Foça Otelleri Ara

En uygun Foça otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Foça otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Foça Hakkında

İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesi olan Foça, İzmir’e 64 km uzaklıktadır. Çandarlı ve İzmir Körfezi’nin arasında kalan ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Foça’nın ana geçim kaynağı tarım, balıkçılık, zeytincilik ve turizmdir. Foça’nın antik çağlardaki adı Phokaiadır. Köklü bir tarihe sahip Foça İyon yerleşimlerinin en önemlilerinden biridir. Denizcilikte üstün bir yeteneğe sahip olan İyonyalılar, M.Ö 11.yüzyılda bugünkü adıyla Foça’yı kurarak, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e açıldılar. Sahil kenti  Foça, eski ve yeni Foça olarak birbirinden ayrılır. Eski Foça, zengin tarihini korumayı başarmış yönüyle, Yeni Foça’dan farklıdır. Eski Foça’da korunmuş tarihi bölgeleri görebilir, eski evleri, müzeleri, tarihi yapıları ve dar sokakları gezebilirsiniz. Yeni Foça’daki çoğu ev ve yapılar yenileme çalışmalarından geçtiği için burası daha modern bir görünüme sahiptir. 

Foça’daki görülmesi gereken tarihi yerler arasında, Beşkapılar Kalesi, Athena Tapınağı,kökleri M.Ö, 580 yılına dayanan Kybele Açık Hava Tapınağı, Anadolu’nun en eski tiyatrosu, Arkaik Duvar&Heredot Duvarı, Mozaikler, Taş Ev, Antik Çağ’da oyularak yapılmış Şeytan Hamamı, Sur, Yeldeğirmenleri, Kayalar Camii gibi yapılar yer alıyor Foça’nın bir diğer ziyaretçilerin ilgisini çeken özelliği ise, kendine has evleridir. Foça’nın evleri kendi arasında 3 gruba ayrılır. Kule, bitişik ve tek tip evler. Tatiliniz boyunca Foça’nın taş evleri arasında dolaşabilir, limandaki balıkçıları izleyerek huzurlu zaman geçirebilirsiniz. Foça’dan ayrılmadan mutlaka görmeniz gereken yerlere  Siren Kayalıklarını da eklemelisiniz. Homoros’un  Odysseia destanıyla bilinen Siren Kayalıklarına uğramadan Foça’dan ayrılmamalısınız.

Foça tüm bu doğal güzellikleri ve köklü tarihinin yanı sıra Ege Bölgesi’nin yemek kültürü ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Rezene, arapsaçı, ebegümeci, ısırgan otu gibi çok geniş çeşitte otlarla yapılan yemekler,  taptaze balık ve deniz ürünleri Foça mutfağının temelini oluşturuyor. Foça’dan balık çorbası, kalamar dolması ve balık paçası yemeden ayrılmamalısınız. Foça aynı zamanda adaları ile de ünlü bir sahil ilçesidir. Foça’dayken Orak ve İncir Adaları’na giden tekne turlarına da katılabilirsiniz. Foça’dan alışveriş yapmak isterseniz, Türkiye’nin ilk Slow Food pazarı olan Yeryüzü Pazarı’na da uğrayabilirsiniz. Foça eğlence, tarihi, kültürü ve İzmir otelleri seçenekleri açısından çok çeşitli zevklere hitap eden bir çeşitliliğe sahiptir. İster deniz, ister tarih tatili yapın, Foça sizin her şekilde memnun ayrılmanızı sağlayacaktır.  İzmir ile Eski Foça arasında yarım saatte bir otobüs seferleri düzenlenir. Bu otobüslerle ya da İzmir Otogarından araçlarla Foça’ya ulaşmak mümkündür.

Foça Seyahat Yazıları