İçindekiler

Eylül ayında denize girebileceğiniz, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, oksijeni bol, manzarası güzel doğa harikası yerlere göz atmak ister misiniz? Üstelik İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi şehirlerimize yakın rotalar. Otomobilinize ve kendinize küçük bir tatil fırsatı yaratmaya ne dersiniz?

Yedigöller

Bolu'nın en popüler kaçış rotaları Abant ve Uzungöl'dür. Ancak bence sonbaharın en güzel yaşandığı, en iyi fotoğrafların çekilebildiği yer ise Yedigöller. Küçük küçük 7 tane gölün yer aldığı bu muhteşem yere varabilmek için dev çam ağaçlarıyla kaplı uzun bir yol gitmeniz gerekiyor. İstanbul'a yaklaşık 4-5 saat Ankara'ya ise 3 saat uzaklıkta. Ancak 1,5 saatlik yol dağ yolu. Fakat dağ yolunda manzara muhteşem. Konakama yapabileceğiniz bungalow tarzı odalar var. Doğayla başbaşa harika bir haftasonu geçirebilirsiniz.

İğneada

İğneada, Kırklareli'nin 22 km uzunluğunda sahil şeridine sahip, Karadeniz kıyısında şirin bir yerdir. İğneada yolu da bol çam ağaçlarıyla kaplıdır. Yol üzerinde Dupnisa Mağarasını gezerek buraya varabilirsiniz. Bu mevsim balık türleri bol olur. Hatta hava sıcaksa denize bile girebilirsiniz. Çok güzel doğal güzelliklere sahiptir. Konaklama yapabileceğiniz 5 yıldızlı otel ve küçük pansiyonlar bulunur. İstanbul'a uzaklığı yaklaşık 3-4 saattir.

Ilgaz

Ilgaz Dağları yeşilin binbir tonunu bulabileceğiniz, oksijeni bol, manzarası güzel bir yerdir. İstanbul'a biraz uzak olsa da Ankaralılar için daha yakın. Dağda kayak yapanların da kullandığı bir kaç tane otel bulunuyor. Ilgaz otelleri sayfamızdan otel incelemesi yapabilirsiniz. Küre ve İnebolu'ya doğru keyifli yolculuklar yapabilirsiniz. Kastomonu'nun yeşilin binbir tonunu çalan köylerinden organik ürünler almayı da unutmayın.

İznik

Tarihi dokusuyla oldum olası İznik'i severim. Bizans'ın bir dönemler önemli eserler bıraktığı İznik'te bu tarihi yapıları mutlaka gezin. Gölün etrafında yürüyüşler yapın. İznik Yeşil Cami, Ayasofya Camisi ve İznik müzesini de ziyaret edin. Trekking yapmak için çok güzel yerleri var. Gölün etrafında konaklayabileceğiniz oteller bulunuyor.

Trilye

Trilye ya da bilinen diğer adıyla Melekler Adası, Bursa halkının haftasonu kaçamak rotalarından birisi. Eski terkedilmiş bir Rum kasabası olan Trilye'de çok sayıda tarihi eser var. Sahilinde balık lokantaları bulunuyor. İstanbul'dan gidecekseniz Mudanya feribotunu kullanabilirsiniz. O zaman 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Trilye'ye ulaşabilirsiniz. Zeytin almadan dönmeyin...

Foça

Hem deniz ve doğa keyfi yapmak hem de lezzetli balık yemek istiyorsanız hele de İzmir ve civarında oturuyorsanız Foça'ya mutlaka uğrayın. Foça'da onlarca balıkçı var. Fiyatlar uygun mezelerin ve balıkların lezzeti şahane. Konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel var. Foça otelleri sayfasına göz atabilirsiniz. Hava güzelse Yeni Foça yolundaki plajlara da gidebilirsiniz. Hatta Foça merkezde bile denize girmek mümkün.

Çıralı

Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Çıralı, küçük pansiyonların ağaçtan evlerin yer aldığı doğası ve denizi harika bir yer. Burada Kasım ayına kadar denize girebilirsiniz. Kemer'den yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Antalya Havalimanı'ndan araç kiralayarak ya da Kemer'e giderek Çıralı'ya ulaşabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar