• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dinlenme tesislerinde yiyebileceğin meşhur yiyecekler

Dinlenme tesislerinde yiyebileceğin meşhur yiyecekler

bengisugunaydin

Otobüsle yolculuk etmenin en güzel yanlarından biri de güzergâh boyunca verilen molalarda ünlü yöresel lezzetleri tatmak veya yeni lezzetler keşfetmek. Mutfak kültürü bakımından çok zengin olan ülkemizde her bölgede ünlü bir lezzeti tatma şansı bulabilirsin. Otobüs güzergâhları üzerindeki en ünlü ve popüler lezzetlerden bazılarını senin için sıraladık.

Susurluk tostu ve ayranı

Sucuk ekmemk

İstanbul-İzmir güzergâhlı yolculukların değişmez mola noktalarından biri olan Susurluk, benzersiz tostları ve ayranlarıyla ülkenin her yerinden insanları kendine çekiyor. İlçedeki pek çok dinlenme tesisinde ve ilçe merkezinde mihaliç peyniri ile hazırlanan bu ünlü tostların ve ayranların en güzel örneklerini tadabilirsin.

Otobüs Bileti

Yalova ve Samsun’un ünlü menemenleri

Menemen, ülkemizin herkes tarafından sevilen lezzetlerinden biri. Özellikle Yalova ve Samsun’un dinlenme tesislerinde daha önce tatmadığın kadar güzel menemenler deneyebilirsin. Samsun çevresinde çok sevilen Çakallı menemeni ise özellikle denemeni önerdiğimiz menemen çeşitlerinden biri.

Bursa iskender ve İnegöl köfte

İskender,

Bursa, ülkemizin yöresel mutfağı en gelişmiş şehirleri arasında. Her köşesinde ünlü bir köfteciyle karışabileceğin şehrin otobüs mola noktalarında da ünlü Bursa iskenderlerinden İnegöl köftelere kadar pek çok seçeneği bir arada bulabilirsin.

Kuyu kebabı

İzmir şehrine doğru bir otobüs yolculuğu yapıyorsan, Tire ilçesinin ünlü kuyu kebaplarını da mutlaka denemeni öneririz. Tamamen doğal malzemeler ve taze etlerle usta aşçılar tarafından hazırlanan kuyu kebapları, seyahatinin çok daha keyifli geçmesini sağlayacak.

Antalya’nın köfte ve piyazlar

Köfte piyaz

Ülkemin en turistik şehirlerinden biri olan Antalya ve çevresinde otobüs yolculuğu yapıyorsan, şehrin ünlü köfte piyazını mutlaka tatmalısın. Pide ekmeği, közlenmiş soğan, kimyon, domates ve biber ile hazırlanan lezzetli köfteler ve tahinli piyazların tadı damağında kalacak.

Karadeniz pideleri

Karadeniz Bölgesi şehirleri, zengin deniz ürünleri seçeneklerinin yanı sıra yöresel pideleriyle de gastronomi meraklılarını kendine çekiyor. Her damak tadına göre birçok farklı çeşidini bulabileceğin Karadeniz pidelerini, bölgede otobüs yolculukları yaparken denemeyi unutmayın.

Tekirdağ köfteleri

Tekirdağ köfte

Lezzetli köfteleriyle ünlü başka bir şehrimiz de Tekirdağ. Trakya şehirlerinde otobüs yolculuğu yapıyorsan, birçok dinlenme tesisinde ünlü Tekirdağ köftelerinin tadını çıkarma fırsatı bulacaksın. Köftelerden sonra tahinli Hayrabolu tatlısını denemeyi de unutmayın.

Afyonkarahisar’ın ünlü sucuk, kaymak ve lokumları

Afyonkarahisar rotalı otobüs yolculuklarında verilen molalarda şehrin ünlü sucuk ekmeklerinin tadını çıkarabilir, çok sevilen Afyon kaymağı ve lokumlarını da hediyelik eşya olarak satın alabilirsin.

Adana’nın ünlü kebapları

Kebap

Ülkemizin en zengin mutfaklarından birine sahip olan Adana’nın dünyaca ünlü kebaplarının en güzel örneklerini de şehrin çevresinde sıralanan dinlenme tesislerinde tatman mümkün.

Konya’nın etli ekmekleri

Konya gezilerinin değişmez lezzetlerinden biri olan etli ekmekler, şehrin dinlenme tesislerinde de yolcuların en çok tercih ettiği yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Mersin tantunileri

Tantuni

Otobüs molanda hızlı hazırlanan, benzersiz bir lezzet arıyorsan Mersin’in ünlü tantunileri tam sana göre. Damakta kalan lezzetleriyle ülke çapında büyük bir üne kavuşan tantunilerin en güzellerini Mersin merkezinde ve bölgedeki dinlenme tesislerinde tadabilirsin.Mersin'i keşfe çıkıp lezzetlerini ve tarihi güzelliklerini deneyimlemek istersen Mersin'de gezilecek 90 yer hakkında hazırladığımız içeriğe bakabilirsin.

Gaziantep kebapları ve baklavaları

Kebap

Türkiye’nin gastronomi alanında en gelişmiş şehirlerinden biri olan Gaziantep’e bir otobüs yolculuğu yapıyorsan, şehrin ünlü kebaplarını ve baklavalarını mutlaka tatmalısın. Baklavalar, aynı zamanda dinlenme tesislerinde en çok satın alınan hediyelikler arasında yer alıyor.

Trabzon kavurmalı pilav ve kuru fasulyesi

Trabzon’a uğradığında ilk tatman gereken yemeklerden olan kavurmalı pilav ve kuru fasulyesi hem şehir merkezinde hem de bölgedeki dinlenme tesislerinde çok ilgi görüyor.

Kocaeli pişmaniyeleri

Pişmaniye

Tatlılarla aran iyiyse, birçok otobüs güzergâhının kesişme noktasında bulunan Kocaeli’nde her zevke uygun çeşidini bulabileceğin pişmaniyeleri mutlaka tatmalısın. Hediyelik olarak da çok ilgi gören pişmaniyeleri, sadece Kocaeli’nde değil ülkemizin hemen her dinlenme tesisinde bulman mümkün.

Beypazarı kurusu ve gözlemeleri

Beypazarı kurusu

Ankara çevresinde otobüs yolculuğu yaparken Beypazarı ilçesine özgü kuru pastaları ve gözlemeleri mutlaka denemeni öneririz. Cevizli Beypazarı kurusu tatlı lezzet sunarken, çeşitli iç harçlarla hazırlanan Ankara gözlemeleri de yolculuğunuzu keyifli hale getirir.

Çorum'un leblebisi

Çorum leblebisi

Orta Anadolu'nun ünlü lezzetlerinden olan Çorum leblebisi dinlenme tesislerinde hafif ve lezzetli bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Çorum leblebisi hem mide asidini alması açısından sağlıklı bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Çi börek

Çi börek

Eskişehir ve çevresinde yolculuk yapıyorsan şehrin meşhur çi böreğini tatmadan geçme. Eskişehir çi böreği özellikle dinlenme tesislerinde yapılan molalarda yolcuların en çok tercih ettiği yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Kavala kurabiyesi

Kavala kurabiyesi

Edirne ve Trakya bölgesinde yolculuk yaparken şehrin ünlü kavala kurabiyesini mutlaka tatmalısın. Kavala kurabiyesi özellikle çay saatlerinde yolculukların vazgeçilmez lezzeti haline geliyor.Edirne'nin lezzertlerini keşfe çıkmak istersen tek yapman gereken Edirne otobüs bileti almak.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN