Uçak biletini ücretsiz yükseltmenin 8 yolu

senguldurucu

Aldığı ekonomi sınıfı bileti ücretsiz olarak business veya first class'a çevirmeyi kim istemez ki! Sunduğu ayrıcalıklar ve konforu düşündüğümüzde pek çoğumuz bu yükseltmeye çok uçuk olmamak kaydıyla ek ücret ödemeye bile hazırız. Eğer sık uçan biriysen ve ağzın da biraz laf yapıyorsa buna hiç gerek yok. Doğru yerde, doğru zamanda, dozunda yapacağın bir hamleyle biletini ücretsiz yükseltebilir, konforlu uçak yolculuğunun tadını doyasıya çıkarabilirsin. İşte taktikler!

İçindekiler

Millerin sağolsun!

Millerinin olması için öncelikle mil biriktiren bir uçuş kartının olması gerekiyor. Eğer sık uçan bir seyahat düşkünüysen vakit kaybetmeden bir mil kart edin. Gerek ücretsiz sınıf yükseltmek gerekse bilet almak için uçuşlarda topladığın miller acayip işine yarayacak. Üstelik senin millerin yeterli değilse yakınlarından isteyip mil transfer edebiliyorsun. Bu tip kartların bir avantajı da overbooked durumunda sınıf yükseltmesi yapılacağı zaman, bu yolcuyu sadık müşteriler yani kartı olanlar arasından seçmeleri. Bir bakmışsın first class'tasın!

mil

Farklı ol, fark ödemeden uç

Eğer ücretsiz yükseltme şansını artırmak istiyorsan uçak bileti alırken çok rağbet gören, dolu uçuşları seçme. Vaktin ve imkanların müsaitse çok dolu olmayan uçuşlara bilet al. İş adamlarıyla dolu, herkesin uçmak isteyeceği saatlerde yükseltme büyük ihtimalle sana değil, senden daha çok uçan bir sıra önündeki beyefendiye verilecektir. Pek de rağbet görmeyen uçuşlara, hatta kafam nereye eserse oraya diyenlerdensen sık uçulmayan rotalara bilet al. Bir bakmışsın business'da, Papua Yeni Gine'desin!

Afrika

Uçak Bileti

Geç olsun, ekonomi olmasın

Uçuşlarına her daim geç kalanlardan mısın? O halde bu satırlar en çok seni ilgilendiriyor. Havayolu şirketleri çoğu zaman çok rağbet gören uçuşlar için overbooking yapar yani insanların uçuşa gelmeme/uçağı kaçırma yüzdesine bakarak fazladan koltuk satar. Taktik şu: Havalimanındaysan bile son ana kadar bekle ve uçuşa kabul süresinin bitmesine az bir zaman kala check-in yap. Böylece eğer havayolu şirketi uçuşa gelmeyeceğini düşünüp koltuğunu başka birine satmışsa ve uygun yer varsa seni, sınıfını yükseltip business veya first class'a kabul etmek durumunda. Yer yoksa zararını tazmin ederek ek hizmet vermekle yükümlü. Bir bakmışsın, business class'tasın!

pasaport

Sakın geç kalma erken gel

Eğer erkenden gider havalimanında beklerim; kitap okur, kahve içerim, vaktim var diyorsan bu taktik tam senlik. Bu yöntemde geç kalmanın tam tersini yapıyoruz. Olabildiğince erken gidiyoruz. Rağbet gören dolu uçuşlarda havayolu şirketleri bazı ekonomi sınıfı yolcularını business veya first class'a alıp son dakika gelen yolculara ekonomi bölümünde yer açmaya çalışır. Biletimizi böylesi talebi yüksek bir uçuşa almışsak bu yöntem oldukça işe yarayabilir. Havalimanına varır varmaz ilgili bankoya git ve uçak doluysa memnuniyetle diğer sınıflarda uçabileceğinizi belirt. İşte bu noktada ikna kabiliyetin giriyor devreye.

Hava limanında bekleyen kadın

Haydi göster kendini! İmajın uçursun seni!

Şaka yapmıyoruz. Uçuşunu yükseltmeyi aklına koyduysan buna uygun giyinmeli ve davranmalısın. Elbette tatile giderken takım elbise giy demiyoruz ancak pijamalarını da lütfen evde bırak. Sporla klasiği harmanlayacağın casual bir kombin, sana bir üst sınıfın kapılarını açabilir. Düşünsene, havayolu şirketi görevlisi olsan gerekli olduğunda kimin biletini yükseltirdin; şık giyimli olan yolcunun mu yoksa pijamalarıyla seyahat edeninkini mi? Bir de kibar olman gerektiğini söylemeye bile gerek yok sanıyoruz.

Kafede oturan kadın

Business'a giden her yol mübahtır

Bizi konfora taşıyacak pembe bir yalanın kime ne zararı olabilir ki! Tüm şirinliğini takın ve bankodaki görevliye yaklaş. Ona ilk kez uçağa bindiğini, biraz korkuyor olduğunu ama eğer daha konforlu bir bölümde seyahat edersen bunu aşabileceğini söyle. Ya da yurt dışına evlenmeye gittiğini ve bu özel yolculuğa onun da bir katkısı olursa çok sevineceğini belirt. Eğer görevli iyi bir günündeyse olumlu yanıt alma ihtimalin çok yüksek.

İş alışverişi yapan kadın ve adam

Yalnızlık hiç bu kadar güzel olmamıştı

Genellikle yalnız seyahat ediyor olabilirsin ve bu durum canını epey sıkıyor olabilir. Şimdi bu dezavantajı, avantaja çevirme zamanı. Unutma ki yükseltme gerektiren durumlarda, business'daki o güzelim tek kişilik koltuğa yanında kankaları olanları değil, tek başına seyahat edenleri seçiyorlar. Ve bu seyahatinde bu talihli sen olabilirsin.

adam

Kampanyalar bizim canımız

Onlar olmasa hayatımız nice olurdu. Hemen her şeyin kampanyasının olduğu günümüzde havayolu şirketleri, mil kartı olan bankalar ve online bilet satan internet siteleri de zaman zaman business class kampanyası yapıyor. Kampanyaların sıkı takipçisiysen zaten bir gün mutlaka business ile uçacaksın demektir. Bu arada bazı havayolu şirketleri uçuş gecikmesi veya kayıp/hasarlı bagaj gibi kabahatli olduğu durumlarda hatasını telafi etmek için yolcusuna sınıf yükseltme jesti yapıyor. Umarız böylesi bir şey başına gelmez ama gelirse de biraz nazlı müşteriyi oynayarak üst sınıfta seyahat etme ayrıcalığını ek ücret ödemeden yaşayabilirsin.

uçak


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar