı rekoru hala koruyor. Altın renkli paslanmaz çelikle kaplanmış olan Dubai Frame, 1.618'lik altın orandan ilham alınarak tasarlanmış. Bu da mimari açıdan dünya çapında bir başarı olarak görülüyor. ‘Al Berwaz Kulesi’ adıyla da bilinen yapı, gözlemevi, anıt ve müze olarak işlev görüyor. Gözlemevinden (Sky güvertesi) Eski ve Yeni Dubai'nin manzarası tüm ihtişamıyla seyredilebiliyor. Öyle ki söz konusu çerçevenin yüksekliği 150 metre, genişliği ise yaklaşık 95 metre.

Oldukça yüksek bir yapı olan Dubai Frame’de panoramik asansörler kullanılıyor. Sky güvertesine çıkan bu asansörler, ziyaretçileri, 75 saniye gibi kısa bir sürede 48. kata taşıyor. Dubai’nin görkemli tarihini, bugüne bağlayan metaforik bir köprü görevi gören Dubai Frame’de yapılacak pek çok şey var. Köprünün tepesinde muazzam gün batımı manzarasıyla birlikte panoramik asansörlerden seyredebileceğin şehir manzarası seni bekliyor. Üstelik bu muhteşem manzaraları yerden 150 metre yüksekte kahveni yudumlarken seyredebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Yetişkinler: 50 dirhem

 • Çocuklar (3-12 yaş): 20 dirhem

Açık olduğu saatler

 • Her gün 09.00 – 21.00

9. IMG Worlds of Adventure

img-worlds-of-adventure

Dubai’nin dünyadaki en büyük sıcaklık kontrollü kapalı eğlence merkezi ve tema parkı olan IMG Worlds of Adventure, şehirdeki en popüler destinasyonlardan biri. Park, 1,5 milyon metrekareyi aşan bir alana yayılıyor. Günde 20 binden fazla konuğu ağırlayabiliyor. Bir macera cenneti olarak hizmet veren park, farklı temaları yansıtan 6 bölümden oluşuyor. Bunlardan ikisi, dünyaca ünlü Marvel karakterlerini ve Cartoon Network'ü temsil ediyor. Diğer 4 bölüm ise markanın kendisi tarafından oluşturulan orijinal konseptlere sahip. Bu bölümler, While IMG Bulvarı, Kayıp Vadi – Dinazor Macerası, Perili Otel ve IMG Kids Zone.

Parkta, Cartoon Network karakterleri, ikonik MARVEL süper kahramanları, 3D hız trenleri, 12 ekranlı Novo sinema kompleksi, kişiye özel deneyimler ve tüyler ürpertici atraksiyonlar gibi daha pek çok aktiviteyi içeren çılgın bir eğlence dünyası bulunuyor. Bunların yanı sıra park içerisinde orijinal temalı perakende mağazalar ve lüks restoranlar hizmet veriyor. Şeyh Muhammed Bin Zayed Yolu üzerinde yer alan bu görkemli eğlence parkına mutlaka gitmelisin. IMG Worlds, özellikle çocuklar için bir cennet. Bununla birlikte parkta yetişkinler için de pek çok eğlence mevcut. Yani söz konusu tema parkı, 7’den 70’e herkese hitap ediyor diyebiliriz. Park içerisinde küçük çocuklar için özel bir bölüm de bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Genel park girişi: 345 AED

 • IMG Kids Zone (çocuk bölgesi): Bir saat – 50 AED (394,67 TL) | Tam gün – 100 AED

 • VIP paket: 7.350 AED

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi – Perşembe: 12.00 – 22.00

 • Cuma – Cumartesi: 12.00 – 23.00

10. Dubai Akvaryumu ve Sualtı Hayvanat Bahçesi

dubai

Dubai, dünyanın en büyük ve en etkileyici akvaryumlarından birine ev sahipliği yapıyor. Her konuda iddialı bir şehir olan Dubai, akvaryum konusunda da iddiasını sürdürüyor. Dubai Alışveriş Merkezi’nin zemin katında bulunan 10 milyon litrelik akvaryum, dünyanın en büyük asma akvaryumlardan biri. Söz konusu akvaryum tankında 140'tan fazla türden oluşan binlerce sualtı canlısı yaşıyor. Bu canlılardan en ilginç olanı ise dünyanın en büyük Kum Kaplanı Köpekbalığı. Bununla birlikte akvaryum içerisinde 300’den fazla köpekbalığı bulunuyor. Akvaryumu gezmenin pek çok yolu var. 48 metrelik geçiş tüneli, tank yüzeyinin 11 metre altından 270 derecelik görüş sağlıyor. Ayrıca akvaryumda, cam tabanlı teknelerle turlar düzenleniyor. Bu tekneler sayesinde tüm akvaryum ayaklarınızın altına seriliyor.

Dalış yapmak isteyenler için Shark Encounter adlı bir aktivite mevcut. Bu dalış aktivitesi ile köpekbalıkları ve vatozların birkaç santim yakınına yaklaşılıyor. Ayrıca kafes dalışı ve tüplü dalış gibi farklı dalış aktiviteleri de gerçekleştiriliyor. 48 metrelik Akvaryum tüneli, ziyaretçileri, yüzeyin 11 metre altına götürüyor. Tünel boyunca sualtı dünyasının renkli canlıları yakından görülebiliyor. Ayrıca dalgıçların köpekbalıklarını ve vatozları besleme anlarına da şahitlik edilebiliyor. Sualtı Hayvanat Bahçesi, akvaryum tankının üzerindeki ikinci katta yer alıyor. Yağmur Ormanı, Kayalık Kıyı ve Yaşayan Okyanus olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde, su samuru, pirana, aslan balığı, denizatı, dev yengeçler, yılan balıkları, okçu balığı, su fareleri, dev yayın balığı ve kürek balığı gibi pek çok canlı yaşıyor. Bununla birlikte bahçede 40 farklı su gösterisi düzenleniyor.

Son olarak bahçede, 8 dişi, 8 erkek olmak üzere toplam 16 Gentoo pengueninin yaşadığı bir Penguen Koyunun bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu koy, özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Bilet fiyatları 209 AED’den başlıyor

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi – Cuma: 10.00 – 23.00 | Son giriş 22.15

 • Cumartesi – Pazar: 10.00 – 00.00 | Son giriş 23.15

11. Wild Wadi Waterpark

wild-wadi-waterpark

Dubai’de Jumeirah bölgesinde, Burj Al Arab'ın yanında yer alan Wild Wadi, bir açık hava su parkı olarak hizmet veriyor. Dubai’nin müthiş sıcakları karşısında, adeta bir kaçış noktası olan Wild Wadi Waterpark, her yaştan insana hitap ediyor. Park, ünlü folklor karakteri Juha’nın hikâyesi teması etrafında geliştirilen bir tasarıma sahip. Yani, Wild Wadi’de Araplara özgü bir su deneyimi sunuluyor diyebiliriz. Eğlenceli hız trenleri, su kaydırakları, yapay sörf alanları, sörf simülatörü ve her yaşa hitap eden aktivitelerle maceraperest turistler için oldukça iyi olanaklara sahip. Öyle ki parkta, dünyanın en yüksek ve en hızlı serbest düşüşe sahip su kaydıraklarından biri olan Jumeirah Sceirah ile Orta Doğu'nun en büyük dalga havuzu olan Breakers Bay gibi alanlar bulunuyor. Bunlara ek olarak köpük bir yapıyla kaplanmış ince bir tabaka üzerine saniyede 7 ton su salarak çalışan ve sörf için ideal bir dalga efekti üreten Wipeout AND Riptide alanı da oldukça dikkat çekici. Zira Wipeout AND Riptide'nin dünyada yalnızca 4 örneği var.

Wild Wadi yalnızca su parklarıyla değil, restoran ve mağazalarıyla da ünlü bir yer. Dileyenler bu alanlarda da vakit geçirebiliyor. Wild Wadi Waterpark biletlerinin fiyatı, kişilerin boylarına göre belirleniyor. Boyu 1,1 metrenin altındaki ve üstündeki kişiler olmak üzere iki kategori mevcut. Su parkına, metro ve otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla ulaşılabiliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Genel giriş ücreti 199 – 299 AED arasında değişiyor.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00 – 18.00

12. Ain Dubai

ain-dubai-by-dubai-holding

Dubai Marina’da yer alan Ain Dubai, diğer adıyla Dubai’nin gözü, 243 m (800 ft) yüksekliğe sahip olan bir dönme dolap olarak hizmet veriyor. 2021 yılında ziyarete açılan bu görkemli dönme dolap, dünyanın en uzun ve en büyük gözlem çarkı olarak biliniyor. Ain Dubai, gün batımından sonra aydınlatılıyor. Akşam saatlerinde ve gece boyunca harika bir manzara ortaya çıkıyor. Turistler bu manzarayı fotoğraflamak için adeta sıraya giriyor diyebiliriz. Ancak Ain Dubai periyodik iyileştirmeler nedeniyle 11 Mart 2022'den beri kapalı. Ne zaman açılacağı hususunda net bir bilgi bulunmasa da yakın bir tarihte tekrar hizmete girmesi bekleniyor.

Konum Linki

13. Zabeel Park

zabeel-park-in-dubai

Zabeel Park, Dubai'nin en büyük halka açık parklarından biri. Şeyh Zayed Yolu ve Al Karama gibi ticaret bölgelerinin içinde yer alan park, Körfez’deki teknoloji odaklı ilk ve tek park olarak, şehirdeki diğer türevlerinden ayrılıyor. Zabeel Park, teknoloji temalı üç bölümden oluşuyor. Alternatif Enerji Bölgesi, İletişim Bölgesi ve Tekno Bölgesi olarak adlandırılan bu bölümlerde eğitici ve interaktif sergiler bulunuyor.

Turistlerin gözde destinasyonlarından biri olan Zabeel Park, dinlenme, konfor ve eğlenceye dair pek çok şeyi içerisinde barındırıyor. Park içerisinde golf sahası, çocuk oyun alanları, kriket sahası, restoran ve kafeler, buz pateni pisti, mini kayıklarla gezilebilen yapay bir göl, 2,5 kilometrelik koşu parkuru, BMX parkuru, kaykay parkı, barbekü ve piknik alanları gibi çeşitli alanlar bulunuyor. Ayrıca yukarıda bahsi geçen Dubai Frame de Zabeel Park içerisinde yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Kişi başı 5 AED

 • 2 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazar-Çarşamba: 08.00 – 22.00

 • Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Resmî tatil günleri: 08.00 – 23.00

 • Ramazan ayı boyunca: 12.00 – 23.00

14. 3D World Selfie Museum

3d-world-selfie-museum

Selfie tutkunları için muhteşem bir destinasyon olan 3D World Selfie Museum, Dubai’nin en ilgi çekici noktalarından biri. Müze, hile sanatının muazzam bir şekilde kullanıldığı interaktif bir galeriden oluşuyor. Müze içerisinde, farklı temalar etrafında şekillenen 9 bölüm bulunuyor ve 185’ten fazla sanat eseri sergileniyor. Bu bölümler, İllüzyon, Arabic, Mısırlı (Egyptian), Su Dünyası, Hayvan Krallığı, Başyapıtların Dünyası, Fantezi, Orman ve Mizah olarak adlandırılıyor. Her bölüm kendine has çekiciliğiyle ziyaretçileri şaşırtmayı başarıyor. Yıl içerisinde çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen bu ilginç müzeyi sizler de Dubai’de gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisin. Zira 3D World Selfie Müzesi’nde birbirinden harika pozlar yakalayabilir, Instagram takipçilerinizi şaşırtabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Yetişkinler: 89 Dirhem

 • Çocuklar (3-11 yaş): 65 Dirhem

 • 3 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazar – Cumartesi: 10.00 – 20.00 (Son giriş 19.00)

15. XLine Dubai

xline-dubai

XLina Dubai, tatilde her zaman heyecan arayanlar için biçilmiş kaftan. Çünkü bölgedeki en iyi spor aktiviteleri ve etkinlikleri burada gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla aksiyon ve heyecan tutkunu turistlerin ilk tercihi XLine Dubai oluyor. Özellikle zipline ile meşhur olan XLine, ziyaretçilerini Dubai şehir merkezinde heyecan verici bir zip yolculuğuna çıkarıyor. Karada ve suda 80 km/sa hıza kadar ulaşan zipline, tam olarak 170 metreden yere iniyor.

Mevsimlere göre saatleri değişse de Salı hariç haftanın altı günü hizmet veren XLine’de zip yolculuğuna çıkabilmek için 12 ila 65 yaşları arasında, 130 cm’den uzun, 45 ila 100 kg ağırlığında olmak gerekiyor. Dubai’de adrenalini bol farklı bir deneyim yaşamak istiyorsan XLine Dubai’ye mutlaka git. Aksiyon dolu bu seyahatin tam anlamıyla tadını çıkarmak için Dubai otelleri linkine tıklayarak bütçenize en uygun oteli ayırmanı öneriyoruz.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Zipline için bilet fiyatları 499 AED'den başlıyor.

Açık olduğu saatler

 • Salı hariç diğer günler: 09.20 – 17.40

16. Ras Al Khor Yaban Hayatı Koruma Alanı

ras-al-khor-wildlife-sanctuary

Ras Al Khor Yaban Hayatı Koruma Alanı, dünyadaki sayılı kentsel koruma alanlarından biri. Şehrin ortasında olup da nispeten vahşi bölgeyi temsil eden nadir yerlerden biri olan Ras Al Khor, sulak bir alandan oluşuyor. Söz konusu alan göçmen kuşların uğrak yerlerinden biri. Ras Al Khor, kuş gözlemciliği açısından muhteşem bir yer. Zira şehre bu kadar yakın olmasına karşın binlerce kuşu ağırlayabilen yerlerin sayısı oldukça az. Alanda, Büyük flamingo, Avrasya çulluğu ve Yalıçapkını gibi 470’ten fazla kuş, 47’den fazla bitki türü bulunuyor. Kuşların gözlemlenebildiği üç adet kuş gözlemevi de alanda mevcut. Özellikle büyük flamingoları gözlemlemek oldukça keyifli.

Devlet tarafından koruma altına alınan bu alanda, memelilerden balıklara, omurgasızlardan egzotik bitkilere kadar pek çok zenginlik bulunuyor. Ras Al Khor’a gitmeden önce yanınıza dürbün, kamera/fotoğraf makinesi, kuş ve doğa rehberi almayı unutma.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Kış (Ekim – Mart): 07.30 – 17.30

 • Yaz (Nisan – Eylül): 06.00 – 18.00

 • Ramazan ayı boyunca: 08.00 – 16.00 (çalışma saatleri değişebilir)

17. Dubai Kuyumcular Çarşısı (Dubai Gold Souk)

dubai-kuyumcular-carsisi-dubai-gold-souk

Dubai kültürünün vazgeçilmez unsurlarından biri olan benzersiz altınları ve değerli taşları keşfetmek istiyorsanız, rotanızı kuyumcular çarşısına, diğer adıyla ‘Altın Çarşı’ya çevirmelisin. Bölgedeki en eski geleneksel çarşılardan biri olan kuyumcular çarşısında otantik göz alıcı altınların ve değerli taşların sergilendiği stantlardan, hediyelik eşya dükkanlarına kadar pek çok şey bulunuyor.

Kuyumcular çarşısında altının yanı sıra elmas işlemeli süs eşyaları, inci, platin, yakut, zümrüt ve gümüş de satılıyor. Dilerseniz alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsin. Dubai Körfezi’nin Deira kısmında yer alan kuyumcular çarşısı, Arap dünyasının altına ve altın işlemeciliğine olan ilgisini görmek için ideal bir yer.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada satın alacağın ürünler için pazarlık yapabileceğini hatırlatmak isteriz.

18. La Mer

la-mer

Turkuaz rengi suları ve altın kumsalıyla göz dolduran La Mer, Pearl Jumeira ve Jumeira Bay arasında yer alıyor. Hem şehrin hem de Basra Körfezi'nin eşsiz manzarasını sunuyor. La Mer, oldukça geniş bir alandan oluşuyor. Kuzey ve merkez kısımlarında mağaza, kafe, restoran ve plajlar bulunuyor. Dileyenler şezlong ve çardak kiralayıp plajda güneşin tadını çıkarabiliyor. Ayrıca La Mer, aileler ve çocuklara yönelik oyun alanları gibi vakit geçirebilecek pek çok alana ev sahipliği yapıyor. Biraz dinlenmek, denizin ve şehrin tadını çıkarmak için La Mer sahil şeridi harika bir seçenek.

Konum Linki

Sana bir sonraki rota önerimiz ise Şarm El Şeyh. Şarm El Şeyh hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıkla!


ipekincir
İpek İncir
355 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN