Uçakla bir yerden bir yere yolculuk edeceksiniz ve biletinizi aldınız, havalimanına gittiniz, uçağa giriş işlemlerinizi tamamlatıp biniş kartınızı alacaksınız. Peki ya uçakta oturacağınız yer? Cam kenarı mı olacak, koridor mu, acil çıkış kapısına mı yakın yoksa uçağın giriş kapısına mı? Uçakta en iyi yer nasıl seçilir?

Ön sıralar

Ön sıralar

Uçakta ön sıralarda oturmak birçok konuda avantajı da beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi hızlıca yerinize oturmak ve uçak yere indiğinde yine sıra beklemeden uçaktan ayrılmak. Üstelik bazı havayollarında ilk sıralarda yer alan koltukların diğerlerine kıyasla daha geniş olduğunu da hatırlatalım. Ancak bu sıralar business sınıfına ayrıldıysa, fazladan ücret ödemeniz gerekebilir.

Uçak Bileti

Cam kenarı

Cam kenarı

Uçakta cam kenarında oturmak birçok yolcunun ilk tercihlerinden birisi. Ancak bu koltukların bazı handikapları olduğunu da unutmayın. Örneğin iniş ve kalkışlarda pencerenizi açık tutmanız istenebilir ve bu durum özellikle de yoğun geçen bir günün sonunda sizi biraz rahatsız edip zorlayabilir.

Koridor

Koridor

Koridorun hemen yanında bulunan koltuklar da bazı yolcular tarafından sık sık tercih eidliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise çocuklu ailelerin tuvaletleri daha sık kullanma ihtiyacı ve buraların giriş ve çıkışlarının daha rahat olması. Üstelik uzun mesafeli uçuşlarda uyuşan kaslarınızı açmak için kısa gezintilere de daha uygun.

Kanatlar

Kanatlar

Uçağın kanatlarının hemen yanında veya yakınında bulunan koltuklar da birçok yolcu tarafından istenmeyen yerlerin başında geliyor. Çünkü buralar uçaktaki diğer yerlere kıyasla daha gürültülü olabiliyor ve bu durum nedeniyle özellikle uyumak isteyen yolcular kanatlardan uzak yerleri tercih ediyor.

En arka sıra

En arka sıra

Uçağın en arka sırasında bulunan koltuklar da birçok yolcu tarafından istenmeyen yerlerden birisi. Bunun nedeni ise bu koltukların geriye yatma alanlarının sınırlı olması ve yine uzun mesafe uçuşlarında daha rahat dinlenip uyumayı engellemesi. Bu koltuklar özellikle çocuklu ve kalabalık aileler tarafından tercih edilmemeli.

Acil çıkış kapıları

Acil çıkış kapıları

Koltuk seçiminde belki de en önemli şey yerinizn acil çıkış kapısının yanında olup olmaması. Çünkü buraların koltuk araları uçaktaki diğer koltuklara kıyasla daha geniş olsa da burada oturan yolcuların önemli bir görevl de var. Herhangi bir acil durumda kabin ekibiyle birlikte uçağın tahliyesine yardımcı olmalısınız. Kendinizi bu göreve hazır hissetmiyorsanız, uçak havalanmadan önce kabin ekibi ile konuşarak yerinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Orta sıra

Orta sıra

Uçağın ortasında bulunan sıradaysanız yine tuvalete girip çıkmak için yolcuları aşamanız gerebilir. Özellikle de büyük uçaklarda bu zorluk daha da artar ve hem sizi hem de diğer yolcuları rahatsız eden bir sürece dönüşebilir. Eğer büyük bir uçakla yolculuk yapacaksanız ortalarda bulunan koltuklardan uzak durmaya çalışın.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar