Daha rahat ve stressiz bir seyahat için 6 ipucu

muratekinay

İster ziyaret isterseniz tatil veya iş için olsun hepimiz seyahat ederken stresten uzaklaşmak isteriz. Uçağa yetişme telaşı, trafik, son dakika rötarları ve strese neden olabilecek daha birçok şey olsa da yol boyunca rahat kalmak için yapabilecekleriniz var.

İçindekiler

1- Hatırlatıcılar ekleyin

Bugün neredeyse hepimizin cebinde olan akıllı telefonlar sayesinde birçok işlem hiç olmadığı kadar kolay. Cep telefonunuzun takvimine uçuş saatleri, katılmanız gereken etkinlikler ve gideceğiniz şehirde mutlaka yapılması gerekenler gibi birçok detayı kaydedebilir, bu sayede daha planlı bir şekilde hareket edebilirsiniz. Özellikle trafiği yoğun olan bir şehirden seyahat etmeniz gerekiyorsa, birkaç saat öncesinden havalimanına doğru yola çıkmak için hatırlatma ekleyerek uçağı kaçırma riskini azaltabilirsiniz. Seyahat ederken işinize yarayacak diğer ipuçları için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Alarm

Uçak Bileti

2- Tüm günü seyahate ayırın

Sadece bir veya birkaç saat sürecek bir yolculuk olsa bile gününüzü sadece seyahate ayırmaya çalışın. İşten çıkıp uçağa yetişmek ve yolculuktan sadece birkaç saat sonra etkinlik ve organizasyonlara katılmak hiç tahmin etmediğiniz kadar stresli ve yorucu olabilir. Bunun yerine yola çıkacağınız günü tamamen seyahate göre planlayarak stresten uzak bir gün geçirebilirsiniz. Havalimanına biraz erken gidin, bir şeyler okuyun, dolaşın veya uçakları izleyin. Yapacağınız işleri yolculuk tarihinden en az bir gün sonrasına planlamak olası rötarlar ve diğer gecikmeler karşısında rahat kalmanızı kolaylaştıracak.

seyahat

3- Özel yolcu salonlarını kullanın

Özellikle büyük şehirlerde bulunan havalimanlarında bekleme salonları fazlasıyla kalabalık ve bunaltıcı olabiliyor. Ancak uçağınızı buralarda beklemek zorunda değilsiniz. Havalimanında yer alan özel yolcu salonlarından birine gelerek uçağınızı günlük gazeteleri okuyarak, yiyecek ve içeceklerin keyfini çıkararak ve rahat koltuklarda dinlenerek bekleyebilirsiniz. Özel yolcu salonlarına giriş için genellikle ücret ödemeniz gerekiyor ancak mil programlarına üye olarak veya biletinizi bir üst sınıftan satın alarak bu salonlardan bedavaya veya uygun bir ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz.

bekleme salonu

4- Biletinizi üst sınıfa yükseltin

Ekonomi sınıfı her zaman daha ucuz ve avantajlıdır. Ancak bu bölümde bulunan koltukların rahatlığı, ikram edilenler ve daha birçok şey business ve first class ile kıyaslanamayacak kadar sınırlı. Eğer çok kısa sürecek bir yolculuk olacaksa bir üst sınıfa geçmeye gerek duymayabilirsiniz ancak uzak bir şehre veya ülkeye yaptığınız yolculuklarda üst sınıfta uçmanın farkını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Üstelik bir üst sınıfta uçmak için her zaman daha fazla para ödemeniz gerekmez. Sık uçtuğunuz firmaların mil programlarına üye olarak, mil biriktiren kredi kartı kullanarak veya kampanyaları takip ederek bedava veya uygun fiyatlarla daha yüksek bir sınıfta uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bir diğer şey ise havalimanında check-in sırasında ikna edici bir neden bularak görevliden rica etmek. Şanslı gününüzdeyseniz, ekstra para ödemeden daha üst sınıfta uçabilirsiniz. Biletinizi yükseltmek için uygulayabileceğiniz diğer taktikler yazımızda.

bilet yükseltme

5- Bir şeyler okuyun

Uçakla seyahat ederken yapılabilecek en iyi şeylerden biri de kitap veya dergi okumaktır. Özellikle gideceğiniz yerle ilgili kaynak rehberler ve kitaplar bulabilirseniz bunları yanınıza alarak yol boyunca okuyabilirsiniz. Eğer uçağa binerken okuyacak bir şeyler almadıysanız koltuk ceplerinde bulunan havayolu dergileri de bu konuda iyi bir alternatif olacaktır.

uçakta kitap okumak

6- Uyuyun

Uçakla yolculuk sırasında daha dinlendirici bir şeyler yapmak isterseniz de arkanıza yaslanıp uyumayı deneyebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz şehirde yapmanız gereken işler, katılmanız gereken toplantılar veya kısa sürede görmeniz gereken çok sayıda yer varsa uçakta uyumak tüm bunlar için gerekli enerjiyi toplamanıza yardımcı olur. Eğer çok rahat uykuya dalamayan biriyseniz telefonunuza sakin ve dinlendirici müzikler indirerek uçak modunda dinleyebilir veya rahat bir boyun yastığı alabilirsiniz. Uçakta daha kolay uykuya dalmak için yapabileceğiniz bir diğer şey ise pencere kenarında bulunan bir koltuk seçmek. Bu sayede başınızı pencere tarafına yaslayarak daha rahat uyuyabilirsiniz. Koltuk seçimi ile ilgili daha fazla öneri isterseniz de yazımıza göz atmanız yeterli.

uçakta uyumak


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN