8 maddede Dubai'nin rekorlar binası Burj Khalifa

nihanbayram

Yapımına 2004 yılında başlanan ve 2010 yılında açılan dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa aynı zamanda sahip olduğu ''en yüksek bina'' gibi birçok özelliğiyle ''rekorların binası'' olarak anılıyor. Dünyaya biraz daha yüksekten bakmaya hazır mısınız?

Dünyanın en yüksek binası

Dünyanın en yüksek binası

Burj Khalifa'nın en önemli özelliği şüphesiz bugüne dek inşa edilmiş dünyanın en yüksek binası olması. 829,8 metre yüksekliğiyle tüm Dubai'yi hatta neredeyse Birleşik Arap Emirlikleri'nin tamamnını buradan görmeniz mümkün.

Uçak Bileti

Dünyanın en çok katlı yapısı

Dünyanın en çok katlı yapısı

Dünyanın en yüksek binası aynı zamanda kat sayısıyla da kendi alanında rekorun sahibi. 164 katlı bina, Şikago'da bulunan 110 katlı Willis Kulesi'nden bu rekoru almış durumda.

Dünyanın en yüksek restoranı

Dünyanın en yüksek restoranı

Yemeğinizi bulutların arasında yeme fikri nasıl geliyor? Burj Khalifa'nin 122. katında bulunan restoran, bu benzersiz deneyimi yaşatmak için hazır. ''Yere inmeden'' önce kahvenizi de burada içebilirsiniz.

Dünyanın en yüksek gece kulübü

Dünyanın en yüksek gece kulübü

Biraz daha yükseğe çıkarsanız, bulutların arasında dans da edebilirsiniz. Dünyanın en yüksek gece kulübü yerden 144 kat yükseklikte

Dünyanın en hızlı asansörü

Dünyanın en hızlı asansörü

Dünyanın en yüksek binasına çıkmak için elbette dünyanın en hızlı asansörüne ihtiyacınız var. Binada bulunan asansörler saatte tam 64 kilometre hızla yükseliyor ve saniyeler içinde yerden yüzlerce metre yükseğe ulaştırıyor.

Dünyanın en yüksek seyir terası

Dünyanın en yüksek seyir terası

Burj Khalifa'nin 148. katında bulunan seyir terası aynı zamanda bu alanda da dünyanın en yükseği. Tam tamına 555 metre yükseklikten ziyaretçilerine çevreyi izleme olanağı veriyor.

Dünyanın en yüksek havai fişek gösteri alanı

Dünyanın en yüksek havai fişek gösteri alanı

Yeni yıl günü başta New York, Paris, Londra gibi şehirler olmak üzere dünyanın dört bir yanında yeni yıl kutlamaları yapılıyor. Dubai'nin bu yerlerden farkı ise ''daha yüksek'' bir kutlamaya ev sahipliği yapması. Binanın ışıklandırılması ve renkli havai fişek gösterileri birleşince izleyenlere adeta uzaydan havai fişek atılıyor hissi veriyor.

Dünyanın en yüksek camisi

Dünyanın en yüksek camisi

Dünyanın en yüksek binası, aynı zamanda yeryüzünde inşa edilmiş en yüksek ibadethaneyi de içinde barındırıyor. 158. katta bulunan camide ibadet etmek isterseniz, asansörlerle yerden saniyeler içinde buraya ulaşabilirsiniz. 

Burj Khalifa gibi yüksek binalar ve gökdelenler ilginizi çektiyse yükseklik sıralamasına göre listelediğimiz dünyanın en yüksek 7 gökdeleni yazımız da ilginizi çekecektir.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN